Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: CBR 125R 2008 - Σβησίματα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2017
    Μηνύματα
    9

    Question CBR 125R 2008 - Σβησίματα

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

    Το Νοέμβριο του 2014 πήρα ένα CBR 125R μεταχειρισμένο (του '08 με πρώτη άδεια το '10). Εδώ και 3 χρόνια βγάζει περιστασιακά συνεχώς το ίδιο πρόβλημα. Σβήνει.

    Ο μάστορας που το πάω (ο ίδιος κάθε φορά - ίσως λάθος μου, άλλα είναι ακριβώς δίπλα στο σπίτι μου) μου έχει αλλάξει κατά καιρούς μπαταρία, μπουζί, εκκεντροφόρο, κοκκοράκια, δίσκους κτλ. Γενικά κάθε φορά μου λέει ότι κάτι άλλο φταίει, αλλά μετά από 2-3 μήνες πάλι το ίδιο πρόβλημα.

    Πιο συγκεκριμένα, το μηχανάκι έχει τύχει να σβήσει και εν κινήσει, όμως το πιο συστηματικό πρόβλημα το παρουσιάζει όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή. Δυσκολεύεται να πάρει (μιζάρει αλλά δεν παίρνει μπρος) και αν τελικά πάρει, στην αρχή της διαδρομής που είναι ακόμα κρύο, όταν χρειάζεται να σταματήσω π.χ. σε φανάρια ή STOP και κατεβαίνουν οι στροφές πάλι σβήνει και πρέπει μετά να το ξανανάψω (μπορεί να ξαναπάρει, μπορεί και όχι).

    Παλιότερα μου έβγαζε σβησίματα όταν κατέβαζα στροφές (φανάρια) ακόμα και ζεστό, όμως αυτό δεν το έχει ξαναεμφανίσει από τότε. Εκείνη τη φορά είχα αλλάξει μάστορα και το είχα πάει στο μάστορα που πηγαίνει ο πατέρας μου το δικό του παπί, όμως σήκωσε και αυτός τα χέρια ψηλά λέγοντας ότι δεν μπορούσε να βρει τι έχει και μάλιστα μου πήρε πολλά περισσότερα από το δικό μου μάστορα για εργατικά.

    Αυτή τη στιγμή που σας γράφω το μηχανάκι είναι ήδη εδώ και ένα μήνα στο συνεργείο του μάστορά μου. Μου είπε ότι είχε αλλάξει τα πάντα και το πρόβλημα επέμενε. Συνέχισε στο να ανοίξει το μοτέρ και να αλλάξει ένα πιστόνι που πίστευε ότι έχει πρόβλημα. Τελικά διαπίστωσε ότι το πρόβλημα και πάλι επιμένει και μου είπε ότι αφού έκανε λάθος θα μου κάνει δώρο το πιστόνι και δε θα το πληρώσω. Τώρα λέει περιμένει ένα συνάδελφό του που έχει εμπειρία στα CBR να τον βοηθήσει (!).

    Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι;

    Επίσης επειδή δε γνωρίζω θα ήθελα να μου πείτε κάποια σημάδια από τα οποία μπορώ να καταλαβαίνω αν ένας μάστορας είναι καλός ή όχι για να μην πιάνομαι κορόιδο.

    Πιστεύετε ότι αν το πάω σε εξουσιοδοτημένο Honda θα μπορέσουν να μου το φτιάξουν;
    Τι να κάνω;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ενοειτε οτι αφου τοσο καιρο εχεις το ιδιο προβλημα και το κιταζουν μηχανικοι απο κοντα οτι εμεις απο εδω δε θα μπορεσουμε να στο κανουμε καλα.Εγω θα πωυ καποια που μου ηρθαν στο μιαλο.
    Φτοχο μιγμα
    Καρμπυρατερ.
    Αλλα παλι τοσο καιρο δε θα το χε βρει ο μαστορας?Και ο πιο σκραπας να ηταν...
    Μπορει το προβλιμα να ειναι βαθυτερα.Παντος τροφοδοσια μου βρωμαει η δουλεια.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ενοειτε οτι αφου τοσο καιρο εχεις το ιδιο προβλημα και το κιταζουν μηχανικοι απο κοντα οτι εμεις απο εδω δε θα μπορεσουμε να στο κανουμε καλα.Εγω θα πωυ καποια που μου ηρθαν στο μιαλο.
    Φτοχο μιγμα
    Καρμπυρατερ.
    Αλλα παλι τοσο καιρο δε θα το χε βρει ο μαστορας?Και ο πιο σκραπας να ηταν...
    Μπορει το προβλιμα να ειναι βαθυτερα.Παντος τροφοδοσια μου βρωμαει η δουλεια.
    Το μηχανάκι είναι injection.

    Τελικά ήταν αισθητήρας. Κι όμως ο μάστορας δεν το βρήκε. Μετά από 35 μέρες συνεργείο σήκωσε τα χέρια ψηλά.

    Το πήγα σε άλλον και το βρήκε μέσα σε μια μέρα. (Fanis Moto Service)
    Τελευταία τροποποίηση από PiniG; 18/01/2018 στις 11:44.

Παρόμοια θέματα

  1. βελτίωση Cbr 125r
    από madlef στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2016, 01:11
  2. Εξατμηση Για Cbr 125r ;;;
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2011, 18:41
  3. Agora Honda CBR 125R
    από Nedbuhannezzar στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2007, 22:55
  4. Εξατμηση Για Cbr 125r ;;;
    από Eddiex στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2006, 06:22
  5. Cbr 125r Club
    από madlef στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 18:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF