Σελίδα 7 από 43 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 637

Θέμα: Knives n' tools

  1. #91
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν φαίνεται καλά στη φωτό αλλά πιο πoλύ για αντίκα-ντεκόρ μου κάνει παρά μαχαίρι κανονικό.

    Έχω κι εγώ ένα Gladius αλλά δεν είναι αυθεντικό.
    Μαχαίρι κανονικότατο, το χρησιμοποιούσε ο παππούς, τω καιρώ εκείνω....εξ ου, και το περίεργο σχήμα που έχει πάρει από τα τροχίσματα που έχει φάει... το στόμωσα πριν κάποια χρόνια διότι κατάφερε ένας επισκέπτης που το περιεργαζόταν, να σφαχτεί με δαύτο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Με αυτό βραχυκυκλωνεις τον διακόπτη του aprilia για να πάρει μπρος;

    έχω κοτετσόσυρμα για αυτήν την δουλειά ρε

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σε πρώτη φάση μη δοκιμάσεις ξύδι, ηλεκτρόλυση, σόδα ή ότι άλλο σου πουν.

    Μπορείς να καταλάβεις αν είναι ανοξείδωτο ή όχι?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Θα πρότεινα αλουμινόχαρτο με νερό αλλά δεν μπορώ να καταλάβω απ' τη φωτό τι σκ@τά είναι. Αναλόγως το μέταλλο, αν αρχίσει να βάζει διάφορα ματζούνια, μπορεί να μαυρίσει.
    θα ξεκινήσω με αλουμινόχαρτο και νερό και θα επανέλθω
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #92
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947

    Outdoor εργαλεια κοπής.

    Επειδή κάποιοι από εμάς βγαίνουν στη φύση για κατασκήνωση ή άλλες δραστηριότητες ας πει όποιος θέλει τις εμπειρίες του με αυτά τα εργαλεια. Μιλάμε για την ελληνική φύση που έχει μεγάλη ποικιλομορφια αλλά ευτυχώς όχι ακραίες καταστάσεις, εκτος αν ψαχνόμαστε για κάτι τέτοιο.
    Εγώ τα ξεχωρίζω σε μικρά εργαλεια ευκολομεταφερομενα και σε μεγαλύτερα.
    Μερικά μικρά από αυτά που εγώ χρησιμοποιω επιτυχημένα είναι τα παρακάτω :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20171229_212812.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	391691
    Τα βασικά είναι τα δυο μεσαία, τα ακριανα όταν δεν υπάρχει δυσκολία κουβαληματος είναι χρήσιμα.
    Στα μεγαλύτερα θεωρώ απαραίτητο ένα τσεκούρι κάτω του κιλού και εναλλακτικά ή βοηθητικά μια ματσετα κοντή περίπου 45 εκ.σαν και αυτή του Αγγλικού Στρατού που αντέχει ταλαιπωρία. Οι ματσετες τύπου ζούγκλας είναι μακριες με λεπτη λάμα για πράσινη βλάστηση,καλές για καρπουζια αλλά όχι για σκληρά κλαδιά.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20171229_212929.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	391692
    Όλα αυτά με συνοδεία σχοινιου, συρματος και ταιραπ μας λυνουν τα χερια.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20171229_212851.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	82,3 KB 
ID:	391693
    Το μαχαιρι και ο σουγιας παρότι έχουν σχεδόν το ίδιο μήκος λαμας 9 vs 10εκ διαφέρουν απόλυτα. Ο σουγιας διπλωνει και μπαίνει οπουδήποτε, έχει λεπτη και κοφτερη λάμα για μικροδουλειες και ακονιζεται ευκολότερα. Το μαχαιρι δεν έχει τα παραπάνω αλλά μπορεί να σχισει ξυλα διαμέτρου μέχρι 4εκ μιας και η κόψη του αντέχει παραπάνω σε κτυπηματα με άλλο ξύλο. Εδώ θέλω να εξηγήσω ότι αυτά που βλέπουμε να κάνουν στα βίντεο διάφοροι outdoorsmen, δηλ με ενα μαχαιρι να κόβουν κορμους και κλαδιά πανεύκολα δεν έχουν σχέση με την ελληνική φύση. Αυτοί κόβουν μαλακά δένδρα σημυδας και όχι πουρναρια ή άλλα δένδρα δικά μας. Εδώ χωρίς τσεκούρι η καλό πριονι την εβαψες,σε χρόνο μηδέν αχρηστευεις την κόψη του μαχαιριου και τα χερια σου.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 30/12/2017 στις 20:49.

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Τα στοιχεία της ματσετας παραπάνω:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20171229_213019.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	391696
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20171229_213048.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	391697
    Ο σουγιας είναι Opinel n9.
    Το πολυεργαλειο Leatherman Fuse, ελαφρυτερο από το Wave.
    Μαχαιρια ίδιας ποιότητας με αυτό το Bahco είναι τα εξισου φτηνά Mora.Πιστευω ότι και τα Bahco η Mora τα φτιάχνει.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 30/12/2017 στις 18:54.

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Το μαχαιρι και ο σουγιας παρότι έχουν σχεδόν το ίδιο μήκος λαμας 9 vs 10εκ διαφέρουν απόλυτα. Ο σουγιας διπλωνει και μπαίνει οπουδήποτε, έχει λεπτη και κοφτερη λάμα για μικροδουλειες και ακονιζεται ευκολότερα. Το μαχαιρι δεν έχει τα παραπάνω αλλά μπορεί να σχισει ξυλα μέχρι 4εκ μιας και η κόψη του αντέχει παραπάνω σε κτυπηματα με άλλο ξύλο.
    Bασικότερη διαφορά των δύο για μένα είναι το είδος του τροχίσματος του ενός και του άλλου, δοθέντος ότι κανείς λογικός άνθρωπος δεν θα σκίσει ξύλα με σουγιά. Το ένα έχει flat grind ενώ το άλλο έχει scandi grind.

  5. #95
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Αυτό το bahco που είναι στη φωτο δε το φτιάχνει η mora. Είναι κινεζικό, λίγο φθηνότερο και πάρα πολύ χειρότερο.
    Το bahco που φτιάχνει η mora είναι made in Sweden και είναι ίδιο ακριβώς με το mora αλλά λέει bahco.

    Το θρεντακι ίσως το ενσωματώσω μέντα μαχαίρια γιατί και εκείνο το θρεντ τον ίδιο σκοπό έχει.

    Περισσότερα όταν βρεθώ σε PC.

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτό το bahco που είναι στη φωτο δε το φτιάχνει η mora. Είναι κινεζικό, λίγο φθηνότερο και πάρα πολύ χειρότερο.
    Το bahco που φτιάχνει η mora είναι made in Sweden και είναι ίδιο ακριβώς με το mora αλλά λέει bahco.

    Το θρεντακι ίσως το ενσωματώσω μέντα μαχαίρια γιατί και εκείνο το θρεντ τον ίδιο σκοπό έχει.

    Περισσότερα όταν βρεθώ σε PC.
    Για λεγε τώρα Αποστολη σαν εμπορικός σύμβουλος της γερμανικής και κινεζικης πρεσβειας αυτό που φτιάχνεται;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20171230_203419.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	90,0 KB 
ID:	391742
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 01/01/2018 στις 09:29.

  7. #97
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Mora Sweden.

    Nice

  8. #98
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Mora Sweden.

    Nice
    Ευτυχώς που εχω παρει ισαμε τρία τέτοια!
    Πάντως και το κινέζικο εξισου καλό ποιοτικά.
    Στο τροχισμα μου δίνουν την ιδια αίσθηση και η αντοχη της κοψης είναι παρόμοια.
    Αλλωστε και τα συγκεκριμένα mora το αποκλείω σε αυτήν την τιμή να έχουν ατσάλι 12c27.Τετοιο ατσάλι και η opinel το βάζει μόνο στις λίγες ακριβές σειρές της και το καταλαβαινεις στο ακονισμα και στη λειανση.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 30/12/2017 στις 21:00.

  9. #99
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Για τα άλλα έχω αντίθετη γνώμη. Ούτε καν το εργοστασιακό ακονισμα δεν συγκρίνεται.

  10. #100
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.173
    Μιας και λέτε για ακονίσματα....δεν γράφετε οι επαίοντες το άθλημα, τρόπους και είδη ακονίσματος;
    έχω 4 μαχαίρια σεφ και θέλω να τα κάνω να κόβουν περισσότερο αλλά είμαι σκράπας και φοβάμαι μην τα κάνω χειρότερα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #101
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Ξεκίνησα με αυτό (επίπεδο δημοτικού)

    http://www.fiskars.gr/content/view/full/5663
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 120740-Xsharp-Axe-and-Knife-Sharpener.jpg‎  
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Εγώ ότι τροχίζω το κάνω στο χέρι και με γυαλόχαρτο μέχρι 1000 ή ότι έχω ψιλότερο. Τώρα αν μιλάμε για μαχαίρια του σεφ, πρέπει να πας παραπάνω και κατά προτίμηση σε δέρμα.

    Όσον αφορά τη διαδικασία, ξεκίνα με μαχαίρια φτηνά που δε θα σε νοιάζει αν χαλάσουν. Κάτι άλλο κατατοπιστικότερο δεν έχω να δώσω. Εκτός αν πάμε σε σύστημα τροχίσματος τύπου wicked edge ή άλλα παρόμοια αλλά ξεφεύγουμε σε τιμές.

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ασωτος Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνησα με αυτό (επίπεδο δημοτικού)

    http://www.fiskars.gr/content/view/full/5663
    Αυτο το αγόρασα στη Λιθουανία θυμάμαι πριν το φέρουν και εδω. Χρήσιμο εκτός σπιτιού και για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί πολύ με το ακονισμα στο σπίτι. Εγώ το χρησιμοποιω σε συνδυασμό με ενα μικρό φορητό μασατι. Έχει το καλό ότι ακονιζει και τσεκούρι.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 31/12/2017 στις 08:14.

  14. #104
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μιας και λέτε για ακονίσματα....δεν γράφετε οι επαίοντες το άθλημα, τρόπους και είδη ακονίσματος;
    έχω 4 μαχαίρια σεφ και θέλω να τα κάνω να κόβουν περισσότερο αλλά είμαι σκράπας και φοβάμαι μην τα κάνω χειρότερα
    Όλοι σαν σκραπες ξεκινήσαμε. Ο απλουστερος τρόπος για να έχεις καλά αποτελέσματα είναι να πάρεις ένα σύστημα ακονισματος Lansky και γίνεσαι μάστορας αμέσως.
    https://lansky.com/index.php/product...-stone-system/
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lansky_sharpening_system.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	66,9 KB 
ID:	391743
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ad945aea-972d-4d4c-933a-4348f1122e2c.jpg._CB281475267_.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	39,7 KB 
ID:	391744

    Με το απλό σύστημα με τις τρεις ακονοπετρες είναι αρκετό για να έχεις άριστο ακονισμα πολύ εύκολα. Εγώ έχω και με 3 και με 5 ακονοπετρες αλλά οι 3 για νορμάλ χρήση είναι αρκετές.Υπαρχουν πολλά βίντεο που σου δείχνουν πως το χρησιμοποιείς.https://youtu.be/OK4mEmOH7PA
    Στα μεγάλα μαχαιρια τύπου σεφ χωριζεις την λάμα ανά 8περίπου εκατοστά και προχωράς με υπομονή. Το μυστικό σε οποιοδήποτε ακονισμα λαμας είναι να επιτύχεις να διατηρεις σταθερή τη γωνια ακονίσματος. Το δεύτερο είναι η συχνή χρήση του μασατιου, βλέπε χασαπιδες,ώστε η κόψη να μην στομωνει αλλά να διατηρείται.
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι ακονίσματος όπως με γυαλοχαρταρισμα, με πέτρες νερού ή λαδιού ή στεγνες κλπ.Ολοι είναι καλοί τρόποι αρκεί να τα καταφερνεις. Εγώ λόγω εμπειρίας τους χρησιμοποιω όλους ανάλογα τα κέφια μου ή τι θέλω να πετύχω. Εσύ ξεκινα με ενα σίγουρο σύστημα όπως το Lansky και αν σε ενδιαφέρει θα βελτιωθεις περαιτέρω. Α,πάρε και ένα καλό μασατι μέγεθος μέχρι 30 εκ μεσαίου κοκκου,αξίζει όσο και ένα καλό μαχαιρι.
    Εδώ θα βρείτε όσοι ενδιαφέρεστε να μάθετε για μαχαιρια, κόψεις και τροχισμα τα βασικά :
    https://www.dimtsas.eu/el/products/%...1-%CE%B5%CE%BA
    Επίσης για κρεατομαχαιρα :
    https://www.dimtsas.eu/el/products/ε...ικά-10-εκ
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 01/01/2018 στις 09:32.

  15. #105
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ασωτος Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνησα με αυτό (επίπεδο δημοτικού)

    http://www.fiskars.gr/content/view/full/5663
    Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ για να μην μπλέκω με πολλά πολλά

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Εγώ ότι τροχίζω το κάνω στο χέρι και με γυαλόχαρτο μέχρι 1000 ή ότι έχω ψιλότερο. Τώρα αν μιλάμε για μαχαίρια του σεφ, πρέπει να πας παραπάνω και κατά προτίμηση σε δέρμα.

    Όσον αφορά τη διαδικασία, ξεκίνα με μαχαίρια φτηνά που δε θα σε νοιάζει αν χαλάσουν. Κάτι άλλο κατατοπιστικότερο δεν έχω να δώσω. Εκτός αν πάμε σε σύστημα τροχίσματος τύπου wicked edge ή άλλα παρόμοια αλλά ξεφεύγουμε σε τιμές.
    δεν τα πετάνε έτσι αυτά ρε
    μόλις γκούγκλαρα " wicked edge" μου ήρθε λιποθυμία ανάλογη με το θρεντ για το NAS που ήθελα τα μαχαίρια μου είναι επιπέδου 30ευρου, δεν είμαι επαγγελματίας, το κέφι μου στην κουζίνα του σπιτιού θέλω να κάνω (ναι, μου αρέσει το μαγείρεμα, μην βαράτε )
    χωρίς να καταστρέφω κρεατικά, κ.λ.π και γενικώς να ζορίζομαι στο κόψιμο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Όλοι από σκραπες ξεκινήσαμε. Ο απλουστερος τρόπος για να έχεις καλά αποτελέσματα είναι να πάρεις ένα σύστημα ακονισματος Lansky και γίνεσαι μάστορας αμέσως.
    https://lansky.com/index.php/product...-stone-system/
    Συνημμένο 391718
    Συνημμένο 391719
    Με το απλό σύστημα με τις τρεις ακονοπετρες είναι αρκετό για να έχεις άριστο ακονισμα πολύ εύκολα. Εγώ έχω και με 3 και με 5 ακονοπετρες αλλά οι 3 για νορμάλ χρήση είναι αρκετές.Υπαρχουν πολλά βίντεο που σου δείχνουν πως το χρησιμοποιείς.https://youtu.be/OK4mEmOH7PA
    Στα μεγάλα μαχαιρια τύπου σεφ χωριζεις την λάμα ανά 8περίπου εκατοστά και προχωράς με υπομονή. Το μυστικό σε οποιοδήποτε ακονισμα λαμας είναι να επιτύχεις να διατηρεις σταθερή τη γωνια ακονίσματος. Το δεύτερο είναι η συχνή χρήση του μασατιου, βλέπε χασαπιδες,ώστε η κόψη να μην στομωνει αλλά να διατηρείται.
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι ακονίσματος όπως με γυαλοχαρταρισμα, με πέτρες νερού ή λαδιού ή στεγνες κλπ.Ολοι είναι καλοί τρόποι αρκεί να τα καταφερνεις. Εγώ λόγω εμπειρίας τους χρησιμοποιω όλους ανάλογα τα κέφια μου ή τι θέλω να πετύχω. Εσύ ξεκινα με ενα σίγουρο σύστημα όπως το Lansky και αν σε ενδιαφέρει θα βελτιωθεις περαιτέρω. Α,πάρε και ένα καλό μασατι μέγεθος μέχρι 30 εκ μεσαίου κοκκου,αξίζει όσο και ένα καλό μαχαιρι.
    Εδώ θα βρείτε όσοι ενδιαφέρεστε να μάθετε για μαχαιρια, κόψεις και τροχισμα τα βασικά :
    https://www.dimtsas.eu/el/products/%...1-%CE%B5%CE%BA
    Επίσης για κρεατομαχαιρα :
    https://www.dimtsas.eu/el/products/ε...ικά-10-εκ
    Ωραίος ο νέος και κατατοπιστικότατος! θα το ψάξω μιας και είναι λογικές οι τιμές


    Καλή χρονιά να έχουμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 7 από 43 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eρχονται οι Tool???
    από nickmonstro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 01:07
  2. Data Tool
    από ewsd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2006, 12:59
  3. OVERCLOCKING TOOLs
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 13:36
  4. Χρονια Πολλα στους Tatoo23 και Tool
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 16:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF