Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: shoei nxr tc5 ή xlite x803 replica stones carbon

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2013
    Μηνύματα
    40

    shoei nxr tc5 ή xlite x803 replica stones carbon

    καλημέρα παλικάρια.

    είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο κράνη και δεν μπορώ να αποφασίσω.Δώστε μια βοήθεια. Shoei δεν έχω βάλει ποτέ (μόνο δοκιμή και κάθετε καλά) Από xlite εχω το 802 (όχι το rr) και μπορώ να πω ότι είμαι σχεδόν 9/10 ευχαριστημένος. η μηχανή είναι ένα 600 γυμνό (ήταν ντυμένο αλλά κάποια καλά παιδιά είπαν να το κάνουν γυμνό

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    NXR Τα καλα πρωτα Ειναι ελαφρυ και πολυ καλα ζυγισμενο. Πολυ καλο οπτικο πεδιο. Τελειο PINLOCK. Η ζελατινα κλεινει καλα. Καλη αισθηση απο εσωτερικο. Μεχρι τα 160 που δοκιμασα δε κουναει[σε γυμνο μηχανακι]. Τα κακα νεα ΜΠΑΖΕΙ αερα απο το υποσιαγωνο, μεχρι δακρυων! Το μπαλωσα προχειρα,αλλα καπια στιγμη θα το ντυσω με δερματινη! Οι αεραγωγοι ανοιχτοι κανουν θορυβο. Ο αεραγωγος στο σαγονι, μπαζει τοσο αερα, που θα τρωμε και κανα εντομο το καλοκαιρι! Στην μεσαια σκαλα σφυριζει! Με κανα κοματακι σφουγκαρι ισως λυθει το θεμα. Αυτα για την ωρα!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2013
    Μηνύματα
    40
    ευχαριστώ για την απάντηση αλλά από αυτά που μου λες μάλλον xlite και όχι nxr. 500€ δεν είναι λίγα και να πρέπει να κάνεις πατεντες για να μην έχεις θέματα.

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Εγώ δεν έχω κανένα από τα παραπάνω "προβλήματα" και το έχω δοκιμάσει και σε ταχύτητες άνω των 200 χλμ/ώρα. Βέβαια εγώ το αγόρασα ~300€. Δε νομίζω ότι θα έδινα 500+.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Εχει στο helmetcity nxr απο 305e μεχρι 418ε. Το υποσιαγονο ειναι 10λεπτα δουλεια! Και εγω δεν θα εδινα ποτε 500+ για γραφικα. Αλλα το γουσταρα το terminus tc9 απο τοτε που βγηκε! Οταν το ειδα στο ραφι, το πηρα χωρις δευτερη σκεψη, ταμειο, 480, μεγεια! Γιαυτο οταν εχει κρυο εδω πανω, μουρχετε τοτραγουδι, δακρυζω με παραπονο!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Το μόνο αρνητικό του Nxr για μένα είναι ο θόρυβος (σε σχέση με το Qwest που είχα).
    Στα υπόλοιπα συμφωνώ με Blitz

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Το μόνο αρνητικό του Nxr για μένα είναι ο θόρυβος (σε σχέση με το Qwest που είχα).
    Και για μένα το ίδιο. Αν και είναι πιο αθόρυβο από το προηγούμενο κράνος μου (X-spirit), ανακαλύπτω ότι δεν είναι όσο αθόρυβο θα ήθελα τελικά, αλλά μάλλον δεν μπορείς να τα έχεις όλα...
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2013
    Μηνύματα
    40
    το xlite το σκέτο το παίρνω με 420 ενώ με γραφικά 520. Ξέρω ότι δεν αξίζει 100€ παραπάνω για γραφικά αλλά να παίρνουμε και κάτι που γουστάρουμε. Για το nxr διάβασα στο skroutz από χρήστες ότι βάζει αέρα στα μάτια παρόλο που είναι κλειστή η ζελατίνα. Παίζει κάτι τέτοιο; Επίσης γνωρίζει κανείς εάν παίζει κάπου test ride; Από xlite έχω εμπειρία από shoei όχι.

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Εγώ δεν έχω παρατηρήσει ποτέ να "βάζει αέρα". Βέβαια πάντα φοράω το Buff μου, οπότε ίσως παίζει κι αυτό ρόλο.

    Και δε νομίζω ότι δίνονται κράνη για δοκιμή. Μόνο εντός καταστήματος.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Δεν μπενει αερας απο την ζελατινα, κλεινει καλα! Βρες ενα και δοκιμασετο, τοσος κοσμος το αγωρασε εκει κατω!

  11. #11
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    απο το σαγονι βαζει αερα οντως.

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Μπαινει αερας απο τη ζελατινα,περνανε εντομα απο τον αεραγωγο,απο κατω περναει λεει κρυο,ο αλλος φοραει παντα το κασκολ της γιαγιας του ...ρε τι λετε και δεν κλαίτε;
    Ουτε μαντήλια ούτε αερηδες ουτε υποσιαγωνα επιρρινια φορώ και το λρανος ειναι αστερι.
    Οσο για το θορυβο,ναι προφανως δεν ειναι αθορυβο τελειως αλλα σε σχσεση με το χσπιριτ ειναι μουγγη χορωδία.
    Πολυ σοβαρο κρανος για 300€!
    Το χλιτε δεν το ξερω περα απο στατικες δοκιμές
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Θεωρητικά ο αντίπαλος του x803 είναι το shoei x-spirit3. Μεταξύ αυτών θα προτιμουσα το το shoei αλλά μεταξύ του 803 και του nxr θα προτιμουσα το 1ο .

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Κλεμαι ειπαμε, κλεμαι! Το καλοκαιρι θα δουμαι αν περνανε μπαμπουρες απο τον αεραγωγο. Τωρα δε πεταει τιποτις εδω πανω! [Πολυ σοβαρο κρανος για 300€!] Εγω το πηρα 480 και ειναι πιο σοβαρο απ τα δικα σας Οντως ειναι καλο κρανος και θα πορευθω με τα ψεγαδια του. Παμ καμια βολτα τωρα, μεχρι δακρυων

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Το nxr έχει πολύ ωραία γραφικά! Βέβαια 500 ευρώ ούτε εγώ θα τά έδινα. Υποτίθεται ότι είναι ο αντικαταστάτης του xr1100 αλλά κάπου διάβασα ότι δεν είναι καλύτερο τελικά, αυτό με κάποια επιφύλαξη γιατί δεν το έχω για να μπορώ να το πω με σιγουριά. Εκείνο που εγώ διαπίστωσα σαν κάτοχος του xr1100 είναι ότι αυτά τα κράνη προορίζονται για σκυφτά μηχανάκια κι όταν το χρησιμοποιούσα (το xr1100) με γυμνό μηχανάκι το hornet συγκεκριμένα είχα θέματα με την αεροδυναμική, την σταθερότητα κλπ παρόλο που το κράνος ήταν αρκετά εφαρμοστό. Όταν το χρησιμοποίησα αργότερα με σκυφτό μηχανάκι είδα ένα άλλο κράνος.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei NXR vs X-Lite X-802RR Ultra Carbon vs ?
    από BabisStinson στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2018, 19:47
  2. Shoei nxr vs rf 1200...τελικα διαφερουν/???
    από 4now στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2015, 23:55
  3. Νέο SHOEI NXR/RF1200
    από eBoLaGR στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2013, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF