Σελίδα 22 από 43 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122232425262732 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 637

Θέμα: Knives n' tools

  1. #316
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βρίσκεις ακομα!

    Αυτό με την 15εκ λάμα το έχω και εγώ και θέλω να πάρω και το ίδιο με δόντια. Έχω όμως και τα υπόλοιπα της φθηνής σειράς για κουζίνα.
    Ναι αρκετά μαγαζια τα έχουν αλλά όχι το Praktiker που είναι κοντά μου. Από τα μικρά των 10εκ πολύ καλό για ντομάτες είναι το οδοντωτο.
    Αντί να πάρεις το 15αρι σε οδοντωτο γιατί δεν παίρνεις ένα του σεφ με άνετη λαβή Fibrox, κανει άλλο κόψιμο.
    Κανεις και μερικά τατουάζ στα χέρια και σου δίνουν δίπλωμα σεφ χωρίς να πας σε σχολή.

  2. #317
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Κανεις και μερικά τατουάζ στα χέρια και σου δίνουν δίπλωμα σεφ χωρίς να πας σε σχολή.


    Όταν ολοκληρώσω τη σειρά θα την ποστάρω. Απ' αυτά τα οδοντωτά των 10cm με την στρογγυλή άκρη θέλω να πάρω μια 5αδα. Του σεφ τελευταίο γιατί έχω ένα φθηνότερο που είναι καλούτσικο για τόσο που το χρησιμοποιώ εγώ, αλλά κάποια στιγμή θα το αλλάξω γιατί είναι πολύ μακρύ και δε με βολεύει γιατί δεν ξέρω να το χειρίζομαι τόσο καλά. Ένα μικρότερο και με λιγότερο βάρος θα μου είναι πιο ευχάριστο στο χέρι.
    Sent from me using a computer.

  3. #318
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Μιας και είμαστε στο θέμα, τα Swibo (με λάμα Wenger ή Victorinox) και ίδια σχέδια, τι σχέση έχουν με τα "original";

  4. #319
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Μιας και είμαστε στο θέμα, τα Swibo (με λάμα Wenger ή Victorinox) και ίδια σχέδια, τι σχέση έχουν με τα "original";
    Τα swibo ήταν η μάρκα μαχαιριών κουζίνας της wenger. Η wenger δεν υπάρχει πια σαν επωνυμία αλλά τα προϊόντα της εξακολουθούν να παράγονται κάτω απ' την επωνυμία της victorinox με κάποιες αλλαγές. Πχ τα σουγιαδάκια εξακολουθούν να παράγονται ίδια με παλιότερα, εκτός από κάποια εργαλεία τα οποία πλέον έχουν αντικατασταθεί με αυτά της victorinox (πχ το ανοιχτήρι για τις κονσέρβες ήταν διαφορετικό στα wenger).

    Για τα swibo δεν ξέρω αλλά πιθανότατα να συνεχίζουν να παράγονται κανονικά απλά τώρα να είnαι swibo by victorinox χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στο προιόν.
    Sent from me using a computer.

  5. #320
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Τα original swibo πολύ σωστά φτιαχνοντουσαν από την wenger πριν πτωχευσει και αγοραστεί από την victorinox. Ήταν κυρίως επαγγελματικά μαχαιρια. Έχω μόνο ένα 14εκ deboning ακαμπτο. Η ποιότητα της λάμας είναι ίδια με τα victorinox και η λαβή τους εξαιρετική σαν τα DICK. Τα τωρινα δεν τα έχω δει από κοντά.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20180318_004336.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	23,1 KB 
ID:	394084
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20180318_004412.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	59,0 KB 
ID:	394085
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20180318_004454.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	66,9 KB 
ID:	394086
    Είχα διαβάσει ένα άρθρο ενός αγγλου δημοσιογραφου από το blade magazine που πήγε να πάρει συνέντευξη από τον ιδιοκτήτη της victorinox. Αυτός λοιπόν εφτασε το πρωί πριν τους εργαζόμενους με ενα παλιο πεζω εικοσαετιας. Του είπε λοιπόν ότι εξαγόρασε την wenger γιατί ήθελαν να την πάρουν οι κινεζοι και θα εξευτελιζαν γρήγορα τα επωνυμα ελβετικα προϊόντα. Δεν απολυσε δε κανέναν εργαζόμενο της wenger.
    Σημ.Η wenger είχε επενδύσει πολλά λεφτά σε μαγαζια με σουγιαδες της σε πολλά διεθνή αεροδρόμια. Μετά τους διδυμους πύργους απαγορεύτηκε η μεταφορά και του μικρότερου σουγια σε αεροπλάνα, έτσι τα μαγαζιά της έκλεισαν και λόγω χρέους η εταιρεία χρεοκοπησε.
    Έχω μερικούς σουγιαδες της και είναι εφαμιλοι με τους victorinox.Πρεπει να χρησιμοποιουσαν ίδιο ατσάλι κκαι ίδια τεχνολογία.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 18/03/2018 στις 15:20.

  6. #321
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Ακριβώς αυτό που έβαλες στη φωτογραφία, είναι και το μόνο που έτυχε να χρησιμοποιήσω κάποιες φορές.
    Μιλάμε για Εργαλείο (έτσι, με κεφαλαίο έψιλον).

  7. #322
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς αυτό που έβαλες στη φωτογραφία, είναι και το μόνο που έτυχε να χρησιμοποιήσω κάποιες φορές.
    Μιλάμε για Εργαλείο (έτσι, με κεφαλαίο έψιλον).
    Αυτο το έχω και τεμαχιζω μεγάλα κοκκορια 3κιλα και αρνι το Πάσχα.
    Το καλοσχεδιασμενο και καλοφτιαγμενο εργαλείο ευχαριστιεσαι να το χρησιμοποιείς ότι κιαν είναι.
    Ένας έμπειρος το καταλαβαίνει και με το μάτι, όλοι όμως το καταλαβαίνουν μόλις το πιάσουν στα χέρια τους και το δουλέψουν.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 18/03/2018 στις 09:10.

  8. #323
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Όποιος ενδιαφέρεται για πτυσσομενα μαχαιρια κοινώς σουγιαδες αυτό είναι ένα πολύ αξιόλογο άρθρο
    http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=1599Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CRKSEB21S.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	39,8 KB 
ID:	394185
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 19/03/2018 στις 17:13.

  9. #324
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Chris Reeve sebenza!

  10. #325
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Πολλές φορές ένα μαχαίρι ασχετως τύπου και μεγέθους συνοδεύεται από θήκη. Τρία είναι τα υλικά των θηκων, εξου και το άρθρο:
    ΘΗΚΕΣ ΜΑΧΑΙΡΙΩΝ: ΔΕΡΜΑ, KYDEX Η CORDURA;
    http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=1709
    Τα άρθρα αρχείου αυτά δεν έχουν τις φωτο που είχαν όταν δημοσιεύτηκε το περιοδικό, οπότε βάλτε στο google τις ονομασίες των υλικών και θα δείτε τις θήκες.

  11. #326
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	begg-bodegaengnorsepolisheddlcgolddlcflute-2-e1495696781468.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	394221

    Αυτό θα πάρω όταν κερδίσω το τζόκερ! Και ναι, καλά διαβάσατε, όταν είπα και όχι αν :P

  12. #327
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ε δεν τα λέει και πολύ καλά το άρθρο!

    Σε γενικές γραμμές έτσι είναι αλλά όχι ακριβώς έτσι! Δεν καταλαβαίνω γιατί εστιάζει τόσο πολύ στην εμφάνιση και όχι στην πρακτικότητα.

    Το δέρμα εκτός από παραδοσιακό υλικό έχει πολλά θετικά. 1ον και κυριότερο δεν παθαίνει τίποτα απ' το νερό, όχι αν δεν το στεγνώσεις με ζεστο αέρα. Καλό του κάνει το νεράκι και όχι το αντίθετο. Δεύτερον δεν θα πάθει τίποτα από μερικές γρατζουνιές ενώ σίγουρα δε μπορεί να τρυπηθεί ή να σκιστεί. Όχι το δέρμα! Η δερματίνη ή το φθηνό και κακώς επεξεργασμένο δέρμα, μπορεί.
    Με τα κατάλληλα υλικά μπορεί να γίνει πολύ ανθεκτικό στη βροχή και πρακτικά μονο απ' το άνοιγμα του μαχαιριού θα αποκτήσει υγρασία μέσα. Αν τρώει βροχή όμως για 3 μέρες ή αν περάσουμε μέσα από κανένα ποτάμι, θα απορροφήσει υγρασία απ' την οποία θα είναι πιο δύσκολο να απαλλαγούμε και θα χρειαστεί περισσότερο διάστημα για να στεγνώσει. Απ' την άλλη όμως, σε υγρά περιβάλλοντα, προστατεύει το μαχαίρι μας πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο υλικό ακριβώς γι' αυτό το λόγο. Επειδή την υγρασία του περιβάλλοντος την απορροφά αυτό και δεν κάθεται επάνω στο μαχαίρι μας. Τα μαχαίρια σε δερμάτινες ή ξύλινες θήκες έχουν την καλύτερη δυνατή προστασία σε υγρά περιβάλλοντα. Πέρα απ' αυτα και τεκ λοκ μπορεί να δεχθεί και ιμάντες που θα μας επιτρέψουν να το αναρτούμε όπου και όπως μας αρέσει. Τέλος, είναι εντελώς αθόρυβο αφού ούτε ακούγεται το μαχαίρι μέσα στη θήκη όταν περπατάμε (όπως στο kydex) ούτε όταν ξεκουμπώνουμε τα κουμπιά (όπως στην κορντούρα) αφού μπορεί να έχει και εντελώς αθόρυβα κουμπώματα με τρύπα και καρφί.
    Τα αρνητικά του δέρματος είναι η συντήρηση που χρειάζεται, το κοστος του και το γεγονός οτι δε θα στεγνώσει τόσο εύκολα αν περάσουμε μέσα από ποτάμι. Μια ποιοτική και καλοφτιαγμένη θήκη από δέρμα, με την κατάλληλη συντήρηση, μπορεί να μας συντροφεύει μια ζωή.

    Τα υπόλοιπα υλικά έχουν άλλα θετικά! Πχ το kydex θα είναι πάντα πιο λεπτό ενώ στην κορντούρα μπορείς να έχεις μεγαλύτερες θήκες για μικροπράγματα χωρίς να γίνεται πολύ χοντρή ή βαριά οπως συμβαίνει με το δέρμα. Στο kydex μπορεί να μην χρειάζεται κούμπωμα αλλά το να βγάλεις το μαχαίρι, απ' τη θήκη δεν είναι πάντα τόσο εύκολο. Αν δεν μπορείς να σπρώξεις τη θήκη προς τα κάτω με τον αντίχειρα και να τραβήξεις το μαχαίρι, τότε δε βγαίνει καθόλου εύκολα. Συνεπώς αν θα το βάλεις σε θέση που βγαίνει με το δεξί, δε θα μπορείς να το βγάλεις μόνο με το αριστερό και θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και τα δύο σου χέρια. Αλλά και πάλι το άρθρο εστιάζει στην εμφάνιση του kydex, λέγοντας οτι είναι άσχημο. Εγώ δεν το βρίσκω καθόλου άσχημο.
    Sent from me using a computer.

  13. #328
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	begg-bodegaengnorsepolisheddlcgolddlcflute-2-e1495696781468.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	394221

    Αυτό θα πάρω όταν κερδίσω το τζόκερ! Και ναι, καλά διαβάσατε, όταν είπα και όχι αν :P
    Ρε κουφάλα που πας και τα βρίσκεις? Πολύ όμορφο!
    Sent from me using a computer.

  14. #329
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ρε κουφάλα που πας και τα βρίσκεις? Πολύ όμορφο!
    Τιμή μη ρωτάς! Todd Begg design!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ESEE6-05_590x.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	19,9 KB 
ID:	394223

    Πάρε και μια με μια θήκη για ESEE 6. Χωρίς τα μπιχλιμπίδια (firesteel rod θήκη, και θήκη για striker και σπάγκο για προσάναμα ή ότι άλλο θέλει κανείς) που προσωπικά δε μου αρέσουν. Hedgehog Leatherworks. Τιμή μη ρωτάς πάλι!

    ΥΓ. Συμφωνώ για το δέρμα!

  15. #330
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	begg-bodegaengnorsepolisheddlcgolddlcflute-2-e1495696781468.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	394221

    Αυτό θα πάρω όταν κερδίσω το τζόκερ! Και ναι, καλά διαβάσατε, όταν είπα και όχι αν :P
    Κουκλί σκέτο!

    Τις ντομάτες τις κόβει καλά;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Eρχονται οι Tool???
    από nickmonstro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 01:07
  2. Data Tool
    από ewsd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2006, 12:59
  3. OVERCLOCKING TOOLs
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 13:36
  4. Χρονια Πολλα στους Tatoo23 και Tool
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 16:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF