Σελίδα 9 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 220

Θέμα: Πρατηρια και κλεψιμο

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Απ' όσο ξέρω η αιθανόλη έχει καλύτερες αντικροτικές ιδιότητες, οπότε δεν υπάρχει θέμα με πειράκια. Χαμηλότερη ενεργειακή απόδοση ναι, αλλά όχι τραγικά πράγματα. Σε κάποιες Ευρωπαϊκές χώρες 10% αιθανόλη στη βενζίνη είναι ο κανόνας για "οικολογικούς" λόγους.

    Το βασικό πρόβλημα με την αιθανόλη είναι ότι διαβρώνει κάποια πλαστικά και σωληνώσεις σε παλιότερα οχήματα. Ζημιά σε κινητήρα της τελευταίας δεκαετίας δεν πρόκειται να κάνει.
    Εγώ μια φορά είχα βάλει βενζίνη από ένα βενζινάδικο και το μοτέρ έγινε λίγο ποιο τραχύ στην λειτουργία του και μου έβγαλε 10 χλμ λιγότερα αυτονομία.Παίζει η βενζίνη να ήταν νοθευμένη με αλκοόλη?

  2. #122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Το βασικό πρόβλημα με την αιθανόλη είναι ότι διαβρώνει κάποια πλαστικά και σωληνώσεις σε παλιότερα οχήματα. Ζημιά σε κινητήρα της τελευταίας δεκαετίας δεν πρόκειται να κάνει.
    Σωστος. Στο Αμέρικα, έχουν πρόβλημα με τα πλαστικά τεποζιτα των μοτοσυκλετών, στο σημείο που εδράζεται το πιατελο της τρόμπας βενζίνης.

  3. #123
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Εγώ μια φορά είχα βάλει βενζίνη από ένα βενζινάδικο και το μοτέρ έγινε λίγο ποιο τραχύ στην λειτουργία του και μου έβγαλε 10 χλμ λιγότερα αυτονομία.Παίζει η βενζίνη να ήταν νοθευμένη με αλκοόλη?
    Η μειωμένη αυτονομία είναι λογική, αλλά πρόκειται για μεγέθη στα όρια του στατιστικού λάθους. Για τραχύτερη λειτουργία κινητήρα δεν ξέρω κάτι, αλλά το θεωρώ απίθανο αν ήταν καθαρή η αλκοόλη. Αν όντως ήταν νοθευμένη η βενζίνη, παίζει να μην ήξερε ούτε ο βενζινάς τι σου έβαλε, όχι εγώ

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Εγώ μια φορά είχα βάλει βενζίνη από ένα βενζινάδικο και το μοτέρ έγινε λίγο ποιο τραχύ στην λειτουργία του και μου έβγαλε 10 χλμ λιγότερα αυτονομία.Παίζει η βενζίνη να ήταν νοθευμένη με αλκοόλη?
    Το οινόπνευμα (αιθυλική αλκοόλη=αιθανόλη) είναι πιο ακριβό από την βενζίνη. Όταν νοθεύεις, έχει λογική για την νοθεία, να βάζεις κάτι πιο φτηνό, όχι πιο ακριβό.

    Εκτός οινοπνεύματος, είναι βέβαια και άλλες αλκοόλες, π.χ. το ξυλόπνευμα (μεθυλική αλκοόλη=μεθανόλη) που δεν ξέρω, μπορεί να είναι και φτηνότερες.

    Γενικότερα, το σενάριο ''νόθευσε την βενζίνη με αλκοόλη'' είναι τύπου ''τα αεροπλάνα μας ψεκάζουν''.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #125
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Κάτι τέτοιο σκέφτομαι γιατί την μεθυλική που ανέφερες, μου παραδίδουν το 5λιτρο με τελετή.

    Αυτό που με τρολάρει σαν ανάμνηση είναι που παλαιότερα είχα δεί απο κοντά μετατροπή
    μοτό σε αλκοολική, με υψηλή συμπίεση, θερμαντήρες καυσίμου κ.α.

    Ήμουν αρκετά μικρός για να θυμάμαι λεπτομέρειες και το μόνο που θυμάμαι γιατί μου έκανε
    εντύπωση, ήταν το ότι πέταξε το τελικό κάποια στιγμή.

    Αν έχει κανεις πληροφορίες ας ποστάρει να μάθουμε για το πείραμα αυτό.

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κάτι τέτοιο σκέφτομαι γιατί την μεθυλική που ανέφερες, μου παραδίδουν το 5λιτρο με τελετή.

    Αυτό που με τρολάρει σαν ανάμνηση είναι που παλαιότερα είχα δεί απο κοντά μετατροπή
    μοτό σε αλκοολική, με υψηλή συμπίεση, θερμαντήρες καυσίμου κ.α.

    Ήμουν αρκετά μικρός για να θυμάμαι λεπτομέρειες και το μόνο που θυμάμαι γιατί μου έκανε
    εντύπωση, ήταν το ότι πέταξε το τελικό κάποια στιγμή.

    Αν έχει κανεις πληροφορίες ας ποστάρει να μάθουμε για το πείραμα αυτό.
    Έχω μεθανολη αν θες να πειραματιστείς
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #127
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Είναι για άλλα παιχνίδια αυτό. Δεν είμαστε μόνοι μας, είναι και άλλα παιδάκια που θέλουν να παίξουν.

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το οινόπνευμα (αιθυλική αλκοόλη=αιθανόλη) είναι πιο ακριβό από την βενζίνη. '.
    ΑΝ φορολογηθεί

    https://www.iefimerida.gr/news/18638...ion-kai-diesel

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Τα βενζινάδικα της Kaoil είναι αξιόπιστα?

  10. #130
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες απαντήσεις επί του θέματος αλλά θα ήθελα να πω την δική μου εμπειρία. Τα τελευταία (περίπου) 5 χρόνια στο πετρελαιοκίνητο αμάξι μου βάζω κατά 95% Avio Diesel από εταιρικό πρατήριο Εκο (εταιρικό όχι οποιοδήποτε: https://www.eko.gr/pratiria/idioleit...iktyo-kalypso/) και στα διτροχα μου βενζίνη από τα ίδια πρατήρια. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα (σε αντίθεση με το παρελθόν που είχα θέμα με τα μπεκ του τουόνο μου). Προσπαθώ, όπου και αν βρίσκομαι, να βάζω από εταιρικό ΕΚΟ, αγνοώντας εντελώς την τιμή και αν δεν τα καταφέρω τότε πηγαίνω σε shell 100άρα και ότι γίνει. Λίγο σπαστικό να ψάχνεις πάντα για εταιρικό ΕΚΟ αλλά δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Εδώ ο σύνδεσμος για πρατήρια Καλυψώ που είναι τα εταιρικά Εκο: https://www.eko.gr/Uploads/Documents...alipso-new.pdf

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Φορολογηθεί ή όχι, το σενάρο ''νοθεύω την βενζίνη με αλκοόλη'' είναι παντελώς αντιπρακτικό και δεν βγαίνει με τίποτα.

    Ας πούμε ότι έχεις πρατήριο: Για να νοθεύσεις 10% με αλκοόλη την βενζίνη σου, π.χ. σε δεξαμενή 10 χιλιάδων λίτρων, πάει να πει, ότι με κάποιο τρόπο, βρίσκεις στην αγορά, 1.000 λίτρα αλκοόλη, την φέρνεις με όχημα βυτίο αλκοόλης από την παραγωγή οδικώς, και την ρίχνεις στην δεξαμενή σου.

    Όλα αυτά, χωρίς να σε αντιληφθεί κανένας ιδιώτης, και καμία αρχή. Ήδη το σενάριο μοιάζει ... δύσκολο. Που θα βρεις τέτοια ποσότητα, μαύρη και χωρίς δελτία αποστολής, πόσο καιρό θα την φέρνεις χωρίς να τύχει να σταματήσει το όχημα που την φέρνει κάποια αρχή για έλεγχο και τι ώρες θα την ρίχνεις στην δεξαμενή χωρίς να κινήσεις υποψίες;

    Και όλο αυτό το mission impossible το κάνεις , για να κερδίσεις τι; Πόσο παραπανίσιο κέρδος να σου βγάλει το π.χ. ξυλόπνευμα (=μεθανόλη) ; Για κάθε λίτρο μεθανόλης που θα πουλάς, θα εισπράτεις τιμή βενζίνης, ήτοι π.χ. με 1.60 ευρώ το λίτρο, να πεις 1600 ευρώ στα 1000 λίτρα. Πόσο να έχουν τα 1000 λίτρα μεθανόλης στην -υποτιθέμενη μαύρη- αγορά; Στην κανονική αγορά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ, 10 φορές ακριβότερη της βενζίνης, ας πούμε ότι θέλεις να βγάλεις 500 ευρώ απόλο αυτό, άρα τα 1100 ευρώ της διαφοράς, σημαίνουν ότι 1.1 ευρώ το λίτρο πρέπει να σου κοστίζει η μεθανόλη. Υπάρχει μεθανόλη σε τέτοια τιμή;


    Δεν βλέπω να βγάζουν λογική τα σενάρια περί νοθείας με αλκοόλες, γενικότερα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #132

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Αν ήξερα και πότε θα πεθάνω....
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος


    Δεν βλέπω να βγάζουν λογική τα σενάρια περί νοθείας με αλκοόλες, γενικότερα.
    Ε τότε με ποια χημικά νοθεύουν τις βενζίνες?με νερό απ ότι ξέρω δεν γίνεται

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Μήπως (με βάση αυτό το άρθρο) είναι άλλο το οινόπνευμα που πουλάνε στα φαρμακεία και στα supermarket και άλλο είναι το οινόπνευμα που νοθευούν τις βενζίνες?

Σελίδα 9 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φωτάκι ρεζέρβας XT660R και κλέψιμο στο βενζινάδικο.
    από 007mastras στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2015, 14:46
  2. κλεψιμο ζελατινας και γενικα...πραγματων
    από ανωνυμος στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2010, 14:52
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 16:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF