Σελίδα 20 από 43 ΠρώτοΠρώτο ... 10151617181920212223242530 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 637

Θέμα: Knives n' tools

  1. #286
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Αυτά είναι μόνο για σφάξιμο. Είναι πολύ λεπτά για κάτι άλλο, πέρα από το να φιλετάρεις κρέας.

    Εγώ δεν ξέρω αλλά βλέπω τον πατέρα μου.
    Sent from me using a computer.

  2. #287
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Όμως έχω μια αντίρρηση, τα κουνέλια δεν σφαζονται αλλά κρατώντας τα κρεμασμενα από τα πίσω πόδια με ενα κτυπημα στο σβέρκο πεθαίνουν αμέσως, ανωδυνα και χωρίς αίματα. Το κτυπημα γίνεται με ενα στρογγυλό ξύλο σαν τη λαβή του σκεπαρνιου.
    Ένας θείος μου στο χωριό το έκανε με την κόψη του χεριού στυλ καράτε κιντ αλλά θέλει εμπειρία.
    Σωστος!

    Εμεις προτιμουσαμε στυλ καρατε.
    Γιαννης

  3. #288
    Ετσι ...
    Αυτην την χαρακτηριστικη κινηση του χεριου του πατερα μου δεν θα την ξεχαςω ποτε .
    Τωρα πια μεγαλωσε και χρησιμοποιουμε το ξυλο .

    Μαχαιρι στο κουνελι , μονο για γδαρσιμο

  4. #289
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Καλό κόψιμο και εύκολο τρόχισμα, μου κάνει και υιοθετώ τη συμβουλή σου!
    Όσο για τον τρόπο εκτέλεσης, έχεις δίκιο, αυτό είναι το πρώτο βήμα που κάνω, αλλά αμέσως μετά σφάζω ώστε να φύγει το αίμα από το κρέας...sorry για τις περιγραφές...
    Εννοείται ότι με το ίδιο τεμαχιζεις το κουνέλι ή κοτόπουλο.

  5. #290
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτά είναι μόνο για σφάξιμο. Είναι πολύ λεπτά για κάτι άλλο, πέρα από το να φιλετάρεις κρέας.

    Εγώ δεν ξέρω αλλά βλέπω τον πατέρα μου.
    Βασικός κανόνας της υγιεινής των τροφίμων είναι ότι πρέπει να έχουμε ένα μαχαιρι για το κρέας, το κοτόπουλο και το κουνέλι.
    Αυτό το μαχαιρι και το ξύλο ή αλλο υλικο πάνω στο οποίο κόβουμε τα παραπάνω κρέατα, δεν χρησιμοποιούνται για κόψιμο σαλατας, τυριού η άλλων τροφίμων που τρωγονται αβραστα.
    Ετσι γλυτωνουμε από τη σαλμονελα η άλλα σοβαρά μικρόβια που υπάρχουν φυσιολογικά στα αβραστα κρέατα.
    Μάλιστα τα καλά μαχαιρια κρέατος σαν τα παραπάνω έχουν μασιφ πλαστική λαβή χωρίς κενά με το ατσάλι, ώστε να μην επιτρέπουν την ανάπτυξη μικροβιων στις σχισμες. Το πλαστικό αυτό της λαβης επίσης δεν έχει πόρους για τον ίδιο λόγο. Αυτές είναι ποιοτικές λεπτομέρειες που αυξάνουν λίγο την τιμή του μαχαιριου όπως και κάθε καλού εργαλείου.

  6. #291
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Βασικός κανόνας της υγιεινής των τροφίμων είναι ότι πρέπει να έχουμε ένα μαχαιρι για το κρέας, το κοτόπουλο και το κουνέλι.
    Αυτό το μαχαιρι και το ξύλο ή αλλο υλικο πάνω στο οποίο κόβουμε τα παραπάνω κρέατα, δεν χρησιμοποιούνται για κόψιμο σαλατας, τυριού η άλλων τροφίμων που τρωγονται αβραστα.
    Ετσι γλυτωνουμε από τη σαλμονελα η άλλα σοβαρά μικρόβια που υπάρχουν φυσιολογικά στα αβραστα κρέατα.
    Μάλιστα τα καλά μαχαιρια κρέατος σαν τα παραπάνω έχουν μασιφ πλαστική λαβή χωρίς κενά με το ατσάλι, ώστε να μην επιτρέπουν την ανάπτυξη μικροβιων στις σχισμες. Το πλαστικό αυτό της λαβης επίσης δεν έχει πόρους για τον ίδιο λόγο. Αυτές είναι ποιοτικές λεπτομέρειες που αυξάνουν λίγο την τιμή του μαχαιριου όπως και κάθε καλού εργαλείου.
    Ναι ρε δε σου λέω αυτό. Εγώ λέω οτι δεν είναι κατάλληλο για διαχωρίζεις το κρέας. Πως το λένε? Να παίρνεις το κρέας του ζώου.
    Sent from me using a computer.

  7. #292
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε δε σου λέω αυτό. Εγώ λέω οτι δεν είναι κατάλληλο για διαχωρίζεις το κρέας. Πως το λένε? Να παίρνεις το κρέας του ζώου.
    Εννοείς τον διαχωρισμό του κρέατος από τα κοκκαλα;
    Τότε το σωστό εργαλείο έχει στενή λάμα που είναι ίσια η καμπυλωτη, σκληρή ή μαλακη και το λένε ξεκοκκαλισματος (deboning).
    Ίσια και σκληρή είναι αυτή
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_________________51d3f6554d42a.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	21,7 KB 
ID:	394013
    Καμπυλωτη και μαλακη είναι αυτή
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_________________5245329e51b7e.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	21,4 KB 
ID:	394014
    Αυτες ειναι 13 εκ,σε μεγαλύτερο μέγεθος κάνουν και για φιλετάρισμα.
    Παντως ανάλογα το μέγεθος του ζώου και την δουλειά που θέλει να κάνει ο επαγγελματιας έχει και άλλο μαχαιρι, φαίνεται αυτό και στα κρεωπολεια.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 16/03/2018 στις 08:30.

  8. #293
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Ρε συ. Αυτά είναι μαχαίρια κουζίνας και κρεοπωλείου και είναι διαφόρων ειδών. Το μαχαίρι κυνηγού είναι το πρώτο που έβαλες. Δλδ αν κυνηγάς αγριογούρουνο ή ελάφια και θέλεις να πάρεις το κρέας στο σπίτι και όχι να ανεβάζεις ολόκληρο ζώο στις πλαγιές τι θα πάρεις μαζί σου? Τα υπόλοιπα τα έχω και γω στο σπίτι μου που δεν κυνηγάω, για τις δουλειές που είπες.

    Θα διαχωρίσεις συνδέσμους με κάποιο απ αυτά τα μαχαίρια?

  9. #294
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε δε σου λέω αυτό. Εγώ λέω οτι δεν είναι κατάλληλο για διαχωρίζεις το κρέας. Πως το λένε? Να παίρνεις το κρέας του ζώου.
    Ξεκοκάλισμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ρε συ. Αυτά είναι μαχαίρια κουζίνας και κρεοπωλείου και είναι διαφόρων ειδών. Το μαχαίρι κυνηγού είναι το πρώτο που έβαλες. Δλδ αν κυνηγάς αγριογούρουνο ή ελάφια και θέλεις να πάρεις το κρέας στο σπίτι και όχι να ανεβάζεις ολόκληρο ζώο στις πλαγιές τι θα πάρεις μαζί σου? ....
    Προφανώς δεν έχεις κυνηγήσει ποτέ μεγάλα θυλαστικά... Σιγά μην τα γδάρεις στο βουνό ή στο ρέμα...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #295
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Δεν κυνηγάω. Κάποιοι το κάνουν αντί να μεταφέρουν ελάφια ή αγριογούρουνα στις πλαγιές. Αλλά δεν είναι το θέμα που θα το κάνεις αλλά με τι. Το αρνί το χοιρινό το οτιδήποτε το ξεκοκαλιζετε με αυτά τα μαχαιρακια πάχους 1.5mm?

  11. #296
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν κυνηγάω. Κάποιοι το κάνουν αντί να μεταφέρουν ελάφια ή αγριογούρουνα στις πλαγιές. Αλλά δεν είναι το θέμα που θα το κάνεις αλλά με τι. Το αρνί το χοιρινό το οτιδήποτε το ξεκοκαλιζετε με αυτά τα μαχαιρακια πάχους 1.5mm?
    ΟΚ, συνήθως το παίρνουν (γιατί δεν κυνηγάω πλέον) ολόκληρο. Αλλιώς κόβεις τα κομμάτια που θες και αφήνεις το υπόλοιπο να το φάνε τα ζώα της περιοχής.

    Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Το αρνί και το χοιρινό τι; Όταν το κόβουμε για να το ψήσουμε; (όχι ολοκληρο στη σούβλα προφανώς)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #297
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Μιας και το πήγαμε αλλού τώρα, θα σας πω τα εξής, αφού αφορούν στο αντικείμενό μου:

    Όσον αφορά τα θηράματα ή και σφάγια, μετά την αφαίμαξη που πρέπει να είναι κατά το δυνατόν πλήρης και την αφαίρεση των εντοσθίων, καλό είναι να παραμείνουν τουλάχιστον μέχρι να περάσουν από το στάδιο της νεκρικής ακαμψίας αλλά καλύτερα για μερικές ημέρες ΟΛΟΚΛΗΡΑ υπό ψύξη. Θα μου πείτε απαιτείται χώρος στο ψυγείο που πολλοί δεν έχουν ή σε περιπτώσεις μεγάλων ζώων ακόμα και επαγγελματικό ψυγείο κρεοπωλείου. Σας λέω όμως τι ισχύει κι όχι τι συμβαίνει, κυρίως στην περίπτωση των θηραμάτων. Είναι αποδεδειγμένο ότι σφάγια, που πέρασαν το στάδιο της νεκρικής ακαμψίας πριν τεμαχιστούν/ξεκοκαλιστούν δίνουν πιο νόστιμο και μαλακό κρέας. Επίσης κρατάν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό τα "ζουμιά" τους εντός της μάζας τους κατά το μαγείρεμα. Όσο μεγαλύτερο το ζώο, τόσο αυξάνει ο χρόνος παραμονής υπό ψύξη πριν τον τεμαχισμό/ξεκοκάλισμα.

    Τώρα όσον αφορά το θέμα που έθιξε ο JNP περί μικροβίων και διαφορετικών μαχαιριών/πάγκων κοπής για ωμό κρέας και λαχανικά που τρώγονται ως έχουν. Γενικά ισχύει, ειδικά στην περίπτωση των πάγκων κοπής. Θα σας πω μόνο ότι στο ηνωμένο βασίλειο απαγορεύεται δια νόμου να πλυθούν τα ωμά πουλερικά στον νεροχύτη της κουζίνας! Φυσικά, δεν υπάρχει πρόβλημα στην περίπτωση που μετά το πλύσιμο των πουλερικών, πλυθεί κι ο νεροχύτης με χλωρίνη. Όπως πολύ σωστά είπε ο JNP τα πουλερικά αποτελούν την κύρια πηγή για τροφοδηλητηριάσεις οφειλόμενες στη σαλμονέλα. Δεν βλάπτει να προσέχουμε με όλα τα κρέατα όμως. Και φυσικά υπάρχει πληθώρα τόσο αλλοιωγόνων όσο και παθογόνων μικροοργανισμών που απαντούν στα κρέατα. Στα σύγχρονα σφαγεία υπάρχει μια σχετική ασφάλεια, στα θηράματα όχι τόσο αλλά εξαρτάται και πολύ από τον χειρισμό των θηραμάτων μετά των θάνατό τους. Τώρα, οι μικροοργανισμοί για να επιβιώσουν σε μια επιφάνεια απαιτούν υγρασία. Στους πάγκους κοπής υπάρχει άφθονη οπότε και δικαιολογείται η χρήση ενός πάγκου αποκλειστικά για κρέατα. Στα μαχαίρια δεν βλάπτει να το εφαρμόζουμε αλλά θεωρώ προσωπικά ότι δεν είναι τελείως απαραίτητο. Τα μαχαίρια αφού τα πλύνουμε, πρέπει να τα στεγνώσουμε αμέσως, οπότε δεν υπάρχει υγρασία για την ανάπτυξη των μικροοργανισμών. Προφανώς η λαβή πρέπει να είναι καλοφτιαγμένη, χωρίς κενά και κολλημένη με υψηλής ποιότητας κόλλα ώστε να μην υπάρχει μέρος σε αυτή που θα μπορεί να κρατάει υγρασία παρά τις προσπάθειές μας να το στεγνώσουμε. Βλέπε λαβή τύπου hidden tang για παράδειγμα αν δεν έχει χρησιμοποιηθεί επαρκής ποσότητα κόλλας. Η πλαστική λαβή υπερέχει αλλά και μια ξύλινη - ειδικά αν είναι stabilized - που έχει γυαλοχαρτιστεί σε υψηλά grits και στιλβωθεί επαρκώς και πάντα με την προϋπόθεση ότι φροντίζουμε το μαχαίρι μας, δεν θεωρώ ότι αποτελεί hotspot μικροοργανισμών. Και κλείνω σημειώνοντας ένα ακόμα σημείο που κατά τη γνώμη μου τα μαχαίρια από ανθρακούχο ατσάλι υπερέχουν έναντι των stainless. Αν έχουμε και χρησιμοποιούμε μαχαίρι από ανθρακούχο ατσάλι, συνήθως έχουμε προσαρμοστεί και στις ιδιαίτερες απαιτήσεις αυτού για την αποφυγή της σκουριάς, οπότε το στεγνώνουμε προσεκτικά γιατί αλλιώς δεν γίνεται. Συνακόλουθα όμως δεν αναπτύσσονται και οι μικροοργανισμοί γιατί δεν υπάρχει επάρκεια υγρασίας. Τα ανοξείδωτα ατσάλια μας δίνουν περιθώρια ως προς την αμεσότητα στο στέγνωμα των μαχαιριών με αποτέλεσμα να υπάρχει δυνατότητα ανάπτυξης των μικροοργανισμών αφού υπάρχει διαθέσιμη υγρασία.

    ΥΓ: Πάρτε και δύο λινκ από κανάλια στο YouTube με βίντεο επεξεργασίας θηραμάτων αλλά και σφάγιων:
    Scott Rea Project
    Tean Wild TV

  13. #298
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Ευτυχώς δεν τα ήξεραν παλιά αυτά που δεν υπήρχαν ψυγεία ή δεν είχαν υψηλά σε άνθρακα ατσάλια στα μαχαίρια και τρώγανε ανοστο κρέας και πέθαινε ο κόσμος σωρηδόν από μικρόβια...

    To καλό κρέας είναι το σιτεμένο και δεν έχει καμία σχέση η ψύξη.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #299
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Η ψύξη δε συμβάλλει στην καλυτέρευση της ποιότητας άμεσα. Βοηθάει όμως στο να σιτέψουμε το κρέας για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

    Παλιά είχαν μόνο ανθρακούχα ατσάλια!

    Τώρα για το αν πέθαινε ο κόσμος, απαιτείτα άλλο θρεντ και πολλές ώρες και εγώ βαριέμαι

    Και προφανώς, όποιος θέλει τα εφαρμόζει!

  15. #300
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Η ψύξη δε συμβάλλει στην καλυτέρευση της ποιότητας άμεσα. Βοηθάει όμως στο να σιτέψουμε το κρέας για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

    ....
    Εχμμμμμμ σόρρυ αλλά σιτεύει = "σαπίζει" (1-2 ή παραπάνω ημέρες - ανάλογα το μέγεθος του ζώου - κρεμασμένα τα είχαν σε "προστατευμένα" μέρη).
    Στην ψύξη παραμένει σχεδόν όπως ήταν την ημέρα σφαγής του.

    Και μπορεί οι νεώτεροι να τα θεωρείτε αυτονόητα κάποια πράγματα αλλά εμείς οι μεγαλύτεροι (σιλάνς Μπάκλη) ζήσαμε σε περιοχές όπου κάποια σπίτια δεν είχαν ακόμα ψυγεία, ούτε καν πάγου (στα 70s)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Παρόμοια θέματα

  1. Eρχονται οι Tool???
    από nickmonstro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 01:07
  2. Data Tool
    από ewsd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2006, 12:59
  3. OVERCLOCKING TOOLs
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 13:36
  4. Χρονια Πολλα στους Tatoo23 και Tool
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 16:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF