Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 137

Θέμα: Είναι υπερβολή για έναν αρχάριο το R6;

  1. #16
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex94 Προβολή μηνύματος
    Γιατί λες ότι θα είναι λιγότερο ταλαιπωρημένο;
    Γιατί είναι πιο σύγχρονο μοντέλο και δεν το αγόραζαν κάγκουρες. Προτιμούσαν το καβασάκι.
    Life begins at 45°.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Ένας από εδώ μέσα αγόρασε R6 μετά από ένα ποδήλατο που καβαλούσε,και έχουμε χάσει τα ίχνη του...
    Σαν παράδειγμα το φέρνω

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ένας από εδώ μέσα αγόρασε R6 μετά από ένα ποδήλατο που καβαλούσε,και έχουμε χάσει τα ίχνη του...
    Σαν παράδειγμα το φέρνω
    Αχαχαχαχα. Μάταιη η προσπάθεια να τον αποτρέψετε ε;

  4. #19
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    κλασσικο κακο γιαγιαδιστικο moto.gr

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    κλασσικο κακο γιαγιαδιστικο moto.gr
    Να πάρω κανένα GSX-R1000 για πρώτο;

  6. #21
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    απο τη στιγμη που θα παρεις κατι πανω απο 200κε δεν εχει και μεγαλη διαφορα τι θα παρεις...δεδομενου οτι δεν εισαι καθυστεριμενος, δε θα εχεις προβλημα...οι σχολες οδηγων εξαλλου εχουν 4κ 600αρια για να μαθεις να οδηγας...το μεσο φειζερ που εχει μια σχολη οδηγων εχει τον ιδιο κινητηρα με το ρ6...
    σε ρεαλιστικες συνθηκες εχει ιδιο γκαζι, βασικα και λιγο περισσοτερο

    για καποιο λογο εδω μεσα οι περισσοτεροι θεωρουν οτι αν καποιος παρει ενα σβκ επειδη απλα γουραστει να το κοιταει οτι θα βγει στην πατησιων και θα πιασει 250...

    οποτε για την περιπτωση σου, οχι δεν ειναι υπερβολη, δε θα σε πεταξει το μηχανακι απο πανω, αν αυτο σε αγχωνει...απλα αν θες για καθε μερα, θα φθειρεις μια μηχανη σε χρηση που δεν θα εκμεταλευεσαι καμμια δυνατοτητα...επειδη εισαι σχετικα μικρος ακομα, θα ανεχτεις για λιγο καιρο παραπανω τις δυσκολιες της καθημερινης οδηγησης (αναρτησεις, θεση οδηγησης) και το πιθανοτερο ειναι να καταληξεις να παρεις και κανα παπι η σκουτερ...απλα αν παραμεινεις στο ρ6 και στην καθημερινη μετακινηση, η εξελιξη σου σαν οδηγος θα ειναι πολυ μικροτερη απ οτι με μια αλλη μοτο

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    απο τη στιγμη που θα παρεις κατι πανω απο 200κε δεν εχει και μεγαλη διαφορα τι θα παρεις...δεδομενου οτι δεν εισαι καθυστεριμενος, δε θα εχεις προβλημα...οι σχολες οδηγων εξαλλου εχουν 4κ 600αρια για να μαθεις να οδηγας...το μεσο φειζερ που εχει μια σχολη οδηγων εχει τον ιδιο κινητηρα με το ρ6...
    σε ρεαλιστικες συνθηκες εχει ιδιο γκαζι, βασικα και λιγο περισσοτερο

    για καποιο λογο εδω μεσα οι περισσοτεροι θεωρουν οτι αν καποιος παρει ενα σβκ επειδη απλα γουραστει να το κοιταει οτι θα βγει στην πατησιων και θα πιασει 250...

    οποτε για την περιπτωση σου, οχι δεν ειναι υπερβολη, δε θα σε πεταξει το μηχανακι απο πανω, αν αυτο σε αγχωνει...απλα αν θες για καθε μερα, θα φθειρεις μια μηχανη σε χρηση που δεν θα εκμεταλευεσαι καμμια δυνατοτητα...επειδη εισαι σχετικα μικρος ακομα, θα ανεχτεις για λιγο καιρο παραπανω τις δυσκολιες της καθημερινης οδηγησης (αναρτησεις, θεση οδηγησης) και το πιθανοτερο ειναι να καταληξεις να παρεις και κανα παπι η σκουτερ...απλα αν παραμεινεις στο ρ6 και στην καθημερινη μετακινηση, η εξελιξη σου σαν οδηγος θα ειναι πολυ μικροτερη απ οτι με μια αλλη μοτο
    Δηλαδή το Fazer με το R6 έχουν τις ίδιες επιδόσεις σε επιτάχυνση κτλ; Με τον ίδιο τρόπο μαζεύουν τα χλμ; Δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης. Απλώς μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, διότι απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει καμία επαφή ανάμεσα σε Fazer και R6. Εμένα με ''βολεύει'' αυτό που λες, διότι ζαχαρώνω το Yamaha εδώ και κάμποσο καιρό. Αλλά αυτά τα 130 άλογα με τρομάζουν...

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Επειδή απ'ό,τι καταλαβαίνω παίζει μεγάλο ρόλο η εμφάνιση για σένα να κάνω μια άλλη πρόταση. Το ΚΤΜ rc200 το έχεις υπόψιν; Εμφανισιακά βγάζει πολλή "κακία", προσωπικά αν ήθελα μικρό ss θα το έβαζα σίγουρα στη λίστα. Μου φάνηκε και πολύ νευρικό για τα 200 κυβικά του. Στα αρνητικά η πολύ πιο επιθετική θέση οδήγησης σε σχέση με τα άλλα μικρά ss, αλλά από την άλλη στην περίπτωση σου κι αυτό θα σε βοηθήσει να δεις αν θα μπορέσεις να ζήσεις με το r6 στο μέλλον.

    Κατά τ'άλλα, ούτε εγώ θα πρότεινα το r6 για αρχή. Όχι τόσο γιατί ντε και καλά θα σκοτωθείς αλλά πιο πολύ επειδή και εσύ και αυτό θα βασανίζεστε άδικα...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Επειδή απ'ό,τι καταλαβαίνω παίζει μεγάλο ρόλο η εμφάνιση για σένα να κάνω μια άλλη πρόταση. Το ΚΤΜ rc200 το έχεις υπόψιν; Εμφανισιακά βγάζει πολλή "κακία", προσωπικά αν ήθελα μικρό ss θα το έβαζα σίγουρα στη λίστα. Μου φάνηκε και πολύ νευρικό για τα 200 κυβικά του. Στα αρνητικά η πολύ πιο επιθετική θέση οδήγησης σε σχέση με τα άλλα μικρά ss, αλλά από την άλλη στην περίπτωση σου κι αυτό θα σε βοηθήσει να δεις αν θα μπορέσεις να ζήσεις με το r6 στο μέλλον.

    Κατά τ'άλλα, ούτε εγώ θα πρότεινα το 600 για αρχή. Και εσύ και αυτό θα βασίζεστε άδικα...
    Δεν το είχα υπόψιν μου το συγκεκριμένο, αλλά τώρα που το είδα διαπιστώνω ότι μου αρέσει ιδιαίτερα. Έχει μεγάλη διαφορά η θέση οδήγησης από το kawa και το honda; Δηλαδή είναι πολύ πιο επώδυνο ή η διαφορά είναι μικρή; Καλά, για συνεπιβάτη δεν ρωτάω καν...

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex94 Προβολή μηνύματος
    Δεν το είχα υπόψιν μου το συγκεκριμένο, αλλά τώρα που το είδα διαπιστώνω ότι μου αρέσει ιδιαίτερα. Έχει μεγάλη διαφορά η θέση οδήγησης από το kawa και το honda; Δηλαδή είναι πολύ πιο επώδυνο ή η διαφορά είναι μικρή; Καλά, για συνεπιβάτη δεν ρωτάω καν...
    Είναι αρκετά πιο σκυφτό. Αλλά αν έψαχνες για άνεση δε θα κοιτούσες ss. Ρίξ'του μια ματιά από κοντά, νομίζω αξίζει.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Είναι αρκετά πιο σκυφτό. Αλλά αν έψαχνες για άνεση δε θα κοιτούσες ss. Ρίξ'του μια ματιά από κοντά, νομίζω αξίζει.
    Έτσι όπως το βλέπω, όντως αξίζει. Είναι όμορφο και πολύ κομπλέ για τα ''κυβικά'' μου. Με ενδιαφέρουν και οι επιδόσεις, απλώς δεν είναι η προτεραιότητα μου. Άλλωστε, δεν νομίζω να υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα συγκεκριμένα μηχανάκια. Η δύναμη που έχουν μου αρκεί και μου περισσεύει για το επίπεδο στο οποίο βρίσκομαι. Μια άσχετη ερώτηση. Σκέφτομαι να πάρω και μπουφάν για περισσότερη προστασία. Το θεωρείς απαραίτητο;

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Νομίζω πως μπουφάν, γάντια και κράνος είναι το μίνιμουμ που θα χρειαστείς. Και για λόγους ασφάλειας αλλά και για προστασία από το κρύο.

    Μπουφάν κορντούρα θα βρεις σε πολύ καλές τιμές.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/11/2011
    Μηνύματα
    68
    Καλησπέρα Alex94, πριν 3 χρόνια ήμουν σχεδόν κι εγώ στη θέση σου, ίδιος έρωτας για τα ss, από εμπερία μόνο παπάκι και ήθελα οπωσδήποτε να πάρω ένα cbr εγώ. Τελικά κατέληξα μ ένα on-off 400 κυβικά με το οποίο πέρασα υπέροχα, το έδωσα πριν λίγο καιρό και πάμε γι άλλα τώρα. Ήταν η σωστότερη επιλογή που μπορούσα να κάνω κατά τη γνώμη. Για μένα είναι κρίμα να πας σε ss από τώρα. Πάρε ένα μικρότερο να κάνεις τα πρώτα σου βήματα στην οδήγηση μοτο και να μάθεις να κυκλοφορείς στο δρόμο και πιστεύω δε θα το μετανοιώσεις.

    Τώρα όσο αφορά το μπουφάν..... Πιστεύω πως δε διαφωνίσει κανείς από δω μέσα με αυτό που θα πω. ΠΡΩΤΑ πάρε κράνος, μπουφάν, γάντια, τουλάχιστον και ΜΕΤΑ πάρε μηχανάκι.

    Ααα και καλωσήρθες!!!

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos/72 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Alex94, πριν 3 χρόνια ήμουν σχεδόν κι εγώ στη θέση σου, ίδιος έρωτας για τα ss, από εμπερία μόνο παπάκι και ήθελα οπωσδήποτε να πάρω ένα cbr εγώ. Τελικά κατέληξα μ ένα on-off 400 κυβικά με το οποίο πέρασα υπέροχα, το έδωσα πριν λίγο καιρό και πάμε γι άλλα τώρα. Ήταν η σωστότερη επιλογή που μπορούσα να κάνω κατά τη γνώμη. Για μένα είναι κρίμα να πας σε ss από τώρα. Πάρε ένα μικρότερο να κάνεις τα πρώτα σου βήματα στην οδήγηση μοτο και να μάθεις να κυκλοφορείς στο δρόμο και πιστεύω δε θα το μετανοιώσεις.

    Τώρα όσο αφορά το μπουφάν..... Πιστεύω πως δε διαφωνίσει κανείς από δω μέσα με αυτό που θα πω. ΠΡΩΤΑ πάρε κράνος, μπουφάν, γάντια, τουλάχιστον και ΜΕΤΑ πάρε μηχανάκι.

    Ααα και καλωσήρθες!!!
    Καλώς σε βρήκα αδερφέ. Σκέφτομαι το KTM και τα άλλα δύο (ειδικά με το KTM με ''πρίζωσε'' άσχημα ο φίλος, διότι είναι πολύ ωραίο και ιδανικό για μένα που είμαι entry level) επειδή καλύπτουν το γούστο μου για τα ss και παράλληλα είναι αρκετά φιλικά. Μακάρι να μπορούσα να πάρω ένα 1000άρι από τώρα και να με διαβεβαίωνε κάποιος ότι δεν θα πάθω τίποτα, αλλά δυστυχώς δεν γίνονται αυτά. Τη θέλω τη ζωή μου, αλλά εκτός απ' αυτό, δεν μου φταίνε σε κάτι οι άνθρωποι που πάνε στη δουλειά τους. Σίγουρα θα ταλαιπωρηθώ με τη θέση οδήγησης, σίγουρα θα πονέσουν η πλάτη μου τα και οι καρποί μου, αλλά όπως καταλαβαίνετε, ο ενθουσιασμός μου με κάνει να μην τα λογαριάζω πολύ όλα αυτά. Από τις ελάχιστες γνώσεις που έχω και σύμφωνα με αυτά που μου έχουν πει οι περισσότεροι, ένα 2μισάρι ss δεν είναι ακατάλληλο για έναν πρωτάρη. Όσον αφορά τον εξοπλισμό, δεν πρόκειται να κάνω τσιγκουνιές. Πέρα από την ασφάλεια που είναι το α και το ω, μου αρέσει και από αισθητικής άποψης η εικόνα ενός αναβάτη που είναι ντυμένος φουλ-κομπλέ.

  15. #30
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Πφφφ πρωτοτυπία καμία πλέον...Όλοι r6 και ss χωρίς εμπειρία για το μάτι και μπας και βγει καμία γκόμενά η επειδή η δικιά τους είδε στο δρόμο μηχανή και είπε οοουυυυαααουυυ..λοιπόν...πάρε το παρακάτω https://www.car.gr/used-bikes/yamaha/r_3.html μιας και θες ss ντε και καλά και δες αν την παλεύεις πρώτα αν όχι πουλά το και tdm καπακια...........
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι είδους μηχανή είναι πιο εύκολη για έναν αρχάριο οδηγό?
    από Panosef στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2014, 12:01
  2. ποια καρινα ειναι καλυτεροι για το v-strom 650
    από chris14 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2008, 19:59
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2005, 19:46
  4. δεν είναι νέο πια αλλά ας το γράψω
    από NLS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 23:11
  5. Ποιοσ ΕΧει Διαθεση Για Καφε Σημερα Το Απογευμα?
    από nimbus στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2004, 17:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF