Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Aprilia pigaso strada 660 2006+όχι το trail

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/01/2018
    Μηνύματα
    19

    Aprilia pigaso strada 660 2006+όχι το trail

    Καλημέρα σε όλους
    Έχει κανείς άποψη για το aprilia που αναφέρω

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ένα Yamaha xtx660, καλύτερο σε σημεία(επιτέλους στροφόμετρο κ πολυδιακοπτης στο αριστερό γκριπ) αλλά και με "ιταλικά" θεματάκια κυρίως στην κλειδαριά που θέλει πατέντα asap αν δεν το έχει κάνει ο προηγούμενος.
    Θα βρεις πολύ πληροφορία στο aprilia bikers.

    Από κει κ πέρα έχει κ εξαιρετικές τιμές αγοράς (αφού αγοράζεις... Αν πούλαγες απο καινούργιο θα εκλαιγες)

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Το έχω 8 χρόνια τώρα (αγορασμένο κούτα) και δεν το δίνω με την καμιά
    Παπί όπου χρειάζεται, ταξιδεύει ανετα με 140-150 (εκεί το ΧΤΧ χορεύει καρσιλαμά....) έχει 5 pαραπάνω ίππους από το ΧΤΧ λόγω χαρtογράφησης aprilia.
    Tο θέμα με την κλειδαριά το αντιμετώπισα κι εγώ, το κόστος επισκευής γελοίο, δεν στο ξαναεμφανίζει.
    Το καντράν έχει θεματάκια με το νερό σε πλύσιμο (ΜΑΚΡΙΑ από πιεστικά) μετατρέπεται σε...ενυδρείο και αν δεν το ανοίξεις να στεγνώσει πριν το πιάσει ο ήλιος σου καίει την LCD οθόνη καθώς οι σταγόνες του νερού ανεβαίνουν στην επιφάνεια και λειτουργούν ως φακός... (παθών, το έχω αναφέρει με φωτό κάπου εδώ μέσα) δεν επηρεάζει πάντως την λειτουργία του, απλά μέρα με ήλιο δεν βλέπεις σχεδόν τίποτα. Η στεγανοποίηση του δε, πολύ εύκολη (υπάρχουν πλήρεις οδηγίες για το πως να το κάνεις μαζί με τα της κλειδαριάς, στο apriliabikers, στείλε μήνυμα στο μέλος εδώ, Bross400rpm είναι mod εκεί, θα σε κατατοπίσει να τα λάβεις αν με το καλό προχωρήσεις στην αγορά , (το συστήνω ανεπιφύλακτα )
    Τα π΄ρωτα που βγήκαν είχαν προβληματική τρόμπα βενζίνης και έχει γίνει ανάκληση, τσέκαρε αν έγινε σε αυτό που στοχεύεις, εγώ το πήρα όταν βγήκαν τα τελευταία από το εργοστάσιο με την αναβαθμισμένη τρόμπα.
    Μπροστινό φρένο, απλά θεϊκό για την κατηγορία... το πίσω πολύ δυνατό και κάπως αναίσθητο, σπάνια το χρησιμοποιώ
    Έχω κάνει 60.000+ χλμ και δεν καίει σταγόνα (με τα σέρβις στην ώρα τους, βεβαίως)
    Ότι άλλο, εδώ είμαι, ρώτα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Εχω το R και θεωρό το strada πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα, ειδικα το συστημα εξαγωγής οπου οι κουρμπες βγαινουν απο πανω καθως και καλαισθητες μαμα εξατμίσεις καμια σχεση με τα μπουρια τοy ΧΤ .
    Ένσταση οι πλαστικές ποδιες και τα ακριβα ανταλλακτικα περιφερειακων (οχι μοτερ) λογω Aprilia.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Καλησπέρα.
    Είχα στην κατοχή μου για 4 χρόνια ένα strada του 2007 χρυσό. Έχει 2-3 ψιλά θεματάκια όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω. Αν τα λύσεις έχεις μηχανάκι για μια ζωή.
    Όταν το είχα έφτιαξα ένα pdf με τις 'επεμβάσεις" που χρειάζεται για να ξενοιάσεις μια και καλή. Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ https://drive.google.com/open?id=0B1...HZ6cm9ocDNMejA
    Το μηχανάκι δεν πρόκειται να σε απογοητεύσει. Από την Aprilia είμαι δυσαρεστημένος που αφήνει χρόνια προβλήματα (βλ διακόπτης - διόρθωση με τοποθέτηση ρελέ των 2,5 ευρώ) να ταλαιπωρούν τους πελάτες της.
    Για μένα ποτέ ξανά Aprilia.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Flying Mythos
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    79
    Το είχα για 10 χρόνια από το 2007 μέχρι 2017. Τα πρώτα χαζοπροβλήματα λύθηκαν εύκολα με τη βοήθεια του γνωστού μηχανικού (bill). Έκτοτε λειτούργησε απροβλημάτιστα με τα service του να γίνονται πάντα προγραμματισμένα χωρίς να κάνει ποτέ τσικ. Πουλήθηκε προσφάτως (τον Απρίλιο) με 102.000 χλμ σε άριστη κατάσταση λόγω μη χρήσης. Πλέον το χαίρεται άλλος, είναι σε άριστη κατάσταση και έχει 105.000 χλμ. Θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα σε οποιονδόποτε.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/01/2018
    Μηνύματα
    19
    Σας ευχαριστώ όλους σάς για τής πληροφορίες που μου δώσατε είμαι σχεδόν έτοιμος να κάνω την αγορά αυτού
    Κάτι πολύ σημαντικό για εμένα είναι το κόστος τον service και του μικρού και ενωηται του μεγάλου service.
    Όποιος επιθυμεί να μου στείλει κάποιο link με τιμές ανταλλακτικών parts η ότι άλλο θεωρεί ότι θα με βοηθήσει.
    Ευγνωμον.
    Υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη να προτείνει κάνα μάστορα

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Καλοριζικο, αν θα το παρεις καινούργιο αναγκαστικά τα πρώτα σερβις στην Aprilia με οτι αυτό συνεπάγεται
    Αν μεταχειρισμένο θα αγοράζεις ανταλλακτικά Yamaha με λιγα λογια τζαμπα, φιλτρο 5 ευρω και καθε 5.000 2,6 λιτρα λαδι Χ 10 ευρω το Λιτρο, (H aprilia συνιστα συνθετικο με αλλαγη καθε 7.500 )
    καθε 20.000 ελεγχος ψεκασμου - βαλβιδων αλλα μεταξυ δεν χρειαζεται....
    Με 2 λεξεις το μηχανακι δεν θελει τιποτα,
    Και παλι καλοριζικο και καλα χιλιόμετρα,

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/01/2018
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Καλοριζικο, αν θα το παρεις καινούργιο αναγκαστικά τα πρώτα σερβις στην Aprilia με οτι αυτό συνεπάγεται
    Αν μεταχειρισμένο θα αγοράζεις ανταλλακτικά Yamaha με λιγα λογια τζαμπα, φιλτρο 5 ευρω και καθε 5.000 2,6 λιτρα λαδι Χ 10 ευρω το Λιτρο, (H aprilia συνιστα συνθετικο με αλλαγη καθε 7.500 )
    καθε 20.000 ελεγχος ψεκασμου - βαλβιδων αλλα μεταξυ δεν χρειαζεται....
    Με 2 λεξεις το μηχανακι δεν θελει τιποτα,
    Και παλι καλοριζικο και καλα χιλιόμετρα,
    Να είσαι καλά φίλε μου .
    Μεταχειρισμένο φίλε μέχρι 2000€ έχω βρει στο car .
    Σορυ κιόλας βγαίνουν ακόμα καινούργια;;;

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAFETZHS Προβολή μηνύματος
    Να είσαι καλά φίλε μου .
    Μεταχειρισμένο φίλε μέχρι 2000€ έχω βρει στο car .
    Σορυ κιόλας βγαίνουν ακόμα καινούργια;;;
    Όχι πια το τελευταίο βγήκε το 2001....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/01/2018
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όχι πια το τελευταίο βγήκε το 2001....
    Το 2011 μάλλον θες να πεις έεεε;;;;

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAFETZHS Προβολή μηνύματος
    Το 2011 μάλλον θες να πεις έεεε;;;;
    xaxaxaxa όντως, μου ξέφυγε στην πλΕκτρολόγηση

    Ναι, το 2011
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/01/2018
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το έχω 8 χρόνια τώρα (αγορασμένο κούτα) και δεν το δίνω με την καμιά
    Παπί όπου χρειάζεται, ταξιδεύει ανετα με 140-150 (εκεί το ΧΤΧ χορεύει καρσιλαμά....) έχει 5 pαραπάνω ίππους από το ΧΤΧ λόγω χαρtογράφησης aprilia.
    Tο θέμα με την κλειδαριά το αντιμετώπισα κι εγώ, το κόστος επισκευής γελοίο, δεν στο ξαναεμφανίζει.
    Το καντράν έχει θεματάκια με το νερό σε πλύσιμο (ΜΑΚΡΙΑ από πιεστικά) μετατρέπεται σε...ενυδρείο και αν δεν το ανοίξεις να στεγνώσει πριν το πιάσει ο ήλιος σου καίει την LCD οθόνη καθώς οι σταγόνες του νερού ανεβαίνουν στην επιφάνεια και λειτουργούν ως φακός... (παθών, το έχω αναφέρει με φωτό κάπου εδώ μέσα) δεν επηρεάζει πάντως την λειτουργία του, απλά μέρα με ήλιο δεν βλέπεις σχεδόν τίποτα. Η στεγανοποίηση του δε, πολύ εύκολη (υπάρχουν πλήρεις οδηγίες για το πως να το κάνεις μαζί με τα της κλειδαριάς, στο apriliabikers, στείλε μήνυμα στο μέλος εδώ, Bross400rpm είναι mod εκεί, θα σε κατατοπίσει να τα λάβεις αν με το καλό προχωρήσεις στην αγορά , (το συστήνω ανεπιφύλακτα )
    Τα π΄ρωτα που βγήκαν είχαν προβληματική τρόμπα βενζίνης και έχει γίνει ανάκληση, τσέκαρε αν έγινε σε αυτό που στοχεύεις, εγώ το πήρα όταν βγήκαν τα τελευταία από το εργοστάσιο με την αναβαθμισμένη τρόμπα.
    Μπροστινό φρένο, απλά θεϊκό για την κατηγορία... το πίσω πολύ δυνατό και κάπως αναίσθητο, σπάνια το χρησιμοποιώ
    Έχω κάνει 60.000+ χλμ και δεν καίει σταγόνα (με τα σέρβις στην ώρα τους, βεβαίως)
    Ότι άλλο, εδώ είμαι, ρώτα
    Ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια σού μου άνοιξες τα μάτια που λένε.
    Ακόμα δεν έχω κάνει την αγορά τις μηχανης.
    Μου προτείνεις να δώσω λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρω του 2009 π.χ γιατί κοντά στα 2000 που διαθέτω είναι μοντέλα του 2005-2006 αυτά μάλλον θα έχουν το θέμα με την τρόμπα βενζίνης που αναφέρεις;;;

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΚΥΡΩΣΗ Η ΟΧΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΔΙΑΚΟ 1100m ΥΨΟΣ
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2004, 19:42
  2. Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 10:03
  3. Ηρθαμε από το TRAIL!!! Φωτογραφικό υλικό:
    από Adventure-R στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 12:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF