Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Αποριες περι οχηματος και κρατους για φοιτητη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2017
    Μηνύματα
    6

    Αποριες περι οχηματος και κρατους για φοιτητη

    Καλησπερα σε ολους , τα φωτα σας θα χρειαστω για μια συχνη απορεια που ο καθενας λεει κατι διαφορετικο ...

    Ειμαι 19 χρονων , φοιτητης , προστατευομενο μελος και θελω να αγορασω ενα μεταχειρισμενο παπι . Εργαστικα περιπου 2 μηνες και θα χρειαστει να δηλωσω περιπου 160 ευρω τον φεβρουαριο στην φορολογικη δηλωση. Οι αποριες μου ειναι οι εξης :

    1) Τι γινετε στη περιπτωση που αγορασω ενα οχημα το οποιο θα κανει 500 ευρω αλλα εγω δηλωνω μονο 160 στη φορολογικη μου δηλωση ?

    2) Τι γινετε εαν εχω κανει φορολογικη δηλωση το 2018 με τα λευτα που ειπα πιο πανο και αποφασισω οτι θα ειμαι ανεργος μεχρι την επομενη φορολογικη δηλωση (δηλαδη θα δηλωσω 0 ευρω το 2019) , σε αυτη την περιπτωση μπορω να αγορασω οχημα μετα την φορολογικη δηλωση του 2018 ή θα πρεπει να εργαστω για να το δικαιολογισω .. ?

    3) Πρεπει να εχω εισοδημα για να μπορω να ασφαλιζω ή να πληρωνω τα τελη για το παπακι μου ?

    4) Υπαρχει καποιο αλλο ποσο που πρεπει να πληρωσω περα απο την συντηρηση,το κτεο,την ασφαλια και τα τελη κυκλοφοριας ?

    Μπορει να λεω πραγματα τα οποια δεν βγαζουν καν νοημα καθως δε εχω καμια εμπειρια με τα κρατικα θεματα .. συγνωμη σε αυτη τη περιπτωση

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    last time i checked δεν είχανε τεκμηριο τα 2κυκλα. Βασικα οι λέξη μοτοσυκλετα ειναι αγνωστη στο κράτος, στα καλα και στα ασχημα. Επειδη ομως αυτο μπορεί να αλλάξει σε 10 λεπτά, καλύτερα με μηδενικο εισοδημα να μην εχεις τπτ στο ονομα σου. ας ειναι στου πατερα σου ας πουμε. Εγω δεν εχω δηλωσει ποτε μηχανάκι, ουτε το 2017. Οσο για το 4ο ερωτημα, οχι, αυτα ειναι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    1)Θεωρητικά θα σου έλεγα ότι καλύπτεσαι απο ανάλωση εισοδημάτων προηγουμένων ετών, αλλά μάλλον αυτή θα είναι η πρώτη σου δήλωση οπότε δεν θα έχεις. Το ιδανικότερο είναι να μην μπεί στο όνομα σου. Αλλά αν δεν γίνεται αυτό για οποιοδήποτε λόγο, το αγοράζεις κανονικά και μπορείς αφενός να συνεννοηθείς με πωλητή να γράψετε πολύ χαμηλή τιμή στην υπεύθυνη δήλωση αφετέρου και κανονικά να τα κάνεις όλα και με 160€ εισόδημα και 500€ αγορά, ναι υπάρχει μια πιθανότητα να σε πιάσει μέσω τεκμηρίου, αλλά και πάλι τα ποσά είναι τόσο μικρά που δεν πρόκειται να πληρώσεις τίποτα.

    2)Όσον αφορά τα δίκυκλα ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ υπολογίζεται ως τεκμήριο η αγορά κι όχι η κατοχή. Με μηδενικό εισόδημα, το να αγοράσεις κάτι με 500€ μπορεί να περάσει στο ντούκου.Αν αγοράσεις κάτι με 5.000€ σίγουρα όχι. Το τεκμήριο σημαίνει ότι θα φορολογηθείς σα να είχες τα 5.000€ κι ας μην τα δηλώνεις.

    3)Οχι είναι ανεξάρτητο. Σου αντιστρέφω την λογική σου , αν μείνω άνεργος θα πρέπει να έχω ανασφάλιστη την μηχανή μου?

    4)Οχι

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    1. Η σωστή απάντηση εδώ είναι : "συμβουλέψου λογιστή".
    Τα ποσά όμως είναι τόσο μικρά που είναι απίθανο να έχεις κάποια φορολογική επιβάρυνση.

    2. ισχύει ότι και στην περίπτωση 1, παραπάνω.

    3. Όχι.

    4. Εξοπλισμός αναβάτη. Κράνος, μπουφάν, γάντια κλπ, όσο καλύτερη ποιότητα σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2017
    Μηνύματα
    6
    Αρχικα ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας και ναι θα επικοινωνήσω και με ενα λογιστή να με βοηθήσει λιγο..

    Δυστυχώς δεν μπορώ να εχω το παπακι μου στο ονομα του πατερα μου αλλα δε καταλαβαίνω γιατι επικρατεί τέτοια βαβουρα, γιατί ειναι κακο να εχω ενα παπακι στο ονομα μου με μηδενική φορολογική δήλωση, μου εχει ξεφύγει κατι που δε βλέπω;

    Επισης μπορειτε να μου εξηγήσετε λιγο αυτο το οτι υπολογίζεται ως τεκμήριο η αγορα μεταχείρισμενης μηχανης, cause i have no idea what are you talking about .

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Been there done that, προχώρα άφοβα.
    Δε ενδιαφερει κανέναν κρατικό μηχανισμό το αν θα παρεις το παπί.
    Ειδικά απο τη στιγμή που μιλάς για τόσο μικρά ποσά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Επίσης είναι "what you are talking about", καθώς πρόκειται για κατάφαση.

    Λογιστικά ΚΑΙ γλωσσικά μαθήματα στο αγαπημένο μας φόρουμ!
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    γιατι ρε να είσαι τόσο;
    καρδούλες παντού.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2017
    Μηνύματα
    6
    αστον ανθρωπο , anyways ευχαριστω παιδες , για οτι μαθω απο το λογιστη περι αυτου του θεματος θα το ανεβασω ..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από themiskard Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους , τα φωτα σας θα χρειαστω για μια συχνη απορια που ο καθενας λεει κατι διαφορετικο ...

    Ειμαι 19 χρονων , φοιτητης , προστατευομενο μελος και θελω να αγορασω ενα μεταχειρισμενο παπι . Εργαστηκα περιπου 2 μηνες και θα χρειαστει να δηλωσω περιπου 160 ευρω τον φεβρουαριο στην φορολογικη δηλωση. Οι αποριες μου ειναι οι εξης :

    1) Τι γινεται στη περιπτωση που αγορασω ενα οχημα το οποιο θα κανει 500 ευρω αλλα εγω δηλωνω μονο 160 στη φορολογικη μου δηλωση ?

    Τίποτα απολύτως. Για τόσο μικρό ποσό, δεν ασχολείται κανείς μαζί σου. Τα μοτό δεν έχουν ετήσιο τεκμήριο διαβίωσης, παρά μόνο και αυτό πάλι θεωρητικά, τεκμήριο αγοράς, δλδ να θεωρεί το κράτος, ότι για να το πήρες, άρα είχες τόσο εισόδημα, άρα φέρε μας φέτος ΑΠΑΞ τόση φορολογία εισοδήματος. Στην πράξη το ποσό είναι τόσο μικρό, που και να το δηλώσεις, δεν προκύπτει φόρος. Και να μην το δηλώσεις, επειδή ακριβώς δεν προκύπτει φόρος, δεν πρόκειται κανένας μηχανισμός να ασχοληθεί που δεν το δήλωσες. Υπόψιν, δηλώσεις, δεν δηλώσεις, το κράτος ξέρει την ακριβή ημερομηνία μεταβίβασης.

    2) Τι γινεται εαν εχω κανει φορολογικη δηλωση το 2018 με τα λεφτα που ειπα πιο πανω και αποφασισω οτι θα ειμαι ανεργος μεχρι την επομενη φορολογικη δηλωση (δηλαδη θα δηλωσω 0 ευρω το 2019) , σε αυτη την περιπτωση μπορω να αγορασω οχημα μετα την φορολογικη δηλωση του 2018 ή θα πρεπει να εργαστω για να το δικαιολογησω .. ?

    Σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Δεν υπάρχει τπτ από όσα γράφεις. Παίρνεις το παπί, το δηλώνεις σαν αγορά (και αν) και τέλος, δεν ξανασχολείται το κράτος για το παπί μαζί σου. Γενικά, και Bugati Chiron να αγοράσεις, δεν ''δικαιολογείς'' κάτι, απλά πληρώνεις τον φόρο εισοδήματος που θα σου βάλει το κράτος για την αγορά που έκανες, αυτό είναι το τεκμήριο αγοράς. Αν είναι αυτοκίνητο, έχει και ετήσιο τεκμήριο διαβίωσης, δλδ το κράτος θεωρεί ότι για να έχεις το τάδε αυτοκίνητο, άρα έχεις τάδε εισόδημα, άρα φέρε τον φόρο για το εισόδημα αυτό. Εσύ επειδή είσαι προστατευόμενος του πατέρα σου, τα τεκμήρια αυτά, αρθροίζονται στα τεκμήρια του πατέρα σου. ΑΝ τα τεκμήρια υπερβαίνουν το δηλωθέν εισόδημα π.χ. ο πατέρας σου δηλώνει 16.000 ευρώ ετήσιο εισόδημα, και τα τεκμήρια από σπίτια, αυτοκίνητα, πισίνες, αεροπλάνα, ελικόπτερα ειναι 20.000, ΤΟΤΕ μόνο πληρώνει φόρο για τα τεκμήρια.

    3) Πρεπει να εχω εισοδημα για να μπορω να ασφαλιζω ή να πληρωνω τα τελη για το παπακι μου ;

    Στα χαρτιά εννοείς; Όχι, δεν υπάρχει καμία απολύτως συσχέτιση, άλλη του να έχεις όντως λεφτά στην τσέπη, να πληρώνεις ασφάλεια-τέλος στο ταμείον.

    4) Υπαρχει καποιο αλλο ποσο που πρεπει να πληρωσω περα απο την συντηρηση,το κτεο,την ασφαλεια και τα τελη κυκλοφοριας ;

    Εξοπλισμός, αξεσουάρ, ανταλλακτικά, και εκτός αυτών , βόλτες που θα προκύψουν, κοινωνικές σχέσεις, έμμεσα πράγματα δλδ όχι κάτι άμεσο
    Αυτά ισχύουν σήμερα και τα τελευταία χρόνια. Αν αύριο του έρθει του κράτους να αλλάξει κάτι, δεν μπορώ να το ξέρω.

    Γενικά η λογική που θα κινηθεί το κράτος τα επόμενα χρόνια, κάποια στιγμή, θα είναι να καταργήσει τα τεκμήρια διαβίωσης, και να τα αντικαταστήσει με το περιουσιολόγιο, αλλά αυτό για την ώρα είναι μακρινά σχέδια, μην σε μπερδεύω.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 28/12/2017 στις 17:36.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2017
    Μηνύματα
    6
    Φιλε telegono σε ευχαριστώ παρα πολυ αλήθεια, να σε καλα, δε χρειάζεται να αναφερθεί τίποτε αλλο, καλύφθηκα.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2023, 17:15
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 11:47
  3. Δινω Το Dr Και Παμε Για Αλλα
    από kosdros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 00:31
  4. Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 09:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF