Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Πρώτη μηχανη: xv250, cb400sf ή sv650?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2017
    Μηνύματα
    9

    Πρώτη μηχανη: xv250, cb400sf ή sv650?

    Καλησπέρα.
    Θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με την αγορά πρώτης μηχανής. Μόλις πήρα το απεριόριστο δίπλωμα. Δέν έχω προηγούμενη εμπειρία οδήγησης μηχανής αλλά είμαι χρονια οδηγός αυτοκινήτου. Την μηχανή την χρειάζομαι για να πηγαίνω στην δουλεία (15km καθημερινά) και αν μου αρέσει ίσως και για μικρά ταξίδια και αναψυχή. Μένω στο Ηράκλειο.
    Το ερωτήμα μου είναι ποιά θα ήταν καλύτερη επιλογή για έναν πρωτάρη ωστε και να μάθω και αν είναι δυνατόν να την κρατήσω και να την ευχαριστηθώ για καποια χρόνια.
    Διαβάζω σε πολλά σαιτ να παινεύουν τις 3 αυτες μοτοσυκλέτες. Μου δημιουργήθηκαν όμως και κάποιες αμφιβολίες.
    * Η Virago 250 κάνει μόνο για τους πρώτους μήνες που μαθαίνει κανείς οδήγηση και σύντομα καταντά βαρετή?
    * Η συντήρηση της CB400sf αξίζει τον κόπο? Διαβάζω οτι τα ανταλλακτικά ειναι αρκετά δυσεύρετα λογω του οτι ήταν grey import.
    * H sv650 ξεφεύγει καπως απο το budget μου. Αξίζει να ζοριστώ για να την αγοράσω?
    Ποιά θα προτείνατε?
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείται αν έγινα κουραστικός λόγω της άγνοιας μου σχετικά με τις μηχανες.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    ποσα χρηματα διαθετεις για την αγορα?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2017
    Μηνύματα
    9
    2000Ε. 2500 για καποια μοναδικη ευκαιρια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Το πρωτο ειναι αρχες '90 το δευτερο ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καλοδιατηρημένο, το τριτο και εαν μιλαμε πρωτης γενιάς βαση τπυ μπατζετ σου ειναι του '99 σχεδόν 20ετιας.
    Θα συνιστούσα σκουτερ/παπι/μοτοσυκλετα 125 καινουργιο του κουτιού ταξιδεύεις όπου θες με 2 χρονια εργοστασιακή εγγυηση (με δίπλωμα Α1). Εαν δεν σε καλύπτει εναλλακτικές προτάσεις
    CBF250 '05, GS500N/F '05, οπου μπορουν να καλύψουν Α2 δίπλωμα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2017
    Μηνύματα
    9
    telegonos σ'ευχαριστω για την προταση. Doctoras δέν έχεις άδικο, αλλα δέν ενδιαφέρομαι για σκοτερ/παπι. Οσο για το GS, απ' όσα έχω ακουσει, το sf και το sv θεωρούνται καλύτερα. Σωστα?

  7. #7
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Το virago δεν θα το σχολιάσω.

    Τα άλλα δύο με έμφαση στο cb είναι αρχαιολογικής αξίας μηχανάκια που μόνο ως τέτοια πρέπει να αξιολογούνται.

    Δεν θα εμπλεκα.

    Στη θέση σου θα προτιμούσα κάποιο 250 απο 2008 και μετά που μπορείς να βρεις εύκολα σε αυτά τα χρήματα. Θα κάνεις τη δουλειά σου πολύ καλά και όταν αποφασίσεις να το αλλάξεις θα φύγει εύκολα.

    Οπότε, CB250, YBR250, ZX250R κλπ...

    Θα προτιμούσα δικυλινδρο.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2017
    Μηνύματα
    9
    Ειναι ακριβουτσικα τα ατιμα τα 250 που αναφερεις ομως, ή με πολλα χμ. Αν βρω καποια ευκαιρία ομως, θα ταν πολυ καλη επιλογή. Για το sv όμως γιατί το λες? Το 2ης γενιάς δν ειναι τοσο παλιο..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cchristof Προβολή μηνύματος
    Ειναι ακριβουτσικα τα ατιμα τα 250 που αναφερεις ομως, ή με πολλα χμ. Αν βρω καποια ευκαιρία ομως, θα ταν πολυ καλη επιλογή. Για το sv όμως γιατί το λες? Το 2ης γενιάς δν ειναι τοσο παλιο..
    Να σου γράψω εγώ που το έχω εμπειρία;

    Καταρχήν, δεν έχω κάποιο συμφέρον, ούτε κάποια σχέση με το SV της αγγελίας που σου πρότεινα. Απλά διαβάζοντάς το θέμα σου, μπήκα από περιέργεια να δω τι παίζει στην αγορά, μου φάνηκε όσο μπορεί να κρίνει κανείς από τις φωτογραφίες και την σύνταξη της αγγελίας καλό αυτό που σου πρότεινα, ε στο πρότεινα.

    Εννοείται για τελική κρίση ενός μοτό από αγγελία, όσο καλό και να φαίνεται στην αγγελία, το βλέπει-ακούει-οδηγεί άνθρωπος που ξέρει, μηχανικός ή έστω καλός γνώστης.

    Πάμε τώρα στα SV. Έχουν τρεις γεννιές, το πρώτο με το αλουμινένιο πλαίσιο με τους καμπύλης διατομής σωλήνες το οποίο ήταν με καρμπυρατέρ, το δεύτερο με το αλουμινένιο πλαίσιο με ορθογωνικής διατομής σωλήνες και ψεκασμό, και το τρίτο που βγήκε τώρα, με το σιδερένιο πλαίσιο που το έχουν κάνει λίγο πιο ''μοτοσυκλετάκι'' σαν εμφάνιση έστω.

    Το πρώτης γεννιάς με τα καρμπυρατέρ, το έχω οδηγήσει, και είναι μια μοτοσυκλέτα πολύ ευχάριστη, βολική, με ωραία δύναμη στις μεσσαίες στροφές (εκεί που την χρειάζεσαι στο 90% της ζωής μια μοτοσυκλέτας), φτηνό σήμερα στις αγγελίες, και προσωπική υποκειμενική μου γνώμη, πιο όμορφο από το δεύτερης γεννιάς (μαρέσουν οι γλυκές καμπύλες)

    Το δεύτερης γεννιάς με τον ψεκασμό, έχω οδηγήσει το γυμνό, και ισχύουν και πάλι, ότι και για το πρώτης γεννιάς, με ακόμα πιο ωραίες μεσσαίες στροφές.

    Ότι και να πάρεις, θα έχεις μια μοτοσυκλέτα 65-περίπου ίππων τροχό, που τα κάνει όλα, είναι εύκολη, δεν ζητάει πολλά, και όσο δεν την τρέχεις τέρμα δεν καίει κιόλλας, και αν δεν χρειάζεσαι παραπάνω ιπποδύναμη δεν θα χρειαστεί να την αλλάξεις, κάτι που δεν ισχύει με τα φτηνο-ταπερ 250ρια που βγαίνουν στις μέρες μας.

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, θα προτιμούσα το πρώτης γεννιάς, γιατί 1) είναι πιο φτηνό 2) είναι πιο όμορφο (γνώμη μου) και 3) για την απλότητα και φτήνια του καρμπυρατέρ.

    Τι εννοώ για το (3); Ο ψεκασμός όσο καλός και να είναι, έχει 2 μειονεκτήματα: Πρώτον χρειάζεται μια αντλία βενζίνης υψηλής πίεσης ψεκασμού, η οποία κάποιες φορές χαλάει και έχει 400-500-600 ευρώ καινούρια (κι αν κάτσει σε εσένα μετά την αγορά; ), και δεύτερον χρειάζεται ηλεκτρικό ρεύμα, οπότε αν μείνεις από ανόρθωση ή γεννήτρια σε ταξίδι και δεν ανατροφοδοτείται η μπαταρία, το ψεκαστό σε μισή ώρα θα μείνει, θα σταματήσει να λειτουργεί. Αντίθετα, το καρμπυρατέρ άμα σβήσεις φώτα και αφήσεις μόνη ηλεκτρική κατανάλωση την ανάφλεξη του κινητήρα, θα πας Αθήνα>Θεσσαλονίκη και πίσω Αθήνα και ίσως τότε αρχίσεις να παρατηρείς πτώση της τάσεως. Επιπλέον εγώ που πιάνουν τα χέρια μου σε αυτά, το να καθαρίσω μια φορά το χρόνο τα καρμπς, είναι ένα πρωινό υπόθεση με κόστος αμεληταίο και γίνεται καινούριο, το να κάτσει βλάβη σε ψεκασμό είναι κόστος μεγάλο και περιλαμβάνει πράγματα που δεν μπορώ να κάνω τόσο εύκολα.

    Γεγονός είναι ότι τα δεύτερης γεννιάς SV, μερικά-λίγα , βγάλανε θεματάκια με την αντλία του ψεκασμού, σαν περάσανε λίγο τα χρόνια. Και κοστίζει αυτό. Αν καταλήξεις σε τέτοιο, ρώτα τον ιδιοκτήτη αν την έχει αλλάξει, αν είχε ποτέ προβλήματα, και στήσε αυτί να την ακούσεις να δουλεύει καθαρά και χωρίς μπερδέματα, και ομοίως χωρίς καθόλου μπερδέματα, να είναι η απόδοση του μοτέρ.


    Τελικά, θέλω να πω, πρόσεχε ποιόν διαβάζεις, και τι λέει, και εφάρμοσε στην δική σου περίπτωση πως ταιριάζει αυτό που σου λέει. Του αλλουνού μπορεί το τάδε να ταιριάζει, για εσένα όμως, κάνει;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2017
    Μηνύματα
    9
    telegonos, σ'ευχαριστώ παρα πολυ για την απάντηση και το ενδιαφέρον σου. Οι πληροφορίες σου είναι πολύ χρήσιμες, ιδίως αφου η sv ειναι μάλλον η 1η επιλογή μου.
    Η 1ης γενιας ομως μοιραζεται ανταλλακτικα με την vstrom? Νομιζω οχι, αρα υπαρχει διαθεσιμοτητα?
    Είναι κρίμα μόνο που δεν βγήκε καμία πολύ καλη naked 400ρα τα τελευταία χρόνια, που θα ταν και φτηνότερη και πιο οικονομική...
    Τελευταία τροποποίηση από cchristof; 27/12/2017 στις 16:39.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2017
    Μηνύματα
    9
    Για το yamaha ΜΤ03 και το duke390 ποια η γνωμη σας?
    Τελευταία τροποποίηση από cchristof; 27/12/2017 στις 17:32.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cchristof Προβολή μηνύματος
    Για το yamaha ΜΤ03 και το duke390 ποια η γνωμη σας?
    Αν και κανονικά αυτή είναι η ερώτηση του Μανόλης67, για ποιο ΜΤ03 μιλάμε; Το παλιό με το μοτέρ του ΧΤ ή το καινούριο;

    Πάντως αν το sv ξεφεύγει απ'το μπάτζετ, δύσκολα για ΜΤ(όποιο από τα δύο) και δούκα.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2017
    Μηνύματα
    9
    Για το παλιο ΜΤ. Εχει καποια σε τιμες γυρω στα 2500.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 09:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 11:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 13:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 01:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF