Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: VFR800 ή BANDIT 1250

  1. #16
    Νέο μέλος Το avatar του/της K-Beast
    Εγγραφή
    11/06/2012
    Μηνύματα
    38
    Ειχα το ληστη και τον εζησα αρκετα! ταξιδι φορτωμενος με βαλιτσες και δευτερο ατομο και βαζεις 6η απ τα 70 και πηγαινεις μεχρι τη τελικη χωρις κομπιασματα και δε ξανασχολεισαι με το λεβιε!
    Ζημιες μηδενικες, βαρος στατικο καμποσο,αλλα μολις ξεκινας εξαφανιζεται,με μια ζελατινα εχεις αριστη ανεμοκαλυψη, και με ταχυτητες 140-160 εχεις 6L/100!
    Το μονο μειονεκτημα για το συνοδηγο ειναι οτι εχει ψηλα τα πισω μαρσπιε, και ειναι λιγο κουραστικο για τα γονατα ειδικα αν ειναι ψηλος-η!
    Αναρτησεις μαλακες δεν ειναι για τρελλο κυνηγητο,αλλα ετσι κι αλλιως αυτη η μηχανη δεν ειναι φτιαγμενη για τετοιου τυπου οδηγηση! Αν και μ ενα σετ ελατηρια μπροστα σταματαει να βουταει στις στροφες,και βελτιωνεται κατα πολυ!!!

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Bandit για όλα τα παραπάνω + ότι με κάγκελα δεν εχει πολλά πλαστικά να σπάσουν σε χαζοτούμπες. Επιπλέον το χρησιμοποιείς ανετα στην πόλη χωρίς να βράζει αυτό και ο αναβάτης. Ξέχνα το βάρος, εύκολο μηχανάκι είναι με απολαυστικό μοτέρ.



    Το VFR είναι για πιο ανοιχτούς δρόμους και πιο σπορ χρήση.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της kyo
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    296
    vfr γιατι ειναι κουκλα

  4. #19
    Bandit.- Για ροπή, αξιοπιστία, κατανάλωση, άνεση, φόρτωμα και ταξίδι. Και μιλάω έχοντας καβαλήσει και τα 2. Το VFR είναι κόσμημα, μηχανικά ιδιαίτερο και πιο στριφτερό, αλλά ρουφάει, έιναι δύσκολο στη συντήρηση, πιο άβολο, και ανεβάζει θερμοκρασία για πλάκα, λόγω διάταξης κινητήρα και ψυγείων.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  5. #20
    ως κατοχος vfr θα σου πω τα συν και τα πλην κατα την γνωμη μου
    +φρενα
    +φωτα
    +vtec δινει μια ωραια κλωτσια οταν μπαινει και κανει και φοβερο ηχο (απλα οταν μπαινει αυξανει η καταναλωση) αλλα μπαινει αρκετα ψηλα γυρω στα 160χλμ/ω η 5800 στροφες
    +ξεκουραστο οχι τοσο σκυφτο οσο νομιζουν πολλοι και καλα ζυγισμενο για επιτοπιες μανουβρες
    +στριβει για πλακα συγχωρει τα λαθη
    +ιδανικος συνδιασμος σπορ και τουρισμου
    +πανεμορφο και διαχρονικο σχεδιο

    -μονιμα υψηλες θερμοκρασιες και βεντιλατερ να δουλευει σε χαμηλες ταχυτητες γιατι τα ψυγεια τα εχει πλαγια αναμεσα απο τα φερινγκ (δεν ενοχλει ομως το σωμα με κυμματα ζεστου αερα ουτε βλαπτει το μοτερ ειναι φτιαγμενο να δουλευει ετσι)
    -θελει μια καποια εξειδικευση το συνεργειο που πας γιατι ειναι λιγο ιδιαιτερη η συντηρηση του
    -δυσκολο στο φορτωμα αμα δεν εχεις βασεις για βαλιτσες (ψηλες εξατμισεις καμμενα σαμαρια)
    -αν παρεις το βυσινι οπως το δικο μου προσεχε γιατι γδερνετε για πλακα αλλα ειναι πανεμορφο
    -λογω σελας ο πισω ισως γλυστραει πανω σου αλλα με ενα αντιολισθητικο νο προμπλεμ

    αν εχεις καποια αλλη απορια εδω ειμαστε
    οτι παρεις καλοταξιδο!
    Lost on purpose..again

  6. #21
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Δεν υφισταται καν θεμα συγκρισης!!!
    Bandit.&-
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Θελεις το δικο μου Bandit ???
    Δεχομαι προσφορα....

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος

    @Giorgio_Rp το πλαισιο του vfr ειναι (προφανως επιτηδες) εκτεθειμενο για να δειχνει την ομορφια του. Κατι αλλο ομως δεν.. Βεβαια, δεν ειναι μόνο το πλαισιο ομορφο αλλά ολο το μηχανακι.
    είναι όμορφο επειδή είναι ένα κλασσικό αλουμινένιο πλαίσιο με όλα τα καλά του:στιβαρό αλλά συνάμα με πληροφόρηση. ρώτα και την μοτοτζιπί ομάδα της ducati . ακόμη και το καινούριο panigale V4 έχει ένα κλασσικό χυτό αλουμινένιο "front frame" ,κάτι σε παραλλαγή pivotless Honda. καμία σχέση με το monocoque του Panigale V2 που ντούμπλαρε και ως φιλτροκούτι.

    βέβαια είμαι και πολύ biased.μου αρέσει πάρα πολύ το vfr .μπορεί να φταίει το ότι τα πρώτα μου ss χιλιόμετρα έγιναν πάνω σε V4 Force (όχι αστεία ) 400άρι,που τότε (στην εφηβεία) έμοιαζε διαγαλαξιακό διαστημόπλοιο.

    edit:
    αυτό είναι,σε αυτό ακριβώς το χρώμα,με μια Sansei που έκανε εντελώς καυλωτικό ήχο,όπως και το cam gear drive (γρανάζια εκκεντροφόρων)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1987-honda-vfr-400r-20k-sale-japan.jpg 
Προβολές:	419 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	392170
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 15/01/2018 στις 20:05.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Χωρίς να έχω οδηγήσει κανένα από τα δυο, νομίζω ότι το bandit είναι πιο all round μηχανάκι, τίμιο και ικανό για ότι θέλεις. Προσωπικά, τα VFR ενώ είναι ομορφα, πάντα βρίσκω κάτι καλύτερο σαν εναλλακτική πρόταση...

  10. #25
    Για το vfr δεν μπορω να εχω γνωμη, μπορω να σου γραψω για τον ληστη ομως τον οποιο εχω στην κατοχη μου 7 χρονια.
    Απο αξιοπιστια, στα 7 χρονια αλλαξα μια μπαταρια κ 2 φορες πολλαπλασιαστη χωρις να ειναι χαλασμενος απλα ειχε ανακληση.
    Εχει τερατοδη δυναμη κ ροπη χωρις ΚΑΜΙΑ τρυπα σε ολο το φασμα των στροφων θα σε παει στα 255 που εχει το δικο τελικη με την μια.
    Φορτωνετε ΣΑΝ ΓΑΙΔΟΥΡΙ ταξιδευει με υψηλες ταχυτητες 170+ ανετα κι εχει δυναμη να προσπερασει.
    Με φτιαξιμο στην σελα, για να εισαι πιο ανετα αλλο ανεμοθωρακα, κ πιο σφιχτα ρυθμισμενη αναρτηση εισαι κομπλε.
    Εγω αλλαξα κ εξατμιση γιατι δεν μπορουσα να βλεπω το μπουρι, εβαλα κ φιλτρο k&n κ willbers ελατηρια κ λαδια στο μπροστινο κ ειμαι κομπλε.
    Ελπιζω να βοηθησα. καλη επιλογη σου ευχομαι. κ παντα ορθιος
    val

  11. #26
    Νομιζω πως το vfr ειναι ονομαστικα 800 αλλα πληρωνει τελη οσο και τα 650 .Για κανα δυο κυβικα δεν το πιανει η αμεσως επομενη κατηγορια που παιζουν τα 1000αρια .

    Εγω μπαντιτ θα επαιρνα .

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Κατηγορία τέλους κυκλοφορίας από 300 μέχρι 785 κυβικά, 55 ευρώ το τέλος. Το Vtec είναι 781 κυβικά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Προσωπικά δεν βρίσκω καμμιά σχέση μεταξύ τους ,μήπως απλά έχουν την ίδια τιμή σαν μεταχ/να και δεν το ξέρω ?

  14. #29
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Ναι, οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω.

    Σαν σύγκριση θα μπορούσα να σου βάλω και άλλα που κοιτάω και θα κοίταγα, πάντα σε μεταχειρισμένο, τελείως διαφορετικά με αυτά εδώ, με άλλα επίπεδα τιμών (ΚΤΜ 990, BMW1200GS, Tiger,....)

    Το VFR είναι για μένα πολυ όμορφο, το Bandit είναι εργαλείο.

    Μετράμε αξιοπιστία, μακροζωία, το να κάνω 700 χλμ σε μια μέρα και να μην αμφιβάλλω για κάτι. Να μην ασχοληθώ με λάδια, ανορθωτές, αντλίες βενζίνης, άξονας, πάνω τρόμπες-κάτω τρόμπες, πλαστικούς ταχυσυνδέσμους και πάει λέγοντας...
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Ναι, οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω.

    Σαν σύγκριση θα μπορούσα να σου βάλω και άλλα που κοιτάω και θα κοίταγα, πάντα σε μεταχειρισμένο, τελείως διαφορετικά με αυτά εδώ, με άλλα επίπεδα τιμών (ΚΤΜ 990, BMW1200GS, Tiger,....)

    Το VFR είναι για μένα πολυ όμορφο, το Bandit είναι εργαλείο.

    Μετράμε αξιοπιστία, μακροζωία, το να κάνω 700 χλμ σε μια μέρα και να μην αμφιβάλλω για κάτι. Να μην ασχοληθώ με λάδια, ανορθωτές, αντλίες βενζίνης, άξονας, πάνω τρόμπες-κάτω τρόμπες, πλαστικούς ταχυσυνδέσμους και πάει λέγοντας...
    Μικρό για δεύτερο έχεις ?

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. SUZUKI BANDIT 1250 S...
    από kalant στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 291
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2014, 08:36
  2. Καταναλωση Bandit 1250;
    από Ληστης στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2013, 01:16
  3. Τεστ 50.000 χλμ. για το Bandit 1250
    από PortisHead στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2010, 17:03
  4. Γνωμες για Bandit 1250..
    από George_M. στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 13:30
  5. TDM 900 vs CBF1000 vs BANDIT 1250
    από kostasmms στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 17:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF