Σελίδα 7 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 220

Θέμα: Πρατηρια και κλεψιμο

  1. #91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από savvas Προβολή μηνύματος
    Αχρηστο, οκνηρο, αναποτελεσματικο, κ**οκρατος.
    Δυο φορες εχω κανει ΕΠΩΝΥΜΗ καταγγελια, και ΔΕΝ θα ξανακανω!!!! Θα υποστω την νοθεια και κλεψια του εκαστοτε απατεωνα!.....
    Αυτό που λες στέκει, αν άνοιξες δικό σου βενζινάδικο... αλλιώς μπορείς να μας εξηγήσεις τους λόγους..

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Τελη Οκτωβρη 2018, βραδακι, γυριζω με το σκουτερ 50cc προς το μαγαζι μου.
    Το ρεζερβουαρ σχεδον αδειο, και σταματαω σε κοντινο πρατηριο και του βαζω 10€, το γεμισα.
    Συνεχιζω άλλα 200-300 μετρα και μολις φθανω στο μαγαζι, ντουμανι καπνος πισω μου.
    Το αφηνω στο ρελαντι, και πλησιαζω στην εξατμιση, οπου νοιωθω εντονη μυρωδια πετρελαιου!
    Υποψιασμενος οτι κατι παιζει, ξανακαβαλω και κανω μια δοκιμη με φουλ γκαζι, σε μια κοντινη ευθεια.
    Κοιταζω πισω, και γινεται χαμος απο καπνο, και αφου σταματαω, μυιριζει ξεκαθαρα το πετρελαιο.
    Επιστρεφω και φωναζω ενα μηχανικο απεναντι μου, να μυρισει! Τι του εκανες μου λεει, πετρελαιο εβαλες? Οχι του λεω, μολις το γεμισα βενζινη.

    Ξανα στο πρατηριο, γινεται καποιος διαλογος, ελεγχουν αποδειξη, υπολογιστη τους, και μου λενε "βενζινη" σου βαλαμε.
    Ποιο εντονος διαλογος, και αφου τους λεω οτι τοτε πουλανε νοθευμενη βενζινη, στο τελος μου λενε να τους κανω και καταγγελια, κατι που επραξα αγανακτισμενος το ιδιο βραδυ, και ΕΠΩΝΥΜΑ.
    Εκανα επωνυμη καταγγελια, διοτι στο σαιτ τους ελεγε οτι προηγουνται οι επωνυμες καταγγελιες!

    Σημειωση, τα πρατηρια εδω στη περιοχη (γειτονια), γεμιζουν τη δεξαμενη 1-2 φορες την εβδομαδα.

    Συμπληρωσα που λες την αναλογη φορμα, με ΟΛΑ τα στοιχεια που ζητουσε, (μιλαμε ΟΛΑ), και αφησα τις υπηρεσιες του κρατους να λειτουργησουν, αναλογα...

    Μετα απο 20+ ημερες, ελαβα email απο την αρμοδια υπηρεσια, και μου ανεφερε οτι το αιτημα μου θα προωθηθει στην αρμοδια υπηρεσια της περιοχης μου (νομαρχια, σε καποιο τμημα αν θυμαμαι καλα).
    Αμεσως καταλαβα, οτι "παιχνιδι" χαθηκε! Τι στο διαλα, λεω, σε 20+ μερες το πρατηριο εχει αδειασει/πουλησει τη δεξαμενη του τουλαχιστον 3-5 φορες, τι ελεγχο θα κανουν?....

    Ο χρονος κυλησε, και εγω ξεχασα το θεμα, περασε ο χειμωνας, περασε το Πασχα, και.... και αρχες Μαιου 2019 λαμβανω αλλο ενα email απο την αρμοδια υπηρεσια, και μου αναφερει οτι εγινε ο ελεγχος στο συγκεκριμενο πρατηριο, και το καυσιμο ηταν το καταλληλο!!!!!!!!!!!.............

    Ξανακανω καταγγελια? Μαλλον οχι, χασιμο χρονου, απλα δεν ξαναπατω, και το διαδιδω οπου μπορω.

    Αν και σημερα στο ιντερνετ σημερα βρισκεις ευκολα τα παντα, αυτο που βρισκεις με δυσκολια ειναι οποιαδηποτε επικοινωνια με τις υπηρεσιες του κ*λοκρατους...

    -να αναμενω και το αναλογο καλαμπουρι? "μπας και κολλησε το ελατηριο", "τι λαδια του βαζεις", "σου εβαλαν θερμανσης αντι κινησης"...

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Εν τέλει σου είχαν βάλει όντως ντιζελ?
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  4. #94
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Μιας και αναφέρθηκες σε ντίζελ:
    Από τον Αύγουστο σαν κάτοχος ντιζελοκίνητου κουτιού το τι κλέψιμο έχω δει δε θα το πιστέψετε...Από +6-7 λίτρα ,από 5-9€ παραπάνω μέχρι ρετάρισμα και δυσκολία στο να πάρει μπροστά....Ο ένας βενζινάς έβγαζε σκάρτο το αμάξι,ο άλλος πως λέει λάθος το μάνουαλ και παίρνει....55 λίτρα,(από 45) και ένας τρίτος ήθελε να πουλήσει πρόσθετα/ματζούνια γιατί "έτσι είναι τα ντίζελ,θέλουν το κατιτίς τους" έλεγε....

    Μετά από αρκετές ιστορίες για ανέκδοτο-μόνο σφαλιάρες δεν παίξαμε-κατέληξα σε ΕΚΟ AVIO που περιέργως το έχουν ΜΟΝΟΝ τα εταιρικά.οπότε ΜΟΝΟΝ εκεί,και άντε και SHELL εταιρικό (Μυρτέα δηλαδή) και τέλος,
    Μείνετε μακριά από ιδιώτες ΕΚΟ ΕΤΕΚΑ REVOIL και σία γιατί βενζίνες και πετρέλαια είναι σκατά.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #95
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Στη συνήθη διαδρομή που κινούμαι, συναντάω 5 βενζινάδικα. Ξέρω, ή πιο σωστά, αισθάνομαι, ότι όλοι με κλέβουν.
    Μπορω να κάνω κάτι,? Όχι.
    Απλά δεν πηγαίνω σε αυτόν που έχει την Μ8 μόστρα μόνιμα, και προτιμώ να πηγαίνω 500μετρα παρακατω σε αυτό που βλέπω το παλικάρι να έχει μέσα τη γυναίκα του μαζί με το μωρό να το ταϊζει με το μπιμπερό.
    Με κλέβει κι αυτός? Είτε σκόπιμα είτε κατά λάθος? Πιθανόν, αλλά αισθάνομαι ότι εκεί ίσως και να είναι απόλυτη ανάγκη αυτά τα 1-2 ευρώ που μπορεί να χάνω...
    Δε γαμιεται, τόσα χαλάμε αριστερά και δεξιά......

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Εν τέλει σου είχαν βάλει όντως ντιζελ?
    Μην είσαι τόσο αφελής!
    Κλασσική νοθεία στα βενζινάδικα είναι το πετρέλαιο και το νερό, και πιο σύγχρονη (νοθεία) η αιθανόλη...
    Στην 100αρα ρίχνουν την απλή, και στην απλή τα παραπάνω...

    Άλλωστε αν από τα 7,5λίτρα χωρητικότητας του ρεζερβουάρ είχαν μπει 5-6 λίτρα diesel, ο κινητήρας δεν θα λειτουργούσε καν. Μάνο όσο είχε βενζίνη στον λεκανάκι του καρμπιρατέρ, δηλαδή για 1 λεπτό περίπου...
    Τελευταία τροποποίηση από savvas; 29/11/2019 στις 09:02.

  7. #97
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    To σύστημα που πληρώνεις στο ταμείο του καταστήματος και βάζεις μόνος τα λίτρα που εχεις πληρωσει, μήπως θα ηταν καλύτερο;
    Δεν ξέρω για ποιό λόγο πρέπει να υπάρχει άνθρωπος να "χειριστεί" την αντλία.

    Αν έχουν ρυθμίσει να κλέβει η αντλία, ή εσύ την χειριστείς, ή ο "χειριστής", ή ο Αριστείδης ο δίκαιος, θα τη φας τη φόλα!

  8. #98
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από savvas Προβολή μηνύματος
    Τελη Οκτωβρη 2018, βραδακι, γυριζω με το σκουτερ 50cc προς το μαγαζι μου.
    Το ρεζερβουαρ σχεδον αδειο, και σταματαω σε κοντινο πρατηριο και του βαζω 10€, το γεμισα.
    Συνεχιζω άλλα 200-300 μετρα και μολις φθανω στο μαγαζι, ντουμανι καπνος πισω μου.
    Το αφηνω στο ρελαντι, και πλησιαζω στην εξατμιση, οπου νοιωθω εντονη μυρωδια πετρελαιου!
    Υποψιασμενος οτι κατι παιζει, ξανακαβαλω και κανω μια δοκιμη με φουλ γκαζι, σε μια κοντινη ευθεια.
    Κοιταζω πισω, και γινεται χαμος απο καπνο, και αφου σταματαω, μυιριζει ξεκαθαρα το πετρελαιο.
    Επιστρεφω και φωναζω ενα μηχανικο απεναντι μου, να μυρισει! Τι του εκανες μου λεει, πετρελαιο εβαλες? Οχι του λεω, μολις το γεμισα βενζινη.

    Ξανα στο πρατηριο, γινεται καποιος διαλογος, ελεγχουν αποδειξη, υπολογιστη τους, και μου λενε "βενζινη" σου βαλαμε.
    Ποιο εντονος διαλογος, και αφου τους λεω οτι τοτε πουλανε νοθευμενη βενζινη, στο τελος μου λενε να τους κανω και καταγγελια, κατι που επραξα αγανακτισμενος το ιδιο βραδυ, και ΕΠΩΝΥΜΑ.
    Εκανα επωνυμη καταγγελια, διοτι στο σαιτ τους ελεγε οτι προηγουνται οι επωνυμες καταγγελιες!

    Σημειωση, τα πρατηρια εδω στη περιοχη (γειτονια), γεμιζουν τη δεξαμενη 1-2 φορες την εβδομαδα.

    Συμπληρωσα που λες την αναλογη φορμα, με ΟΛΑ τα στοιχεια που ζητουσε, (μιλαμε ΟΛΑ), και αφησα τις υπηρεσιες του κρατους να λειτουργησουν, αναλογα...

    Μετα απο 20+ ημερες, ελαβα email απο την αρμοδια υπηρεσια, και μου ανεφερε οτι το αιτημα μου θα προωθηθει στην αρμοδια υπηρεσια της περιοχης μου (νομαρχια, σε καποιο τμημα αν θυμαμαι καλα).
    Αμεσως καταλαβα, οτι "παιχνιδι" χαθηκε! Τι στο διαλα, λεω, σε 20+ μερες το πρατηριο εχει αδειασει/πουλησει τη δεξαμενη του τουλαχιστον 3-5 φορες, τι ελεγχο θα κανουν?....

    Ο χρονος κυλησε, και εγω ξεχασα το θεμα, περασε ο χειμωνας, περασε το Πασχα, και.... και αρχες Μαιου 2019 λαμβανω αλλο ενα email απο την αρμοδια υπηρεσια, και μου αναφερει οτι εγινε ο ελεγχος στο συγκεκριμενο πρατηριο, και το καυσιμο ηταν το καταλληλο!!!!!!!!!!!.............

    Ξανακανω καταγγελια? Μαλλον οχι, χασιμο χρονου, απλα δεν ξαναπατω, και το διαδιδω οπου μπορω.

    Αν και σημερα στο ιντερνετ σημερα βρισκεις ευκολα τα παντα, αυτο που βρισκεις με δυσκολια ειναι οποιαδηποτε επικοινωνια με τις υπηρεσιες του κ*λοκρατους...

    -να αναμενω και το αναλογο καλαμπουρι? "μπας και κολλησε το ελατηριο", "τι λαδια του βαζεις", "σου εβαλαν θερμανσης αντι κινησης"...

    Σκέφτηκα μια ιδέα για το πως μπορούμε να εξασφαλίσουμε την ορθότητα και το αδιαμφισβήτητο του δίκιου μας, σε περίπτωση καταγγελίας (αν κι όποτε προκύψει). Φτάνοντας στο βενζινάδικο και πριν ανοίξουμε τάπα, βγάζουμε μια φωτογραφία με το φορητό μας τηλέφωνο, το κοντέρ. Εστιάζουμε εκεί που δείχνει τον δείκτη του καυσίμου και ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΝ, την ΩΡΑ!
    Με αυτή τη μέθοδο, κι εφ'όσον γνωρίζουμε καλά τη χωρητικότητα του ρεζερβουάρ μας (manual), μπορούμε να αποδείξουμε σε οποιονδήποτε και οποτεδήποτε, το πότε και που (ακριβή ημέρα κι ΩΡΑ, βάση της απόδειξης του πρατηρίου και της φωτο μας) έγινε η "ρομπαρία" με τον ανεφοδιασμό μας. Μέθοδος που ισχύει για όλους τους τύπους καυσίμων, ακόμα και για υγραέριο! (αν ποτέ γίνουμε δίτροχοι υγραεριοκίνητοι )
    H μόνη δυνατή, και ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ σιγουράντζα περίπτωση, να καλέσει κάποιος την αστυνομία επί τόπου, χωρίς να χάσει το δίκιο του!!!

    Υ.Γ: Εμείς, με τις συμπεριφορές μας, πρέπει να γίνουμε το κράτος (η πολιτεία) που θέλουμε.

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Δεν μπορώ να καταλάβω τί αποδεικνύεις με το δείκτη βενζίνης.

  10. #100
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να καταλάβω τί αποδεικνύεις με το δείκτη βενζίνης.
    Πόση βενζίνη έχεις.
    Life begins at 45°.

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Αυτό ισχύει μόνο για να ξέρουμε εμείς και όχι απόλυτα. Τί θα πεις στο βενζινά, κοίτα το δείκτη έχω μέσα 3 λίτρα ; Κι εσύ μου έβαλες άλλα.14 και ξεπερνάει τα 15 της χωρητικότητας ; Θα.σου πει είχες 1. Η μονη απόδειξη είναι να σου βάλει περισσότερη ποσότητα από τη χωρητικότητα του ρεζερβουάρ άσχετα από πόσο είχες μέσα.

  12. #102
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Σκέφτηκα μια ιδέα για το πως μπορούμε να εξασφαλίσουμε την ορθότητα και το αδιαμφισβήτητο του δίκιου μας, σε περίπτωση καταγγελίας (αν κι όποτε προκύψει). Φτάνοντας στο βενζινάδικο και πριν ανοίξουμε τάπα, βγάζουμε μια φωτογραφία με το φορητό μας τηλέφωνο, το κοντέρ. Εστιάζουμε εκεί που δείχνει τον δείκτη του καυσίμου και ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΝ, την ΩΡΑ!
    Με αυτή τη μέθοδο, κι εφ'όσον γνωρίζουμε καλά τη χωρητικότητα του ρεζερβουάρ μας (manual), μπορούμε να αποδείξουμε σε οποιονδήποτε και οποτεδήποτε, το πότε και που (ακριβή ημέρα κι ΩΡΑ, βάση της απόδειξης του πρατηρίου και της φωτο μας) έγινε η "ρομπαρία" με τον ανεφοδιασμό μας. Μέθοδος που ισχύει για όλους τους τύπους καυσίμων, ακόμα και για υγραέριο! (αν ποτέ γίνουμε δίτροχοι υγραεριοκίνητοι )
    H μόνη δυνατή, και ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ σιγουράντζα περίπτωση, να καλέσει κάποιος την αστυνομία επί τόπου, χωρίς να χάσει το δίκιο του!!!

    Υ.Γ: Εμείς, με τις συμπεριφορές μας, πρέπει να γίνουμε το κράτος (η πολιτεία) που θέλουμε.
    Δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα αλλά αν είναι να το κάνεις ή πάρε κάμερα ή βάλε το κινητό σε λειτουργία πτήσης μη γίνει καμιά στραβή.

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Ολόκληρη επιχείρηση είχαν στήσει όλοι αυτοί οι εγκληματίες
    https://www.bikeit.gr/reportaz/item/...me-21-pratiria
    Το συμπέρασμα είναι ότι το κράτος αν θέλει μπορεί να τους πιάσει

  14. #104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Ολόκληρη επιχείρηση είχαν στήσει όλοι αυτοί οι εγκληματίες
    https://www.bikeit.gr/reportaz/item/...me-21-pratiria
    Το συμπέρασμα είναι ότι το κράτος αν θέλει μπορεί να τους πιάσει
    ..και να μας πει και ποια πρατήρια είναι...

  15. #105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    αυτο που επρεπε να κανουν,ηταν αμεσα ενημερωση ποια πρατηρια ηταν, μπας και προλαβη καποιος χριστιανος που εβαλε βενζινα και μετα το αραξε για πολλους και διαφορους λογους.
    εχω βαλει στην παργα κεντρο, απο BP φουλαρισμα για να φυγω για αθηνα, και με γ@μι@ε ωσπου να φτασω Αθηνα, με το που εβαλα βενζινα στα 10 χιλιομετρα ξεκινησε το μαρτηριο. και σε αυτοκινητο με 3000 χιλιομετρα καινουργιο. οφ ο καταλυτης και αισθητηρας Λ. κατεβηκε ντεποζιτο,2 λιτρα νερο, χωρια ποσο νερο εκαψε, τραβιξε, στο μονου ψεκασμου που ειχε το αυτοκινητο.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 02/12/2019 στις 19:08.

Σελίδα 7 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φωτάκι ρεζέρβας XT660R και κλέψιμο στο βενζινάδικο.
    από 007mastras στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2015, 14:46
  2. κλεψιμο ζελατινας και γενικα...πραγματων
    από ανωνυμος στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2010, 14:52
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 16:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF