Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Οικονομικη Κατηγορια Κρανων

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2017
    Μηνύματα
    2

    Οικονομικη Κατηγορια Κρανων

    Παιδιά χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Ξεκιναω στο Forum με ενα θέμα που έχει πολυσυζητηθει γενικώς και υπάρχουν πολλές και αντικρουόμενες απόψεις...! Το θέμα τί κράνος να αγοράσω είναι τόσο σημαντικό όσο και δυσεπίλυτο για αυτούς τουλάχιστον που θέλουν να συνδυάσουν το value for money με την μέγιστη ασφάλεια. Εγείρονται ερωτήματα όπως polycarbonate ή thermoplastic, full face ή modular, glossy ή matt, επώνυμο ή πιο "δευτεροκλασατο" 5 αστερο ή και 4αστερο καλό είναι και τέλος πόσο βαθειά θέλουμε και (μπορούμε πάνω απο όλα) να βάλουμε το χέρι στην τσέπη;;; Λοιπόν ξεκινάω με τα δικά μου δεδομενα: Θέλω ένα full face με ιδιαίτερη προτίμηση να έχει sunvisor και να είναι ήσυχο! Ταχύτητες που κινούμαι κυρίως ως τα 120-130 με ενα bandit με fairing. Τα λεφτά που μπορω να δώσω είναι ως 130€ υποψηφια το Nolan N64 δυστυχώς χωρίς sun visor αλλά η πιο αξιόπιστη... το shark s600 με επιπλέον αρνητικό(για εμένα) το d ring, ενω το shark ridill φαινεται καλο αλλα εχει τα ιδια χαρακτηριστικαμε τα επομενα που αναφερω αλλα με τιμη 145€ τα Givi 50.4 --50.5 πολύ δελεαστικα απο τιμή, χαρακτηριστικα αλλά αμφίβολη αξιοπιστία παρα την πολύ καλή βαθμολογία του sharp, το Mt thunder 3sv και Mt Revenge με ακόμη μεγαλύτερο σκεπτικισμό για την ποιότητα ενω το Hjc Is17 θα ήταν το ιδανικό 5 αστερο ακριβώς όπως το θέλω αλλά με τιμή χαμηλότερη των 170€...Προσοχή δε λέω ότι είναι πολλά, απλά εγώ δεν μπορώ παραπάνω.Ψήνομαι πολύ για τα givi αλλα ρε γ@μωτο πώς να εμπιστευτείς το κεφάλι σου σε ένα κατασκευαστή κυρίως για αξεσουάρ μοτοσυκλετών; κάνεις που τα έχει δοκιμάσει;;; Ακόμη ανάμεσα σε μαύρο γυαλιστερό ή ματ πιο επιλέγω; το βερνίκι απο το γυαλιστερό προστατεύει καλύτερα από τον πολυμερισμο ή δεν έχει σχέση;;; πολλές οι ερωτήσεις αλλά σίγουρα απασχολούν πολλούς και θα απασχολήσουν ακόμη περισσότερους μιας και αυτής της κατηγορίας κράνη είναι πολύ δημοφιλή.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Καλωσορισες Αποστολη και καλη χρονια. Να πω δυο πραγματακια που ξερω περι του θεματος μηπως και βοηθησω.

    Πρωτα σχετικα με το HJC. Αυτη τη στιγμη εχω το FG17, που εχει πολλα κοινα με το IS17 και το κυριοτερο εχουν το ιδιο κουμπωμα της ζελατινας μπροστα. Ο λογος που το λεω αυτο ειναι πως προσωπικα εχω παρατηρησει οτι το κρανος μπαζει αερα απο το κουμπωμα, ακομα και οταν εχεις κλειστη τη ζελατινα. Σε χαμηλες θερμοκρασιες και με υψηλοτερες ταχυτητες νιωθεις ενα κρυο ρευμα αερα να μπαινει απο εκει και να σε χτυπαει στο μετωπο. Συμπερασματικα, δε θα το συνιστουσα σε καποιον αλλον και αν το ηξερα δε θα το επαιρνα.

    Απο τα αλλα μοντελα που αναφερεις ειχα το MT Revenge (το πρωτο μου κρανος) και πιστευω πως παιζει να ειναι το πιο value for money κρανος που υπαρχει. Με ειχε βολεψει μια χαρα και εφοσον δεν πας με ψηλες ταχυτητες θα σου κανει τη δουλεια σου μια χαρα. Σε υψηλοτερες ταχυτητες (120+) ο αεροδυναμικος θορυβος ηταν η αληθεια αφθονος και αυτο ηταν το βασικο του μειονεκτημα.

    Ενα τελευταιο κριτηριο που πρεπει να παρεις σοβαρα υποψιν σου ειναι η υπαρξη pinlock. Το HJC μου ηταν το πρωτο κρανος με pinlock που πηρα και διαπιστωσα πως ειναι απιστευτα βολικο, δε θα ξαναεπαιρνα ποτε κρανος χωρις αυτο.

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Καλως όρισες Αποστολη.
    Νομίζω οτι το ψυρισμα με τα αστέρια ειναι λιγο ματαιο.
    Στη στραβή,ολα θα προστατέψουν το κεφαλι σου.
    Οπως εχει ειπωθει πολλες φορες σε σχετικες συζητησεις,το κρανος δε το πληρωνεις μονο για την παρεχόμενη ασφάλεια. Στην κλάση ομως που ψάχνεις δεν υπαρχει λογος να το αναπτυξουμε.
    2 λογια κι απο μενα.
    Μην παρεις ματτ. Εχω ενα ανοιγομένο ΜΤ απο το Μάιο που τοφοραω στη δουλειά.ειναι ηδη τιγκα στη γρατζουνια.
    Μην θεωρεις τα double D ring ως αρνητικο.

    Τωρα μιας και τα κρανη που προτεινες δε τα ξερω,θα σου προτεινα το ΜΤ ως αξιοπρεπέστατη λυση για φτηνό και με αντιηλιακη ζελατινα ακόμα και στα φουλ φεης.Ναι οκ ισως ειναι λιγο θορυβώδες αλλα δεν ξερω αν σε αυτη την κλαση χωρανε τρελες απαιτήσεις ηχομόνωσης.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Απο αυτα που βρήκες nolan & shark εχουν μεγαλυτερη παράδοση στα κρανη και πολυετη εμπειρία. Μετα hjc μετα mt και τελος τελος givi
    Κινησου στα 2 πρωτα δοκίμασε τα και οποιοσου ταιριάζει καλύτερα παρε.
    Καλυτερα glossy με ενα βερνικακι απο μανο καλύπτεις ολες τις γραυζουνιες οπότε θελεις

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2017
    Μηνύματα
    2
    Σας ευχαριστω πολυ κυριοι για τις απαντησεις μπορω να πω οτι βοηθησαν αρκετα!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καλυτερα glossy με ενα βερνικακι απο μανο καλύπτεις ολες τις γραυζουνιες οπότε θελεις
    ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ !!!


    Το Nolan N64 που φοραει η κοπελα μου, ειναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ τιμιο για τα λεφτα του, με μοναδικο μειονεκτημα, το οτι ειναι αρκετα "δροσερο" το χειμωνα.
    Στα συν του, οτι ειναι με ζελατινα pin lock ready οποτε μικροτερο το κοστος για να προθεσεις σε μετεπειτα φαση.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Έχω το Givi 50.4 (πριν είχα το παλαιότερο μοντέλο), το είχα πάρει με έκπτωση 100κάτι ευρώ, κουμπώνει με ποιοτική αίσθηση στο κεφάλι, κλείνει καλά, είναι αρκετά ήσυχο σε αστικές διαδρομές καθώς και αερισμό, έχει πιν λοκ, Sun Visor και αφαιρούμενο εσωτερικό.

    Αν δεν έπαιρνα αυτό, είχα στα κατα νου το νόλαν ν64 ένεκα ονόματος (δεν το έχω φορέσει).

    Σε κάθε περίπτωση πάντα δοκιμάζουμε το κράνος που αγοράζουμε και προσέχουμε να μην είναι ούτε σφιχτό, ούτε χαλαρό, να μην μας πονάει μπροστά από το σφίξιμο μετά από λίγη ώρα και τα μαξιλάρια να είναι ποιοτικά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Παρόμοια θέματα

  1. Νέα Κατηγορία στο forum "Μοτοσυκλέτα"
    από Webmaster στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 09:10
  2. Νέα κατηγορία ?
    από THEOD στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2004, 11:35
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 17:05
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2003, 16:06
  5. Σας καλοσορίζουμε σε μία νέα κατηγορία
    από Webmaster στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 00:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF