Σελίδα 8 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 220

Θέμα: Πρατηρια και κλεψιμο

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Καλησπέρα. Ισχύει ότι τα εταιρικά πρατήρια της Shell είναι ποιο αξιόπιστα από τα ιδιωτικά.Στα ιδιωτικά πέφτει περισσότερο κλέψιμο?

  2. #107
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Ισχύει ότι τα εταιρικά πρατήρια της Shell είναι ποιο αξιόπιστα από τα ιδιωτικά.Στα ιδιωτικά πέφτει περισσότερο κλέψιμο?
    Όλα τα εταιρικά πρατήρια ασχέτως μάρκας, θεωρούνται πιο αξιόπιστα διότι απλά οι υπάλληλοι που τα δουλεύουν δεν έχουν κανένα κέρδος να κλέψουν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #108
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Ισχύει ότι τα εταιρικά πρατήρια της Shell είναι ποιο αξιόπιστα από τα ιδιωτικά.Στα ιδιωτικά πέφτει περισσότερο κλέψιμο?
    οταν πηρα το μηχανακι που εχω τωρα, του εβαζα βενζινη σε δυο-τρια συγκεκριμενα οικομικα πρατηρια...
    επειδη δεν εχω ενδειξη γεμιζω παντα οταν ο χιλιομετρητης ημερας δειξει 200 χλμ..
    η χοντα γι αυτο το μηχανακι δηλωνει καταναλωση 6/100, και στα πρατηρια αυτα επαιρνε συνηθως απο
    13,5 εως 14,5 λιτρα.. και παντα απορουσα ποσο πολυ καιει το μπουρ@@@@ και αν ειναι δυνατον να
    πλησιαζει η καταναλωση του τα 7,5/100..
    ωσπου μια μερα (τυχαια) γεμισα σε shell και πηρε 11,5.. ρε λες? και ξαναβαζω σε shell 11,8 αυτη τη φορα
    και απο τοτε βαζω συνεχεια shel και δεν εχω περασει ποτε τα 11,8 ενω τη μικροτερη ποσοτητα (10,5) την
    εβαλα σε shell μεν αλλα ιδιωτικο.. οποτε ναι, ολα τα shell για μενα ειναι 100% αξιοπιστα..

  4. #109
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Tο Freewind που είχα ήταν μεν καλόβολο μηχανάκι, αλλά τα καρμπυρατέρ του ήταν λίγο μαλ... ε, ευαίσθητα. Όταν το πρωτοπήρα γέμιζα από διάφορα πρατήρια όπως έκανα και με το αυτοκίνητο (που δεν καταλάβαινε τίποτα), μέχρι που παρατήρησα ότι όποτε γέμιζα από Shell, η μηχανή συμπεριφερόταν λίγο πιο στρωτά. Μικρή διαφορά μεν, αλλά αρκετή ώστε να γίνεται αισθητη, π.χ. σε ανοίγματα γκαζιού. Έκτοτε, όσο το είχα στην κατοχή μου γέμιζα σχεδόν αποκλειστικά από Shell, κατά προτίμηση από 3-4 συγκεκριμένα πρατήρια που, ας πούμε, εμπιστεύομαι (το ένα ιδιόκτητο).

    Τα παιδιά που δουλεύουν την αντλία στα δύο εταιρικά που γεμίζω συνήθως είναι και πολύ εξυπηρετικά.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 09/12/2019 στις 21:32.

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όλα τα εταιρικά πρατήρια ασχέτως μάρκας, θεωρούνται πιο αξιόπιστα διότι απλά οι υπάλληλοι που τα δουλεύουν δεν έχουν κανένα κέρδος να κλέψουν....
    Η ΕΛΙΝ έχει εταιρικά πρατήρια ή είναι μόνο ιδιωτικά?Κι αν είναι ιδιωτικό ή εταιρικό το καταλαβαίνεις απο την επωνυμία?

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    οταν πηρα το μηχανακι που εχω τωρα, του εβαζα βενζινη σε δυο-τρια συγκεκριμενα οικομικα πρατηρια...
    επειδη δεν εχω ενδειξη γεμιζω παντα οταν ο χιλιομετρητης ημερας δειξει 200 χλμ..
    η χοντα γι αυτο το μηχανακι δηλωνει καταναλωση 6/100, και στα πρατηρια αυτα επαιρνε συνηθως απο
    13,5 εως 14,5 λιτρα.. και παντα απορουσα ποσο πολυ καιει το μπουρ@@@@ και αν ειναι δυνατον να
    πλησιαζει η καταναλωση του τα 7,5/100..
    ωσπου μια μερα (τυχαια) γεμισα σε shell και πηρε 11,5.. ρε λες? και ξαναβαζω σε shell 11,8 αυτη τη φορα
    και απο τοτε βαζω συνεχεια shel και δεν εχω περασει ποτε τα 11,8 ενω τη μικροτερη ποσοτητα (10,5) την
    εβαλα σε shell μεν αλλα ιδιωτικο.. οποτε ναι, ολα τα shell για μενα ειναι 100% αξιοπιστα..
    Εγώ πάντως στο innova μου (καρπυρατέρατο) βάζω βενζίνη απο συγκεκριμένο ανεξάρτητο πρατήριο και μια φορά μέτρησα την αυτονομία full γεμάτο και μου έβγαλε 147 χιλιόμετρα με νορμάλ οδήγηση εκτός πόλης όμως, μέχρι να αναβοσβήνει η τελευταία γραμμή.Σύμφωνα με το manual, από την πρώτη γραμμή που είναι full γεμάτο μέχρι την τελευταία που αναβοσβήνει είναι 3 λίτρα.Άρα είναι 3 λίτρα στα 147 χιλιόμετρα, κι αν το κανει αναγωγή στα 100 χιλιόμετρα είναι 2,04L ανα 100 χιλιόμετρα, που είναι απολύτως φυσιολογικό όταν ο κατασκευάστης δίνει κατανάλωση 2,8 L/100 χιλιόμετρα.Άρα το βενζινάδικο είναι αξιόπιστο κι ας έχει την ποιο φθηνή βενζίνη κι ας είναι ανεξάρτητο πρατήριο.Και να πω την αλήθεια ο ιδιοκτήτης του μου φαίνεται σοβαρός άνθρωπος και κύριος

  7. #112
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Πως καταλαβαίνεις οτι ενα πρατήριο είναι εταιρικό?
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Πως καταλαβαίνεις οτι ενα πρατήριο είναι εταιρικό?
    για τα shell απ'οτι ξερω δεν περνουν την καρτα που σου βαζουν ποντους. εχω στην περιοχη μου και αυτο γινετε σε ιδιοκτητο βενζιναδικο, αλλα εχει την shell.

  9. #114
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Πως καταλαβαίνεις οτι ενα πρατήριο είναι εταιρικό?
    Από την επωνυμία.
    Life begins at 45°.

  10. #115
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Από την επωνυμία.
    Correct, Μυρτέα ή Ερμής, τα εταιρικά της Shell.
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όλα τα εταιρικά πρατήρια ασχέτως μάρκας, θεωρούνται πιο αξιόπιστα διότι απλά οι υπάλληλοι που τα δουλεύουν δεν έχουν κανένα κέρδος να κλέψουν....
    Ε τότε για ποιο λόγο κάποιοι υπάλληλοι στα εταιρικά πρατήρια της Shell σε πρήζουν να βάλεις την vpower?Είναι οδηγία απο την ίδια την shell?Και να πω ότι σ ένα εταιρικό πρατήριο shell που έβαζα βενζίνη, με έπρηζε πολύ ένας συγκεκριμένος υπάλληλος, ενώ οι άλλοι οι υπάλληλοι όχι

  12. #117
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Ε τότε για ποιο λόγο κάποιοι υπάλληλοι στα εταιρικά πρατήρια της Shell σε πρήζουν να βάλεις την vpower?Είναι οδηγία απο την ίδια την shell?Και να πω ότι σ ένα εταιρικό πρατήριο shell που έβαζα βενζίνη, με έπρηζε πολύ ένας συγκεκριμένος υπάλληλος, ενώ οι άλλοι οι υπάλληλοι όχι
    Αυτό...οδηγία από την μητρική εταιρία και επεκτείνεται και στα ιδιωτικά πρατήρια, βεβαίως βεβαιως.....τώρα, αν ένας σε πρήζει και άλλος όχι, έχει να κάνει πόσο βαριέται να ασχοληθεί με την οδηγία.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Η ζημιά που κάνουν οι βενζίνες που είναι νοθευμένες με αλκοόλες (αιθανόλη-μεθανόλη) είναι μακροχρόνια, ή παθαίνεις ζημιά στην μηχανή άμεσα?(πχ 5-6 χιλιόμετρα μετά το γέμισμα)

  14. #119
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Νόμίζω χρειάζονται μικρότερη συμπίεση οπότε κτυπάνε πειράκια, χάνεις απόδοση, υπερθερμαίνει, φθορές..

  15. #120
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Απ' όσο ξέρω η αιθανόλη έχει καλύτερες αντικροτικές ιδιότητες, οπότε δεν υπάρχει θέμα με πειράκια. Χαμηλότερη ενεργειακή απόδοση ναι, αλλά όχι τραγικά πράγματα. Σε κάποιες Ευρωπαϊκές χώρες 10% αιθανόλη στη βενζίνη είναι ο κανόνας για "οικολογικούς" λόγους.

    Το βασικό πρόβλημα με την αιθανόλη είναι ότι διαβρώνει κάποια πλαστικά και σωληνώσεις σε παλιότερα οχήματα. Ζημιά σε κινητήρα της τελευταίας δεκαετίας δεν πρόκειται να κάνει.

Σελίδα 8 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φωτάκι ρεζέρβας XT660R και κλέψιμο στο βενζινάδικο.
    από 007mastras στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2015, 14:46
  2. κλεψιμο ζελατινας και γενικα...πραγματων
    από ανωνυμος στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2010, 14:52
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 16:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF