Σελίδα 2 από 43 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 637

Θέμα: Knives n' tools

  1. #16
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Tρίτωσε το φαινόμενο Pipe...


    Nαι, σορρυ, για ανοίγεις την κονσέρβα του τυριού και του κορνμπήφ και να τα καμακώνεις είναι ΟΚ.(Έψαξα και τον βρήκα, του Αφεντάκη είναι όντως και παραμένει το ίδια χάλια )
    Συνημμένο 351646
    Πωωωω
    Τι μου θυμισες...

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ρε αν δεν υπάρχει λάμα στη λαβή είναι μονο για παπάτζα. Πραγματικά είναι μόνο άχρηστο βάρος, δεν υπάρχει τρόπος να αποκτήσει ανθεκτικότητα ένα τέτοιο μαχαίρι.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	A17-BK2850_700.jpg 
Προβολές:	350 
Μέγεθος:	52,5 KB 
ID:	351648


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hk-56142b.jpg 
Προβολές:	347 
Μέγεθος:	63,3 KB 
ID:	351649

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	A17-BK2850_700.jpg 
Προβολές:	350 
Μέγεθος:	52,5 KB 
ID:	351648


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hk-56142b.jpg 
Προβολές:	347 
Μέγεθος:	63,3 KB 
ID:	351649
    Ωραίο!!!

    Και το καλό είναι ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ ακόνισμα.
    Θα σπάσει πριν προλάβει να στομώσει.

    Ξεκόλλα μωρέ! Μια μ@λακία είναι!
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	A17-BK2850_700.jpg 
Προβολές:	350 
Μέγεθος:	52,5 KB 
ID:	351648


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hk-56142b.jpg 
Προβολές:	347 
Μέγεθος:	63,3 KB 
ID:	351649
    Ρε συ μην επιμένεις... μιλάμε για ένα μαχαίρι των 50-75$ κουφιο!

    Όλα αυτα που έχει μέσα στη λαβή, μπορείς να τα έχεις σε ένα pouch στη ζώνη σου... Ειδικά αν το έχεις για επιβίωση στο βουνό, δεν θα πας με σορτσάκι, σαγιονάρα κι αυτό στη ζώνη... εκτός κι αν κουβαλάς μαχαίρι με 25εκ λάμα στην ζωνη μήπως το χρειαστείς σε αστικό περιβάλλον.. Δεν νομίζω.

    Εντυπωσιακό στην όψη, αλλά δεν κάνει γι αυτο που το πουλάνε... Για κανένα έφηβο που νομίζει ότι με αυτό θα επιβιώσει (στο δωμάτιό του που θα το δείχνει στο γκομενάκι) είναι καλό. Για το βουνό προτιμώ να πάω με το voyager παρά μ αυτό.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.541
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να έχουμε να πούμε κάτι αλλο για τα μαχαίρια.
    γιατι να μην πουμε.. να βαλουμε και κανενα βιντεακι...

    https://www.youtube.com/watch?v=o6B616UunyQ

    ειχα φαει ενα σκαλωμα πριν λιγο καιρο (ενεκα η βαρεμαρα στα Κονγκά) και ειχα δει οτι ειχε ο σωληνας..

    Οταν ειπα ομως στην κυρα οτι νομιζω πως χωραει να βαλουμε ενα αμονι στην αποθηκη, κοπηκαν ολα μαχαίρι....
    Quod me nutrit... me destruit.....

  6. #21
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ωραίο!!!

    Και το καλό είναι ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ ακόνισμα.
    Θα σπάσει πριν προλάβει να στομώσει.

    Ξεκόλλα μωρέ! Μια μ@λακία είναι!
    Καλα ντε
    Μη βαρατε
    Αυτά τα είχα πάρει πριν μια 20ετια και vale.
    Πλεον με έχουν κερδίσει τα πυροβόλα.... :a015::a015::a015:

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Για όσους ενδιαφέρονται για το θέμα "μαχαίρι" υπάρχει και αυτό : http://www.greekblades.com

    Απαιτεί εγγραφή για να δεις τα πάντα, αλλά και χωρίς αυτή έχεις πρόσβαση σε αρκετά ενδιαφέροντα θέματα.

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Για τον σούτερ.. (και για όποιον έχει ακόμα αμφιβολίες).

    https://youtu.be/l8xmxadK6aM?t=8m31s

    Ένα ταπεινό λεπτό πανάλαφρο και φθηνό rat tail mora

    https://youtu.be/BFFrlymR3P8?t=5m43s

    Δεν χρειάζεται να δεις πάνω από 1-2 λεπτά για το κάθε βιντεάκι.

    To batoning είναι ένα απ' τα πιο βασικά που πρέπει να μπορεί να κάνει οποιοδήποτε μαχαίρι θέλει να χαρακτηρίζεται servival.

    Είναι πραγματικά πολύ αστείο..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20120712_180649.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	34,6 KB 
ID:	351660


    To σενάριο δεν περιλαμβάνει πάντα να αποδεκατίσεις μια χώρα αλλά και πιο ρεαλιστικές καταστάσεις. Μην παίρνουμε παράδειγμα μόνο τους κυνηγούς στην Ελλάδα. Αν και εδώ υπάρχουν πολλοί backpackers που χάνονται στα βουνά για μέρες. Ένα καλό μαχαίρι είναι πάντα απαραίτητο σε κάποιους ανθρώπους. Καλό είναι (και αυτό κάνουν οι περισσότεροι) να υπάρχει ένα τσεκουράκι, ένα πριονάκι με πτυσσόμενη λάμα και ένα μαχαίρι. Το ελάχιστο όμως, είναι ένα μαχαίρι.

    https://youtu.be/MI5DJB7wgFA?t=3m52s

    Και δεν χρειάζεται να είναι clip point επειδή είναι μουράτο, ούτε 50 πόντους για να πελεκίσεις ολόκληρο δάσος. Ένα drop point 4 με 5 ίτσες το πολύ είναι αρκετό για όλους.

    To μαχαίρι επιβίωσης των Σουηδών πιλότων. Φυσικά αυτό που δεν φαίνεται στη φωτό είναι το γεγονός οτι είναι φουλ τανγκ με 5,5mm παχος. Ο σνιπερ θα προσέξει και την γραμμή που ξεχωρίζει λίγο πάνω απ' την κόψη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fallkniven-f1-leather-01.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	109,9 KB 
ID:	351661
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/02/2016 στις 10:28.
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Τρελλη μουφα και μάρκετινγκ πάντως. Πάρε αυτό το μαχαίρι και θα επιβιωσεις και κάτι βουνίσιοι κλαίνε σε εμβρυακή στάση με λυγμους. Το κακό δε, είναι ότι αυτό το μάρκετινγκ, περνάει στα αρχέγονα ένστικτο του αντρος όπου σαν action man, θα πεθάνει σε κάποια βουνοκορφή και θα τον βρει κάποιο διασωστικο συνεργείο το οποίο θα κλαίει από τα γέλια με τον παπάρα στο τέλος.
    Τελευταία τροποποίηση από 7Tolis; 07/02/2016 στις 10:52.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Τώρα μάλιστα.

    Mora, το καλύτερο vfm μαχαίρι.
    Fallkniven, ίσως το καλύτερο μαχαίρι για πραγματική χρήση.
    Το συγκεκριμένο μάλιστα βγαίνει σε δύο ποιότητες ατσαλιού.

    Βέβαια, το μεγάλο πάχος λάμας δεν είναι πάντα πρακτικό, πρέπει να διαλέξει κάποιος κάτι που να τον βολεύει.
    Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο και η λαβή. Αν δεν είναι σωστή, δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς τη λάμα, όσο καλή και αν είναι.
    Τα παραπάνω έχουν και πολύ σωστές λαβές.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Τρελλη μουφα και μάρκετινγκ πάντως. Πάρε αυτό το μαχαίρι και θα επιβιωσεις και κάτι βουνίσιοι κλαίνε σε εμβρυακή στάση με λυγμους. Το κακό δε, είναι ότι αυτό το μάρκετινγκ, περνάει στα αρχέγονα ένστικτο του αντρος όπου σαν action man, θα πεθάνει σε κάποια βουνοκορφή και θα τον βρει κάποιο διασωστικο συνεργείο το οποίο θα κλαίει από τα γέλια με τον παπάρα στο τέλος.
    Πράγματι, Πολλοί νομίζουν ότι αγοράζοντας ακριβό εξοπλισμό, γίνονται ικανότεροι. Αλλά αν δεν ξέρεις να χρησιμοποιήσεις κάτι........................

    Βέβαια αυτά ισχύουν παντού. Μοτοσικλέτες για παράδειγμα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Καλά τώρα δε μιλάμε για επιβίωση, άλλωστε και να χαθεί κάποιος στην Ελλάδα σε καμιά τρελή στραβή ή ανίκητης μ@λακίας νερό θα χρειαστεί το καλοκαίρι κυρίως και κάνα σκιάδι και να μείνει όσο το δυνατόν ζεστός για μερικές ώρες το χειμώνα που περισσότερο έχει να κάνει με το ντύσιμο και το που να σταθεί. Σχεδόν όλες οι διασώσεις μέσα σε λίγες ώρες άντε μια μέρα έχουν τελειώσει, μπορώ να θυμηθώ λίγες που να κράτησαν παραπάνω τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια.

    Όλα αυτά τα μπλιμπλίκια κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη σε εκδρομές και εξορμήσεις και τα γουστάρουμε απλά γενικά. Ακόμα και σε κάμπινγκ δεν έχουν πραγματικό λόγω ύπαρξης. Περισσότερο θα σου χρειαστεί ένα καφάσι να κάθεσαι παρά ένα καλό μαχαίρι επιβίωσης. Σε προσωπικό επίπεδο επειδή μου αρέσει το ελεύθερο για μέρες και επειδή μου αρέσει να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη αλλά παίζοντας και λίγο το παιχνίδι της επιβίωσης, αγοράζω διάφορα μπλιμπλίκια τέτοια. Τα βασικά τους χαρακτηριστικά στη δική μου λογική είναι.

    α) Ένα καλό μαχαίρι για μικροδουλειές, να κόβει σα διάολος και να είναι πάντα στην τσέπη.
    β) Ένα μεγάλο μαχαίρι που να αντέχει να βαράει μέχρι πέτρες. (Οι ματσέτες μου αρέσουν πολύ και μου ταιριάζουν στο χέρι, φυσικά αυτά είναι γούστα και έχουν να κάνουν και με το που θα πας)
    γ) Ένα τσεκουράκι, φτηνό το ίδιο, με επίπεδο κ@λο για να καρφώνεις αλλά και ανθεκτική λαβή. Σπάνε πολύ εύκολα οι λαβές στα φτηνιάρικα το νου σας. (Εντάξει φτιάχνεις άλλη αν έχεις κέφια εκεί στο δάσος αλλά λέμε τώρα)
    δ) Τα κλασσικά για το τι θα πρέπει να έχεις μαζί σου αν είναι να πας να μείνεις κάποιες μέρες στο πουθενά (που έχουν ειπωθεί στο φόρουμ σε θεματικές κάμπινγκ... (Σπάγκοι, σύρμα, δεματικά κλπ) Φορτισμένη μπαταρία στο κινητό και αν γίνετε και δεύτερο κινητό κλειστό (από αυτά τα αρχαία που κρατάει η μπαταρία τους μια αιωνιότητα και μια μέρα )

    Αν πηγαίνουμε μονοήμερο, ένα καλό μαχαιράκι που να κόβει και να μη σπάει, προτιμώ για τέτοιες δουλειές σχετικά βαριά για να μπορώ να καρφώσω ή να χτυπήσω και κάτι με το πίσω μέρος της λαβής ή τη μεριά που δε κόβει αν δεν έχει λαβή εμπιστοσύνης.

    Τα πολυεργαλεία στο δάσος ΔΕ κάνουν εκτός αν πραγματικά μιλάμε για ψιλοδουλειές. Σε διαφορετικές περιπτώσεις θα τα καταστρέψουμε εύκολα.

    Πολύ σημαντικό μη δίνετε τρελά λεφτά για τέτοια πραγματάκια. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που είναι αφηρημένοι και ξεχνάνε τα πράγματά τους αλλά είναι μ@λακία να χάσεις κάτι αξίας σε μια σου εκδρομή. Για τον καθένα είναι διαφορετικό το πόσο είναι το ποσό που θα τον πονέσει και υποθέτω πως ξέρει ο καθένας μόνος του. Γενικά όμως είναι αλήθεια πως είναι ακριβά (για τα δεδομένα μου) τα άτιμα!
    Τελευταία τροποποίηση από skylaros; 07/02/2016 στις 11:45.

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Αυτό το The Revenant με τον DiCaprio έχει κάνει φαίνεται μεγάλη ζημιά... διαβάζω για μαχαίρια, δάση, επιβίωση, ηρεμήστε, δεν είμαστε στο 1800. Καλή η συζήτηση για τα μαχαίρια κι ενδιαφέρουσα αλλά καθαρά φιλολογική. ΑΝ λέμε, ΑΝ, κάποιος χαθεί σε κανα βουνό, στη χειρότερη να χρειαστεί καμιά έξτρα μπαταρία για κινητό, κανα power bank, καμιά σοκολατίτσα ΙΟΝ αμυγδάλου, κανα Sudoku να περάσει η ώρα μέχρι να τον βρούνε, κανα καλό τζάκετ North Face κι έτσι... μάχες με αρκούδες, λύκους και επιβίωση χάρις σ' ένα μαχαίρι είναι το ίδιο πιθανό με το να σου επιτεθεί Ινδιάνος στα Τζουμέρκα...
    Δεν διαφωνώ μαζί σου.

    Ένας διασώστης όμως θα διαφωνήσει γιατί έχει δει πράγματα που εγώ και εσύ απλά τα υποθέτουμε ή τα φανταζόμαστε.

    Ένας κυνηγός στην Ιαπωνία θα αντιμετωπίσει σίγουρα την απειλή της αρκούδας γιατί υπάρχουν συγκεκριμένοι νόμοι και για τα όπλα και για το κυνήγι.

    Και φυσικά δεν έχουν να κάνουν όλα ούτε με διασωση ούτε με επιβίωση. Για κάποιους αποτελούν εργαλεία. Όπως εγώ έχω στη δουλειά μου ένα leatherman ένας κυνηγός, ένας backpacker μπορεί να έχει ένα μαχαίρι.

    Για έναν απλό στρατιώτη των ειδικών δυνάμεων ένα μαχαίρι είναι εργαλείο. Αν σπάσει δεν θα τον βρουν παγωμένο αλλά αν δε σπάσει θα κάνει τη δουλειά του ευκολότερα.

    Κάποιος που κάνει κάμπινγκ θέλει να κόψει ένα κλαράκι και αφού το έσπασε τραβάει και στρίβει μια ώρα την φλούδα απ' την οποία κρέμεται γιατί δεν ήξερε πόσο ανθεκτική μπορεί να είναι.

    Υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να ανάψουν φωτιά στο τζάκι τους και άλλοι ανάβουν φωτιά με τσακμακόπετρα κάτω από βροχή και στέκονται απέναντι σκεπασμένοι με ένα μπότζο γιατί είναι το μοναδικό που μπορούν να κάνουν μέχρι να τους μαζέψουν.

    Το αν θα έχεις μια λάμα 50 πόντους να κρέμεται απ' το ζωνάρι σου ή θα έχεις στο πάτο του σάκου σου ένα μαχαιράκι για "συντροφιά", λίγο έχει να κάνει με την ουσία η οποία είναι ότι σε κάποιους ανθρώπους το μαχαίρι (μικρό η μεγάλο) είναι απαραίτητο.
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το αν θα έχεις μια λάμα 50 πόντους να κρέμεται απ' το ζωνάρι σου ή θα έχεις στο πάτο του σάκου σου ένα μαχαιράκι για "συντροφιά", λίγο έχει να κάνει με την ουσία η οποία είναι ότι σε κάποιους ανθρώπους το μαχαίρι (μικρό η μεγάλο) είναι απαραίτητο.
    Κι επίσης όπως είπε κι ο Sniper νωρίτερα, αποτελούν και φετίχ, έργα τέχνης κλπ.

    Μπορεί ποτέ να μη χαθώ στο δάσος, αλλά να θέλω να έχω ένα πανέμορφο μαχαίρι σε μια περίοπτη θέση μέσα στο σπίτι μου.

  15. #30
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    @Daz Ούτε εγώ διαφωνώ μαζί σου, η όποια "ένσταση" είναι καθαρά στο ότι η κουβέντα έχει επικεντρωθεί σε μεγάλο βαθμό στον παράγοντα επιβίωση, αναλογιζόμενοι ότι αναφερόμαστε στο ελλαδικό χώρο και τον homo urbanus. Δεν είναι καθόλου κακό λοιπόν να κρέμεται στο ζωνάρι η λάμα (εκτός κι αν το κρέμασμά της είναι για το θεαθήναι ή για άλλους λόγους) και σίγουρα μπορεί να φανεί χρησιμότατο βάσει των ανωτέρω που έγραψα κι έγραψες. Όλοι μας έχουν βρεθεί φαντάζομαι κάποτε σε μια κατάσταση που έχουν χρειαστεί ένα πολυεργαλείο ή κάτι ανάλογο ακόμα και για κάτι που φαντάζει απλό, κι εγώ ο ίδιος πολλές φορές έχω ζαχαρώσει κάποια από αυτά και προγραμματίζω μια μελλοντική αγορά και δη κάποιο από αυτά τα 2:
    http://www.actionitems.gr/gerber-bea...31-000750.html (συνοδεύεται και από οδηγό επιβίωσης του Grylls, αυτοτρολλάρομαι)
    http://www.actionitems.gr/victorinox-camper-1-3613.html (έχει και οδοντογλυφίδα, χρησιμότατο σε εξόρμηση για κοψίδια που η οδοντογλυφίδα σε ταβέρνα είναι απούσα)

Σελίδα 2 από 43 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eρχονται οι Tool???
    από nickmonstro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 01:07
  2. Data Tool
    από ewsd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2006, 12:59
  3. OVERCLOCKING TOOLs
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 13:36
  4. Χρονια Πολλα στους Tatoo23 και Tool
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 16:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF