Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Προβλημα με ασφαλιστικη μετα απο τρακαρισμα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480

    Προβλημα με ασφαλιστικη μετα απο τρακαρισμα

    Καλησπερα σε ολους και καλη χρονιά,

    ειχα προσφατα ενα ατυχημα με αυτοκινητο. Εφταιγε ο αλλος (βγηκε απο στοπ) και ολα καλα, δηλωση, θα πληρωσει κτλ. Το προβλημα ειναι οτι μολις μας πηρε η Ιντεραμερικαν και μας ειπε οτι απο τη στιγμη που το αυτοκινητο εχει περασει την 3ετια (ειναι 4ων) πρεπει να πληρωσουμε εμεις το 30%!!

    Μου ακουστηκε εξαιρετικα απιθανο και 1) ηθελα τη γνωμη σας 2) για να εχετε και σεις τον νου σας.


  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Για κάθε καινούργιο ανταλλακτικό που θα μπει, ναι. Αν κι εμένα το 30% μου φαντάζει κάπως υπερβολικό
    Για μεταχειρισμένα όχι, τα πλΕρώνει όλα η ασφαλιστική.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Βάλε τα καλύτερα μτχ που θα βρεις.
    Δυστυχώς έτσι είναι.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Αν ειναι νομιμο, μολις πας να πλήρωθεις πες τους ότι θα φυγεις. Κανε ακυρωση συμβολαίου. Θα σου πουνε: ολες οι εταιρείες ετσι κανουν και πες τους: θα φυγω και απο τους επόμενους.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Τι να σας πω...
    Εμενα σε ατυχημα αυτοκινητου 15ετιας και σε μηχανη 7ετιας δε μου ειπαν τιποτα.
    Τα λενε και οποιος τσιμπησει,τσουπ γλιτωσαν 30%.
    Κατ εμε πες δε το δεχεσαι και ελατε παμε δικαστηριο,ακομα και εναντιον της δικιας σου της ασφαλιστικης.Μια χαρα θα πληρωθεις στο τελος,που δε θα φτασει δηλαδη στο τελος.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Ετσι ειναι για τα καινουρια ανταλλακτικα.Ή βαζεις μεταχειρισμενα ή βαζεις καινουρια και συμφωνεις με τον μαστορα να σου κοψει ενα φουσκωμενο τιμολογιο για εργασια και τα κανεις αποσβεση απο εκει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Κ κάπου εδώ βλέπεις πως κυριαρχεί ένας urban legend.
    Όλοι έτσι κάνουν, δε μπορείς να κάνεις τίποτα, βάλε τα καλύτερα μεταχειρισμένα κ βάλε τον μάστορα να σου κόψει της Παναγίας τα μάτια.

    1) διάβασε το ασφαλιστηρίο συμβόλαιο σου να δεις τι υπόγραψες. Αν υπόγραψες "σε περίπτωση αποζημίωσης μου πληρώνετε τα μισά" κανείς μόκο κ πλερωνεις.
    2) υπάρχουν όντως συντελεστές απομείωσης. Όσο παλαιότερο τόσο μικρότερη αποζημίωση. Ψάξε βρες τους.
    3) εάν έχετε την οικονομική δυνατότητα πλήρωσε την ζημιά από την τσέπη σου. Μάζεψε όλα τα παραστατικά από τα ολοκαίνουργια κ πανάκριβα ανταλλακτικά που θα τοποθετήσεις, βάλε ένα δικηγόρο να μιλάει με την ασφαλιστική (οπότε σε πάρουν τηλ να μην δεχθείς καμία προσφορά τους εκτός κι αν σου πληρώσουν όσα έδωσες) κ περίμενε 3-4 χρόνια να εκδικασθεί η υπόθεση σου. 99% θα αποζημιωθείς στο ολόκληρο συν νόμιμους τόκους

  8. #8
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Κ κάπου εδώ βλέπεις πως κυριαρχεί ένας urban legend.
    Όλοι έτσι κάνουν, δε μπορείς να κάνεις τίποτα, βάλε τα καλύτερα μεταχειρισμένα κ βάλε τον μάστορα να σου κόψει της Παναγίας τα μάτια.

    1) διάβασε το ασφαλιστηρίο συμβόλαιο σου να δεις τι υπόγραψες. Αν υπόγραψες "σε περίπτωση αποζημίωσης μου πληρώνετε τα μισά" κανείς μόκο κ πλερωνεις.
    2) υπάρχουν όντως συντελεστές απομείωσης. Όσο παλαιότερο τόσο μικρότερη αποζημίωση. Ψάξε βρες τους.
    3) εάν έχετε την οικονομική δυνατότητα πλήρωσε την ζημιά από την τσέπη σου. Μάζεψε όλα τα παραστατικά από τα ολοκαίνουργια κ πανάκριβα ανταλλακτικά που θα τοποθετήσεις, βάλε ένα δικηγόρο να μιλάει με την ασφαλιστική (οπότε σε πάρουν τηλ να μην δεχθείς καμία προσφορά τους εκτός κι αν σου πληρώσουν όσα έδωσες) κ περίμενε 3-4 χρόνια να εκδικασθεί η υπόθεση σου. 99% θα αποζημιωθείς στο ολόκληρο συν νόμιμους τόκους
    100% Σωστό εκτός απο την αναμονή η οποία στην καλύτερη περίπτωση ειναι 5-7 έτη
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    μου φαινεται υπερβολικό.
    σιγουρα υπάρχουν σενάρια και σενάρια.

    η ιντεραμερικαν ειναι η ασφαλιστική του άλλου;
    η δική σου ασφαλιστική τι λέει;

    αμα εχεις νομική προστασια στο συμβόλαιο πες οτι δεν συμφωνεις και να πατε δικαστικα. Επίσης, υπήρχε τραυματισμός στο συμβάν; αν ναι, έφυγες με ασθενοφορο; (εστω και προληπτικά).
    1 φορα πήγα στο δικαστήριο σε τροχαίο και μέχρι να γίνει "Η δική μας" δίκη... δεν φαντάζεσαι τι άκουσα...Πλέον νιώθω προετοιμασμένος για τέτοιο συμβάν....

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Εν τελει μιλησαμε με το συνεργειο και φουσκωσε τον λογαριασμο... Καλη συνεχεια

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 700_Thespieis Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Εν τελει μιλησαμε με το συνεργειο και φουσκωσε τον λογαριασμο... Καλη συνεχεια
    #ΑΝΤΕ_ΓΕΙΑ η φαση!
    Ωραιος! Σε καποιες περιπτωσεις ετσι πρεπει!

    4 χρονων αμαξι (μερικοι τα εχουν σε κατασταση βιτρινας) και να ζητουν συμμετοχη 30% ? Βρωμιαρηδες....


    Στη δικη μου περιπτωση με τρακαραν 2 φορες.
    Η 1η, ηταν στο 3μηνο επανω (ΚΟΥΤΑ!!) ... αποζημιωθηκα στο ακεραιο.
    Η 2η, ηταν στη 2ετια, αποζημιωθηκα ξανα στο ακεραιο.

    Φιλος μου, ασφαλιστης μεσω του οποιου ειμαι ασφαλισμενος, λεει οτι στο φακελο τους καποιες ασφαλιστικες υπολογιζουν τα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ανταλλακτικα (φερινγκ) που τοποθετηθηκαν στο τελευταιο συμβαν και με αυτα πορευονται! Δηλαδη, εαν στην 4ετια χτυπα ξυλο, σου κανει κολυμπηθροξυλο καποιος ολα τα πλαστικα μερη και αλλαχτουν απο την ασφαλιστικη του υπαιτιου με γνησια ολοκαινουρια ως ειθισται, εαν σε 2 χρονακια υπαρξει ξανα ζημια στα ιδια μερη, υπολογιζονται ως καινουρια.

    Φυσικα ολο αυτο προυποθετει τρεξιμο, εκτος φιλικου διακανονισμου, ομως εαν εχεις υπομονη δικαιωνεσαι.
    Κρατα ενα αντιγραφο με ολα τα παραστατικα που μπορεις, γιατι ποτε δεν ξερεις.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  12. #12
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Καραγκιοζιλίκια των ασφαλιστικών. Η υποχρέωσή τους είναι να πληρώσουν για να γίνει όπως ήταν και άρα να πληρώσουν ό,τι χρειαστεί απλά προσπαθούν να τη βγάλουν φτηνά

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 700_Thespieis Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Εν τελει μιλησαμε με το συνεργειο και φουσκωσε τον λογαριασμο... Καλη συνεχεια
    Μεγάλο ατόπημα να το λες δημόσια,ποτέ δεν ξέρεις
    Φιλικά
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leo1964 Προβολή μηνύματος
    Μεγάλο ατόπημα να το λες δημόσια,ποτέ δεν ξέρεις
    Φιλικά
    +675.Αυτα τα κρατάς για τον εαυτό σου γιατί έτσι εκθετεις και το μηχανικό σου

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2015
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    +675.Αυτα τα κρατάς για τον εαυτό σου γιατί έτσι εκθετεις και το μηχανικό σου

    πλέον πολλά στοιχεία στο δικαστήριο στηρίζονται στο Facebook κτλ...οι δικηγόροι το ψάχνουν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με ασφαλιστική!!!
    από sernodas2 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 19:24
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2013, 18:42
  3. Προβλημα με μπεκ μετα απο καθαρισμο
    από libali10 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2012, 16:13
  4. Προβλημα με τα φρενα μετα απο αλλαγη παραμετρων
    από apsogos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2011, 13:57
  5. Πρόβλημα με e-mail από UPS
    από Kotsis23 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2009, 02:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF