Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 80

Θέμα: ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΜΟΤΟ

  1. #46
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ναι, κέρωμα κάνει;

  2. #47
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Στον Φρατζεσκο πηγαινε, στη Βουρβαχη
    Αυτός που ειναι ακριβώς;Δεν τον έχει πάρει το μάτι μου;

  3. #48
    Νέο μέλος Το avatar του/της mythic37
    Εγγραφή
    21/01/2017
    Μηνύματα
    9
    Προσωπικα το πηγα στο car&moto paradise. Τα παιδια χωρις να θελω να κανω καμια διαφημιση αψογοι ως επαγγελματιες και εξυπηρετικοτατοι.. Περισσοτερες πληροφοριες σε μηνυμα αν ενδιαφερεται καποιος..

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Αυτός που ειναι ακριβώς;Δεν τον έχει πάρει το μάτι μου;
    Moto clinic ολα τα κανει

    με το αναλογο αντιτιμο

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spiros19991 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας.. Δεν ξερω αν υπαρχει καπου το θεμα αυτο ολοκληρωμενο ωστοσο δεν υο εβρισκα και ειπα να δημιουργησω.
    Λοιπον ποιο ειναι κατα της γνωμη σας το καλυτερο πλυσιμο μηχανης;;

    αυτο που το κανεις μονος σου...

    Ποια ειναι τα σταδια που πρεπει να γινεται;

    βρεξιμο, καθαρισμος αλυσιδας, βρεξιμο, σαπουναδα, ξεβγαλμα...

    Ποια εργαλεια και υλικα χρειαζομαστε;

    νερο, κουβα, σαπουνι, 2 σφουγγαρια (ενα για την σαπουναδα και το μηχανακι και ενα για το παραφινελαιο και την αλυσιδα), παραφινελαιο...

    Καθε ποτε πρεπει να κανουμε πληρη πλυσιμο;;

    οποτε θεωρεις εσυ οτι ειναι λερωμενη...

    Προσφατα μπηκα και ειδα ειδικα συνεργεια πλυντηρια που το βαζεις χαλια και βγαινει σαν να ειναι απο αντιπροσωπια πρωτη μερα..Ειδα μερικες συμβουλες για το ποσες ωρες χρειαζεται ενα εξονυχιστικο πλυσιμο!

    απο 1-1,5 ωρα για να το κανεις μονος σου σε χαλαρους ρυθμους ειναι αρκετη...και μιλαω για πολλες λεπτομερειες...βοηθαει το πισω stand για να γυρναει ελευθερα ο τροχος...

    Κερια αλοιφες σφουγγαρια διαφορετικα, ειδικες βουρτσες αλυσιδας, βαψινο και αναζωογωνηση πλαστικων βαμμενων και μη βαμμενων και αλλα πολλα!


    αυτα ειναι για τα κουτια που εχουν επιφανειες μεγαλες...σιγα μην ψεκασεις και τα οργανα με σπρεϊ που ψεκαζουν τα ταμπλο και κρεμασεις στους καθρεφτες αρωματικο ελατακι...
    αλλωστε ποιος σοβαρος μηχανοβιος θελει να μυριζει το μηχανακι του γκεουλι (απο το πατσουλι)??
    το σημαντικοτερο ολων ειναι το λαδωμα της αλυσιδας μετα το πλυσιμο...
    ριχνεις πρωτα ενα στρωμα στην καθαρη αλυσιδουλα, την κανεις χαλαρη βολτουλα να ζεσταθει και μετα λαδωνεις κανονικα...
    αν εισαι πολυ μερκαλης, την ξανακανεις μια βολτα για να πεταξει οτι ειναι να πεταξει πανω στην ζαντα, καθαριζεις ζαντα και παρεμφερη τζιτζιμπλικια και καθαρισες κυριολεκτικα και μεταφορικα...


  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    το σημαντικοτερο ολων ειναι το λαδωμα της αλυσιδας μετα το πλυσιμο...
    ριχνεις πρωτα ενα στρωμα στην καθαρη αλυσιδουλα, την κανεις χαλαρη βολτουλα να ζεσταθει και μετα λαδωνεις κανονικα...
    αν εισαι πολυ μερκαλης, την ξανακανεις μια βολτα για να πεταξει οτι ειναι να πεταξει πανω στην ζαντα, καθαριζεις ζαντα και παρεμφερη τζιτζιμπλικια και καθαρισες κυριολεκτικα και μεταφορικα...

    Φιλε αστο κουραστηκα.. θα το πηγαινω σε συνεργειο μια φορα το μηνα να μου κανουν πλυσιματαρα! Απλα θα παρω ενα κερι και ενα καθαριστικο ζαντων για που και που και τελοςς... οσο για το γκεουλι πιστεψε με ανετα θα βαζα μεχρι και κολωνια στο μηχανακι μου αν υπηρχε καταλληλη να ειναι σενιοο!!!

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    ΛΟΙΠΟΝ παιδια! Μετα απο πολυ ψαξιμο και ταλαιπωρεια βρηκα λυση στο θεμα καθαρισμος μηχανης! Αρχικα να πω οτι πηγα στο μοτο κλινικ που νου προτειναν καποιοι. Το μηχανακι το πηγα σχεδον καθαρισμενο και αυτο που ηθελα ηταν να φυγουν ολα τα γρασσα απο ζαντες και κινητηρα απο κατω! Δεν εμεινα ικανοποιημενος και ετσι αρχισα να βλεπω επαγγελματικα βιντεακια στο ιντερνετ για τον καθαρισμο. Αγορασα απο γνωστη εταιρεια μερικα πραματακια για αρχη και θα αγορασω και μερικα ακομα συντομα! Αγορασα κερι υβριδικο σε υγρη μορφη αξιας 13 ευρω περιπου σγουγγαρακι που βαζεις το κερι πανω στο οχημα σφουγγαρι με μικροινες 7 ευρω ,ειδικο γυαλισματος λαστιχα 9 ευρω, σαπουνι με κερι για πλυσιμο 8ευρω!!
    Σκοπευω να αγορασω σπρεικρυου καθαρισμου για τα σιδερενια μερη του κινητηρα και το μοχλικο που βγαζει αμμο λασπες γρασσα και γενικα τα παντα, ειδικο δυνατο για ζαντες που απλα τις περνας με σπρευ και μετα ξεβγαζεις με πιεστικο και τελειωνεις ,βουρτσα καθαρισμου ζαντων ευκαμπτη, βουρτσα γενικα για τριψιμο κινητηρα απο κατω και αλλα μερη που χουν βρωμια!!! Επισης χρειαζεστε πανακια μικροινων στα 4 ευρω το ενα περιπου! Να σημειωσω οτι σημερα εμαθα πως αν θελετε να αγορασετε επαγγελματικα προιοντα απο οποιαδηποτε εταιρεια πρεπει να κοπει τιμολογιο! Δηλαδη δεν δινουν σε πελατες απλους παρα μονο σε επιχειρησεις (μιλαω για τα επαγγελματικα που χουν στα πλυντηρια) οποτε βρισκετε εναν γνωστο σας με μια επιχειρηση ακομα κι αν ειναι σουβλατζιδικο η οτι να ναι πατε εκει και κοβεται τιμολογιο στο ονομα αυτου!!! Φανταζομαι γινεται στις περισσοτερες εταιρειες..Ομως και τα καθαριστικα που δινουν σε μας τους κοινους θνητους ειναι εξισου καλα με ελαχιστες διαφορες απλα στα επαγγελματικα περνεις ποσοτητα που συμφερει.. πχ 25 λιτρα τα οποια τα μοιραζεσαι με κανα φιλο...Αν εχεις λοιπον τα συνεργα και το μερακι ειναι ευκολο! Προσωπικα το παω και δινω ενα ευρω για σελφ σερβισ με πιεστικο ξεπλενω και ερχομαι σπιτι στεγνωνω περναω κερι (οταν χρειαζεται, μου παν 3 φορες τον χρονο) επισης τα αβαφα μερη πλαστικα χανουν την γυαλαδα τους και καλο ειναι να παρετε ειδικα τζελ η σπρευ.. αλλα οχι σιλικονης.. καλυτερα παρτε ειδικα τζελ που διεισδιουν μεσα και τα περιποιουνται(πχ λασποτηρες η μπαγκαζιερα η καθρεφτες) γυρω στις 2 ωρεες θες για να το κανεις λαμπικο μονος σου! Τα καθαριστικα συνολο κοστιζουν γυρω στα 80 ευρω (μιλαω για τα καλυτερα) και δεν ειναι πολλα αν σκεφτεις οτι θα βγαλεις παρα πολλα πλυσιματα με αυτα.. Αν θες να κανεις ενα απλο πλυσιμο χρειαζεσαι ενα 40αρι και θα σου βγαλει 20 πλυσιματα! Στο απλο αγοραζεις σαμπουαν με κερι 2 σφουγγαρια(ενα κινητηρα και ζαντες και το αλλο πλαστικα) κερι υβριδικο και σφουγγαρακι για να το βαλεις, 2 πανακια μικροινων και εισαι ετοιμος!! Οποιος εχει απορρια ας με ρωτησει.. Με ευγνωμονειτε αργοτερα

  8. #53
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Γαυρε τώρα σε καταλαβαίνω γιατί δεν καθαρίζεις το μηχανάκι ( σου.
    Ούτε και εγώ θα διάβαζα το μακρυναρι αυτό.....



    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω εχω αποριες.....2
    πρωτον.....ποσες φορες θα κατσεις να ασχοληθεις τοσο λεπτομερειακα πριν βαρεθεις;
    δευτερον..........αν το κανεις τζιτζι οπως θελεις με τι καρδια θα το βγαλεις στο δρομο μετα;

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spiros19991 Προβολή μηνύματος
    ΛΟΙΠΟΝ παιδια! Μετα απο πολυ ψαξιμο, βρήκα τρόπο να ξεπαραδιαστώ και να έχω για καιρό μπόλικη ταλαιπωρεια
    Έτσι μου φαίνεται καλύτερο εμένα.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Γαυρε τώρα σε καταλαβαίνω γιατί δεν καθαρίζεις το μηχανάκι ( σου.
    Ούτε και εγώ θα άντεχα το μακρυναρι αυτό.....



    Γιωργάκη από LA , εμένα έτσι μου φαίνεται πιο ρεαλιστικό ,τι λες ?
    Άσε που έχει βάλει και φατσούλα που γελάει ο άτιμος, το απολαμβάνει μάλλον...

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Vamael
    Εγγραφή
    12/01/2010
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Δε μου λέτε ρε παλικάρια και μένα.
    Που είμαι στην Αθήνα κοντά Συγγρού φίξ.
    Που να πάω να πλερώνω το κατιτίς παραπανίσιο και να μου πλένουν το μηχανάκι και το παπί;
    Αλλά...
    Δεν με νοιάζει να πλερώκω τα δίφραγκα που γυρεύουν,
    θέλω όμως...Πλύσιμο,γυάλισμα,κέρωμα,καθάρισμα τις βαμμένες απο το εργοστάσιο ζάντες,καθάρισμα ακόμα και κάτω από το μπροστινό φτέρο της μηχανής.Και σε ΟΛΗ την διαδικασία να είμαι λίγο πιο κεί και να πίνω την καφεδάρα μου και να βλέπω ΟΛΗ την διαδικασία.Αν καθαρίζεται με ατμό σαν να ψένει η γυναίκα το κουνουπίδι ή αν ρέει άφθονο το νεράκι ποσώς με καίει.Το αποτέλεσμα θέλω να είναι λίγο πιο καλό ή άντε ίδιο σαν να βγαίνει απο την γραμμή παραγωγής του εργοστασίου.Αν δεν θέτε να κάνετε διαφήμηση δω δέχομαι και προσωπικά μυνήματα.
    Υ.Γ. Αν κάνει και λάδωμα αλυσίδας μετά ακόμα πιο καλά μην λερώνω τα χέρια μου χωρίς λόγο.
    http://bikeshower.blogspot.gr/ Αρκετά καλός.

  13. #58
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Ρε πατε καλά??ακομα και εγω ο ψυχαναγκαστικος Β με τον ψυχαναγκαστικο Α (ειπαμε ονοματα δε λεμε) δε τα πλενουμε ετσι..

    1 φορα στους 2-3 μηνες πλυσιμο και αυτο αν εχει λερωθεί πολυ..1 φορα οταν και οποτε ενα στεγνο καθαρισμα σε ζαντες με μωρομαντηλο για τα πολλα πολλα και μετα απο καθε βολτα αν χρειαζεται νερακι και πανι για τα μυγακια...

    Μετα απο πλυσιμο του περναω και ενα κερι με τεφλον που εχω και τελος..και παλι πολλα κανω αλλα ειπαμε εγω ειμαι ψυχαναγκαστικος..

    Το θεμα αλυσίδα ειναι αλλο και δε θα το θίξω θα με πείτε παλι άρρωστο..
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #59
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Θοδωρη εκ Βόλου,εκει που ειναι (ο τσολιας) ημανε.
    Εδω που ειμαι,μην έρθει
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Θοδωρη εκ Βόλου,εκει που ειναι (ο τσολιας) ημανε.
    Εδω που ειμαι,μην έρθει
    Δεν πιστεύω να χες μπλέξει με τίποτα μακρυνάρια ε ,γιατί ο καφετζής (ο παλιός ) κάνει τον κινέζο...

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Συναγερμός ΜΟΤΟ
    από smavrid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 20:05
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2003, 14:13
  4. Ιδρυση Νεασ ΛεσΧησ Μοτο...
    από parji στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:02
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF