Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: ΤΙ ΤΑΞΙΔΙ ΚΙ ΑΥΤΟ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71

    ΤΙ ΤΑΞΙΔΙ ΚΙ ΑΥΤΟ

    Εχω ενα παπι μοντενας gt135 και οπως καθε φορα που κατεβαινω κρητη νοτια του ηρακλειου (ψαρη φοραδα)με παπια αποφασιζω να παω με αυτο(πρωτη φορα).
    Πανω στο μηχανακι εγω κι η αδερφη μου με τσαντες και πραγματα μαζι καθως και μια βαλιτσα που εχει χερουλια να μπει και στους ωμους! Φορωντας 2 μπουφαν ο καθενας μπλουζες και τα λοιπα παω να δεσω την βαλιτσα στο μηχανακι αλλα δεν ηξερα. (Νομιζα ηταν ευκολο) στα μεσα της διαδρομης προς πειραια φευγει απο τη θεση του το σακβαγιαζ που το χα δεσει με γαντζους! Λεω στην αδερφη μου πρεπει να το παρεις στην πλατη σου. Πρωτη μεγαλη δυσκολια. Το καραβι αργησε 3μιση ωρες να πιασει λιμανι λογο ισχυρων ανεμων(μας εδειχναν κι οι ειδησεις!
    Μας ειχε προειδοποιησει η μανα μου αλλα την αψηφισαμε μιας και παντα ειναι υπερβολικη.Δεν ειχα προετοιμαστει καταλληλα. Στα πρωτα 500 μετρα μπαινουν τα πρωτα παγωμενα νερα στα ποδια μου μετα απο λακουβα. Σταματησα σε μια καντινα να φαμε κατι και κατσαμε μεσα στα ζεστα για λιγο! Το ταξιδι ηταν περιπου μια μιση ωρα με ευνοικο καιρο και υπολογιζα 2μιση ωρες με τον ασχημο καιρο.
    Καθομαστε να φαμε κατι και να παρω σακουλες να βαλω στα ποδια μου.
    Εκει μας ρωτανε που παμε με τετοιο καιρο και μολις το ειπα αρχισαν να μας παρακαλανε να μην παμε ως εκει κατω γιατι εχει πολυ ασχημες καιρικες συνθηκες και ακομα και τα αυτοκινητα δυσκολευονται.
    Ισχυροι ανεμοι,βροχη,χαλαζι,χιονι, αποτομοι γκρεμοι,κακοι οδηγοι μερικα απο αυτα που μας προειδοποιουσαν οτι θα συναντουσαμε. Ειχα πεισμωσει και πιστευα θα αντεξουμε και οτι ολοι απλα ειναι υπερβολικοι και ισως οχι τοσο καλοι οδηγοι μιας και φοβοντουσαν!
    Δεν μας πειθουν και ξεκιναμε. Μεχρι που μας ειπαν να μας πανε αυτοι μολις σχολασουν με αμαξι εκει κατω
    Φευγουμε λοιπον..
    Αρχιζω να οδηγαω κεντρικα και ελαφρως δεξια του δρομου με δυσκολο αερα και ενα μηχανακι που λογο βαρους και δυσκολιων δεν μπορουσε να πιασει αρχικα πανω απο 50 60 σε ισιο προς ανηφορικο εδαφος.
    Ειχα εκνευριστει..Κρυο πολυ αερας λιγη ομιχλη βιαστικοι οδηγοι.
    45 λεπτα μετα κι αφου εχω αρχισει να γινομαι μουσκεμα λογο οτι δεν ειχα καταλληλο εξοπλισμο σβηνει το μηχανακι. Μπουκωμενο φουλ! Μετα απο μερικες μανιβελιες και ξερογκαζα πηρε μπροστα σε ενα ερημικο μερος οπου αρχιζε να ψιλοχιονιζει.
    20 λεπτα αργοτερα εξω απο το χωριο αυτο αρχιζει το χαλαζι.
    Λεω Ωχχ...Οντως ασχημα τα πραγματα.. Συνεχιζω με 40 χλμ πανω κατω με δυσκολη οραση και γκρεμους χωρις προατατευτικα που αν φυγεις εχε Γεια!
    Λιγο αργοτερα εχει παγωσει μεχρι και το "πουλι μου"..νερα εχουν μπει μεσα ακομα και στα ποδια μου και στα γαντια μου ελαφρως μιας και δεν ηταν αδιαβροχα.
    Σταματαμε να αλλαξω τα βγαζω ολα και εξω να χιονιζει!! Αλλαζω με τα ζορια..
    Φευγουμε και εχουμε πανω απο μια μιση ωρα να φτασουμε μιας και δεν μπορουσα να τρεξω! Οδηγω προσεκτικα πανω στον παγο και πατωντας στα σημεια που εχουν πατησει τα αμαξια και εχει λιγοτερο παγο και ολα καλα..Δεν πεφτω και κανω εξαιρετικη δυσκολη οδηγηση μιας και ειχα κι αλλες παραμετρους να σκεφτω οπως λακουβες γκρεμους οδηγους αερα, ελαφρυα ομιχλη..Περναει αρκετη ωρα και αρχιζει χειροτερος παγος και χιονι.. Δεν ειχα ξαναδει τετοιο πραγμα ..Ακομα και στη ζελατινα του κρανους ειχε αρχισει να το στρωνει.
    Φτανοντας σε ενα χωριο στα αμοιρα της ορεινης βιαννου ειναι μια στροφη με αποτομη κατηφορα και παω να την κατεβω.
    Στα μισα της κατηφορικης διαδρομης σταματαω...Λεω λιγο να πατησω εδω φρενο σκοτωθηκαμε δεν υπαρχει περιπτωση. Σταματαμε και βρισκουμε καταφυγιο σε ενα τοπικο καφενειο.
    Ολοι μας λενε πως καταφεραμε και ηρθαμε ως εκει..Απο θαυμα.
    Απο κει και περα πηραμε τηλ να ερθουν να μας παρουν. Ηρθαν μιαμιση ωρα μετα πηραν την αδερφη μου και τα πραγματα και εγω συνεχισα με το μηχανακι. Αρνιομουν να το αφησω εκει. Γκρινιαζε η μανα μου να το αφησω εκει. Θα πηγαινετε λεω μπροστα σιγα και αμα κορναρω σταματατε.
    Λιγα λεπτα μετα και οντας βρεγμενος ταλαιπωρημενος και ελαφρως φοβισμενος σε μια κατηφορα και ενω παταω φρενα με λεπτες κινησεις παταω και μπλοκαρει ο πισω τροχος στην κατηφορα..Εκεινη τη στιγμη ειχε βρεγμενο εδαφος και οχι χιονισμενο. Το χιονι δεν υπηρχε πλεον παρα μονο ψιχαλιζε..
    Το μηχανακι 10 δευτερα πριν ειδε σβησει.. προφανως παλι μπουκωσε(που εμενα δεν μου μπουκωνει ποτε κανενα μηχανακι)
    Κατηφοριζω λοιπον με σβηστο μηχανακι κορναρω να με ακουσουν και μπλοκαρει το πισω φρενο. Το ισσοροπω χωρις να πανικοβληθω και απο μονο του παιρνει μπροστα ξαφνικα και η πρωτη ταχυτητα το κραταει και ισιωνει...(παλι καλα)
    Απο κει και περα ο δρομος ηταν βρεγμενος με λασπη λακουβες χωμα πετρες που πεσαν απο κατολισθηση.. 40 λεπτα μετα φτανω στον προορισμο μου ζωντανος αλλα ετοιμος να παθω πνευμονια κρυοπαγηματα και δεν ξερω και εγω τι αλλο. Το μηχανακι εν τελει τα καταφερε! Αν ηξερα βεβαια τι θα περνουσα δεν θα το κανα με τιποτα αυτο το εγκλημα!
    14:00 φτασαμε στον προορισμο ενω υπο κανονικες συνθηκες θα φταναμε 8μιση λογο και της καθυστερησης του πλοιου.
    Μου κανε εντυπωση που μπουκωνε τοσο ευκολα ενω ηταν οι στροφες μονιμα πανω απο 4.000 και που δεν επεσα στον παγο
    Αυτη ηταν λοιπον η δικη μου χριστουγεννιατικη εμπειρια!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ευχαριστουμε που το μηραστικες.
    Τι μηνα ηρθες???
    Εχεις σπητη εκει στη ψαρη φοραδα?(τρομερο μερος).
    Ησουν ατυχος γιατι πρεπει να επεσες σε μια συγκεκριμενη κακοκαιρια που κρατησε λιγο και μετα σταματησε.
    Οτι σου πουνε για το μηχανακη που σου εσβηνε θα ειναι και για μενα καλο να το διαβασω καθοτι το καλοκαιρι οδηγουσα κοντρα στον αερα και στη βροχη και μου εσβησε 4 φορες.Υποψιαστηκα μπουζοπιπες και της εβγαζα της φισουσα και επερνε μπρος.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστουμε που το μηραστικες.
    Τι μηνα ηρθες???
    Εχεις σπητη εκει στη ψαρη φοραδα?(τρομερο μερος).
    Ησουν ατυχος γιατι πρεπει να επεσες σε μια συγκεκριμενη κακοκαιρια που κρατησε λιγο και μετα σταματησε.
    Οτι σου πουνε για το μηχανακη που σου εσβηνε θα ειναι και για μενα καλο να το διαβασω καθοτι το καλοκαιρι οδηγουσα κοντρα στον αερα και στη βροχη και μου εσβησε 4 φορες.Υποψιαστηκα μπουζοπιπες και της εβγαζα της φισουσα και επερνε μπρος.
    Γεια σου φιλε μου! Ναι εχουμε σπιτι εκει και μενει μονιμα η μανα μου και πηγαμε να την δουμε στις γιορτες..πηγαμε 23 δεκεμβριου και πραγματικα τοση κακοκαιρια δεν ειχα ξαναδει...Μερικες μερες μετα υποχωρησαν τα σφοδρα καιρικα φαινομενα οποτε μαλλον ειμασταν ατυχοι! Το μηχανακι μου εχει tps και πραγματικα για τα μπουκωματα αισθανομαι οτι φταιει αυτο που δεν με αφηνε να ανοιξω περισσοτερο γκαζι. Να σημειωσω οτι ειχα ανοικτο τσοκ! Εν το μεταξυ ειναι και καρμπυρατερ . Σκεφτομαι να αλλαξω εξατμιση ενα καρμπυρατερ 26αρι αλυσιδογραναζα και κοντιτερο πισω και ισως βγαλω το δισκοφρενο απο πισω. Πραγματικα το πισω δισκοφρενο ειναι κινδυνος θανατος στη βροχη. Με το ταμπουρο δεν ειχα ποτε θεμα πισω και με το δισκο ειχα θεμα και σε αυτο και στο αλλο μηχανακι που χα γιατι οταν πατας φρενα εκτακτης αναγκης μαγκωνει αν ειναι βρεγμενο κατω!!

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Θα την θυμάσαι για καιρό την περιπέτεια!
    Το μηχανακι προφανώς μπουκώνει γιατί το πηγαίνεις με το τσοκ τραβηγμένο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    καλα εσύ.
    εχεις το μυαλό που έχεις.
    τα μυαλά αυτά τα είχαν.εχουν και θα έχουν(με) και άλλοι.

    η αδερφή σου δικάβαλο...που πήγαινε;;;;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Ωραίο το μάθημα.
    Την άλλη φορά καλύτερη προετοιμασία (εξοπλισμός - πρόγνωση καιρού) και υποχώρηση αν χρειαστεί. Δεν είναι ντροπή.

    Το τσοκ γιατί τραβηγμένο;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Το τσοκ γιατι το ειχες τραβηγμενο???Για να μη σου σβινει με το κλισιμο του γκαζιου???

    Φιλε πραγματικα το δισκοφρενο δε το πηγα ποτε μου.Ταμπουρο και ξερω ψωμι.Και ποτε κανενα προβλημα με το ταμπουρο.Οσο για τον δισκο...


    Η ψαρη φοραδα ειναι τρομερο μερος και καμια φορα την επισκαιπτομαι και το χειμονα για τη ωραια παραλια της.Ειναι ερημικη το χειμωνα και παω με τη γυναικα με τη μηχανη και αραζουμε.
    Ησουν πραγματικα ατηχος με τα καιρικα φαινομενα.Σου ευχομαι του χρονου να σταθης πιο τυχερος.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Ωραίο το μάθημα.
    Την άλλη φορά καλύτερη προετοιμασία (εξοπλισμός - πρόγνωση καιρού) και υποχώρηση αν χρειαστεί. Δεν είναι ντροπή.

    Το τσοκ γιατί τραβηγμένο;
    Το τσοκ για να μη σβησει γιατι εκανε πολυ κρυο!!!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoR Προβολή μηνύματος
    καλα εσύ.
    εχεις το μυαλό που έχεις.
    τα μυαλά αυτά τα είχαν.εχουν και θα έχουν(με) και άλλοι.

    η αδερφή σου δικάβαλο...που πήγαινε;;;;
    Η αδερφη μου προκειμενου να χασει την βολη της με κτελ και ιστοριες με ακολουθησε πιστα! Χαχα

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το τσοκ γιατι το ειχες τραβηγμενο???Για να μη σου σβινει με το κλισιμο του γκαζιου???

    Φιλε πραγματικα το δισκοφρενο δε το πηγα ποτε μου.Ταμπουρο και ξερω ψωμι.Και ποτε κανενα προβλημα με το ταμπουρο.Οσο για τον δισκο...


    Η ψαρη φοραδα ειναι τρομερο μερος και καμια φορα την επισκαιπτομαι και το χειμονα για τη ωραια παραλια της.Ειναι ερημικη το χειμωνα και παω με τη γυναικα με τη μηχανη και αραζουμε.
    Ησουν πραγματικα ατηχος με τα καιρικα φαινομενα.Σου ευχομαι του χρονου να σταθης πιο τυχερος.
    Φιλε εχουμε σπιτι μπροστα στην παραλια και μιας και εχω περαδει εκει ολα μου τα καλοκαιρια οφειλω να πω οτι δεν αλλαζω με τιποτα το μερος.. ειναι υπεροχοοο!!!
    Επισης με το τσοκ ειχα θεμα γιατι αν δεν το χα ανοικτο εσβηνε ειδικα στην αρχη αλλα και μετα που ηταν μπουκωμενο ειχε ενα θεμα... Σκεφτομαι να βαλω αλλη εξατμιση σιγουρα.. το tps αν βαλω ελευθερη εξατμιση φευγει απο μονο του η αλλιως;;

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spiros19991 Προβολή μηνύματος
    Φιλε εχουμε σπιτι μπροστα στην παραλια και μιας και εχω περαδει εκει ολα μου τα καλοκαιρια οφειλω να πω οτι δεν αλλαζω με τιποτα το μερος.. ειναι υπεροχοοο!!!
    Επισης με το τσοκ ειχα θεμα γιατι αν δεν το χα ανοικτο εσβηνε ειδικα στην αρχη αλλα και μετα που ηταν μπουκωμενο ειχε ενα θεμα... Σκεφτομαι να βαλω αλλη εξατμιση σιγουρα.. το tps αν βαλω ελευθερη εξατμιση φευγει απο μονο του η αλλιως;;
    Αν με ρωτας εμενα για το tps δε ξερω καθολου φιλε καθοτι δε ξερω καν τι σημενει αυτο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spiros19991 Προβολή μηνύματος
    Το τσοκ για να μη σβησει γιατι εκανε πολυ κρυο!!!
    To choke το χρησιμοποιούμε μόνο κατα την εκκίνηση του κινητήρα όταν έχει κρύο και μόλις ζεσταθεί ο κινητήρας το κλείνουμε.
    Αν σου έσβηνε ενω ήταν ζεστός ο κινητήρας, τότε υπαρχει κάποιο θέμα με την τροφοδοσία.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To choke το χρησιμοποιούμε μόνο κατα την εκκίνηση του κινητήρα όταν έχει κρύο και μόλις ζεσταθεί ο κινητήρας το κλείνουμε.
    Αν σου έσβηνε ενω ήταν ζεστός ο κινητήρας, τότε υπαρχει κάποιο θέμα με την τροφοδοσία.
    Μου εσβηνε γιατι ειχε μπουκωσει.. και υπεθεσα πως αν το ξεμπουκωσω και ανεβασω το τσοκ δυσκολα να μην ξανασβησει..

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Αν με ρωτας εμενα για το tps δε ξερω καθολου φιλε καθοτι δε ξερω καν τι σημενει αυτο
    Μια μαλακια ειναι για να ελεγχει το ποσο γκαζι μου δινει για οικονομια... και ετσι δεν με αφηνει να το ανοιξω...ειναι και euro 4 και πνιγει η εξατμιση

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Πολλή ταλαιπώρια ρε φίλε
    Άντε,και στην επόμενη πιο καλά οργανωμένος


Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλά τι σώσιμο ήταν αυτό???
    από Kizoku στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2006, 14:18
  2. Σιγά που δεν θα τό'κανα κι αυτό !
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 259
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 10:51
  3. Τι κακό είναι αυτό!!!
    από OldMan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 15:51
  4. Ρε τι Τσουνάμι ήταν αυτό...
    από free rider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2005, 10:10
  5. Δείτε κι αυτό..... άψογο???
    από superfour στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 13:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF