Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Θέσεις στάθμευσης σε πολυκατοικίες και μοτοσυκλέτες.

  1. #1

    Θέσεις στάθμευσης σε πολυκατοικίες και μοτοσυκλέτες.

    Θα αναφέρω μια ιστορία που συνέβη πρόσφατα σχετικά με παρκάρισμα μοτοσυκλέτας σε χώρο πολυκατοικίας. Έχω θέση στάθμευσης ιδιόκτητη σε εξωτερικό χώρο πολυκατοικίας, σπάνια την χρησιμοποιώ και πάρκαρε όποιος ήθελε εκεί. Κάποια στιγμή πάρκαρα τη μηχανή εκεί και ήρθε ένας με αυτοκίνητο και με έκλεισε και δεν μπορούσα να βγω. Βρίσκω σε ποιο διαμέρισμα είναι, του λέω ότι με έχει κλείσει και αν μπορεί να βγάλει το αυτοκίνητο για να βγω. Όταν ήρθε ,του λέω ότι αυτή η θέση στάθμευσης είναι ιδιόκτητη (εκείνος θεωρούσε ότι είναι ελεύθερη η θέση) και μου είπε το εξής " Οι θέσεις στάθμευσης είναι για αυτοκίνητα ξέρεις!" .Μιλάμε έμεινα, εκτός από το γεγονός ότι δεν υπάρχει πουθενά κανένας κανονισμός που να μην επιτρέπει στις μηχανές να παρκάρουν σε θέσεις στάθμευσης ,τον είχε ενημερώσει επίσης ότι η συγκεκριμένη θέση είναι ιδιόκτητη! Η ελληναράδικη νοοτροπία των Ελλήνων οδηγών αυτοκινήτων στα καλύτερα της!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Χαχαχαχα
    Σοβαρα τωρα;
    Εφοσον ο χωρος ειναι ανοιχτος δεν εχεις ιδιοκτησια αλλα αποκλειστικη χρηση
    Οποτε μπορεις να παρκαρεις εκει οποια και οσα οχηματα θελεις και χωρανε χωρις να εμποδιζουν
    Και φυσικα δεν επιτρεπεται να παρκαρει κανεις αλλος
    Εννοειται οτι η θεση αυτη αναφερεται στο συμβολαιο του σπιτιου σου και δεν ειναι στο μιλητο ετσι;

  3. #3
    Πολύ σοβαρά! Τη θέση στάθμευσης την έχω με συμβόλαιο με την αγορά του σπιτιού. Μιλάμε έμεινα με αυτά που μου είπε ο τύπος. Ακόμα και αν η θέση δεν ήταν ιδιόκτητη, που το είδανε γραμμένο ότι οι μοτοσυκλέτες δεν επιτρέπεται να παρκάρουν σε θέσεις στάθμευσης; Προφανώς ο τύπος απλά ήθελε κάτι να πει, αλλά βγάζει και τη γνωστή ελληναράδικη νοοτροπία του τύπου "τα μηχανάκια δεν δικαιούνται θέσεις στάθμευσης "..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Δε νομίζω πως είναι κάποια νοοτροπία απέναντι σε μηχανές ... είναι μια γενικότερη νοοτροπία του παρκάρω όπου βρω, τα γράφω όλα στα @@ μου. Όταν έχει δύο κενά ένα 6 μέτρα και ένα 3 μέτρα και στο κενό των 6 μέτρων παρκάρει σμαρτ και του λες γιατί δε παρκάρεις στο πιο μικρό κενό να μπει κάνα μεγαλύτερο όχημα εκεί σου λέει στα τέτοια μου... όταν μηχανάκια παρκάρονται με τέτοιο τρόπο ώστε να κρατάνε θέσεις πάρκινγκ που θα χώραγαν αυτοκίνητα (συνήθως για τα δικά τους αυτοκίνητα) όταν παρκάρει ο κόσμος και αφήνει 1,5 μέτρο μπρος πίσω γιατί χέστηκα που οι άλλοι θα ψάχνουν... ε αυτό είναι το πρόβλημα. Στη δική σου περίπτωση ο τύπος απλά ήταν τρόμπας, μιλάμε για στόκο που ΄΄η τα είχε τσούξει ή τι να πω δεν έχω λόγια...

  5. #5
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω πως είναι κάποια νοοτροπία απέναντι σε μηχανές ... είναι μια γενικότερη νοοτροπία του παρκάρω όπου βρω, τα γράφω όλα στα @@ μου. Όταν έχει δύο κενά ένα 6 μέτρα και ένα 3 μέτρα και στο κενό των 6 μέτρων παρκάρει σμαρτ και του λες γιατί δε παρκάρεις στο πιο μικρό κενό να μπει κάνα μεγαλύτερο όχημα εκεί σου λέει στα τέτοια μου... όταν μηχανάκια παρκάρονται με τέτοιο τρόπο ώστε να κρατάνε θέσεις πάρκινγκ που θα χώραγαν αυτοκίνητα (συνήθως για τα δικά τους αυτοκίνητα) όταν παρκάρει ο κόσμος και αφήνει 1,5 μέτρο μπρος πίσω γιατί χέστηκα που οι άλλοι θα ψάχνουν... ε αυτό είναι το πρόβλημα. Στη δική σου περίπτωση ο τύπος απλά ήταν τρόμπας, μιλάμε για στόκο που ΄΄η τα είχε τσούξει ή τι να πω δεν έχω λόγια...
    Έτσι ακριβώς.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις μια ταμπέλα σε εμφανή θέση που να αναφέρει ότι είναι ιδιόκτητη θέση στάθμευσης σύμφωνα με την τάδε άδεια και ότι οχήματα θα απομακρύνονται με γερανό. Δικαιολογίες μετά δε θα έχουν...
    Βίδωσε και μια βάση* στη μέση να περάσεις μια αλυσίδα να δένεις τη μηχανή σου.

    (*) Π.χ. 1 ή 2
    Φύγαμε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Οποτε παω λαικη η κεντρο πραγματικα ποτε δε παρκαρω σε θεση που θα μπορουσε να μπει αυτοκινητο.Γυριζω γυρω γυρω αλλα τετοιες θεσεις ποτε δε παρκαρω.Εμεις σκεφτομαστε αυτους.Αυτοι σκεφτονται εμας???
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της zami
    Εγγραφή
    29/09/2013
    Μηνύματα
    83
    πράγματι, δεν ειναι καποιου ειδους εμπαθεια στις μοτοσυκλετες, ειναι απλως η νοοτροπία και η ελειψη παιδειας του έλληνα (και δεν εννοω μονο τους ημεδαπους αλλα ολους οσους κατοικουν πια στην Ελλαδα). Επειδη λοιπον η νοοτροποια αυτη επιβάλλει να κανει ο καθεις οτι γουσταρει αδιαφορώντας για τον αλλον και αν καταληφθει να κανει μακακία να μην ζητα συγνωμη και να παραδεχεται αντρίκια το λαθος του παρα να λεει μια εξυπναδα, γιαυτο ακριβως πηρες αυτη την απαντηση..

  8. #8
    Αυτό πιστεύω κι εγώ. Επειδή ο τύπος νόμιζε ότι όταν ελεύθερη η θέση και την πάτησε, μετά ήθελε να πει κάτι για να βγει από πάνω. Αυτό που με ενόχλησε πιο πολύ ήταν ότι με έκλεισε επίτηδες για να μην μπορώ να βγω! Ακόμα και να μην ήταν δική μου η θέση δεν είχε δικαίωμα να το κάνει.
    Επίσης, όσον αφορά το post #6 θα αναφέρω ότι και εγώ όταν πάω στο κέντρο για δουλειές πρώτα ψάχνω τις (λίγες) θέσεις που υπάρχουν αποκλειστικά για μοτοσυκλέτες για να παρκάρω, ακόμα κι αν είναι μακριά από τον προορισμό μου, και αποφεύγω να παρκάρω σε θέσεις για αυτοκίνητα.

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της TmanA
    Εγγραφή
    09/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Georg_ Προβολή μηνύματος
    όταν πάω στο κέντρο για δουλειές πρώτα ψάχνω τις (λίγες) θέσεις που υπάρχουν αποκλειστικά για μοτοσυκλέτες για να παρκάρω, ακόμα κι αν είναι μακριά από τον προορισμό μου, και αποφεύγω να παρκάρω σε θέσεις για αυτοκίνητα.
    Κάνεις καλά αλλά αυτό επαφίεται στη δική σου καλή θέληση. Ειδάλλως παρκάρεις όπου γουστάρεις αρκει να μην κλείνεις κανέναν και να μην εμποδίζεις την κυκλοφορία. Μου έχει τύχει να μου ζητήσει τύπος να ξεπαρκάρω τη μηχανή για να βάλει αυτός το αμάξι. Έτσι χωρίς άλλη επιχειρηματολογία. Η μηχανή πιάνει χώρο βγαλτη να βάλω το αμάξι. Και που θα παρκάρεις εσύ στα @@ τους. Εννοείται δεν την πήρα ποτέ. Τέλη κυκλοφορίας γιατί πληρώνουμε; Όσον αφορά αυτό με το πάρκιγκ εγώ ξέρεις τι θα έκανα; Την επόμενη μέρα θα πήγαινα στα παιχνιδάκια να πάρω κάνα αμαξάκι με πετάλια για μωρά θα το βιδωνα στο parking και θα το άφηνα εκεί για δύο μήνες σερί. Μετά αν ήθελε ας το κουνούσε από εκεί.

  10. #10
    Καλά όσον αφορά το θέμα που κάποιοι θέλουν να βγει η μηχανή για να παρκάρουν αμάξι μου έχει συμβεί αρκετές φορές , παρόλο που πάντα κανονίζω να τη βάζω με τέτοιο τρόπο ώστε να πιανει όσο γίνεται λιγότερο χώρο . Το χειρότερο είναι όταν την έχω παρκαρισμένη κι έχω φύγει, και στην επιστροφή τη βλέπω σε άλλο σημείο και στη θέση της να εχει μπει αμάξι..

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Βαλε σήμανση για την θεση. Ειναι σε προαύλιο χωρο η εντος πυλωτής?

  12. #12
    Θα το δω το θέμα για σήμανση. Η θέση είναι σε εξωτερικό χώρο της πολυκατοικίας. Αρχικά σκοπεύω να ενημερώσω τον σπιτονοικοκύρη του τύπου και βλέπουμε. Πάντως ο τύπος είναι ο κλασικός 50ρης ελληναράς οδηγός με μεγάλο αυτοκίνητο που νομίζει ότι ο δρόμος του ανήκει.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    το οτι ειναι ελληνάρας 50αρης κλπ δεν θα μου έλεγε τίποτα. εγώ είμαι πχιο ελληνάρας απο αυτόν.

    αρχικά, καταλαβαίνω οτι εισαι νέος στην πολυκατοικία ή τώρα άρχισες να ασχολείσαι με τα των πάρκιγνκ/θέσεις στάθμευσης.
    Ζήτα/Ρώτα/Βρες το καταστατικό της πολυκατοικίας και δες τι λέει για τις θέσεις πάρκινγκ καθώς και για το που είναι η ΕΙΣΟΔΟΣ του πάρκινγκ.
    (Σε πολλές πολυκατοικίες, θεωρούν οτι είσοδος ειναι όοοοολο το πεζοδρόμιο της πρόσοψης της πολυκατοικίας ή όλο το τετράνωνο) Αυτό ΔΕΝ ισχύει. Κατα 99% οι πολυκατοικίες με πάρκινγκ, έχουν 2μιση μέτρα ΕΙΣΟΔΟ παρκινγκ απο συγκεκριμένο σημείο.

    Αν σε κλείνει σε χώρο στάθμευσης της πολυκατοικίας, νομίζω δεν μπορείς να φωνάξουν να τον γράψουν ή να το σηκώσει γερανός (εκτός αμα κλείνει την ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΕΙΣΟΔΟ της πολυκατοικίας).

    Στην θέση σου... αφου το είπατε μια φορά , μπορεί να μην το ξανακάνει, αμα συνεχίσει προσπάθησε να τα βρεις με διαχειριστή/ιδιοκτήτη του χώρου του ελληνάρα(εκτος αμα ειναι ο ιδιοκτήτης αυτός). Αμα δεν συμορφωθεί υπάρχουν προτάσεις για να αντιμετωπίσεις έναν ελληνάρα....

  14. #14
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoR Προβολή μηνύματος
    Αμα δεν συμορφωθεί υπάρχουν προτάσεις για να αντιμετωπίσεις έναν ελληνάρα....
    Βλέπε remover...και άλλα συναφή προιόντα.Εγώ απλά ιδέες δίνω...

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    Με πιανεις... Remover υγρα μπαταριας ή φρενων... Ψιχουλα η ψωμι πανω στο οχημα να μαζευει περιστερια... Φαντασου σκηνικο 2-3 περιστερια να τρωνε πανω στο αμαξι (το τσικ τσικ τσικ απο το ραμφος...)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χρόνια πολλά σε Ruyjin και Fourka
    από Ora_Nihil στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:23
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 15:44
  3. Καλημερα Σε Ολουσ Και Χρονια Πολλα!!
    από XTMPAM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 00:42
  4. Καλημερα Σε Ολουσ Και Ξαναπροτεινω......
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 21:54
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF