Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Mπαταριες

  1. #1

    Mπαταριες

    Εχω μια απορια γενικης φυσης.
    Εχουμε ενα battery tray για 4 ΑΑ μπαταριες, συνδεδεμενες σε σειρα που τροφοδοτουν 2 μοτερακια. Χωρις να γνωριζω τα specs των μοτερ, τροφοδοτησα απο τροφοδοτικο εργαστηριου (ΑΧΙΟΜΕΤ 300) το κυκλωμα με 7.5volt σε συνθηκες που με ικανοποιουν και εδειξε οτι αντεχει (επι ποσες φορες δεν ξερω, αλλα θελω να παρω το ρισκο).

    Θελω τωρα να του βαλω μπαταριες στο υπαρχον tray, που να φτανουν τα 7.5 βολτ (ή εκει γυρω-προς τα κατω). Εχω βρει διαφορες μπαταριες (πχ LiFePO4 στα 3.7 volt) αλλα αγνοω παντελως τι γινετε με τα αμπερ.

    Εχετε καμια προταση τι μπορει να γινει; Μπορω να αλλαξω την καλωδιωση στα battery tray εαν χρειαστει ωστε πχ να μπουν 2 ζευγαρια εν σειρα και μεταξυ τους παραλληλα.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Αν βάλεις σε σειρά δύο μπαταρίες των 3,7V θα πάρεις 7,4V.Τετοιες είναι οι 18650 και 14500.Δεν ξέρω τι αμπερ τραβάνε τα μοτέρ αλλα αυτες οι μπαταρίες είναι για υψηλές καταναλωσεις αλλά έχουν διαφορετικά Ah και διαφορετικές διαστάσεις. . Δεν μας ειπες τι μοτέρ είναι, εννοώ για τι δουλειά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Εχω μια απορια γενικης φυσης.
    Εχουμε ενα battery tray για 4 ΑΑ μπαταριες, συνδεδεμενες σε σειρα που τροφοδοτουν 2 μοτερακια. Χωρις να γνωριζω τα specs των μοτερ, τροφοδοτησα απο τροφοδοτικο εργαστηριου (ΑΧΙΟΜΕΤ 300) το κυκλωμα με 7.5volt σε συνθηκες που με ικανοποιουν και εδειξε οτι αντεχει (επι ποσες φορες δεν ξερω, αλλα θελω να παρω το ρισκο).

    Θελω τωρα να του βαλω μπαταριες στο υπαρχον tray, που να φτανουν τα 7.5 βολτ (ή εκει γυρω-προς τα κατω). Εχω βρει διαφορες μπαταριες (πχ LiFePO4 στα 3.7 volt) αλλα αγνοω παντελως τι γινετε με τα αμπερ.

    Εχετε καμια προταση τι μπορει να γινει; Μπορω να αλλαξω την καλωδιωση στα battery tray εαν χρειαστει ωστε πχ να μπουν 2 ζευγαρια εν σειρα και μεταξυ τους παραλληλα.
    Βέβαια οι lifepo4 έχουν μέγιστο 3.7 V αλλά ουσιαστικά δουλεύουν 3.2V στο μεγαλύτερο τμήμα της καμπύλης εκφόρτισης.
    Τα αμπέρ που ακριβώς σε προβληματίζουν? και τι AA μπαταρίες δουλεύεις τώρα απλές αλκαλικές ni-cd ni-mh...

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αν βάλεις σε σειρά δύο μπαταρίες των 3,7V θα πάρεις 7,4V.Τετοιες είναι οι 18650 και 14500.Δεν ξέρω τι αμπερ τραβάνε τα μοτέρ αλλα αυτες οι μπαταρίες είναι για υψηλές καταναλωσεις αλλά έχουν διαφορετικά Ah και διαφορετικές διαστάσεις. . Δεν μας ειπες τι μοτέρ είναι, εννοώ για τι δουλειά.
    Εχεις κάποιο λινκ για αγορά; Είδα στο eBay σε αυτά τα volt, ότι υπάρχουν σε μέγεθος ΑΑ

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Βέβαια οι lifepo4 έχουν μέγιστο 3.7 V αλλά ουσιαστικά δουλεύουν 3.2V στο μεγαλύτερο τμήμα της καμπύλης εκφόρτισης.
    Τα αμπέρ που ακριβώς σε προβληματίζουν? και τι AA μπαταρίες δουλεύεις τώρα απλές αλκαλικές ni-cd ni-mh...
    Τα αμπέρ δεν με προβληματίζουν πουθενά, απλά υπέθεσα μήπως οι 4 εν σειρά απλές μπαταριες βγάζουν περισσότερα αποτι 2 των 3.7 και χρειάζεται να υπολογιστούν και αυτές στην εξίσωση.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Σε μέγεθος ΑΑ είναι οι 14500:https://www.batteries.gr/gr/fenix-ar...00-800mah.html. Πριν ένα μήνα πήρα δύο και είναι ότι καλύτερο υπάρχει εδώ.
    Για μεγαλύτερες 18650:http://www.teomav.gr/2016/12/panason...l#.Wke0nJ-ge2c. Ο ίδιος έχει και 14500 :http://www.teomav.gr/2017/04/imr-145...l#.Wke0zZ-ge2c

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Πάντως βλέποντας χωρητικότητες 800 mah κλπ δεν βλέπω γιατί να πάς σε λιθίου και όχι σε μια καλή ni-mh για να έχεις μεγαλύτερη χωρητικότητα.
    Βέβαια είναι και θέμα τι φορτιστή έχεις.

  8. #8
    Ναι δεν έχω φορτιστή. Ή μάλλον έχω της sanyo, ο ένας ήταν μαζί με τις eneloop που έχω.
    Εάν πάω σε Νι-mh κανει;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.001
    4χ1,5=6v. εσυ θές 7,5 για να γυρίζουν τα μοτέρ πιο γρήγορα? Το τροφοδοτικό που κάνει τη δουλεια γιατι σε χαλάει επειδη θες να απαλλαγείς απο πρίζες?

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    εαν πας σε nimh κανει οι eneloop nimh είναι

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    4χ1,5=6v. εσυ θές 7,5 για να γυρίζουν τα μοτέρ πιο γρήγορα? Το τροφοδοτικό που κάνει τη δουλεια γιατι σε χαλάει επειδη θες να απαλλαγείς απο πρίζες?
    Ναι, θέλω να γυρίζουν πιο γρήγορα τα μοτέρ και είναι "κινητό" μηχάνημα


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    εαν πας σε nimh κανει οι eneloop nimh είναι
    Ναι αλλά είναι 1.5volt. Θέλω παραπάνω. Υπάρχει κάτι αξιόπιστο, online, να αγοράσω; Έχω βρει νομιζω στο eBay μαζί με dummy μπαταρίες αλλά οι μάρκες μου είναι αγνωστες.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.001
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Ναι, θέλω να γυρίζουν πιο γρήγορα τα μοτέρ και είναι "κινητό" μηχάνημα




    Ναι αλλά είναι 1.5volt. Θέλω παραπάνω. Υπάρχει κάτι αξιόπιστο, online, να αγοράσω; Έχω βρει νομιζω στο eBay μαζί με dummy μπαταρίες αλλά οι μάρκες μου είναι αγνωστες.
    παρε 2 lipo απο rc. ειχα και τις πέταξα ρε γαμωτο θα σου εδινα να δοκιμάσεις.

    edit. μια 2c θες στα 7,4 και έναν φθηνο φορτιστη

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Δεν κατάλαβα ότι πρέπει να είναι απαραίτητα 4 οι μπαταρίες. Τότε δε γίνεται με nimh. Αν πας σε λιθίου, πρώτοn να προσέχεις και δεύτερον ο φορτιστής που έχεις ΔΕΝ κάνει.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Επίσης αξιόπιστες λιθίου, αλλά δυσεύρετες Ελλάδα είναι οι AW μπαταρίες, όπως επίσης και οι Orbtronic. Επειδή δύσκολα θα τις βρεις αυτές, κοίταξε τουλάχιστον οι μπαταρίες που θα πάρεις αν καταλήξεις σε λύση λιθίου να έχουν πυρήνα, panasonic, sanyo, lg ή samsung.

  15. #15
    Δεν χρειάζεται να είναι 4 οι μπαταρίες. Μπορω να βάλω και 2 dummy ή απλά να γεφυρωσω. Νομίζω μπορώ να βάλω και 2 ζευγάρια παράλληλα ώστε να έχω πάλι 2χ3.7 volt.
    Σε NiMH δεν υπάρχει κάτι; Να μην χρειαστώ και φορτιστή.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF