Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 137

Θέμα: Είναι υπερβολή για έναν αρχάριο το R6;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98

    Είναι υπερβολή για έναν αρχάριο το R6;

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι 24 ετών και σύντομα πρόκειται να βγάλω δίπλωμα για απεριόριστο κυβισμό. Ωστόσο, δεν έχω καμία εμπειρία από μοτοσυκλέτα και επειδή είμαι λίγο ''φοβιτσιάρης'' και συντηρητικός σε τέτοια θέματα, σκέφτομαι να πάρω κάτι μικρό και ήπιο για αρχή. Είμαι λάτρης των supersport και γενικότερα των σπορ μοτοσυκλετών και γι' αυτό τον λόγο έχω αποκλείσει scooter, γυμνά κτλ. Ξέρω ότι οι σπορ και πόσο μάλλον οι supersport μοτοσυκλέτες δεν ενδείκνυνται για καθημερινή χρήση μέσα στην πόλη, ωστόσο, δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό. Μου έχουν προτείνει ninja 250 και cbr 250 (εφόσον θέλω ντε και καλά κάτι σπορ), καθώς πρόκειται για ήπιες και σχετικά εύκολες μοτοσυκλέτες ακόμα και για έναν αρχάριο. Έτσι μου έχουν πει τουλάχιστον. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με. Παρ' όλα αυτά, έχω ''κολλήσει'' με το R6 και συγκεκριμένα το μοντέλο του 2008. Έχω βρει ένα με λίγα χιλιόμετρα, σχεδόν μαμά και σε πολύ καλή κατάσταση. Είναι ένα μηχανάκι που πραγματικά με γοητεύει ιδιαίτερα. Έχω ενδοιασμούς όμως, λόγω της δύναμης της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας και του απόλυτου χαρακτήρα της. Θεωρώ ότι είναι υπερβολή να ξεκινήσω με ένα τέτοιο μηχανάκι, αλλά έχω ακούσει από αρκετούς ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνο αν υπάρχει η απαραίτητη προσοχή και σύνεση. Το ερώτημα μου, λοιπόν, είναι το εξής: Μπορεί ένας αναβάτης να ξεκινήσει με μια τέτοια μοτό; Είναι επικίνδυνη η όλη φάση; Θα δυσκολευτώ να προσαρμοστώ; Θα με τρομάξει; Τι μου προτείνετε;

    Υ.Γ Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είμαι ούτε καφετεριάκιας, ούτε κανένας κάγκουρας. Απλώς γουστάρω τον συγκεκριμένο τύπο μοτοσυκλέτας. Δεν παίρνω μοτοσυκλέτα για πουλ μουρ στις γκόμενες και ταρζανιές.

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex94 Προβολή μηνύματος
    Δεν παίρνω μοτοσυκλέτα για πουλ μουρ στις γκόμενες και ταρζανιές.
    Τότε τι θα το κάνεις το R6; Αν δε θέλεις να κάνεις ταρζανιές, πάρε ένα σκούτερ. Ή ένα ονόφ (εκτός ΚΤΜ).
    Life begins at 45°.

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex94 Προβολή μηνύματος
    [...]
    Το ερώτημα μου, λοιπόν, είναι το εξής: Μπορεί ένας αναβάτης να ξεκινήσει με μια τέτοια μοτό; Είναι επικίνδυνη η όλη φάση; Θα δυσκολευτώ να προσαρμοστώ; Θα με τρομάξει; Τι μου προτείνετε;

    Υ.Γ Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είμαι ούτε καφετεριάκιας, ούτε κανένας κάγκουρας. Απλώς γουστάρω τον συγκεκριμένο τύπο μοτοσυκλέτας. Δεν παίρνω μοτοσυκλέτα για πουλ μουρ στις γκόμενες και ταρζανιές.
    Σε 6 μήνες (το αργότερο) θα είσαι με κάμποσα σπασμένα κόκκαλα.
    Τόσο απλά.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Απλώς γουστάρω τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα. Πρέπει να ξύνω σε κάθε στροφή για να πάρω ένα ss;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    @karellen Μάλιστα. Τόσο επικίνδυνο δηλαδή. Το Ninja 250 για πρώτο πως σου φαίνεται; Είναι καλή επιλογή;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Ναι είναι υπερβολή.
    Πάρε το ninja το μικρό.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ναι είναι υπερβολή.
    Πάρε το ninja το μικρό.
    Κι εγώ σε αυτό κλίνω περισσότερο, διότι είναι ήπιο και έχει τη σπορ εμφάνιση που μου αρέσει. Απ' ό,τι μου έχουν πει, είναι σχετικά ευκολοδήγητο μηχανάκι και ''συγχωρεί'' αρκετά (Βέβαια, όλα διαστημόπλοια θα μου φαίνονται στην αρχή, εφόσον δεν έχω σχεδόν καθόλου εμπειρία). Τι θα πρέπει να προσέξω στη συγκεκριμένη μοτό; Έχεις ακούσει τι προβλήματα βγάζει;

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αν δεν έχεις καμία εμπειρία με μοτοσυκλέτες, οχι μόνο θα σε φοβίσει, αλλά θα σε ζορίσει κιόλας η κίνηση στη πόλη καθημερινά!

  9. #9
    Hey satan, payed my dues. Το avatar του/της petros1479
    Εγγραφή
    10/08/2015
    Μηνύματα
    310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Σε 6 μήνες (το αργότερο) θα είσαι με κάμποσα σπασμένα κόκκαλα.
    Τόσο απλά.
    Αααααα!!!!! Σε έξι μήνες με ρ6 και σε ένα μήνα με ρ1 ????? Εγώ με το f1 χρειάστηκα μια εβδομάδα για να φάω τα μούτρα μου στα 17 μου!!!
    Πέρα από την πλάκα καλύτερα να ξεκινήσεις με κάτι ήρεμο και θα δεις ότι σιγά σιγά θα θέλεις κατι περισσότερο...
    "Δεν είμαι Μωαμεθανός
    ούτε και ανήκω κανενός
    Σ’ όσους και να πάω τόπους
    ίδιους βρίσκω τους ανθρώπους"

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχεις καμία εμπειρία με μοτοσυκλέτες, οχι μόνο θα σε φοβίσει, αλλά θα σε ζορίσει κιόλας η κίνηση στη πόλη καθημερινά!
    Η ταλαιπωρία δεν με απασχολεί τόσο. Αυτό που με προβληματίζει είναι οι κίνδυνοι που εγκυμονεί μια τέτοια μοτοσυκλέτα και γι' αυτό έχω ενδοιασμούς. Κάποιοι μου έχουν πει το κλασσικό ''αν έχεις μυαλό δεν παθαίνεις τίποτα'', αλλά προσωπικά δεν το βλέπω έτσι. Όπως είπα στο αρχικό post, είμαι λίγο φοβιτσιάρης.

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex94 Προβολή μηνύματος
    @karellen Μάλιστα. Τόσο επικίνδυνο δηλαδή. Το Ninja 250 για πρώτο πως σου φαίνεται; Είναι καλή επιλογή;
    Το νιντζάκι μπορεί να ακούγεται φτωχό με τα 250 κυβικά του αλλά είναι πυραυλάκι! (μιλάω για αρχάριο έτσι? μην πεταχτεί κανείς και πει 'τάφος' ψόφιο κλπ! )
    Θα σου βγάλει ωραία γούστα με σχετική ασφάλεια και θα κάνεις και τα μικρά ταξιδάκια σου.

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Αν είναι να πάρεις το ninja 250, πάρε το cbr 250, που θα είναι σίγουρα λιγότερο ταλαιπωρημένο και είναι και μονοκύλινδρο.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Το νιντζάκι μπορεί να ακούγεται φτωχό με τα 250 κυβικά του αλλά είναι πυραυλάκι! (μιλάω για αρχάριο έτσι? μην πεταχτεί κανείς και πει 'τάφος' ψόφιο κλπ! )
    Θα σου βγάλει ωραία γούστα με σχετική ασφάλεια και θα κάνεις και τα μικρά ταξιδάκια σου.
    Ναι, μου έχουν πει κι άλλοι ότι είναι ό,τι πρέπει σαν πρώτη επαφή με τα ss. Το κρατάω κανένα 6μηνο και μετά πάω σε H2 (αστειεύομαι). Ο συνεπιβάτης βολεύεται ή θα χρειαστεί επίσκεψη σε ορθοπεδικό;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alex94
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν είναι να πάρεις το ninja 250, πάρε το cbr 250, που θα είναι σίγουρα λιγότερο ταλαιπωρημένο και είναι και μονοκύλινδρο.
    Γιατί λες ότι θα είναι λιγότερο ταλαιπωρημένο;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex94 Προβολή μηνύματος
    Ναι, μου έχουν πει κι άλλοι ότι είναι ό,τι πρέπει σαν πρώτη επαφή με τα ss. Το κρατάω κανένα 6μηνο και μετά πάω σε H2 (αστειεύομαι). Ο συνεπιβάτης βολεύεται ή θα χρειαστεί επίσκεψη σε ορθοπεδικό;
    Για 500 μέτρα βολεύεται,αλλά εξαρτάται και από το πόσο σε γουστάρει..

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι είδους μηχανή είναι πιο εύκολη για έναν αρχάριο οδηγό?
    από Panosef στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2014, 12:01
  2. ποια καρινα ειναι καλυτεροι για το v-strom 650
    από chris14 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2008, 19:59
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2005, 19:46
  4. δεν είναι νέο πια αλλά ας το γράψω
    από NLS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 23:11
  5. Ποιοσ ΕΧει Διαθεση Για Καφε Σημερα Το Απογευμα?
    από nimbus στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2004, 17:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF