Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Ερώτηση?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111

    Ερώτηση?

    Γειά σε όλους και καλή χρονιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε ένα δίχρονο μηχανάκι που έχει 26mm carb βάλω 28mm θα δω διάφορα στο μηχανάκι. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Μόνο διαφορά; Την άσφαλτο θα ξεμπαζώνεις.....

    Μόνο στη τσέπη σου θα δεις διαφορά. Άστο όπως είναι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Μόνο διαφορά; Την άσφαλτο θα ξεμπαζώνεις.....

    Μόνο στη τσέπη σου θα δεις διαφορά. Άστο όπως είναι.
    Απλώς επειδή θα άλλαζα carb λόγω φθοράς σκέφτηκα να βάλω κάτι μεγαλύτερο. Επίσης έχω ακούσει και για το γυαλισμα θυριδων. Λέει κάτι ?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Πάμε από την αρχή.....

    Αν είναι να αλλάξεις καρμπ, ένα μεγαλύτερο θα δώσει λίγο δύναμη παραπάνω. Όχι κάτι φοβερό όμως.

    Το γυάλισμα δεν κάνει απολύτως τίποτα. Αυτό που θα δώσει είναι να μεγαλώσεις τις θυρίδες. Δυστυχώς λίγοι είναι αυτοί που ξέρουν να το κάνουν σωστα. Για τί μηχανάκι μιλάμε;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Πάμε από την αρχή.....

    Αν είναι να αλλάξεις καρμπ, ένα μεγαλύτερο θα δώσει λίγο δύναμη παραπάνω. Όχι κάτι φοβερό όμως.

    Το γυάλισμα δεν κάνει απολύτως τίποτα. Αυτό που θα δώσει είναι να μεγαλώσεις τις θυρίδες. Δυστυχώς λίγοι είναι αυτοί που ξέρουν να το κάνουν σωστα. Για τί μηχανάκι μιλάμε;
    Το μηχανάκι είναι Kawasaki kmx 200.Δεν θέλω κατι φοβερό. Να μην κρεμάει τόσο δεν θελω. Το μόνο που έχω κάνει Είναι να κατεβάσω τη βαση του κυλίνδρου μερικά χιλιοστά για παραπάνω συμπιεση .Το άνοιγμα των θηριδων αν γίνει από γνωστη θα χάσω Πολύ απο αξιοπιστία?Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σού

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Το εχεις πειράξει οπόταν μπορεις προσεκτικά να συνεχίσεις. Η κλασσική μετατροπή στο KMX ήταν βεντιλατερ από KLR ή παρόμοιο. Αυτό θα το βοηθήσει να μην ανεβάζει θερμοκρασίες κτλ

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Το εχεις πειράξει οπόταν μπορεις προσεκτικά να συνεχίσεις. Η κλασσική μετατροπή στο KMX ήταν βεντιλατερ από KLR ή παρόμοιο. Αυτό θα το βοηθήσει να μην ανεβάζει θερμοκρασίες κτλ
    Καλή ιδέα είναι αυτή αλλά ποτέ δεν μού ανέβασε θερμοκρασία. Ίσως φταίει που κάνω μικρές αποστάσεις

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Αν κάνω άνοιγμα θυριδων σε ρεκτιφιέ που ειδικεύεται με αυτό πόσο θα κοστίσει?θα χρειαστεί να κάνω επιπλέον ρυθμίσεις στο carb

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αφήστε τις θυρίδες ήσυχες...!!!
    (από πλευρας ανοιγματος, γιατι αν δεν ξερετε τι ακριβως θελετε να κανετε, θα δημιουργήσετε μια "τρυπάκλα" στην ροπή και θα τρέχετε μετα για special reed valves να ξαναφερετε το μηχανακι στα κανονικα του..)

    Αν θελεις ντε και καλα να τις γαργαλέψεις, γυαλισέ τες (μόνο..!!)

    Υ.Γ.
    Ιστορίες με ανοιγμα του πανω μερους και γέμισμα του κατω μερους με κατεβασμα κυλινδροκεφαλής μεσω λεπτότερης φλάντζας κυλίνδρου δέον όπως αποφευγονται, εκτός της περίπτωσης σεναρίου για δυνατό θρίλερ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Εγώ αυτό είχα στο νου μου.να βάλω λίγο μεγαλύτερο carb αφού ούτος η άλλος θα το άλλαζα να γυαλισω τις θυρίδες και να φάω λίγο το δοντάκι και τις ραφές από την χυτεψη του αλουμινίου στην βάση του κυλίνδρου.Δεν θέλω κάτι τρελό να έχει καλύτερα μπαμ.Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Τις τεχνικές γνώσεις για να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς δεν τις έχω, αλλά αφού ψάχνεις "λίγο μπαμ" όπως λες γιατί δεν παίζεις (και) με το γρανάζωμα;

    Με ένα δοντάκι κάτω στο μπροστά γρανάζι θα δεις τεράστια διαφορά, χάνοντας ελάχιστα από τελική. Το λέω γιατί κι εγώ είχα κάνει τη μαλακία να δώσω ένα χιλιάρικο σε εξατμίσεις και εγκεφάλους στο προηγούμενο μηχανάκι και τελικά με 15€ που κόστισε το γρανάζι είδα μεγαλύτερη διαφορά.

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τις τεχνικές γνώσεις για να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς δεν τις έχω, αλλά αφού ψάχνεις "λίγο μπαμ" όπως λες γιατί δεν παίζεις (και) με το γρανάζωμα;

    Με ένα δοντάκι κάτω στο μπροστά γρανάζι θα δεις τεράστια διαφορά, χάνοντας ελάχιστα από τελική. Το λέω γιατί κι εγώ είχα κάνει τη μαλακία να δώσω ένα χιλιάρικο σε εξατμίσεις και εγκεφάλους στο προηγούμενο μηχανάκι και τελικά με 15€ που κόστισε το γρανάζι είδα μεγαλύτερη διαφορά.
    Μιλάνε για 2Τ μηχανάκια. Μπαμ έχουν, τα υπόλοιπα λείπουν.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μιλάνε για 2Τ μηχανάκια. Μπαμ έχουν, τα υπόλοιπα λείπουν.
    Οπως ειπα δεν εχω τις τεχνικες γνωσεις, απλα σκεφτηκα μηπως βοηθηθει ο φιλος. Δεν εχει νοημα δηλαδη στο διχρονο η αλλαγη γραναζωματος, δε θα δωσει λιγο βημα;

    Ειλικρινης απορια για να καταλαβω κι εγω πώς δουλευει το πραγμα, μιας και διχρονα εχω καβαλησει δυο φορες ολες κι ολες.

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Οπως ειπα δεν εχω τις τεχνικες γνωσεις, απλα σκεφτηκα μηπως βοηθηθει ο φιλος. Δεν εχει νοημα δηλαδη στο διχρονο η αλλαγη γραναζωματος, δε θα δωσει λιγο βημα;

    Ειλικρινης απορια για να καταλαβω κι εγω πώς δουλευει το πραγμα, μιας και διχρονα εχω καβαλησει δυο φορες ολες κι ολες.
    Εκτός από 2Τ το παλικάρι έχει ΚΜΧ. Όταν λες βήμα τι εννοείς; (ξέχνα ότι ξέρεις από 4Τ στρητ μηχανάκια πριν απαντήσεις).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Nevermind, μαλλον δεν ειναι ευκολο να εξηγηθει η διαφορα στην οποια αναφερεσαι γραπτως απ'ο,τι καταλαβαινω. Να μη λερωνω κι αλλο το νημα του παιδιου.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  2. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:43
  3. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  4. Ερώτηση
    από cityfly στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:46
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF