Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 137

Θέμα: Είναι υπερβολή για έναν αρχάριο το R6;

  1. #106
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex94 Προβολή μηνύματος
    Αν κάποιος έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο μηχανάκι (rc 200), ή ακόμα καλύτερα αν είναι κάτοχος, θα ήθελα να μου πει κάποια πράγματα για τις αναρτήσεις του. Είναι εντελώς κούτσουρα ή καμία σχέση με τα πραγματικά ss;
    Κάτοχος δεν είμαι, αλλά το έχω οδηγήσει σε test ride. Οι αναρτήσεις είναι μια χαρά, σφιχτές μεν αλλά όχι να βαράει το μηχανάκι σε κάθε λακούβα. Συγκρίνοντας το με το 636 που είχα είναι πολύ πιο πολιτισμένο. Όπως είπα έχει αρκετά ως πολύ επιθετική στάση, δηλαδή είναι πολύ σκυφτό. Το μοτέρ είναι "κεφάτο" και σε συνδυασμό με το κοντό γρανάζωμα δίνει πολύ σβέλτη αίσθηση, ακόμα κι αν δεν πηγαίνεις τόσο γρήγορα βάσει χιλιομέτρων.

    Τυχαίνει να έχω και το τεύχος του Μοτό με τη δοκιμή του στην Ελλάδα και ο συντάκτης επίσης είχε ενθουσιαστεί με το ποσό σβέλτο είναι (για τα κυβικά του πάντα) και γενικά με το γεγονός ότι βγάζει την αίσθηση ενός αληθινού ss.

    Μια τελευταία παρατήρηση, σχετικά με κάποια σχόλια που ίσως σε ενόχλησαν. Υπάρχουν μέλη που θα σχολιάσουν σε κάποιο θέμα διαβάζοντας μόνο τον τίτλο. Μην περιμένεις δηλαδή ότι όλοι που γράφουν εδώ έχουν κάτσει να διαβάσουν οχτώ σελίδες σχόλια.

  2. #107
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex94 Προβολή μηνύματος
    Άντε πάλι τα ίδια. Δεν είπαμε ότι δεν πρόκειται να πάρω το R6; Απλώς μια επιβεβαίωση από πιο έμπειρους ανθρώπους ήθελα. Δεν ψηνόμουν στ' αλήθεια. Δυστυχώς, ρίχνοντας μια ματιά σε ξένα φόρουμ διαπίστωσα ότι υπάρχει μια πιο χαλαρή στάση στο συγκεκριμένο θέμα. Είδα πολλούς να λένε ότι είναι μια χαρά να ξεκινήσει κάποιος με R6.
    ;
    δεν ζούνε στην αθηνα, δεν καβαλάνε παρα 30 μέρες το χρόνο, πήραν δίπλωμα με κόπο, οι άλλοι επίσης ξέρουν να οδηγάνε γύρω τους... Επίσης οι έλληνες ειμαστε αρκετά διαφορετικοι στα φορουμ. Politically correct online αλλά στο δρόμο η στον καφέ θα ακούσεις πιο έυκολα πάρτο μωρεεεε δεν πειράζει. Τεσπα τελικά που έχεις καταλήξει (?) γιατι κοντέυει να γίνει βιβλίο το θέμα με τοσες σελίδες.

  3. #108
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ο λόγος που κατεβάζεις ταχύτητα είναι ότι τα 4κύλινδρα, που θεωρείς ιδανικά, έχουν μέγιστη ροπή αρκετά ψηλά, οπότε πχ στις 2.000 στροφές/λεπτό, δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους. Ένα μηχανάκι που ροπάρει από χαμηλά, δε χρειάζεται να κατεβάσει σχέση. Όσο μεγαλύτερο το εύρος στροφών του κινητήρα, τόσο μικρότερο το ωφέλιμο εύρος. Με λίγα λόγια, όχι.
    Ούτε τα 4κυλινδρα έχουν την μεγιστη ροπή ψηλά. Σχεδον όλοι οι κινητήρες κάπου στην μέση την έχουν την μεγιστη ροπή. Αλλά σε όλα τα μηχανοκινητα όταν θέλεις να τρέξεις και να κινηθείς γρήγορα διατηρείς ψηλά της στροφές για να έχεις ιπποδύναμη. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να λειτουργείς τον κινητήρα στο εύρος των στροφών που παράγει την περισσότερη ισχύ δηλαδή ιπποδύναμη και όχι εκεί που πιάνει την μέγιστη ροπή. Σε χαμηλοστροφους κινητήρες απλά μπορεί να τυχει την μέγιστη ισχύ να την παράγει ο κινητήρας στο σημείο που ροπιαζει. Εξάλλου αυτοί οι κινητήρες δεν έχουν στροφές για να δώσουν περισσοτερη ισχύ οπότε στηρίζονται στην ροπη. Όσο για το ποιους κινητήρες θεωρώ καλύτερους ασφαλώς όσο περισσότεροι κύλινδροι και περισσότερες στροφές τόσο καλύτερα. Διαφορετικά δεν θα βλέπαμε όλα τα σπορ super cars να είναι 8κυλινδρα και 12κυλινδρα και όλα τα αγωνιστικά να έχουν κόφτες πάνω από της 16.000 στροφες. Και όχι δεν έχουν τα ss κινητήρες από harley με τεράστιες ροπές αλλα κινητήρες με κόφτες πόλη ψηλά. Η ισχύς είναι το παν που όπως είπα εξαρτάται από την ροπή και τις στροφές. Αλλά οι περισσότερες στροφές θα σου δώσουν περισσότερη ισχύ σε σχεση με την λίγο παραπάνω ροπή.

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν ζούνε στην αθηνα, δεν καβαλάνε παρα 30 μέρες το χρόνο, πήραν δίπλωμα με κόπο, οι άλλοι επίσης ξέρουν να οδηγάνε γύρω τους... Επίσης οι έλληνες ειμαστε αρκετά διαφορετικοι στα φορουμ. Politically correct online αλλά στο δρόμο η στον καφέ θα ακούσεις πιο έυκολα πάρτο μωρεεεε δεν πειράζει. Τεσπα τελικά που έχεις καταλήξει (?) γιατι κοντέυει να γίνει βιβλίο το θέμα με τοσες σελίδες.
    Έχω καταλήξει στο RC200. Νομίζω ότι είναι ό,τι πρέπει για να μπω στη συγκεκριμένη κατηγορία.
    Τελευταία τροποποίηση από Alex94; 30/12/2017 στις 19:31.

  5. #110
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex94 Προβολή μηνύματος
    Έχω καταλήξει στο RC200. Νομίζω ότι είναι ό,τι πρέπει για να μπω στη συγκεκριμένη κατηγορία.
    θα σε κουράσει πιστευω. ο δούκας δεν σου αρέσει? Μήν βιάζεσαι να παρεις απο τώρα ένα σκυφτο μηχανάκι, εχεις χρονο να το κάνεις αργοτερα. Η ταλαιπωρία εκει θα ειναι και θα σε περιμένει.

  6. #111
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Ούτε τα 4κυλινδρα έχουν την μεγιστη ροπή ψηλά. Σχεδον όλοι οι κινητήρες κάπου στην μέση την έχουν την μεγιστη ροπή. Αλλά σε όλα τα μηχανοκινητα όταν θέλεις να τρέξεις και να κινηθείς γρήγορα διατηρείς ψηλά της στροφές για να έχεις ιπποδύναμη. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να λειτουργείς τον κινητήρα στο εύρος των στροφών που παράγει την περισσότερη ισχύ δηλαδή ιπποδύναμη και όχι εκεί που πιάνει την μέγιστη ροπή. Σε χαμηλοστροφους κινητήρες απλά μπορεί να τυχει την μέγιστη ισχύ να την παράγει ο κινητήρας στο σημείο που ροπιαζει. Εξάλλου αυτοί οι κινητήρες δεν έχουν στροφές για να δώσουν περισσοτερη ισχύ οπότε στηρίζονται στην ροπη. Όσο για το ποιους κινητήρες θεωρώ καλύτερους ασφαλώς όσο περισσότεροι κύλινδροι και περισσότερες στροφές τόσο καλύτερα. Διαφορετικά δεν θα βλέπαμε όλα τα σπορ super cars να είναι 8κυλινδρα και 12κυλινδρα και όλα τα αγωνιστικά να έχουν κόφτες πάνω από της 16.000 στροφες. Και όχι δεν έχουν τα ss κινητήρες από harley με τεράστιες ροπές αλλα κινητήρες με κόφτες πόλη ψηλά. Η ισχύς είναι το παν που όπως είπα εξαρτάται από την ροπή και τις στροφές. Αλλά οι περισσότερες στροφές θα σου δώσουν περισσότερη ισχύ σε σχεση με την λίγο παραπάνω ροπή.
    Ποιο είναι το θέμα μας ειπαμε;;;;
    Σίγουρα όχι η ροπή, η ιπποδύναμη και τα διαγράμματα ροπής/ιπποδύναμης/στροφών.

    Αν θέλετε να αναπτύξετε τις οποίες θεωρίες σας, παρακαλώ σε άλλο θέμα.


  7. #112
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    θα σε κουράσει πιστευω. ο δούκας δεν σου αρέσει? Μήν βιάζεσαι να παρεις απο τώρα ένα σκυφτο μηχανάκι, εχεις χρονο να το κάνεις αργοτερα. Η ταλαιπωρία εκει θα ειναι και θα σε περιμένει.
    Γιατί το λες αυτό Βασίλη;

    Εγώ θα το θεωρούσα προτιμότερο να πειραματιστεί τώρα γιατί όπως και να 'χει είναι ένα μηχανάκι που σε 1 με 2 χρόνια θα αλλαχθεί.

  8. #113
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Ούτε τα 4κυλινδρα έχουν την μεγιστη ροπή ψηλά. Σχεδον όλοι οι κινητήρες κάπου στην μέση την έχουν την μεγιστη ροπή. Αλλά σε όλα τα μηχανοκινητα όταν θέλεις να τρέξεις και να κινηθείς γρήγορα διατηρείς ψηλά της στροφές για να έχεις ιπποδύναμη. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να λειτουργείς τον κινητήρα στο εύρος των στροφών που παράγει την περισσότερη ισχύ δηλαδή ιπποδύναμη και όχι εκεί που πιάνει την μέγιστη ροπή. Σε χαμηλοστροφους κινητήρες απλά μπορεί να τυχει την μέγιστη ισχύ να την παράγει ο κινητήρας στο σημείο που ροπιαζει. Εξάλλου αυτοί οι κινητήρες δεν έχουν στροφές για να δώσουν περισσοτερη ισχύ οπότε στηρίζονται στην ροπη. Όσο για το ποιους κινητήρες θεωρώ καλύτερους ασφαλώς όσο περισσότεροι κύλινδροι και περισσότερες στροφές τόσο καλύτερα. Διαφορετικά δεν θα βλέπαμε όλα τα σπορ super cars να είναι 8κυλινδρα και 12κυλινδρα και όλα τα αγωνιστικά να έχουν κόφτες πάνω από της 16.000 στροφες. Και όχι δεν έχουν τα ss κινητήρες από harley με τεράστιες ροπές αλλα κινητήρες με κόφτες πόλη ψηλά. Η ισχύς είναι το παν που όπως είπα εξαρτάται από την ροπή και τις στροφές. Αλλά οι περισσότερες στροφές θα σου δώσουν περισσότερη ισχύ σε σχεση με την λίγο παραπάνω ροπή.
    Μην επιμένεις, έχεις άδικο και δε θα το συνεχίσω μετά από αυτό το ποστ. Τα 4κύλινδρα 1000άρια SS πχ βγάζουν, συνήθως, μέγιστη ροπή στις ~10.000 σ.α.λ. και μέγιστη ιπποδύναμη στις ~11, με κόφτη στις 13-14. Αν αυτό δεν είναι ψηλά για σένα, δεν ξέρω τι είναι. Εγώ δεν οδηγώ ποτέ "στα ψηλά" το μηχανάκι μου, ούτε για προσπέραση, ούτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο, γιατί δεν το χρειάζεται. Μόνο αν θέλω να πιάσω ταχύτητες. Τα αγωνιστικά ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ είναι 4κύλινδρα, επειδή χρειάζονται υψηλές ταχύτητες. Doh. Στα πολιτικά μηχανάκια, η ροπή > ιπποδύναμη παντού και πάντα. Εκτός αν κινείσαι κυρίως σε αεροδρόμια.

    Το RC200 είναι εξαιρετικό μηχανάκι, μια χαρά θα σου φανεί για πρώτο, αν θέλεις μόνο SS (άρα είσαι διατεθειμένος να υποστείς τη θέση οδήγησης και τη γενικότερη συμπεριφορά). Προχώρα. Και πάρε καλό εξοπλισμό.

    Το σχολείο είναι επίσης πολύ καλή ιδέα, αλλά, αν θυμάμαι καλά, τα 120€ του RS δεν ισχύουν για χρήστες που έκαναν εγγραφή στο φόρουμ φέτος (και μάλιστα πριν λίγες μέρες).
    Life begins at 45°.

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    θα σε κουράσει πιστευω. ο δούκας δεν σου αρέσει? Μήν βιάζεσαι να παρεις απο τώρα ένα σκυφτο μηχανάκι, εχεις χρονο να το κάνεις αργοτερα. Η ταλαιπωρία εκει θα ειναι και θα σε περιμένει.
    Έχω φάει κόλλημα τώρα. Τι να σου πω; Βλέποντας το username σου, πιστεύω ότι μπορείς να με καταλάβεις.

  10. #115
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex94 Προβολή μηνύματος
    Έχω φάει κόλλημα τώρα. Τι να σου πω; Βλέποντας το username σου, πιστεύω ότι μπορείς να με καταλάβεις.
    Μη βλέπεις το όνομα, για ψάρωμα είναι. Vstrom έχει.
    Life begins at 45°.

  11. #116
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μη βλέπεις το όνομα, για ψάρωμα είναι. Vstrom έχει.

  12. #117
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Γιατί το λες αυτό Βασίλη;

    Εγώ θα το θεωρούσα προτιμότερο να πειραματιστεί τώρα γιατί όπως και να 'χει είναι ένα μηχανάκι που σε 1 με 2 χρόνια θα αλλαχθεί.
    λογικά έχει πιο σκυφτή θέση απο το δούκα. με 200 κυβικά μοτερ γιατι να μην κάθεσαι σαν ανθρωπος. Αλλωστε θεωρω δεδομένο οτι οπως λες σε 2 χρόνια θα παρει ενα πιο δυνατο ss.

    άσχετο αλλα δεν ειναι κατακριτέο να θέλεις μηχανή μονο για την καυλα, την ποζεριά ή τις γκόμενες. εμείς οι υπόλοιποι δεν ειμαστε κρυφοποζεράδες δηλαδη? υγ. αν θες να βρείς νινι ευκολα και γρήγορα πάρε vstrom

    υγ2. το κ6 μας άφησε, rip...

  13. #118
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    άσχετο αλλα δεν ειναι κατακριτέο να θέλεις μηχανή μονο για την καυλα, την ποζεριά ή τις γκόμενες. .
    Για την ακρίβεια, αυτοί είναι οι μόνοι αληθινοί λόγοι για να έχεις μοτοσικλέτα.
    Life begins at 45°.

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μη βλέπεις το όνομα, για ψάρωμα είναι. Vstrom έχει.
    Αχαχαχα. Τέλος πάντων. Όλα καλά είναι και όλα εξυπηρετούν κάποιο σκοπό. Το ξέρω ότι είναι μαλακία το ss μέσα στην πόλη, το ξέρω ότι η θέση οδήγησης είναι γτπ, το ξέρω ότι το τιμόνι δεν ''κόβει'' όπως σε άλλα κτλ κτλ κτλ. Καλά όλα αυτά, αλλά δεν με απασχολούν. Θέλω να πάρω κάτι που να μου αρέσει. Να το βλέπω και να γουστάρω να το καβαλήσω. Δεν το βλέπω σαν μεταφορικό μέσο (όχι μόνο τουλάχιστον). Φαντάζομαι ότι σχεδόν κανένας εδώ μέσα δεν πήρε μηχανή απλώς για να έχει ένα μέσο να πηγαίνει στη δουλειά του.

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    λογικά έχει πιο σκυφτή θέση απο το δούκα. με 200 κυβικά μοτερ γιατι να μην κάθεσαι σαν ανθρωπος. Αλλωστε θεωρω δεδομένο οτι οπως λες σε 2 χρόνια θα παρει ενα πιο δυνατο ss.

    άσχετο αλλα δεν ειναι κατακριτέο να θέλεις μηχανή μονο για την καυλα, την ποζεριά ή τις γκόμενες. εμείς οι υπόλοιποι δεν ειμαστε κρυφοποζεράδες δηλαδη? υγ. αν θες να βρείς νινι ευκολα και γρήγορα πάρε vstrom

    υγ2. το κ6 μας άφησε, rip...
    Ειλικρινά, δεν με ενδιαφέρει το θέμα επίδειξη. Δεν το λέω για να το παίξω υπεράνω. Το παίρνω γιατί γουστάρω να έχω ένα μηχανάκι που μ' αρέσει.

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι είδους μηχανή είναι πιο εύκολη για έναν αρχάριο οδηγό?
    από Panosef στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2014, 12:01
  2. ποια καρινα ειναι καλυτεροι για το v-strom 650
    από chris14 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2008, 19:59
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2005, 19:46
  4. δεν είναι νέο πια αλλά ας το γράψω
    από NLS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 23:11
  5. Ποιοσ ΕΧει Διαθεση Για Καφε Σημερα Το Απογευμα?
    από nimbus στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2004, 17:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF