Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Δικαιούμαι απαλλαγή φορολογίας;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2018
    Μηνύματα
    1

    Δικαιούμαι απαλλαγή φορολογίας;

    Καλησπέρα παίδες!

    Θέλω να παραγγείλω κάποια ανταλλακτικά για μοτοσυκλέτα αντίκα από Γερμανία. Ισχύει ότι μπορώ να μην πληρώσω το ΦΠΑ επειδή πρόκειται για ανακατασκευή αντίκας και επειδή αφορά χόμπι; Κάπου το άκουσα και θέλω να το επιβεβαιώσω. Ευχαριστώ!

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Fanis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παίδες!

    Θέλω να παραγγείλω κάποια ανταλλακτικά για μοτοσυκλέτα αντίκα από Γερμανία. Ισχύει ότι μπορώ να μην πληρώσω το ΦΠΑ επειδή πρόκειται για ανακατασκευή αντίκας και επειδή αφορά χόμπι; Κάπου το άκουσα και θέλω να το επιβεβαιώσω. Ευχαριστώ!
    Πρωτη φορά το ακούω αυτό.
    Δεν ισχύει τουλάχιστον για εντός EU, εχω αγοράσει αρκετά τέτοια ανταλλακτικά. Η εταιρεία που θα σου τα πουλήσει αποδίδει ΦΠΑ κανονικότατα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Αν εχεις ευρωπαϊκό αφμ το στέλνεις μαζί με τα υπολοιπα στοιχεια σου και σου κόβει τιμολογιο χωρίς ΦΠΑ.
    Εννοείται και ελληνική διεύθυνση που θα σου στείλουν τα αντικειμενα.
    Το εκανα 3 φορες απο γερμανια
    Δεν παιζει ρολο αντίκα κλπ,παιζει ρολο να είσαι αλλοδαπός σε σχέση με την πωλήτρια εταιρεια.

    Υ.γ δεν το κανουν όλοι,την τελευταια φορά(πριν κάνα 3 μηνες)Μίλησα με 2 μαγαζιά και το τρίτο μου έστειλε της μπάρες οροφης που ήθελα για το αμάξι μου
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πρωτη φορά το ακούω αυτό.
    Δεν ισχύει τουλάχιστον για εντός EU, εχω αγοράσει αρκετά τέτοια ανταλλακτικά. Η εταιρεία που θα σου τα πουλήσει αποδίδει ΦΠΑ κανονικότατα.
    Αν ξαναψωνισεις απο εξωτερικό, ρώτησε το,όταν αγοράζουμε ενδοκοινοτικα δεν αποδίδουμε ΦΠΑ στην αλλοδαπή η αν αποδίδουμε(βλ. καύσιμα) υπάρχει τροπος,ανάλογα με το κράτος να μας επιστραφεί.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Αν ξαναψωνισεις απο εξωτερικό, ρώτησε το,όταν αγοράζουμε ενδοκοινοτικα δεν αποδίδουμε ΦΠΑ στην αλλοδαπή η αν αποδίδουμε(βλ. καύσιμα) υπάρχει τροπος,ανάλογα με το κράτος να μας επιστραφεί.
    Απο όσο ξέρω, αυτό ισχύει σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές μεταξύ εταιριών, αναφορικά με το 1ο τιμολόγιο της εισαγωγής.

    Σε συναλλαγές μεταξύ εταιρίας και ιδιώτη ισχύει το ΦΠΑ απο την χώρα εξαγωγής.

    Στην περίπτωση της εταιρίας θα πρέπει να κάνει intrastat για να δηλώσει την εισαγωγή δηλώνοντας το ΕΑΝ που είναι ο ευρωπαϊκός αριθμός κατηγορίας υλικού.

    Το ΦΠΑ είναι φόρος στον τελικό χρήστη μετακυλούμενος και όχι για τους ενδιαμεσα στάδια.
    Όποτε αν η εταιρία το αγοράσει για ιδιόχρηση, όποτε δεν θα το τιμολογήσει κάπου για να βάλει ΦΠΑ και να το αποδώσει τελικά στο ευρωπαϊκό κράτος που ανήκει, τότε πρέπει να το αποδώσει το ΦΠΑ δια συμψηφισμού.

    Δηλαδή να το συμψηφίσει με το ΦΠΑ που έχει απο τις πωλήσεις/αγορές της και αναλόγως να είναι χρεωστική ή πιστωτική.

    Φυσικά στο Ελλάδα κανείς δεν το κάνει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμο.

    Απο όσο ξέρω μέρος απο το εισπραχθέν ΦΠΑ κάθε κράτος το αποδίδει στην ευρωπαϊκή ένωση αφού είναι ευρωπαϊκος φόρος.

    Αυτά τα λίγα απο εμπειρία μιας και δεν είμαι ειδικός σε φορολογικά και δει ενδοκοινοτικές συναλλαγές ΦΠΑ.

    Κάποιος πιο ειδικός ίσως τα πει καλύτερα και πιο αναλυτικά.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    οταν αγοραζεις απο αλλη (ενδοκοινοτικα μιλαω παντα)χωρα,δινεις το ευρωπαικο σου αφμ και λοιπα στοιχεια σου που αποδεικνυουν την διευθυνση σου και ταυτοτητα η διαβατηριο αν εισαι εκει,φυσικη παρουσια.
    δεν πληρωνεις φπα σε ξενη χωρα.
    και σε περιπτωση που πληρωνεις,καυσιμα πχ,αν εισαι επαγγελματιας υπαρχει διαδικασια που σου το επιστρεφει η εκαστοτε χωρα,σε καμια περιπτωση δεν συμψηφιζεται με οποιο τυχον φπα στην χωρα σου(ελλαδα).

    πριν λιγο καιρο στην πορτογαλια πηγα σε ενα μαγαζι με αξεσουαρ αυτοκινητων και ηθελα να παρω κατι ακριβο,μου ειπαν οτι δεν μπορουσαν να πουλησουν χωρις φπα,σε αυτην την περιπτωση θα το επαιρνα κανονικα με το φπα και θα εκανα αιτηση για να μου επισταρφει οπως κανω στην ισπανια,γαλλια,αυστρια κ.α.
    εχω ψωνισει απο ισπανια,ολλανδια και γερμανια χωρις να μου βαλουν φπα.

    προυποθεση ειναι να εχεις ευρωπαικο αφμ(eori νομιζω λεγεται)

    σε οχηματα ισχυουν αλλες διαδικασιες οπως αποστολη εγγραφου τελωνειου η cmr οτι εισηχθη το οχημα στην χωρα σου και σου επιστρεφουν οι πωλητες ενα ποσο που σου κρατανε γι αυτο τον λογο.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν ισχύει !

    Σε καμμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό , σε εισαγωγή ιχ άνω των 30 ετών τα οποία κατατάσονται στην Δασμολογική Κλάση ώς αντικείμενα τέχνης , συλλογών και αρχαιοτήτων δεν καταβάλεται τέλος ταξινόμησης.
    Για κάθε άλλη συναλλαγή ισχύει το ισχύον καθεστώς ΦΠΑ της χώρας που βρίσκεται το κατάστημα ή ο πωλητής.
    Το ΦΠΑ μπορεί να μην καταβληθεί μόνο εάν διατηρείς εταιρεία , τελωνειακή αποθήκη (και εταρικό ισχύον ΑΦΜ) αλλά καταβάλεται κατά την πώληση των αγαθών με το ισχύον ΦΠΑ της χώρας στην οποία βρίσκεται το κατάστημα / εταιρεία.

    Κάτι που πολλοί αγνοούν είναι ότι κάποιες εταιρίες μπορεί από άγνοια να σας στείλουν αποστολή χωρίς ΦΠΑ αλλά έχουν υποχρέωση να καταχωρήσουν την άνευ φόρου αποστολή σε μια διεθνή βάση δεδομένων και σε περίπτωση διασταύρωσης αυτό θεωρείται λαθρεμπόριο μέ ότι συνέπειες αυτό συνεπάγεται...
    τον σεπτεμβριο πηρα απο γερμανικο eshop εξαρτηματα για το αυτοκινητο μου χωρις φπα,πως λες οτι δεν ισχυει?
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    τον σεπτεμβριο πηρα απο γερμανικο eshop εξαρτηματα για το αυτοκινητο μου χωρις φπα,πως λες οτι δεν ισχυει?
    Για δώσε eshop να το χρησιμοποιήσω και εγώ μιας και πριν 2 εβδομάδες που ψώνισα για το δικό μου τουτού πλήρωσα 19% ΦΠΑ σε αναλώσιμα (δεν μένω Γερμανία).

    Επίσης, διευκρίνησε αν :
    - χρησιμοποίησες στοιχεία εταιρίας με εταιρικό ΑΦΜ ή ως ιδιώτης
    - αν ήταν μεταχειρισμένα
    - αν ήταν μέσω eBay

    Για μεταχειρισμένα που αγόρασα μέσω eBay απο γερμανική εταιρία ανταλλακτικών για μηχανες φυσικά δεν είχε ΦΠΑ αλλά η στα λαγνεία ήταν μέσω eBay.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Για δώσε eshop να το χρησιμοποιήσω και εγώ μιας και πριν 2 εβδομάδες που ψώνισα για το δικό μου τουτού πλήρωσα 19% ΦΠΑ σε αναλώσιμα (δεν μένω Γερμανία).

    Επίσης, διευκρίνησε αν :
    - χρησιμοποίησες στοιχεία εταιρίας με εταιρικό ΑΦΜ ή ως ιδιώτης
    - αν ήταν μεταχειρισμένα
    - αν ήταν μέσω eBay

    Για μεταχειρισμένα που αγόρασα μέσω eBay απο γερμανική εταιρία ανταλλακτικών για μηχανες φυσικά δεν είχε ΦΠΑ αλλά η στα λαγνεία ήταν μέσω eBay.
    Δεν εχω εταιρεια,ειμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά δεν έδωσα επάγγελμα η εναρξη, όπως μου είχανε ζητήσει σε μια αποθήκη με λάστιχα στην Γερμανία.
    Καινούργια εξαρτήματα πήρα, μπάρες οροφής και βάσεις για το αμάξι μου.
    Απο το παρακατω μαγαζί το οποιο, αν κατάλαβα καλά,γιατί δεν ξέρω γερμανικά,το βρήκα απο κάτι σαν το ελληνικό Σκρουτζ.
    https://m.motointegrator.de/
    Περισυ και φέτος πήρα 2 ραδιόφωνα με τον ίδιο τροπο,παλι απο γερμανικό καταστημα,απλα εκείνα ηταν μεταχειρισμένα,αν και δεν μου είπε κάτι ο πωλητής για καινούργια η όχι.
    Εσύ απο κει που πήρες ρωτησες αν μπορείς να μην πληρωσεις το ΦΠΑ;
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  10. #10
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Οσοι το κάνουνε αυτό το κάνουνε από άγνοια γενικά, ή εν γνώσει τους αλλά γνωρίζοντας οτι δεν θα τους πιάσει ποτέ κανείς.
    Οπως λέει παραπάνω ο Gogost γενικά είναι τα πράγματα...
    Ειδικά βαριέμαι να τα αναλύω και δεν είμαι και φοροτεχνικός

    Κανονικά πρέπει να ελέγξουνε και μεσω VIES τα στοιχεία σου, οτι τι ΑΦΜ που τους έδωσες είναι ΟΚ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
    Βάλε εδώ το ΑΦΜ σου να δείς αν είναι νόμιμο για ενδοκοινοτικές συναλλαγές χωρίς χρέωση ΦΠΑ. Αν είναι νόμιμο, απλά εισαι ΕΣΥ υπόχρεος για τον ΦΠΑ στην χώρα σου στην ουσία...
    http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/

    Για το δικό μου ΑΦΜ βγάζει αυτό Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.PNG 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	21,6 KB 
ID:	392512

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    Οσοι το κάνουνε αυτό το κάνουνε από άγνοια γενικά, ή εν γνώσει τους αλλά γνωρίζοντας οτι δεν θα τους πιάσει ποτέ κανείς.
    Οπως λέει παραπάνω ο Gogost γενικά είναι τα πράγματα...
    Ειδικά βαριέμαι να τα αναλύω και δεν είμαι και φοροτεχνικός

    Κανονικά πρέπει να ελέγξουνε και μεσω VIES τα στοιχεία σου, οτι τι ΑΦΜ που τους έδωσες είναι ΟΚ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
    Βάλε εδώ το ΑΦΜ σου να δείς αν είναι νόμιμο για ενδοκοινοτικές συναλλαγές χωρίς χρέωση ΦΠΑ. Αν είναι νόμιμο, απλά εισαι ΕΣΥ υπόχρεος για τον ΦΠΑ στην χώρα σου στην ουσία...
    http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/

    Για το δικό μου ΑΦΜ βγάζει αυτό Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.PNG 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	21,6 KB 
ID:	392512
    Να είσαι σίγουρος οτι απο άγνοια δεν κανει τίποτα κανένας σε φορολογικά.
    Τεσπα,εγώ είπα κάτι το οποίο εκανα και κάνω ακόμα γιατί κινουμαι στα εΞωτερικα.
    Αν κανείς αγορες απο Ευρώπη,κανεις ευρωπαϊκό το αφμ σου,δεν κοστίζει κατι και την επόμενη φορά Ρώτας τον πωλητή,αν δεν πας σε άλλον,τόσο απλό.

    Υ.γ. το αφμ το το έβγαλε μη έγκυρο γιατί δεν το εχεις κανει ευρωπαικο.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  12. #12
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Ο ΦΠΑ είναι φόρος και πρέπει να αποδίδεται. Όταν υπάρχει ενδοκοινοτική συναλλαγή απλά δηλώνεται σε ποια χώρα θα αποδοθεί, στου πωλητή ή στου αγοραστή. Πολλοί επιλέγουν να πουλήσουν χωρις ΦΠΑ αλλά αυτό αυτόματα σημαίνει ότι ο αγοραστής υποχρεούται να καταβάλει τον αναλογούντα ΦΠΑ στην χώρα του.

    Αυτό που ο balakia λέει να κάνεις τον ΑΦΜ σου Ευρωπαϊκό εννοεί να δηλώσεις στην εφορία που ανήκεις ότι κάνεις ενδοκοινοτικές συναλλαγές αλλά αυτό ισχύει μόνο για επαγγελματίες και όχι για ιδιώτες
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ο ΦΠΑ είναι φόρος και πρέπει να αποδίδεται. Όταν υπάρχει ενδοκοινοτική συναλλαγή απλά δηλώνεται σε ποια χώρα θα αποδοθεί, στου πωλητή ή στου αγοραστή. Πολλοί επιλέγουν να πουλήσουν χωρις ΦΠΑ αλλά αυτό αυτόματα σημαίνει ότι ο αγοραστής υποχρεούται να καταβάλει τον αναλογούντα ΦΠΑ στην χώρα του.

    Αυτό που ο balakia λέει να κάνεις τον ΑΦΜ σου Ευρωπαϊκό εννοεί να δηλώσεις στην εφορία που ανήκεις ότι κάνεις ενδοκοινοτικές συναλλαγές αλλά αυτό ισχύει μόνο για επαγγελματίες και όχι για ιδιώτες
    Βασιλη(Βασίλη δεν είναι τ όνομα σου; )σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές δεν αποδιδεις ΦΠΑ και αν αποδόσεις κανεις σχετική αίτηση και σου επιστρέφεται.
    Κάθε εξάμηνο μου επιστρέφεται απο Ισπανία,κάθε χρονο απο Ιταλία,κάθε μήνα απο Αυστρία κ.α.
    Δεν μιλαω για οχήματα,αν και έχω πάρει απο εξωτερικό αλλά εκεί είμαι σε ιδιαίτερο καθεστώς λογο δημόσιας χρήσης.
    Μιλάω για ανταλλακτικά που έχω πάρει,διόδια,στάθμευση,πάρκινγκ κ.α.
    Για το ευρωπαϊκό αφμ που λέω είναι ακριβως αυτό που εξηγησες,αν δεν το έχεις κανει δεν μπορείς να το αποφυγής γιατί εμφανίζεται στο συστημα(vies)σαν ανύπαρκτος φορολογικά όπως έβαλε ο nathair παραπανω.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Βασιλη(Βασίλη δεν είναι τ όνομα σου; )σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές δεν αποδιδεις ΦΠΑ και αν αποδόσεις κανεις σχετική αίτηση και σου επιστρέφεται.
    Κάθε εξάμηνο μου επιστρέφεται απο Ισπανία,κάθε χρονο απο Ιταλία,κάθε μήνα απο Αυστρία κ.α.
    Δεν μιλαω για οχήματα,αν και έχω πάρει απο εξωτερικό αλλά εκεί είμαι σε ιδιαίτερο καθεστώς λογο δημόσιας χρήσης.
    Μιλάω για ανταλλακτικά που έχω πάρει,διόδια,στάθμευση,πάρκινγκ κ.α.
    Για το ευρωπαϊκό αφμ που λέω είναι ακριβως αυτό που εξηγησες,αν δεν το έχεις κανει δεν μπορείς να το αποφυγής γιατί εμφανίζεται στο συστημα(vies)σαν ανύπαρκτος φορολογικά όπως έβαλε ο nathair παραπανω.
    Οχήματα είχα υπόψιν μου από φίλο που έκανε εισαγωγή από Γερμανία, για υπολογιστές που ξέρω εγώ δεν υπάρχει ΦΠΑ αλλά αυτοί που φέρνω εγώ είναι μεταχειρισμένοι, όμως όταν τους πουλάω μπαίνει κανονικά ο ΦΠΑ και αποδίδεται από μένα στην Ελλάδα. Αν υπάρχει διάκριση ανάμεσα σε οχήματα και σε άλλα αγαθά δεν γνωρίζω.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    ...........για υπολογιστές που ξέρω εγώ δεν υπάρχει ΦΠΑ αλλά αυτοί που φέρνω εγώ είναι μεταχειρισμένοι, όμως όταν τους πουλάω μπαίνει κανονικά ο ΦΠΑ και αποδίδεται από μένα στην Ελλάδα.
    Eαν αγορασεις υπολογιστη για χρηση στο καταστημα σου; Ή καποιο εργαλειο;
    Εαν θυμαμαι καλα, εγω δεν ειχα πληρωσει ΦΠΑ για αγορα εργαλειων απο την Αγγλια, αλλα θυμαμαι ο λογιστης μου ειπε οτι θα συμψηφιστει στην Ελλαδα. Πανε 4-5 χρονια παντως και εμφανιζομαι στο VIES. Ολα αυτα για ΑΦΜ με ενεργη επιχειρηση.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

Παρόμοια θέματα

  1. Απαλλαγή τελών κυκλοφορίας μετά από κλοπή
    από gefr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2012, 19:06
  2. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?
    από maze77 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2011, 18:52
  3. Τρακαρισμα.Πως και τι δικαιουμαι.
    από gasto στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2010, 09:05
  4. Απαλλαγη Απο Στρατο.....
    από devil's animal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2008, 12:21
  5. Απαλλαγή από το στρατό
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2008, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF