Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 80

Θέμα: ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΜΟΤΟ

  1. #61
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Μακρια απο μας
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #62
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δεν πιστεύω να χες μπλέξει με τίποτα μακρυνάρια ε ,γιατί ο καφετζής (ο παλιός ) κάνει τον κινέζο...
    Μη δείτε και εσείς ένα @δι παραπάνω σε ποστ, αμέσως να το μαζέψετε.....







    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    αρχικα γραφεις αυτο:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spiros19991 Προβολή μηνύματος
    Φιλε αστο κουραστηκα.. θα το πηγαινω σε συνεργειο μια φορα το μηνα να μου κανουν πλυσιματαρα! Απλα θα παρω ενα κερι και ενα καθαριστικο ζαντων για που και που και τελοςς... οσο για το γκεουλι πιστεψε με ανετα θα βαζα μεχρι και κολωνια στο μηχανακι μου αν υπηρχε καταλληλη να ειναι σενιοο!!!

    και μετα γραφεις αυτο το σεντονι:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spiros19991 Προβολή μηνύματος
    ΛΟΙΠΟΝ παιδια! Μετα απο πολυ ψαξιμο και ταλαιπωρεια βρηκα λυση στο θεμα καθαρισμος μηχανης! Αρχικα να πω οτι πηγα στο μοτο κλινικ που νου προτειναν καποιοι. Το μηχανακι το πηγα σχεδον καθαρισμενο και αυτο που ηθελα ηταν να φυγουν ολα τα γρασσα απο ζαντες και κινητηρα απο κατω! Δεν εμεινα ικανοποιημενος και ετσι αρχισα να βλεπω επαγγελματικα βιντεακια στο ιντερνετ για τον καθαρισμο. Αγορασα απο γνωστη εταιρεια μερικα πραματακια για αρχη και θα αγορασω και μερικα ακομα συντομα! Αγορασα κερι υβριδικο σε υγρη μορφη αξιας 13 ευρω περιπου σγουγγαρακι που βαζεις το κερι πανω στο οχημα σφουγγαρι με μικροινες 7 ευρω ,ειδικο γυαλισματος λαστιχα 9 ευρω, σαπουνι με κερι για πλυσιμο 8ευρω!!
    Σκοπευω να αγορασω σπρεικρυου καθαρισμου για τα σιδερενια μερη του κινητηρα και το μοχλικο που βγαζει αμμο λασπες γρασσα και γενικα τα παντα, ειδικο δυνατο για ζαντες που απλα τις περνας με σπρευ και μετα ξεβγαζεις με πιεστικο και τελειωνεις ,βουρτσα καθαρισμου ζαντων ευκαμπτη, βουρτσα γενικα για τριψιμο κινητηρα απο κατω και αλλα μερη που χουν βρωμια!!! Επισης χρειαζεστε πανακια μικροινων στα 4 ευρω το ενα περιπου! Να σημειωσω οτι σημερα εμαθα πως αν θελετε να αγορασετε επαγγελματικα προιοντα απο οποιαδηποτε εταιρεια πρεπει να κοπει τιμολογιο! Δηλαδη δεν δινουν σε πελατες απλους παρα μονο σε επιχειρησεις (μιλαω για τα επαγγελματικα που χουν στα πλυντηρια) οποτε βρισκετε εναν γνωστο σας με μια επιχειρηση ακομα κι αν ειναι σουβλατζιδικο η οτι να ναι πατε εκει και κοβεται τιμολογιο στο ονομα αυτου!!! Φανταζομαι γινεται στις περισσοτερες εταιρειες..Ομως και τα καθαριστικα που δινουν σε μας τους κοινους θνητους ειναι εξισου καλα με ελαχιστες διαφορες απλα στα επαγγελματικα περνεις ποσοτητα που συμφερει.. πχ 25 λιτρα τα οποια τα μοιραζεσαι με κανα φιλο...Αν εχεις λοιπον τα συνεργα και το μερακι ειναι ευκολο! Προσωπικα το παω και δινω ενα ευρω για σελφ σερβισ με πιεστικο ξεπλενω και ερχομαι σπιτι στεγνωνω περναω κερι (οταν χρειαζεται, μου παν 3 φορες τον χρονο) επισης τα αβαφα μερη πλαστικα χανουν την γυαλαδα τους και καλο ειναι να παρετε ειδικα τζελ η σπρευ.. αλλα οχι σιλικονης.. καλυτερα παρτε ειδικα τζελ που διεισδιουν μεσα και τα περιποιουνται(πχ λασποτηρες η μπαγκαζιερα η καθρεφτες) γυρω στις 2 ωρεες θες για να το κανεις λαμπικο μονος σου! Τα καθαριστικα συνολο κοστιζουν γυρω στα 80 ευρω (μιλαω για τα καλυτερα) και δεν ειναι πολλα αν σκεφτεις οτι θα βγαλεις παρα πολλα πλυσιματα με αυτα.. Αν θες να κανεις ενα απλο πλυσιμο χρειαζεσαι ενα 40αρι και θα σου βγαλει 20 πλυσιματα! Στο απλο αγοραζεις σαμπουαν με κερι 2 σφουγγαρια(ενα κινητηρα και ζαντες και το αλλο πλαστικα) κερι υβριδικο και σφουγγαρακι για να το βαλεις, 2 πανακια μικροινων και εισαι ετοιμος!! Οποιος εχει απορρια ας με ρωτησει.. Με ευγνωμονειτε αργοτερα
    εντελως αντιφατικο...
    εγω σου ειπα διαδικασια για να εχεις και λαδωμενη αλυσιδα και καθαρη ζαντα ταυτοχρονως και σε "κουρασε" και εσυ μιλας για πανακια μικροϊνων, σβουρακια, κερια υβριδικα κλπ...
    αποφασισε τι και για ποσο εισαι διατεθειμενος να κανεις αυτα που λες οτι θα κανεις...

    προβλεπω να βαριεσαι στο 2ο πλυσιμο και να πηγαινει τσαμπα το 25λιτρο...

    my 2 cents...

  4. #64
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αρχικα γραφεις αυτο:




    και μετα γραφεις αυτο το σεντονι:


    εντελως αντιφατικο...
    εγω σου ειπα διαδικασια για να εχεις και λαδωμενη αλυσιδα και καθαρη ζαντα ταυτοχρονως και σε "κουρασε" και εσυ μιλας για πανακια μικροϊνων, σβουρακια, κερια υβριδικα κλπ...
    αποφασισε τι και για ποσο εισαι διατεθειμενος να κανεις αυτα που λες οτι θα κανεις...

    προβλεπω να βαριεσαι στο 2ο πλυσιμο και να πηγαινει τσαμπα το 25λιτρο...

    my 2 cents...
    Με 2σεντσια ούτε τις παρανυχιδες δεν σου καθαρίζουν.....



    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #65
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71

    Apantisi

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αρχικα γραφεις αυτο:




    και μετα γραφεις αυτο το σεντονι:


    εντελως αντιφατικο...
    εγω σου ειπα διαδικασια για να εχεις και λαδωμενη αλυσιδα και καθαρη ζαντα ταυτοχρονως και σε "κουρασε" και εσυ μιλας για πανακια μικροϊνων, σβουρακια, κερια υβριδικα κλπ...
    αποφασισε τι και για ποσο εισαι διατεθειμενος να κανεις αυτα που λες οτι θα κανεις...

    προβλεπω να βαριεσαι στο 2ο πλυσιμο και να πηγαινει τσαμπα το 25λιτρο...

    my 2 cents...


    Καθολου αντιφατικο αν σκεφτεις οτι απαντησα μερικες μερες μετα και συνεπως αναθεωρησα. Ωστοσο με κουρασε η διαδικασια με αλυσιδα που ειπες που θεωρω περιττη. Μια φορα ανα 15 μερες και τελος. Οσο για το πλυσιμο εκανα ενα το περασα με κερι και δεν εχει λερωθει καθολου!!!! Επισης δεν με κουρασε καθολου γιατι επιτελους πηρα τα σωστα υλικα να κανω την δουλεια μου. Πλεον παιχνιδακι!

  6. #66
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εγω εχω αποριες.....2
    πρωτον.....ποσες φορες θα κατσεις να ασχοληθεις τοσο λεπτομερειακα πριν βαρεθεις;
    δευτερον..........αν το κανεις τζιτζι οπως θελεις με τι καρδια θα το βγαλεις στο δρομο μετα;
    Με τα σωστα υλικα το εκανα χωρις να κουραστω. Το εκανα ευκολα εντελως!
    Το χω πλυνει τοσες μερες και δεν εχει λερωθει καθολου και με βροχες και με σκονες κι ολα! Απο τη στιγμη που εβαλα το υβριδικο κερι και το τριψα με ειδικο σφουγγαρακι το νερο αν πεσει πανω εξαφανιζεται σε χρονο ρεκορ. Δεν καθεται πανω.. δεν λερωνεται!! Για καποιον που δεν θελει να κουραστει και εχει ενα μηχανακι που το εκτιμαει και το αγαπαει θα το κανει...Τωρα αν δεν εκτιμας το μηχανακι σου γιατι ειναι παλιο γρατζουνισμενο ταλαιπωρημενο και αναγκαζεσαι να το χεις να κανεις απλα τη δουλεια σου αστο στην μοιρα του!

  7. #67
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.188
    Για όσους με ξέρουν...νομίζω πως είμαι το παράδειγμα προς αποφυγή σε αυτό το νήμα.

  8. #68
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    ε ψιτ Σιζαρ, παίξε λίγο άμυνα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spiros19991 Προβολή μηνύματος
    ... Για καποιον που δεν θελει να κουραστει και εχει ενα μηχανακι που το εκτιμαει και το αγαπαει θα το κανει...Τωρα αν δεν εκτιμας το μηχανακι σου γιατι ειναι παλιο γρατζουνισμενο ταλαιπωρημενο και αναγκαζεσαι να το χεις να κανεις απλα τη δουλεια σου αστο στην μοιρα του!
    πάρτο λίγο αλλιώς γιατί αρχίζει και βρίσκει
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #69
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Ρε πατε καλα;
    Σιγα μην δωσουμε μια περιουσια να πλυνουμε το μηχανακι...
    Οπως ειπαν και οι παραπανω, παιρνεις ενα σαμπουαν για πλυσιμο μηχανης(υπαρχουν πολλα στο εμποριο), ενα σφουγγαρι, ενα πετσι και αυτο ειναι ολο...
    Τωρα αν εχεις ορεξη, παιρνεις και μια αλοιφη κερωματος και το περνας μια φορα το εξαμηνο...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Ρε πατε καλα;
    Σιγα μην δωσουμε μια περιουσια να πλυνουμε το μηχανακι...
    Οπως ειπαν και οι παραπανω, παιρνεις ενα σαμπουαν για πλυσιμο μηχανης(υπαρχουν πολλα στο εμποριο), ενα σφουγγαρι, ενα πετσι και αυτο ειναι ολο...
    Τωρα αν εχεις ορεξη, παιρνεις και μια αλοιφη κερωματος και το περνας μια φορα το εξαμηνο...

    Λοιπον παιδια η διαδικασια φυσικα και συνεχιζεται μετα απο χρονια και μαλιστα εχω ανακαλυψει ενα νεο προιον το οποιο σιγουρα πολλοι ξερετε που κανει εκπληκτικη δουλεια στα αβαφα μαυρα πλαστικα ΑΛΛΑ ανακαλυψα οτι και στα ματ σιδερα της μηχανης κανει εξαιρετικη δουλεια.. Στο στρομ που χω μιλαμε το κανε λες και βγηκε απο εργοστασιο αφου αμα παω να το πουλησω θα το περασω ενα κιλο με αυτο πρωτα να το δωσω 500 ευρω παραπανω χαχαχα(μονος μου τα λεω μονος μου γελαω). Το προιον ειναι πρωτο σε αξιολογησεις στο σκρουτζ και ειναι της MEGUIARS black plastic restorer (17 ευρω κραταει κανα 8 μηνο με χρηση ανα 3 βδομαδες)..Ειναι εξαιρετικο για πλαστικα οπως φτερα ταμπλο καλωδια και σιλικονατα καλωδια αλλα και ματ σιδερα απο αλουμινιο και τα λοιπα αφου το δοκιμασα . Το βαλα επισης στο ματ ντεποζιτο της μηχανης και λεμε σαν καινουργιο! Επισης δεν φευγει ευκολα παρα μονο με νερο πιεσης και δεν κολλαει η Σκονη πολυ σημαντικο!!!! Στα περισσοτερα κολλαει η σκονη και ειναι χαλια.. Αν εχετε ματ μηχανη μπορειτε να παρετε κι αυτο που πουλανε στα τζαμπο με 2 ευρω κανει πολυ καλη δουλεια για να καθαρισεις με ενα πανακι. Επισης να πω οτι χρησιμοποιω ακομα κερι στα γυαλιστερα μερη της μηχανης το οποιο αγορασα απο sonax αλλα μετριο γιατι με πλυσιμο φευγει δεν κραταει οπως τα καλα καλα κερια carnauba. Πρεπει να βρω κατι μονο για τις ζαντες να ναι καλο γιατι μου βγαζουν το λαδι να της καθαρισω.. Παει και κολλαει της motul η λευκη παστα και για να βγει θελει πολυ τριψιμο με σκετο πανι νερο.

  11. #71
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Εγώ τις ζάντες φίλε για τις ζάντες παίρνω ένα πακέτο μωρομάντηλα τα πιο φτηνά,πιάνω 2-3 ρίχνω WD40 απάνω τους και όχι στις ζάντες για να μην στάζει στα λάστιχα και τις κάνει καινούργιες.
    porca miseria.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Για τις ζάντες εγώ ρίχνω σπρέι για καθαρισμό φρένων. Διαλύει σχεδόν τα πάντα. Ουτε τριψιμο δεν θέλει (εκτός αν έχει κανενα χρονο να πλυθεί η μηχανή). Προσωπικά ψεκαζω και μετα το κάνω με χαρτί κουζίνας πριν αρχίσω να πλένω τη μηχανή.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Για τις ζάντες εγώ ρίχνω σπρέι για καθαρισμό φρένων. Διαλύει σχεδόν τα πάντα. Ουτε τριψιμο δεν θέλει (εκτός αν έχει κανενα χρονο να πλυθεί η μηχανή). Προσωπικά ψεκαζω και μετα το κάνω με χαρτί κουζίνας πριν αρχίσω να πλένω τη μηχανή.
    Αποφυγε το χαρτι κουζινας φιλε γιατι εχει γυαλι μεσα και γρατζουναει.. αλλα αυτο για καθαρισμο φρενων πρεπει να ναι καλο.. Αυτο το ριχνεις εκει στις δαγκανες και στα τακακια και δισκοπλακες η δεν κανει παντου?? Επισης δεν ξεραινει???

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ τις ζάντες φίλε για τις ζάντες παίρνω ένα πακέτο μωρομάντηλα τα πιο φτηνά,πιάνω 2-3 ρίχνω WD40 απάνω τους και όχι στις ζάντες για να μην στάζει στα λάστιχα και τις κάνει καινούργιες.
    Ναι ειχα δοκιμασει και εγω τα μωρομαντιλα αλλα αφηναν σταμπες δεν ξερω γιατι.. ισως με wd 40 να εχει καλυτερη αποδοση . Θα το δοκιμασω κι αυτο... Γενικα το wd 40 κανει για τα παντα.. εχω παρει 3 4 διαφορετικα σπρευ wd το καθενα για αλλη χρηση και ειμαι πολυ ικανοποιημενος

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Αυτο για το καθαριστικο φρένων στις ζάντες δεν το είχα σκεφτεί ποτέ!
    Και λογικό να κάνει δουλειά δεδομένου ότι στις ζάντες κάθεται όλη η σκόνη από τα τακάκια.

    Η επαφή του όμως με το λάστιχο κρύβει κάποιο κίνδυνο (για το λάστιχο) ή ξεπλενεται και είναι οκ;

    Το wd40 κάνει τα πάντα και καθαρίζει τα πάντα αλλά δεν παύει να έχει λιπαντικές ιδιότητες και να αφήνει μια λαδίλα επάνω. Μετά το καθάρισμα είναι απαραίτητο να καθαριστεί και αυτό.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Συναγερμός ΜΟΤΟ
    από smavrid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 20:05
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2003, 14:13
  4. Ιδρυση Νεασ ΛεσΧησ Μοτο...
    από parji στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:02
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF