Σελίδα 31 από 43 ΠρώτοΠρώτο ... 21262728293031323334353641 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 451 έως 465 από 637

Θέμα: Knives n' tools

  1. #451
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για οικιακή χρήση, υπερβολικό... Γυαλόχαρτο νερού, τάκος, κόστος 1 ευρώ συνολικά. ξυράφια δεν τα κάνω (βαριέμαι ) αλλά κόβουν πολύ ικανοποιητικα
    Είναι θέμα προσωπικής ευχαριστησης. Αν είσαι ικανοποιημένος με ότι έχεις και χρησιμοποιείς είναι ΟΚ.
    Και εγώ χρησιμοποιώ το γυαλόχαρτο και τις ακονοπετρες εκτός από το Lansky ανάλογα τι θέλω να πετύχω.

  2. #452
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιάννη ο inox opinel αν μείνει αχρησιμοποίητος σε περιβάλλον με υγρασία ή μετά από κόψιμο φρούτων, θα σκουριάσει.
    Eχω έναν ΕΣ (1974) που δεν τον εχω ακουμπήσει για τπτ εδώ και 10-15 χρόνια και δεν εχι σκουριάσει.

    Λες να είναι από Τιτάνιο;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #453
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Είναι θέμα προσωπικής ευχαριστησης. Αν είσαι ικανοποιημένος με ότι έχεις και χρησιμοποιείς είναι ΟΚ.
    Και εγώ χρησιμοποιώ το γυαλόχαρτο και τις ακονοπετρες εκτός από το Lansky ανάλογα τι θέλω να πετύχω.
    Σαφώς, άλλο να κόβεις κολοκυθάκια και ντομάτες και άλλο να σφάζεις ιδρωμένους
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #454
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Χρειάζομαι ένα μαχαίρι κρέατος. Για τεμαχισμό και κόψιμο όταν το αγοράζω από χασάπη. Όχι ιδιαίτερα ακριβό. Τι προτείνουν τα μαστόρια;

  5. #455
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    και εγώ στην ίδια φάση είμαι καιρό τώρα...ψάχνω...κάποια στιγμή έλεγα να φτιάξω κλπ....πυρηνική φυσική άστο θα το πάρω έτοιμο και ακόμα ψάχνω........


    μέχρι τώρα ακολουθώ ότι με ένα κάλο μαχαίρι μάγειρα τα κάνεις όλα και καλό μαχαίρι είναι ένα ακονισμένο μαχαίρι με λαδάκονο.

  6. #456
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Χρειάζομαι ένα μαχαίρι κρέατος. Για τεμαχισμό και κόψιμο όταν το αγοράζω από χασάπη. Όχι ιδιαίτερα ακριβό. Τι προτείνουν τα μαστόρια;
    Μέχρι πόσα ευρώ διαθέτεις;
    Για να πάρεις μια ιδέα : https://coozina.gr/maxairia/machairi...fibrox--601322
    Ελβετικό με πολύ καλό ατσάλι και εργονομική λαβή.
    Υπάρχουν και λίγο φθηνοτερα πορτογαλικά πολύ καλά. ICEL κλπ.
    Προσανατολισου σε μήκος λαμας 15-18 εκ, 20 εκ για να σφάζεις και καρπούζια.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 11/01/2019 στις 19:08.

  7. #457
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Μέχρι πόσα ευρώ διαθέτεις;
    Για να πάρεις μια ιδέα : https://coozina.gr/maxairia/machairi...fibrox--601322
    Ελβετικό με πολύ καλό ατσάλι και εργονομική λαβή.
    Υπάρχουν και λίγο φθηνοτερα πορτογαλικά πολύ καλά. ICEL κλπ.
    Προσανατολισου σε μήκος λαμας 15-18 εκ, 20 εκ για να σφάζεις και καρπούζια.
    Εφόσον αντέξει αρκετά χρόνια μέχρι 25 ευρώ μπορώ να δώσω. Θα κε ενδιέφερε και το να μη χρειάζεται συχνά ακόνισμα.

    Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.

  8. #458
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Εφόσον αντέξει αρκετά χρόνια μέχρι 25 ευρώ μπορώ να δώσω. Θα κε ενδιέφερε και το να μη χρειάζεται συχνά ακόνισμα.

    Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.
    Το fibrox victorinox έχει ατσάλι που η κόψη του αντέχει πιο πολύ.
    Γιαυτό το χρησιμοποιούν και επαγγελματίες.
    Απαραίτητη προϋπόθεση συχνό ακόνισμα σε μασατι όπως έγραψα παραπάνω.
    Όσον αφορά στη διάρκεια ζωής του, με ερασιτεχνική χρήση θα το έχουν και τα εγγόνια σου.
    ΥΓ. Κόβουμε πάντα το κρέας ή τα ζαρζαβατικα πάνω στο ειδικό ξύλο ή πλαστικό και δεν κόβουμε ποτέ ψωμί με σκληρή κορα η κόκκαλα.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 11/01/2019 στις 23:34.

  9. #459
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το συγκεκριμένο το έχω σταμπάρει και εγώ χωρίς να ξέρω αν είναι καλό ή όχι. Ότι έχω από βικτορ για κουζίνα είναι καλό για τα λεφτά του. Ακόμα και τα φθηνά της.

    Edit. Αν το πάρεις απ' το σαιτ του λινκ, χτύπα πρώτα ένα τηλ να δεις αν είναι διαθέσιμο ανεξάρτητα από το τι γράφει.
    Sent from me using a computer.

  10. #460
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το συγκεκριμένο το έχω σταμπάρει και εγώ χωρίς να ξέρω αν είναι καλό ή όχι. Ότι έχω από βικτορ για κουζίνα είναι καλό για τα λεφτά του. Ακόμα και τα φθηνά της.

    Edit. Αν το πάρεις απ' το σαιτ του λινκ, χτύπα πρώτα ένα τηλ να δεις αν είναι διαθέσιμο ανεξάρτητα από το τι γράφει.
    Η σειρά fibrox Απόστολε είναι επαγγελματική. Η λαβή εξαιρετική, το ατσάλι ξυράφι και κρατάει κόψη.
    Φίλος χασάπης με πολύ δουλειά καθημερινά στην επαρχία δεν τα αλλάζει.
    Έχω ένα fibrox 18αρι του σεφ και ένα 15αρι γενικών καθηκόντων και αξίζουν. Επιπλέον είναι και ελαφρά.

  11. #461
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Είσαι τεράστιος ρε !!!

    Και για να είμαι ον-τόπικ, έχω ένα του ράμπου αλλά δεν το βάζω γιατί θα μας πάρουν με τις

    το ίδιο πρέπει να έχουμε αυτό με την πυξιδα και την βελονα και κλωστή για ράμματα
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #462
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Ωραίος!
    Εννοείται ότι όταν λέω καθημερινή χρήση εννοώ τους επαγγελματίες όπως μάγειρες, χασάπηδες, σφαγεις κλπ.
    Ο ερασιτέχνης χρήστης σαν εμάς πρέπει να είναι πολύ αμμελης για να καταφέρει να σκουριάσει τα μαχαίρια του.
    Τώρα όσον αφορά το ακόνισμα φαίνεται ότι κάποιοι δεν το πολυεχετε το θέμα με τα λαδακονα. Η γνώμη μου είναι να αγοράσετε από ebay κλπ ένα σύστημα ακονισματος (με τρεις ακονοπετρες : 30 ευρώ +μεταφορικα) όπως το Lansky που κάνει το ακόνισμα παιχνίδι. Μαζί με ένα φτηνό καλό μασατι solingen (στρογγυλό 25cm :10 περίπου ευρώ) για συχνό πέρασμα της λαμας, θα αντέχει το ακόνισμα για μήνες με σπιτική χρήση. Όλα μαζί κοντά στο πενηνταρι.Και μην μου πείτε ότι είναι πολλά γιατί για κατσαβίδια, καρυδάκια και άλλα σκατολοειδια που τα έχετε διπλα και τριδιπλα τα δίνετε εύκολα!
    https://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw...RoCsQMQAvD_BwE
    Και ένα βίντεο :
    https://youtu.be/OK4mEmOH7PA


    Αυτό ρε φίλε είναι δουλειά για φυλακισμένους ή εκείνα τα καλόπαιδα που περιμένουν να ωριμάσει το jack daniel's παίζοντας με τις τάπες των βαρελιών

    Με πήρε ο ύπνος με το βίντεο . Κάτι πιο γρήγορο έχουμε??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #463
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αυτό ρε φίλε είναι δουλειά για φυλακισμένους ή εκείνα τα καλόπαιδα που περιμένουν να ωριμάσει το jack daniel's παίζοντας με τις τάπες των βαρελιών

    Με πήρε ο ύπνος με το βίντεο . Κάτι πιο γρήγορο έχουμε??
    Έπεσες διάνα! Το ακόνισμα θέλει χρόνο και ηρεμία.
    Αν δεν τα έχεις, βρες ένα μαγαζί που ακονιζει για επαγγελματίες και δωστου τα μαχαίρια σου μια φορά το χρόνο ανάλογα τη χρήση. Μάθε το μασατι που είναι φτηνό και γρήγορο, και απαραίτητο ώστε να συντηρείται η κόψη και είσαι άρχοντας.
    Τα κουζινομάχαιρα της γυναίκας μου με καθημερινή χρήση έχω να τα ακονισω πάνω από χρόνο. Όμως τα περνάω από το μασατι κάθε δεύτερη μέρα ή μετά από έντονη χρήση.
    Προσοχή όμως το μασατι να μην είναι κινεζια του 1,5 ευρώ γιατί είναι για πέταμα. Προχθές πήρα από υαλοπωλειο της γειτονιάς μου ένα γερμανικό από το solingen απλό στρογγυλό 25εκ στα 11ευρω.
    Το μήκος του μασατιου πρέπει να είναι 20-25 εκ για μικρά μαχαίρια των 10-16εκ και 30-35 εκ για μαχαίρια με 18-25 εκ μήκος λαμας. Αυτό το λέω για την ασφάλεια των χεριών μας.
    Πάντα όταν αγοράζω μασατι γίνεται επί τόπου δοκιμή γιατί έχουν διαφορετική διαβάθμιση αγριάδας.Κατι σαν τον κόκκο στα γυαλόχαρτα. Τα πολύ κοφτερά ατσάλια θέλουν λίγη αγριάδα, ενώ τα μαλακά και λιγότερο κοφτερά περισσότερη αγριάδα. Αυτό το καταλαβαίνεις από τον ήχο που κάνει η λάμα και την αίσθηση στο χέρι,θελει εμπειρία.
    Οι καλές εταιρείες συνήθως σου λένε τι αγοράζεις και πληρώνεις φυσικά τριπλάσια και βάλε.
    Μικρό βίντεο γενικά για ακονισμα:
    https://youtu.be/_0U44A7KJK4
    Ειδικά για μασατι :
    https://youtu.be/mSelJEfnZOQ
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 12/01/2019 στις 16:18.

  14. #464
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Η σειρά fibrox Απόστολε είναι επαγγελματική. Η λαβή εξαιρετική, το ατσάλι ξυράφι και κρατάει κόψη.
    Φίλος χασάπης με πολύ δουλειά καθημερινά στην επαρχία δεν τα αλλάζει.
    Έχω ένα fibrox 18αρι του σεφ και ένα 15αρι γενικών καθηκόντων και αξίζουν. Επιπλέον είναι και ελαφρά.
    Thanks.
    Sent from me using a computer.

  15. #465
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    το ίδιο πρέπει να έχουμε αυτό με την πυξιδα και την βελονα και κλωστή για ράμματα
    Ε δεν βγαίνανε και πολλά μοντέλα

    υ.γ. είχε και σιρματοπριόνι (πως διάολο λέγετε) μέχρι να μάθω τι κάνει έφαγα 2 χρόνια

    από knives έχω μόνο αυτόν του ΕΣ οπότε δεν χρειάζεται να βάλω και φωτό.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Παρόμοια θέματα

  1. Eρχονται οι Tool???
    από nickmonstro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 01:07
  2. Data Tool
    από ewsd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2006, 12:59
  3. OVERCLOCKING TOOLs
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 13:36
  4. Χρονια Πολλα στους Tatoo23 και Tool
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 16:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF