Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Δίσκοι συμπλεκτη (μαλλον)σε bros400

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17

    Δίσκοι συμπλεκτη (μαλλον)σε bros400

    Καλησπερα και καλη πρωτοχρονια και χρονια γενικοτερα.
    Προσφατα, πριν 3000χλμ δλδ, απεκτησα ενα bros 400, το οποίο εχει στην πλατη του περιπου 110.000 χλμ, 85.000 εγραφε το κοντερ αλλα σιγουρα εχει κανει καμποσα.χωρις ντιζα κοντερ. Αφου εγινε και το πρώτο σερβις, λαδια,.λαστιχα, υγρα, αλυσιδα, γραναζια, μπουζι, φιλτρα κλπ και αφου καναμε τα 3000 χλμ απροβληματιστα, ξαφνικα αρχισε να παρουσιαζει το εξης προβλημα, ανεβαζει τρομερα ευκολα στροφες χωρις να ανεβάζει και τα αντιστοιχα χλμ, πχ με 5η στις 8000 στροφες 80χλμ αντι για 150-160 αλλα εχω κιολας την εντύπωση οτι το στροφομετρο δειχνει λαθος γιατι το μοτερ δεν ακούγεται σαν να δουλευει στις 8000. Περα απο αυτα να σημειωσω οτι εχω ανεβει Καλαβρυτα στους 0 βαθμους και 1000 μετρα υψόμετρο με.καρμπυρατερ ρυθμισμενα για Αθηνα και σκεφτηκα ότι μπορεί το μείγμα να βγαινει πλουσιο λογω ελλειψης οξυγονου και να μην τραβαει το μοτέρ κλπ, στην Αθήνα δουλευει σουπερ σε ολο το φάσμα. Επισης οσο ανεβαινα για Καλαβρυτα δεν ειχα κανενα προβλημα, το άφησα να κατσει δυο μέρες και πηγα να το βαλω μπρος, αρχικα δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι που εκει που πηγαινα σε εναν επαρχιακο.με 60 και 4η συνειδητοποιω οτι εχει μπλοκαρει το πισω, αμεσως μετα οτι μου εχει σβησει και με τα πολλα, αφου παταω συμπλεκτες φρενα.και αφηνω το μισο λάστιχο κάτω σταματαω και το ξαναβαζω μπροστα. Τοτε ηταν που παρατηρησα οτι ανεβάζε τρελα στροφες(γινεται να εσβησε γι αυτο; ) Και οτι δεν τραβαει γενικα. Παιζει να κουρεψα τιποτα γραναζια οταν μπλοκαρε με τοσα χλμ και ταχυτητα μεσα; Γτ εσβησε ομως χωρις προφανη λογο ενω ειχε ζεσταθει και πηγαινε κανονικα;μετα συνεχισα την.βολτα για καμια 40αρια χλμετρα με 7-8χιλιαδες στροφες αντι για 5-6 και τελικη τα 80χλμ και δεν μου εκανε άλλο πρόβλημα, εσβηνε και ξαναπαιρνε κανονικα επισης.
    Σε.καθε περιπτωση σε λιγες μερες θα κατεβω υψομετρο και θα δω αν θα συνεχιστει αυτο και ετσι κι αλλιως θα παει μαστορα για άλλο λόγο αμέσως μετα αλλα ρωταω για να ειμαι.προετοιμασμενος.
    Στην περιπτωση που θελει δισκο συμπλεκτη ξερει κανεις κοστος; Θεωρω πιθανο να εχει τον μαμα δισκο.πανω οπότε ειναι και ψιλολογικη η φθορα του πιστευω.
    Τι μπορω να κανω για να βελτιωσω αθτο το κομματι; Πιο σκληρα ελατηρια; Αφτερ μαρκετ δισκο;
    Μπαινει δισκος απο αλλο μηχανακι;
    Και τι καταστρεφει εναν δισκο συμπλεκτη; Σπρωχτες εκκινησεις με.δευτερα και σε κατηφορες τον επιβαρυνουν; Γτ οδηγικα αν και απειρος οδηγος δεν.νομιζω οτι κανω αγαρμπες αλλαγες ουτε ειμαι κανας κανιβαλος
    Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι χρησιμη, ευχαριστω!

  2. #2
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konpap Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και καλη πρωτοχρονια και χρονια γενικοτερα.
    Προσφατα, πριν 3000χλμ δλδ, απεκτησα ενα bros 400, το οποίο εχει στην πλατη του περιπου 110.000 χλμ, 85.000 εγραφε το κοντερ αλλα σιγουρα εχει κανει καμποσα.χωρις ντιζα κοντερ. Αφου εγινε και το πρώτο σερβις, λαδια,.λαστιχα, υγρα, αλυσιδα, γραναζια, μπουζι, φιλτρα κλπ και αφου καναμε τα 3000 χλμ απροβληματιστα, ξαφνικα αρχισε να παρουσιαζει το εξης προβλημα, ανεβαζει τρομερα ευκολα στροφες χωρις να ανεβάζει και τα αντιστοιχα χλμ, πχ με 5η στις 8000 στροφες 80χλμ αντι για 150-160 αλλα εχω κιολας την εντύπωση οτι το στροφομετρο δειχνει λαθος γιατι το μοτερ δεν ακούγεται σαν να δουλευει στις 8000. Περα απο αυτα να σημειωσω οτι εχω ανεβει Καλαβρυτα στους 0 βαθμους και 1000 μετρα υψόμετρο με.καρμπυρατερ ρυθμισμενα για Αθηνα και σκεφτηκα ότι μπορεί το μείγμα να βγαινει πλουσιο λογω ελλειψης οξυγονου και να μην τραβαει το μοτέρ κλπ, στην Αθήνα δουλευει σουπερ σε ολο το φάσμα. Επισης οσο ανεβαινα για Καλαβρυτα δεν ειχα κανενα προβλημα, το άφησα να κατσει δυο μέρες και πηγα να το βαλω μπρος, αρχικα δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι που εκει που πηγαινα σε εναν επαρχιακο.με 60 και 4η συνειδητοποιω οτι εχει μπλοκαρει το πισω, αμεσως μετα οτι μου εχει σβησει και με τα πολλα, αφου παταω συμπλεκτες φρενα.και αφηνω το μισο λάστιχο κάτω σταματαω και το ξαναβαζω μπροστα. Τοτε ηταν που παρατηρησα οτι ανεβάζε τρελα στροφες(γινεται να εσβησε γι αυτο; ) Και οτι δεν τραβαει γενικα. Παιζει να κουρεψα τιποτα γραναζια οταν μπλοκαρε με τοσα χλμ και ταχυτητα μεσα; Γτ εσβησε ομως χωρις προφανη λογο ενω ειχε ζεσταθει και πηγαινε κανονικα;μετα συνεχισα την.βολτα για καμια 40αρια χλμετρα με 7-8χιλιαδες στροφες αντι για 5-6 και τελικη τα 80χλμ και δεν μου εκανε άλλο πρόβλημα, εσβηνε και ξαναπαιρνε κανονικα επισης.
    Σε.καθε περιπτωση σε λιγες μερες θα κατεβω υψομετρο και θα δω αν θα συνεχιστει αυτο και ετσι κι αλλιως θα παει μαστορα για άλλο λόγο αμέσως μετα αλλα ρωταω για να ειμαι.προετοιμασμενος.
    Στην περιπτωση που θελει δισκο συμπλεκτη ξερει κανεις κοστος; Θεωρω πιθανο να εχει τον μαμα δισκο.πανω οπότε ειναι και ψιλολογικη η φθορα του πιστευω.
    Τι μπορω να κανω για να βελτιωσω αθτο το κομματι; Πιο σκληρα ελατηρια; Αφτερ μαρκετ δισκο;
    Μπαινει δισκος απο αλλο μηχανακι;
    Και τι καταστρεφει εναν δισκο συμπλεκτη; Σπρωχτες εκκινησεις με.δευτερα και σε κατηφορες τον επιβαρυνουν; Γτ οδηγικα αν και απειρος οδηγος δεν.νομιζω οτι κανω αγαρμπες αλλαγες ουτε ειμαι κανας κανιβαλος
    Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι χρησιμη, ευχαριστω!
    Σωστή επιλογή ένα αναλώσιμο μηχανάκι για πρώτο , οστώσο ένα μηχανάκι με 25 γεμάτα έτη στην σέλα του και άγνωστους αναβάτες σε Ελλάδα και Ιαπωνία αποτελεί ρίσκο .
    Μέρος του ρίσκου αυτού είναι διάφορα προβλημάτα που ενίοτε φτιάχνονται φτηνά , συνήθως όμως στοιχίζουν . Οσο αφορά στο στροφόμετρο σχετικά εύκολα καταλαβαίνεις αν μετράει σωστά ή λάθος . Να το φτιάξεις αν έχει χαλάσει δεν ξέρω αν συμφέρει . Να βρεις ανταλλακτικό άστο καλύτερα . Στην θέση δεν θα ασχολίομουνα και πολύ.

    Τωρα αυτό που λες ότι " κόλλησε το πίσω κάτω " εννοείς φαντάζομαι ότι μπλόκαρε ο πίσω τροχος . Αυτό γενικά είναι τρομερά επικίνδυνο γιατι όπως καταλαβαίνεις σε μία στροφή και με πιο πολλά . Θέλει ψάξιμο . Προφανώς κάτι παίζει με το ρουλεμάν του μονόμπρατσου . Η σου έχει πιάσει μάκα η πίσω δαγκάνα και το πιστόνι δεν επιστρέφει . Μύκονο που μένω είναι συχνό φαινόμενο αυτοκίνητα που μένουν καιρο σε ακινησία να μπλοκάρουν οι τροχοί λόγω υγρασίας και αλατιού και πάνε τα μαστόρια με σφυριά και καλέμια και βαράνε τους άξονες . Οπότε αν ξεκίνησες με τον πίσω τροχό κολλημένο μπορώ να φανταστώ κάποιο σενάριο . Να σου κόλλησε εν κινήσει ειδικα χωρίς να πατήσεις φρένο δυσκολο θέμα .
    Για δισκους κλπ παλιά βάζαμε απο Africa . Για βελτίωση μην ασχοληθείς και κράτα λεφτά για επισκευές που θα χρειαστείς μελλοντικά . Αν σου περισσέυουν βάλε κανα εξατμισάκι .
    καλή χρονιά .
    Modenas Kriss 125

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Ενα update, την ξαναβαλα μπροστα σημερα και συνειδητοποιω οτι φτανει στις 9.000 στροφες ανοιγωντας το 1/3 της γκαζιερας, αρα σωστα ακουγα ότι το μοτερ δεν ανεβαζει στροφές, αρα παιζει απλα.να δείχνει λαθος το στροφομετρο; Και αν ναι γτ μου εσβησε; Δεν ψηνομαι να ξανανοιξω το γκάζι στον δρομο με το αυτι και το στροφομετρο πολυ μετα τα κοκκινα και να μου ξανασβησει με καμια 80αρια χλμ.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Anritsu,
    Εσβησε το μοτερ και επειδη ειχα ταχυτητα στο κιβωτιο μπλοκαρε ο πισω, γι αυτο μολις πάτησα συμπλέκτη ξεμπλοκαρε. Απλα το θεμα ειναι οτι δεν ειχε προφανη λογω να σβησει. Πιστεψε με ξερω ποσο επικίνδυνο ειναι και οσο δεν ήξερα το καταλαβα οταν μπλοκαρε και δεξια ειχα φρακτη και αριστερα νταλικα, αλλα δεν ειναι θεμα φρενου. Ευχαριστω για τις συμβουλες παντως!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Αυτά που γράφεις είναι πολύ περίεργα πράγματα.

    Αν σβήσει ο κινητήρας για κάποιο λόγο (π.χ. χαλαρό βύσμα κεντρικού διακόπτη, ή κάποιο άλλο ηλεκτρικό θέμα που κάτι ουσιώδες κάνει για την λειτουργία του μοτέρ ) ενώ πηγαίνουμε, ΔΕΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ο πίσω τροχός, απλά γυρνάει και τον κινητήρα μαζί, τον παρασέρνει.

    Αν μπλοκάρει τελείως ο πίσω τροχός με 60χμ/ω , τότε δεν θα έγραφες εδώ, θα ήσουν σε νοσοκομείο.

    Για να μπλοκάρει ο πίσω τροχός, από τον κινητήρα, δεν αρκεί να σβήσει το μοτέρ, πρέπει να ΚΟΛΛΗΣΕΙ το μοτέρ, να φρακάρει. Σε αυτήν την περίπτωση, πάλι άτοπο βγάζει η διήγησή σου, δεν θα έπαιρνε μετά μπροστά και γενικά θα είχε πρόβλημα το μοτέρ.

    Ξεκαθάρισε αν θέλεις με λίγο πιο ακριβής περιγραφή τι ΑΚΡΙΒΩΣ παρουσιάζει το Bros σου, με τρόπο που να το καλαβαίνει κάποιος που δεν ήταν εκεί, και πρέπει να καταλάβει μόνο από το κείμενό σου.


    Υποψιάζομαι ηλεκτρικό πρόβλημα τροφοδοσίας ρεύματος στο Bros σου, για αυτό σου κάνει διάφορα, αλλά είναι τόσο ασαφής η περιγραφή σου, που μάλλον μαντεψιά κάνω,παρά συμπέρασμα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Ο τροχος μπλοκαρε και αφησε καμια δεκαρια μετρα λαστιχια στον δρόμο, με το που πατησα συμπλεκτη ξεμπλοκαρε και μετα οντως πηρε κατευθειαν. Δεν ξερω τι αλλη πληροφορια να δωσω, το λαστιχο το ακουσα να σερνεται, ειδα το στροφομετρο στο μηδεν, την λαστιχια την ειδα επισης, οταν σταματησα με πατημενο συμπλεκτη το μοτερ ηταν σβηστο και μολις πατησα μιζα πηρε σαν μην εχει συμβει τιποτα. Ξερω και εγω οτι αν κολλουσε το μοτερ μετα δεν θα ξαναπαιρνε
    Εστω λοιπον οτι ειναι θεμα τροφοδοσιας και εσβησε(δεν το εχει ξανακανει ποτε και μετα δεν ξαναεκανε τιποτα και γενικα εχει ελεγχθει το μηχανάκι) οι στροφες γτ ανεβαινουν ετσι τρελα χωρις να ανεβαινουν τα χιλιομετρα;

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Update
    Κατεβηκα απο το υψομετρο και σιγουρα δεν εφταιγε αυτό για τα θέματα που παρουσιαστηκαν. Οι στροφες συνεχισαν να πηγαίνουν στα κοκκινα για πλακα, τελικη ταχυτητα στα 80 χλμ στις 8500 και ενας μικρος μεταλλικος θορυβος. Επισης παρατηρησα οτι τα σβησιματα τα εκανε οταν το κράταγα για λιγη ωρα στα κοκκινα, οταν ξεχνιομουν δλδ και το εκανε και χωρις ταχυτητα, στο σταντ αρα υποψιαζομαι οτι προβλημα τροφοδοσιας μαλλον υπάρχει ετσι κι αλλιως και τωρα θυμαμαι οτι και πριν γινουν ολα αυτα στις ψηλες στροφες εκανε κατι βηξιματα. Θα επιμεινω στο οτι ο πισω τροχος μπλοκαρει όταν σβηνει, συνεβη τρεις φορες ακομα σε.διαδρομη 180 χλμ(καλαβρυτα-Αθηνα). Στην αρχη επιβραδυνει το μηχανακι αποτομα σαν φρενο κινητηρα και μετα.μπλοκαρει ο πισω τροχος. αν πατήσω συμπλέκτη ξεμπλοκαρει και αν τον ξαναφησω πριν σταματησει να κινειται παιρνει μπρος. Σκεφτηκα το ενδεχομενο να οφειλεται η ελλειψη δυναμης στο οτι μπορει να μην δουλευει ο ενας κυλινδρος (υγρασια στα μπουζι κλπ που θα ειχαν μια βαση πανω στο βουνο)αλλα επιασα τους λαιμους και ειναι και οι δυο ζεστοι.
    Το συνεργειο ηταν κλειστο σήμερα οπότε λογικα αύριο θα το δει μαστορας.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Ετσι για την ιστορια, το θεμα ηταν το στροφομετρο που τα επαιξε και εδειχνε οτι να ναι. Οταν εμπαινε στα κοκκινα για πολύ ωρα εκοβε το ρευμα. Παρακαμψαμε το στροφομετρο και ολα καλα.

Παρόμοια θέματα

  1. Δισκοι συμπλεκτη σε 640 Lc4...
    από camen στο forum KTM
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2010, 09:51
  2. ΔΙΣΚΟΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ
    από hector στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2007, 14:37
  3. Δισκοι Συμπλέκτη ?
    από PortisHead στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2006, 21:53
  4. Δίσκοι συμπλέκτη Adv 640
    από KaTaNaS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2006, 21:51
  5. Τεστ γνωσεων: Δισκοι συμπλεκτη:winka: ....
    από hornetakias στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 10:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF