Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Διάμετρος Βίδας

  1. #1
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329

    Διάμετρος Βίδας

    καλησπέρα σας,

    Εχω ένα ερώτημα που επείγει...

    Καθώς άλλαζα τα τακάκια στο Fz6 2004 που έχω, μου "έφαγε" τις βόλτες απο τη βίδα που σφίγγει τις δαγκάνες (συγχωρήστε με για την αμάθεια μου αν δεν τα λέω καλά). Το εξάγωνο της βίδας ειναι 12mm (βασικά εννοώ οτι την ξεβιδώνω/βιδώνω με 12αρι κλειδι/καστάνια).

    Επειδή κατοικώ στην Ολλανδία και κάτι τετοιο μπορει να μου στοιχίσει ανετα κανα 200αρι, μπορει καποιος να μου πει ποια διάμετρο είναι η βίδα? δηλαδη τι m...
    Θέλω να αγοράσω helicoil για να ξανα κανω σπείρωμα.

    Τη βίδα θα την δείτε στις φωτο παρακάτω

    Ευχαριστώ πολύ
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1.jpg‎   2.jpg‎  
    Δεν ξέρω που είναι τα όρια μου, αλλά ξέρω που δεν είναι. - Josef Ajram

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2015
    Μηνύματα
    30
    Κατά 99% το σπείρωμα είναι Μ8.
    Αλλά...
    Φίλε μου κάτι δεν μας λες καλά. Λές πως έφαγες τις βόλτες από την βίδα, και μιλάς για helicoil.
    Το helicoil είναι για να φτιάξεις εσωτερικό σπείρωμα, όχι εξωτερικό.
    Αν έχεις χαλάσει τον πείρο της φωτογραφίας από πάνω μπορείς να τον παραγγείλεις από ένα yamaha center με κόστος μικρότερο από €10.
    Σε περίπτωση που έχει χαλάσει το σπείρωμα στην δαγκάνα, τότε θα σε συμβούλευα να πας σε ένα συνεργείο και να αναλάβει αυτό την επισκευή με helicoil.
    Δεν πρέπει σε καμμία περίπτωση να δοκιμάσεις μόνος σου να κάνεις τέτοιου είδους επισκευή γιατί αν κρίνω από το post σου και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, νομίζω πως δεν έχεις τις γνώσεις για ένα τέτοιο επιχείρημα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    μετρα την βιδα με ενα παχυμετρο και την βολτα με ενα σπειρομετρο. εναλακτικα παρε μαζι σου την βιδα και δειξε την εκει που θα αγορασεις το helicoil.
    Γιαννης

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Αν δεν εχεις ξαναβάλλει Helicoil προσοχή δεν είναι και δύσκολο αλλά θελει μια τεχνική. Το σετάκι με τρυπάνια κτλ θα σου στοιχίσει 30-50 ευρώ ανάλογα από που θα το πάρεις

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Αυτές δεν είναι ακριβώς βίδες, είναι οι ''γλύστρες'' πάνω στις οποίες ολισθαίνει η δαγκάνα, πάνω στο πλαισιάκι που την κρατάει, έτσι ώστε να πιέζει τα τακάκια και από τις δύο μεριές, ενώ έχει πιστόνια από την μία μεριά.

    Έτσι λειτουργούν όλες οι δαγκάνες με γλύστρες.

    ΚΑΚΩΣ λύνεις τις γλύστρες. ΔΕΝ θα έπρεπε.

    Όταν αλλάζεις τακάκια, λύνεις τις βίδες Νο3 που δένουν το πλασιάκι της δαγκάνας στο πηρούνι, και μετά με την δαγκάνα αν χείρας, απλά γλυστράς ΑΝ χρειάζεται τις γλύστρες, δεν τις λύνεις όμως.

    Αν χάλασες τις γλύστρες, πήγαινε πάρε ανταλλακτικές, δεν είναι απλές βίδες, έχουν μεγάλη σημασία στο φρένο, και δεν θα τις βρεις σαν βίδες σκέτες.
    Αν χάλασες το σπείρωμα στο πλαισιάκι ή στην δαγκάνα απότι δείχνει το σχέδιο, βγάλτο και πήγαινε σε ένα μηχανουργείο να στο φτιάξουν.

    Μην ξαναλύσεις ασκόπως τις γλύστρες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Ακριβως οτι λεει απο πανω αυτες δεν τις λυνεις απλα τραβας εξω το μεταλλικο που ειναι επανω τους απο την μια πλευρα καθαριζεις καλα και βαζεις ενα καλο γρασο για να μπορει να κινειται ευκολα.
    Μηπως εχεις παει να βαλεις βιδα σε θεση γλιστρας η κατι τετοιο και δεν το εχεις προσεξει κοιτα βιντεο στο youtube και την φωτο με τα ανταλλακτικα επανω να δεις αν ειναι ολα σωστα στην θεση τους.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #7
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

    Αυτό που έγινε είναι ότι, κατά την διάρκεια που πήγα να αλλάξω τακάκια, παράλληλα ήθελα να τσεκάρω τις γλίστρες για να τις γρασάρω. Στην προσπάθεια να τις βιδώσω πάλι στη θέση τους, η μια από τις τέσσερις κλώτσησε τις εσωτερικές βόλτες από τη δαγκάνα. Η βίδα εξακολουθεί να είναι σωστή.

    Απλά δεν ήξερα τι διάμετρο έχει σπείρωμα της δαγκάνας εσωτερικά για να κάνω νέο.
    Παρήγγειλα ήδη helicoil Μ8 και ευελπιστώ να είναι το σωστό.

    έχω τσεκάρει πολλά βίντεο για το πως να κάνω το νέο σπείρωμα και πιστεύω ότι μπορώ να το καταφέρω.

    και πάλι ευχαριστώ!!
    Δεν ξέρω που είναι τα όρια μου, αλλά ξέρω που δεν είναι. - Josef Ajram

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Αν δε μπορείς να τη μετρήσεις με άλλο τρόπο, δες αν μπορείς να βιδώσεις ένα παξιμάδι 13αρι στα πάσα που έχει.
    Αν το παξιμάδι δεν περνάει μέχρι τις βόλτες τότε κάνε το εξής.
    Πάρε μια βίδα Μ8 και βάλτη από πάνω ώστε οι σπείρες της βίδα να είναι ακριβώς πάνω απ' τις σπείρες της γλίστρας. Αν όλα τα πάσα ταιριάζουν τότε αυτό που παράγγειλες θα κάνει δουλειά. . Αν η απόσταση είναι διαφορετική τότε θα ταιριάζουν μόνο οι δυο τρεις πρώτες σπείρες της βίδας και οι υπόλοιπες θα πέφτουν ενδιάμεσα στις σπείρες που έχει η γλίστρα.
    Σε κάθε περίπτωση μη βάλεις το helicoil που πήρες αν δεν ξέρεις τι απόσταση έχουν τα πάσα της γλίστρας.

    Αν τα πάσα είναι πιο χοντρά ή πιο λεπτά, πιθανότατα θα κάνεις δουλειά με αυτό το σετ που πήρες αλλά θα πρέπει να παραγγείλεις διαφορετικά σπειρώματα.


    * Μιλάω πάντα για την περίπτωση που το μπουλόνι σου είναι M8.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Διαμετρος εξαγωγης F800
    από takis1964 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2008, 08:14
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2007, 18:08
  3. διαμετρος Οργάνων
    από dukeandthecity στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 10:59
  4. Διάμετρος πηρουνιού
    από Nik0s στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 10:16
  5. σπασμένο κεφάλι βίδας
    από dukeandthecity στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2006, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF