Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Harley Davidson Street 750 vs Honda Rebel 500

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138

    Harley Davidson Street 750 vs Honda Rebel 500

    Αρχικά είδα το Honda και μου άρεσε απίστευτα. Κατόπιν χωρίς να το έχω δει από κοντά το μάτι μου έπεσε στην Harley..και το κόστος συγκριτικά με τα αλλά μοντέλα της δεν μου φάνηκε απαγορευτικό.


    Είναι συγκρίσιμα μοντελα η καμία σχέση? Ουσιαστικά η αγορά θα γίνει (αν γίνει) μόνο για μια Κυριακατικη βόλτα η καμία εκδρομουλα, καφεδάκι με φίλους και όχι για να καλύψει καθημερινές ανάγκες μετακίνησης.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    γινε σαφεστερος οπως μοντελλο τιμη χρονολογια κλπ
    εκτος αν μιλας για καινουργια
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αν ήταν να πάρεις Harley δε θα το συζητούσες, θα το ήξερες ήδη. Είναι όντως πολύ καλή η τιμή (για Harley) πάντως.

    Ρίξε μια ματιά και στο Vulcan S της Kawasaki σ'αυτήν την κατηγορία. Όμορφο μηχανάκι, με δοκιμασμένο μοτέρ.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Για καινούριο μιλάω. Το ερώτημα είναι αν ουσιαστικά οι μηχανές αυτές είναι στην ίδια κατηγορία.
    Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν η Harley έχει ABS.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος

    Ρίξε μια ματιά και στο Vulcan S της Kawasaki σ'αυτήν την κατηγορία. Όμορφο μηχανάκι, με δοκιμασμένο μοτέρ.
    Όμορφο δείχνει αλλά ξεφεύγει σε τιμη..8250-8700
    Η Harley είναι στα 7700 και το Honda στα 6900
    Τελευταία τροποποίηση από haf; 25/01/2018 στις 06:57.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Ψάχνομαι ακόμη και μετά απο αρκετές γύρες σε εκθέσεις έχω δει τα παρακάτω...

    Harley Davidson Street 750 στα 9000
    Honda Rebel 500 στα 7000
    Suzuki SV650 στα 7000
    Triumph Street Twin 900 στα 10000

    Δεν ξέρω αν είναι όλες οι προτάσεις είναι στο ίδιο στυλ, γεωμετρία απλά συγκρίνω με την εικόνα και τι μου αρέσει μέχρι τώρα.

    Έχει κάποιος να προσάψει κάποια εμπειρία για κάποιο από τα παραπάνω..

  6. #6
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Το Street twin απο 8.990€ δεν ξεκινάει;
    Δεν έχω καμία εμπειρία απ αυτά που λες, απλά το sv μου κάνει για καθημερινή μετακίνηση, ενώ αν ήθελα κάτι για κυριακάτικη βόλτα θα πήγαινα στο Harley ή το Triumph

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Το Street twin απο 8.990€ δεν ξεκινάει;
    Δεν έχω καμία εμπειρία απ αυτά που λες, απλά το sv μου κάνει για καθημερινή μετακίνηση, ενώ αν ήθελα κάτι για κυριακάτικη βόλτα θα πήγαινα στο Harley ή το Triumph
    Έχεις δίκιο κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Ψάχνομαι ακόμη και μετά απο αρκετές γύρες σε εκθέσεις έχω δει τα παρακάτω...

    Harley Davidson Street 750 στα 9000
    Honda Rebel 500 στα 7000
    Suzuki SV650 στα 7000
    Triumph Street Twin 900 στα 10000

    Δεν ξέρω αν είναι όλες οι προτάσεις είναι στο ίδιο στυλ, γεωμετρία απλά συγκρίνω με την εικόνα και τι μου αρέσει μέχρι τώρα.

    Έχει κάποιος να προσάψει κάποια εμπειρία για κάποιο από τα παραπάνω..
    θα σου πω την αποψη μου
    το street 750 κοστίζει το μαύρο 8235
    είναι cruiser με κανονικά ονφαδικα μαρσπιέ είναι πολύ ανετο κυρίως λόγο του ψηλού προφίλ πίσω ελαστικού που συμβάλει στην κοντή πίσω ανάρτηση αλλά με άνετο προσανατολισμό δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα σε κακά οδοστρώματα
    έχει cool θέση οδήγησης οτι πρέπει για αντι-πρίζα αλλά δεν χρειάζεται είτε διαμόρφωση είτε μετατροπή η πίσω σέλα αν χρειαστεί να ανέβει συνεπιβάτης.
    Στα μείον είναι επίσης το φτωχικό επίπεδο πληροφορίες όργανο(ενώ στα sportster το ίδιο παρέχει πολλές απο την σύγχρονες πληροφορίες που κάνουν καλύτερη συμβίωση πανω). Το φιλτροκούτι στο πλάι εάν είσαι πάνω απο 1.80 μπορεί να σε εμποδίζει.
    Έχει πολύ ικανό σε ευστροφία μοτέρ με πολύ καλό ήχο που θυμίζει harley χωρίς πλαδαρούς καγκούρικους ήχους.

    το rebel είναι το φθηνότερο cruiser της αγοράς καλό για τα λεφτά καλο για καθεμέρα όχι για να το συγκρίνεις με το street 750 που είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος και μοτέρ με V2 χαρακτήρα.

    το sv650 είναι Midweight naked sport street αλλο πράμα που όμως έχει προτιμηθεί σε τέτοια διλήμματα λόγο του κλασσικού στρόγγυλου προβολέα και του διαχρονικου σχήματος με το sv650 του '99 και πολύ τίμιας τιμής, όμως άλλο πράμα

    το triumph street twin είναι η πιο μοδάτη(και φθηνότερη συνάμα) έκδοση των T100, η καινούργια τιμή '18 λένε ξεκινάει απο τα 9000 πολύ καλή προσφορά διότι κοστολογούταν στα 9500.
    Όμως έαν το σκέφτεσαι για triumph αξίζει να δώσεις ένα χιλιάρικο παραπανω για το Τ100 που είναι ότι πιο original σε bonneville απο τα πρώτα μοντέλα μέχρι σήμερα

    Όπως επίσης υπάρχει και το moto guzzi V7 απο τα 8800 όπου μαζί με τα bonne είναι οι cruizer προτάσεις της ευρώπης σε μια κατηγορία που χαρακτηρίστηκε modern classic

    To vulcan 650 που αναφέρθηκε αισθητικά διχάζει χρησιμοποιώντας πολλά στοκαρισμένα Parts από άλλα σύγχρονα μοντέλα αντί να επανασχεδίαση ή να πάρει στοιχεία απο τα αυθεντικά cruiser vulcan 800 '98

    Να πάρεις ότι σου αρέσει εσένα μιας η συγκεκριμένη κατηγορία δίνεται να κάθεσαι και να το χαζεύεις παρκαρισμένο
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    επίσης η yamaha διαμόρφωσε ενα μηχανάκι το scr950 αισθητικά είναι ενδιαφέρον στα 10+
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    θα σου πω την αποψη μου
    το street 750 κοστίζει το μαύρο 8235
    είναι cruiser με κανονικά ονφαδικα μαρσπιέ είναι πολύ ανετο κυρίως λόγο του ψηλού προφίλ πίσω ελαστικού που συμβάλει στην κοντή πίσω ανάρτηση αλλά με άνετο προσανατολισμό δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα σε κακά οδοστρώματα
    έχει cool θέση οδήγησης οτι πρέπει για αντι-πρίζα αλλά δεν χρειάζεται είτε διαμόρφωση είτε μετατροπή η πίσω σέλα αν χρειαστεί να ανέβει συνεπιβάτης.
    Στα μείον είναι επίσης το φτωχικό επίπεδο πληροφορίες όργανο(ενώ στα sportster το ίδιο παρέχει πολλές απο την σύγχρονες πληροφορίες που κάνουν καλύτερη συμβίωση πανω). Το φιλτροκούτι στο πλάι εάν είσαι πάνω απο 1.80 μπορεί να σε εμποδίζει.
    Έχει πολύ ικανό σε ευστροφία μοτέρ με πολύ καλό ήχο που θυμίζει harley χωρίς πλαδαρούς καγκούρικους ήχους.

    το rebel είναι το φθηνότερο cruiser της αγοράς καλό για τα λεφτά καλο για καθεμέρα όχι για να το συγκρίνεις με το street 750 που είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος και μοτέρ με V2 χαρακτήρα.

    το sv650 είναι Midweight naked sport street αλλο πράμα που όμως έχει προτιμηθεί σε τέτοια διλήμματα λόγο του κλασσικού στρόγγυλου προβολέα και του διαχρονικου σχήματος με το sv650 του '99 και πολύ τίμιας τιμής, όμως άλλο πράμα

    το triumph street twin είναι η πιο μοδάτη(και φθηνότερη συνάμα) έκδοση των T100, η καινούργια τιμή '18 λένε ξεκινάει απο τα 9000 πολύ καλή προσφορά διότι κοστολογούταν στα 9500.
    Όμως έαν το σκέφτεσαι για triumph αξίζει να δώσεις ένα χιλιάρικο παραπανω για το Τ100 που είναι ότι πιο original σε bonneville απο τα πρώτα μοντέλα μέχρι σήμερα

    Όπως επίσης υπάρχει και το moto guzzi V7 απο τα 8800 όπου μαζί με τα bonne είναι οι cruizer προτάσεις της ευρώπης σε μια κατηγορία που χαρακτηρίστηκε modern classic

    To vulcan 650 που αναφέρθηκε αισθητικά διχάζει χρησιμοποιώντας πολλά στοκαρισμένα Parts από άλλα σύγχρονα μοντέλα αντί να επανασχεδίαση ή να πάρει στοιχεία απο τα αυθεντικά cruiser vulcan 800 '98

    Να πάρεις ότι σου αρέσει εσένα μιας η συγκεκριμένη κατηγορία δίνεται να κάθεσαι και να το χαζεύεις παρκαρισμένο
    Νομίζω με κάλυψες πληρως και ουσιαστικά μου ξεκαθαρίσες το μυαλό..

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Δες και αυτό

    Όλα είναι δρόμος

Παρόμοια θέματα

  1. Νέα Harley Davidson 750 Street Rod
    από amyroukai στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2017, 16:27
  2. Harley-Davidson Street 750 & 500
    από hidefnick στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2013, 00:57
  3. Honda Bros 400 VS Kawasaki KLE 500 (Βοήθεια!)
    από stathis92 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2013, 22:59
  4. Yamaha Suzuki Honda Harley-davidson
    από blackrose στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2010, 19:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF