Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 156

Θέμα: Πώς θα κάνω την SuperSport ταξιδιάρα;

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    βρέθηκα κάποτε στην ιδια αναζήτηση. Μετα απο πολλά μαθηματικά και με κύριο γνώμονα οτι αυτα τα μηχανάκια καινε τον πατο τους και ο συνεπιβάτης κυριολεκτικά βασανίζεται κατέληξα στο εξης συμπέρασμα. Πιο φθηνο ειναι να αγοράσεις ενα μετοχειρο μεσαιου κυβισμου ταξιδιάρικο με χαμηλή κατανάλωση και τριβάλιτσο και να το πουλήσεις οταν τελειώσεις τα ταξίδια σου. Λογικά θα την κρατήσεις οπως έκανα εγω. Βάλε μόνο στα 10κ χλμ που θα φτάσουν ολα αυτα τα ταξίδια (σε μια διετία) οτι θα κάψεις τουλάχιστον 2-3 λίτρα βενζίνη παραπάνω ανα 100χλμ. 300-400 ευρώ ειναι μονο η έξτρα βενζίνη, βάλε τα λάστιχα, τα σέρβις, τα χλμ στο ss που ρίχνουν την αξία του, τις μόντες που θέλει ενω το μτχ ειναι έτοιμο στημένο απο τον προηγούμενο και θα δείς οτι δεν αξίζει. Εφόσον μιλάς για πολλά ταξίδια και οχι για 1-2.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    θα πουλήσεις την supersport και θα πάρεις ταξιδιάρα.

  3. #18
    Εμενα παντως οταν η γυναικα αποφασισε να συμμετεχει , εδωσα το γυμνο και πηρα ον οφ

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σαμάρια πάντως για σσ υπάρχουν.
    Ό,τι πρέπει για ένα διήμερο ταξίδι max,ειδικά αν είσαι δικάβαλο με γυναίκα
    Δεν κάνει το R1 για την δουλειά που το θες φίλε Vice..βρες ένα on-off,υπάρχουν πολλά φθηνά
    και τίμια που θα σε ταξιδέψουν ξεκούραστα όπου θες.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Γνώμη μου, δική μου, προσωπική μου, και διαμορφωμένη στατιστικά από τις δικές μου εμπειρίες: Πιο αποτελεσματικές ταξιδιάρικες μοτό, από τις SS δεν υπάρχουν.

    (και άσε τα fashion victims της On-Off - ΜοτοSUV κουλτούρας, να τρώνε τον αέρα μαστουνόρθιοι, με 140 πραγματική ταχύτητα ταξιδιού και πολλά λέω, και κουράζοντας σκελετό και σπονδυλική στήλη με τα on-off ή ψηλά street ή όπως αλλοιώς λένε την μόδα που προμοτάρουν κάτι editorial μοτοπεριοδικών μπας και χαιδέψουν κανά αυτί του πλήθους και πουλήσουν πάνω από 1000 τεύχη αυτό το μήνα)

    Σαν το SS να κλειδώσεις πάνω, να γίνεις ένα, και να ξεπετάξεις αποστάσεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    Το σώμα κλειδώνει, μοιράζεται το βάρος σε πολλά σημεία στήριξης, και σε βοηθάει και η αεροδυναμική του να ''μειώνεται'' το βάρος κορμού και κεφαλιού όταν θα πας όπως του πρέπει.

    Υπό δύο προυποθέσεις όμως: 1-Μόνος και σπαρτιάτης 2-Πας σβέλτα-γρήγορα-με ρυθμό που να το πας καβάλα από τα κέρατα οπότε και γίνεται το πιο καλό του κόσμου χαλί να το πατήσεις γατί να το χαιδέψεις, όχι να σε πηγαίνει και να μουρμουράει λύκος πότε να σε φάει.

    Fail έστω και μία από τις δυο προυποθέσεις, γυρίζει τούμπα το πράγμα, και γίνονται τα χειρότερα για touring.

    Προφανώς για εσένα το R1 είναι fail το 1, οπότε πάρε μια Sport Tourer μοτό, να είσαι άρχοντας.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 27/01/2018 στις 03:01.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Στο εξωτερικό πάντως δε νομίζω πως θα τη γλιτώσεις αν πηγαίνεις σβέλτα ... μη γυρίσεις και με τα πόδια πίσω ...

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    303
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Γνώμη μου, δική μου, προσωπική μου, και διαμορφωμένη στατιστικά από τις δικές μου εμπειρίες: Πιο αποτελεσματικές ταξιδιάρικες μοτό, από τις SS δεν υπάρχουν.

    (και άσε τα fashion victims της On-Off - ΜοτοSUV κουλτούρας, να τρώνε τον αέρα μαστουνόρθιοι, με 140 πραγματική ταχύτητα ταξιδιού και πολλά λέω, και κουράζοντας σκελετό και σπονδυλική στήλη με τα on-off ή ψηλά street ή όπως αλλοιώς λένε την μόδα που προμοτάρουν κάτι editorial μοτοπεριοδικών μπας και χαιδέψουν κανά αυτί του πλήθους και πουλήσουν πάνω από 1000 τεύχη αυτό το μήνα)

    Σαν το SS να κλειδώσεις πάνω, να γίνεις ένα, και να ξεπετάξεις αποστάσεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    Το σώμα κλειδώνει, μοιράζεται το βάρος σε πολλά σημεία στήριξης, και σε βοηθάει και η αεροδυναμική του να ''μειώνεται'' το βάρος κορμού και κεφαλιού όταν θα πας όπως του πρέπει.

    Υπό δύο προυποθέσεις όμως: 1-Μόνος και σπαρτιάτης 2-Πας σβέλτα-γρήγορα-με ρυθμό που να το πας καβάλα από τα κέρατα οπότε και γίνεται το πιο καλό του κόσμου χαλί να το πατήσεις γατί να το χαιδέψεις, όχι να σε πηγαίνει και να μουρμουράει λύκος πότε να σε φάει.

    Fail έστω και μία από τις δυο προυποθέσεις, γυρίζει τούμπα το πράγμα, και γίνονται τα χειρότερα για touring.

    Προφανώς για εσένα το R1 είναι fail το 1, οπότε πάρε μια Sport Tourer μοτό, να είσαι άρχοντας.

    Μαν , προφανώς δεν έχεις πάει ταξίδι σοβαρό με πραγματικό τουρερ. ΣΣ και τουρ ειναι το θέατρο του παραλόγου. Εκτός και αν σου αρέσει η κατανάλωση παυσίπονων για την μέση το σβέρκο και τους ώμους .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trololololSS.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	392496
    ΥΓ όχι ότι όλα τα μηχανάκια δεν κάνουν, απλά διακομοδώ την στάση σου. και τα ADV μια χαρά βόλτες κάνουν

    Ον τοπικ : αμα δεν σε χωρίσει η γυναικά σε 2κάβαλο με ΣΣ , κάνε την ΘΕΑ .

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    μονοκάβαλο?

    https://c90adventures.co.uk/
    Αυτός το έκανε με cab90cc, έχω διαβάσει long trips 10000km και με 50cc.
    Οτι καλοσυντηρημένο οποιοδήποτε κυβικών όχημα μπορεί να κάνει μεγάλες αποστάσεις δεν πάει να πει όμως οτι αυτομάτως το κατέχει και ο ιδιοκτήτης/αναβάτης του.

    ο φίλος βασικά ας κάνει μια/δυο ημερήσιες και εαν δει οτι του παλεύουν(όλο το πλήρωμα) τότε συνεχίζει ως έχει, διαφορετικά παίρνει τις αποφάσεις του.
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος

    Τι μπορώ να κάνω ώστε να έχω την λιγότερη δυνατή καταπόνηση και εγώ και η συνοδηγός;

    Ναι ξέρω δεν είναι τουρερ, εχει σχεδιαστεί για άλλο πράγμα, αλλά γενικώς η μηχανή πηγαίνει περισσότερο σε μοναχικά ξεκαυλωτικά ΣΚ και πίστα οπότε δεν έχω σκοπό να την αλλάξω, ουτε να πάρω δεύτερη.
    Καλημέρα!Η αλήθεια είναι ότι οι μακρινές διαδρομές που σχεδιάζεις και η ύπαρξη συνεπιβάτη θέτουν αυτομάτως κάποιους περιορισμούς οι οποίοι, κατά την άποψή μου, δεν είναι εύκολο να παρακαμφθούν με δικές σου παρεμβάσεις οι οποίες θα άλλαζαν σε ένα βαθμό και το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας σου.
    Μολονότι αναφέρεις ότι δε θέλεις να τη δώσεις, θα μπορούσες ίσως να δοκιμάσεις να βάλεις μια αγγελία στο car όπου θα έχεις βάλει μια ενδεικτική τιμή (κάπου στα 5 χιλιάρικα, υποθέτω) και επίσης θα ζητάς ανταλλαγή με κάτι πολύ συγκεκριμένο(αν αυτό το κάτι έχει και ταξιδιωτική προίκα, ακόμα καλύτερα) που εσύ θα επιλέξεις π.χ. μια FJR ή μια Κ.
    Δεν έχεις να χάσεις κάτι εκτός ίσως από κάποια ενοχλητικά τηλεφωνήματα.
    Αν επιμένεις όμως να παραμείνεις με την υπάρχουσα, ξεκινήστε τις βόλτες σας με μία safe επιλογή προορισμού και επιστρέφοντας, βάλτε κάτω τα δεδομένα και πράξτε αναλόγως.

  12. #27
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Συγνωμη γιαυτο που θα πω.Σεβομαι τη γνωμη ολονων αλλα.ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ.Κανε το ταξιδι σου και αν ταλεπορειθης δε το ξανακανης.Πολυ απλα.Οχι που θα αγορασουμε και 2ο μηχανακη.
    Προσφατα εκανα 1500 χλμ με το φριγουιντ αγραναζωτω χωρις αφροδες υλικο χωρις τπτ.600 χλμ σε μια μερα.Με ταχυτητα 85-90 χλμ την ωρα και στη προσπεραση εως 110.Κουραστηκαμε με τη γυνεκα.ΑΛΛΑ.Γυρισα πισο και ηδη οργανωνω το επομενο με την ιδια μηχανη.Απλα θα της κανω καποιες μετατροπες.
    Φιλε προχωρα.Το πολυ πολυ να μπορης να συμβουλευεις και ση καποιον αλλο να μη το κανη γιατι το εκανες και δε σου βγηκε.
    Διαζύγιο;


    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Η λύση είναι απλή και δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά μοντα, αποφασίζεις που θες να πας, βγάζεις εισιτήρια στην γυναίκα με το ΚΤΕΛ και ξεκινάς μόνος. Ελπίζω να βοήθησα. :P

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    μονοκάβαλο?

    https://c90adventures.co.uk/
    Αυτός το έκανε με cab90cc, έχω διαβάσει long trips 10000km και με 50cc.
    Οτι καλοσυντηρημένο οποιοδήποτε κυβικών όχημα μπορεί να κάνει μεγάλες αποστάσεις δεν πάει να πει όμως οτι αυτομάτως το κατέχει και ο ιδιοκτήτης/αναβάτης του.

    ο φίλος βασικά ας κάνει μια/δυο ημερήσιες και εαν δει οτι του παλεύουν(όλο το πλήρωμα) τότε συνεχίζει ως έχει, διαφορετικά παίρνει τις αποφάσεις του.
    Αυτο ακριβως λεω και εγω.
    Ας το κανει τωρα στην αρχη και βλεπει πος θα παει.Εμπειριες να μαζευουμε.Αγαπαμε το διτροχο.Με οτι αυτο συνεπαγετε.Αν ηταν να το ψαχναμε τοσο πολυ καλυτερα να περναμε και το κουτι που να μη τρωμε και βροχη οταν βρεχει.

    Φιλε καντο.Δοκιμασε το
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #30
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Papasouza τεχνικα τωρα τα ss δεν εχουν σημεία στήριξης για συνεπιβάτη συνδυαστικά με την μεγαλη ιπποδύναμη σε πιθανες ενεργητικης ασφαλειας επιταχύνσεις θα πρεπει να κρατάει τον αναβατη στις επιτάχυνσης να κραταει κοντρα στο ρεζερβουάρ στις επιβαρύνσεις ενω παραλληλα να μη μετατοπίζει το βαρος του στις στροφες και χωρις να επιρεαζει τον αναβατη κατα την στήριξη του, γιαυτο αναφερουν οι αποπανω πρεπει η κοπελα να ειναι ψιλοκομαντο να το εχει, αλλιως θα πεθανει απο την κουραση σε μια μικτη διαδρομή με στροφες

    Αλλα ειπαμε περι ορέξεως

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bρήκα πως θα γλυτώσω την εισφορά για το σπίτι....
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 09:34
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2007, 16:59
  3. Πως να κάνω διακοπή συμβολαίου με την ΤΙΜ; Help!!!
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 12:13
  4. Πως θα σηκώσετε την μοτοσικλέτα
    από morpheus στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 00:10
  5. Πως θα βρείτε την εσωτερική σας ηρεμία
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 16:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF