Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 137

Θέμα: Είναι υπερβολή για έναν αρχάριο το R6;

  1. #46
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αν το θεωρείς σύγχρονο.
    Life begins at 45°.

  2. #47
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Δεν υπαρχει ενεργή ενημέρωση και συμμετοχή με το αντικείμενο απο τους νεοεισερχόμενους στο χωρο με αποτεμεσμα να επαναλαμβάνεται ο ιδιος φαυλος κυκλος, καφενειακη κουβεντα ο ενδιαφερομενος να γινεται μπαλακι σε προτασεις διοτι ο ιδιος ειναι ανεπαρκείς και με το κερασακι της τούρτας "ειμαι απειρος μπορω να παρω πιστιαρικο?"

    Φιλε πρεπει να ασχοληθεις με το αντικεινενο ενεργα, να παρευρίσκεσαι σε ολα τα δημόσια event να διαβασεις αρκετα, να δωσεις χρονο μεχρι εσυ να εχεις τις απαντησεις στα ερωτήματα σου και τοτε θα ξερεις τι θα παρεις γιατι θα το παρεις, yolo και ολα τα σχετικά.

    Από ενα ανοιγμένο thread δεν θα μπορέσεις να αποστράγγισεις γνωσεις σχετικα με τον προβληματισμο σου συνεπώς σοφοτερος δεν θα βγεις. Παρεξηγημένος πιθανόν, μπερδεμενος σιγουρα

  3. #48
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Αυτο το βιντεάκι θα είναι πάντα επίκαιρο
    https://youtu.be/BZKbYH1W0HE
    Εδώ βλέπουμε τα απομειναρια από cbr 600rr και την χρήση τους μετά από ένα σύντομο πέρασμα από τον δικυκλισμο από ενθουσιώδη νέο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Adobe_20171227_190945.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	110,9 KB 
ID:	391615

    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #49
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εδώ βλέπουμε τα απομειναρια από cbr 600rr και την χρήση τους μετά από ένα σύντομο πέρασμα από τον δικυκλισμο από ενθουσιώδη νέο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Adobe_20171227_190945.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	110,9 KB 
ID:	391615

    Αυτή η ετήσια θα μείνει αξέχαστη αφού το παλικάρι τη γλύτωσε....Όσο για τον εικονιζόμενο...μπρουκλιδες κλαρινογαμπροι ρε φιλε...τςτςτς..μη δει καθρευτη
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Το R6 είναι λογο χαρακτηρα μαλλον ακατάλληλο αλλά αν ο ανθρωπος θελει SS ή 600αρι με κουστούμι υπαρχουν εκατονταδες μεταχειρισμένα CBR 600 που τα κάνουν όλα. Το 250 είναι ψοφίμι και ανευφ λογου υπαρξης αφού θα έχει δίπλωμα για αρκετά περισσότερα κυβικα. Τα υπόλοιπα είναι στο μυαλό του και το δεξί του χέρι. Κατα την γνώμη μου ας πάρει ότι θέλει, ενήλικος είναι.

  6. #51
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κανένα μηχανάκι δεν είναι επικίνδυνο, αν πηγαίνεις μέχρι εκεί που μπορείς.
    Σωστό αυτό. Το πρόβλημα ομως είναι ότι ο αρχάριος με μόνη εμπειρία τη διαδικασία για την απόκτηση του διπλώματος δεν ξέρει να αναγνωρίσει ούτε το μέχρι πού μπορεί ούτε το πώς να οδηγήσει σωστά τι κάθε μηχανάκι. Κι αυτό το θεωρώ κανόνα για όλους και το εφάρμοσα και σε μένα. Θεωρητικά αν μπορούσε να περάσει μια σχετικά μακροχρόνια εκπαίδευση σε πίστα ή γενικά ελεγχόμενο περιβάλλον με τους κατάλληλους εκπαιδευτές ναι θα μπορούσε να πάρει και δυνατές μηχανές για αρχή.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Τα σημαντικότερα προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει ένας αρχάριος είναι ο έλεγχος των χειριστηριων (γκάζι -φρένα -συμπλεκτη).
    Πως θα μπορέσει να μάθει κάποιος με εμπειρία ποδηλάτου επάνω σε μια μηχανή με φρένα πίστας και απόδοση κινητήρα που ξυπνάει πανω απο τις 8000 ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω . Και φυσικά αυτο ισχύει για όλα τα supersport πανω απο 600 cc και όχι μονο για το r6.
    Δεν είπε κανείς ότι δεν θα μπορέσεις να μαθεις να οδηγείς σωστά .Όμως αυτο μπορεί να γίνει μονο αποκτώντας εμπειρίες και ανεβαίνοντας σιγά-σιγά .

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εδώ βλέπουμε τα απομειναρια από cbr 600rr και την χρήση τους μετά από ένα σύντομο πέρασμα από τον δικυκλισμο από ενθουσιώδη νέο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Adobe_20171227_190945.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	110,9 KB 
ID:	391615

    Το είχε το παλληκάρι ρε φίλε..
    Φορούσε και πιστάδικα μεταχείρω λάστιχα,και παουερ κοΥμαντερ..
    Και πετάχτηκε η στροφή μέσα στη μέση του δρόμου

  9. #54
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Το είχε το παλληκάρι ρε φίλε..
    Φορούσε και πιστάδικα μεταχείρω λάστιχα,και παουερ κοΥμαντερ..
    Και πετάχτηκε η στροφή μέσα στη μέση του δρόμου
    Απορώ με το κράτος και αυτούς που σχεδιάζουν δρόμους....μα πανε και τις πετανε όπου βρούνε τις ρημαδες τις στροφές...
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #55
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παλίκαρε μην τρελαίνεσαι,δεν βγήκε κανείς παγανιά για να σε κράξει.
    Απλά η ερώτηση σου έχει επαναληφθεί αμέτρητες φορές απο νέους στα μηχανακια όπως εσύ.

    Καταλαβαινεις κι εσύ ο ίδιος ότι το να ξεκινήσεις με πυραυλο δεν είναι και η πιο συνετή επιλογή.
    Δεν σημαίνει εξ ορισμού ότι θα σκοτωθείς,αλλά όλα θα γίνονται δύσκολα.
    Με ένα πιο λάιτ,και θα ευχαριστηθείς και θα μάθεις περισσότερα πιο γρήγορα.
    Διαφωνω με τον Π@νο που κάνει λόγο για κακο γιαγιαδίστικο μοτό.
    Θα μπορούσες να είσαι ο φίλος,ο ξάδερφος,το ανίψι κάποιου απο μας.
    Μάζεψε λίγη εμπειρία πρώτα με κάτι πιο βατό και μετά θα αρχίσουν να λύνονται οι απορίες σου για τα θέλω και τα μπορώ σου.


    Τεογτπ...με λιγωσες
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #56
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex94 Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνώ σε κάτι απ' αυτά που λέτε και γι' αυτόν τον λόγο κοιτάζω μόνο 2μισάρια και 300άρια. Το παλικάρι είπε ότι το Fazer έχει τα ίδια γκάζια με το R6 και είναι εξίσου επικίνδυνα όσον αφορά τη δύναμη. Εν ολίγοις, μου είπε ότι όσο κινδυνεύω με ένα R6, τόσο κινδυνεύω και με ένα Fazer. Αυτό κατάλαβα τουλάχιστον.
    αμα οδηγας με βαση λογικης ναι κινδυνευεις το ιδιο με ολα...επισης εκει που το ρ6 θα εχει πιασει 200, το φειζερ θα παει με 180?170? και τα δυο υπερβολικες ταχυτητες για να παθεις ατυχημα...επικινδυνα ειναι, αμα αρχιζεις και κανεις περιεργα πραγματα με το γκαζι και τρεχεις...πολυ...αλλα οπως σου ειπα, εξισου πολυ πανω απο το οριο του νομου θα πας, και με το ''ταπεινο'' φειζερ που εχουν ολες οι σχολες οδηγων.

    και οχι, δε θα πεθανεις με το ρ6...θα πεθανεις αμα τη δεις βαλεντινο ροσσι ξαφνικα...και αμα τη δεις ειτε με ρ6 ειτε με φειζερ, ειτε με βστρομ το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο...το μονο που θα αλλαξει ειναι οτι θα εκτοξευτεις λιγοτερα μετρα με ενα βστρομ η με τα 300αρια που σου λενε να παρεις...

    ναι, δεν ειναι καταλληλο...ουτε ανετο και θα κοστιζει περισσοτερο απο τα υπολοιπα...αυτο που προσπαθω εγω να σου πω, ειναι οτι αμα δεν εισαι μαλακας, κινδυνευεις με ολα εξισου το ιδιο...αμα το καβλαντιζεις τοσο, παρτο...παρε και εξοπλισμο που θα περιλαμβανει τα παντα, γιατι οι χαζοτουμπες καραδοκουν, και ειναι κριμα να καταληξεις με κανενα σπασμενο αστραγαλο απο μια πτωση με 20χλμ απο χαζομαρα, επειδη δε φορουσες μια μποτα...κανε και κανενα σχολειο ασφαλους οδηγησης, διαβασε καποια βιβλια σχετικα με το αντικειμενο, και θα εισαι μια χαρα...και απο τη στιγμη που παρεις ςς...ισως καποια στιγμη ανακαλυψεις τον πραγματικο λογο που φτιαχτηκε αυτη η κατηγορια...η πιστα...διπλα στην αθηνα ειναι τα μεγαρα, και στα βορεια η σερρες...και ετσι αποκτησεις και ενα πολυ ενδιαφερον, μηχανοκινητο χομπυ που ουτε το φανταζοσουν παλιοτερα οτι θα μπορουσε να σε ενδιεφερε...

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Παλίκαρε μην τρελαίνεσαι,δεν βγήκε κανείς παγανιά για να σε κράξει.
    Απλά η ερώτηση σου έχει επαναληφθεί αμέτρητες φορές απο νέους στα μηχανακια όπως εσύ.

    Καταλαβαινεις κι εσύ ο ίδιος ότι το να ξεκινήσεις με πυραυλο δεν είναι και η πιο συνετή επιλογή.
    Δεν σημαίνει εξ ορισμού ότι θα σκοτωθείς,αλλά όλα θα γίνονται δύσκολα.
    Με ένα πιο λάιτ,και θα ευχαριστηθείς και θα μάθεις περισσότερα πιο γρήγορα.
    Διαφωνω με τον Π@νο που κάνει λόγο για κακο γιαγιαδίστικο μοτό.
    Θα μπορούσες να είσαι ο φίλος,ο ξάδερφος,το ανίψι κάποιου απο μας.
    Μάζεψε λίγη εμπειρία πρώτα με κάτι πιο βατό και μετά θα αρχίσουν να λύνονται οι απορίες σου για τα θέλω και τα μπορώ σου.


    Τεογτπ...με λιγωσες
    Απλώς βλέπω μια ειρωνική-σκωπτική διάθεση από ορισμένους, οι οποίοι μάλλον νομίζουν ότι είμαι ένας ακόμα πιτσιρίκος που θέλει να γράψει σε βίντεο την τελική ταχύτητα του χ ή ψ ss και περνάει καντήλι από κάθε καφετερειοδρόμο. Δεν είμαι τέτοιας πάστας άνθρωπος και νομίζω ότι αυτό φάνηκε από το πρώτο μου ποστ εδώ. Απλώς γουστάρω ss. Και ναι, γουστάρω και την ταχύτητα, όπως οι 99 στους 10 εδώ μέσα. Το ένστικτο της επιβίωσης και ο φόβος μου, όμως, υπερνικούν την κ@υλα για τα γκάζια και τα στριψίματα. Προς το παρόν θέλω να έχω κάτι όμορφο, αλλά ήπιο και νορμάλ για να μην καρφωθώ σε καμιά κολώνα και με μαζεύουν με το κουτάλι του γλυκού. Μακάρι να γίνω καλός κάποια στιγμή και να φτάσω στο σημείο να είμαι Πάχη κάθε σ/κ. Είναι δεδομένο ότι δεν πρόκειται να πάρω R6. Από την αρχή το είχα αποκλείσει το ενδεχόμενο, απλώς μπήκα για να ζητήσω γνώμες διότι έχω ακούσει πολλά και διάφορα και δεν είμαι σε θέση να κρίνω, καθώς είμαι άσχετος (ναι, άσχετος είμαι σε σύγκριση με τους περισσότερους από εσάς).

  13. #58
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Ναι ρε παίχτη αλλά επειδή δεν πήγαμε μαζί φαντάροι, εμείς δεν ξέρουμε τι πάστας άνθρωπος είσαι.
    Και επειδή όπως σου είπα, η ερώτηση σου εδώ έχει γίνει αμέτρητες φορές (κάνε μια αναζήτηση έτσι για να παρεις γραμμή), είναι κάπου λογικό να μην σου απαντάνε όλοι στο ύφος που εσύ περιμένεις.
    Τέσπα,κουλ όλα.
    Με το καλό η όποια αγορά. Ωραία πόρτα ανοίγεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εδώ βλέπουμε τα απομειναρια από cbr 600rr και την χρήση τους μετά από ένα σύντομο πέρασμα από τον δικυκλισμο από ενθουσιώδη νέο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Adobe_20171227_190945.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	110,9 KB 
ID:	391615



    Συμπέρασμα.
    Ένας με γιαμαχα, θα είναι πάντα στον καθρέφτη ενός χόντα. Έστω κι αν το χόντα βρίσκετε σκορπισμένο στα χαντάκια, η έχει πάψει να υφίσταται.

  15. #60
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Alex94
    Δεν νομίζω ότι σε "πήραμε από τα μουτρα", σου δόθηκαν διαφορες απόψεις που μπορείς να τις αξιοποιήσεις και να τις φιλτραρεις.
    Σε γενικές γραμμές σου απάντησαν με επιχειρηματα και με τρόπο που ενδεχομένως μπορεί να σε προστατέψει από μια κακή αγορά ή και εμπειρία, πάντως σε ότι αποφασίσεις καλά χιλιόμετρα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι είδους μηχανή είναι πιο εύκολη για έναν αρχάριο οδηγό?
    από Panosef στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2014, 13:01
  2. ποια καρινα ειναι καλυτεροι για το v-strom 650
    από chris14 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2008, 20:59
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2005, 20:46
  4. δεν είναι νέο πια αλλά ας το γράψω
    από NLS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2004, 00:11
  5. Ποιοσ ΕΧει Διαθεση Για Καφε Σημερα Το Απογευμα?
    από nimbus στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2004, 18:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF