Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 156

Θέμα: Πώς θα κάνω την SuperSport ταξιδιάρα;

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ό,τι πρέπει για ένα διήμερο ταξίδι max,ειδικά αν είσαι δικάβαλο με γυναίκα
    Δεν κάνει το R1 για την δουλειά που το θες φίλε Vice..βρες ένα on-off,υπάρχουν πολλά φθηνά
    και τίμια που θα σε ταξιδέψουν ξεκούραστα όπου θες.
    25 λίτρα το ένα είναι.
    30 είναι οι βαλίτσες του τενερέ.

    Ταξίδι με μηχανή σημαίνει παίρνω λίγα. Με οποιαδήποτε μηχανή. Δυο σαμάρια και ένα τανκ μπαγκ για δυο μέρες πρέπει να ειναι αρκετά.
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    25 λίτρα το ένα είναι.
    30 είναι οι βαλίτσες του τενερέ.

    Ταξίδι με μηχανή σημαίνει παίρνω λίγα. Με οποιαδήποτε μηχανή. Δυο σαμάρια και ένα τανκ μπαγκ για δυο μέρες πρέπει να ειναι αρκετά.
    Και 15 μερες να πας και μηνα και rtw παλι τα ιδια μπορεις να παρεις
    Εναλλακτικά ειπαμε τρέιλερ/side car κλπ

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Είχα Yamaha WR250R και έκανα ταξίδια δικάβαλο με αυτό για πάνω από 6-7 χρόνια διπλός... Σακίδιο 30-40L. στη γυναίκα, ούτε tankbag, μόνο τσαντάκι banana δεμένο στο τιμόνι για ψιλά. Κάναμε μέχρι και 500km/μέρα.

    Η γυναίκα ήταν 1.67m, 53kg χορό και γυμναστήριο... Οδηγούσε μικρή μηχανή... Απλά κάναμε στασεις όποτε κουραζόμασταν (~150km)...
    Λίγες εθνικές και κυρίως επαρχιακοί ή χώμα... Κυρίως από βουνά (Βαρδούσια, Οίτη, Τζουμέρκα, Πάπιγκο, ορ. Κορινθία και Αρκαδία, Πάρνωνας κλπ). Είχαμε πάει και Σλοβενία με το Yamaha... Οδικώς!

    Όλα εξαρτώνται απ'τον συνεπιβάτη: αν είναι της γκρίνιας και κολλάει σε λεπτομέριες, ασ'το.

    Γούσταρε ταξίδι με μηχανή, τα τοπία και την "περιπέτεια" του ταξιδιού (π.χ. απρόσμενες καταιγίδες στα βουνά την ενθουσίαζαν και χάζευε το τοπίο με τα αδιάβροχα αντί να αρχίσουν υστερίες). Χιόνια, ακόμη καλύτερα γι'αυτή. Μικροαπρόοπτα σε χώμα, βοηθούσε και γελούσαμε (π.χ. σκασμένo λάστιχο σε χώμα βουνό που δεν έπιανε το κιν).
    Σχετικά με την ανεσή της είχε εξοπλισμό και προετοιμαζόταν για όλα μόνη της (αν πίστευε ότι θα φάμε χιονι, έπαιρνε τα κατάλληλα ρούχα).

    Με τον καιρό είχε "εκπαιδευτεί" να συμμετέχει ενεργά στο μοτο-ταξιδιού μόνη της και το γούσταρε, δεν περίμενε από εμένα να της πω τί πρέπει να κάνει για να βγάλει άνεταto ταξίδι. Επέλεγε διαδρομές στο χάρτη (βουνά κυρίως) κι ένιωθε ότι ήταν ενεργός παιχτης όχι ακόλουθος στο ταξίδι. Εκεί πιστεύω είναι το μυστικό της επιτυχίας του ταξιδιού με γυναίκα.

    Μετά από χρόνια αποκτήσαμε και on-off. Δεν άλλαξε κάτι, κάναμε ακόμα ταξίδια με το WR γιατί το γούσταρε. Απλά με το on-off βγάζαμε σφαίρα την εθνική (~180km/h) μέχρι να μπούμε σε χώμα-επαρχιακό.

    Πιστεύω και SS να αγόραζα πάλι δεν θα ειχαμε θέμα. Απλά γουστάραμε χώμα και βουνό οπότε το street/SS δεν ήταν για εμάς.

    Με λίγα λόγια δεν θές πολλά για εξοπλισμό πιστεύω, απλά θες τον κατάλληλο συνεπιβάτη. Αν δεν τον έχεις, μην τα σκάς... Κοίτα να εκπαιδευτεί σιγά-σιγά...

    Καλή τύχη

    Σημ.: η γυναίκα μου δεν ήταν ελληνίδα (καλομαθημένη)
    Τελευταία τροποποίηση από Fixxer; 27/01/2018 στις 19:42.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Fixxer Προβολή μηνύματος
    Σημ.: η γυναίκα μου δεν ήταν ελληνίδα (καλομαθημένη)
    Ναι το 99% εχει μαθει από τις μανάδες του να πηγαίνει μονο εκει που οι ανέσεις ειναι σαν του σπιτιού. Ας βρούνε παρέα να πηγαίνουν σε 5αστερα.


    Κάτι άλλο που δεν έχει ειπωθει σαν λύση είναι η αγορά 2ης μοτό και η προαγωγή από συνεπιβάτιδα σε οδηγό της 2ης. CBR 600F ας πούμε, Θα πηγαίνετε μια χαρά βόλτες

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Fixxer Προβολή μηνύματος
    Είχα Yamaha WR250R και έκανα ταξίδια δικάβαλο με αυτό για πάνω από 6-7 χρόνια διπλός... Σακίδιο 30-40L. στη γυναίκα, ούτε tankbag, μόνο τσαντάκι banana δεμένο στο τιμόνι για ψιλά. Κάναμε μέχρι και 500km/μέρα.

    Η γυναίκα ήταν 1.67m, 53kg χορό και γυμναστήριο... Οδηγούσε μικρή μηχανή... Απλά κάναμε στασεις όποτε κουραζόμασταν απλά (~150km)...
    Λίγες εθνικές και κυρίως επαρχιακοί ή χώμα... Κυρίως από βουνά (Βαρδούσια, Οίτη, Τζουμέρκα, Πάπιγκο, ορ. Κορινθία και Αρκαδία, Πάρνωνας κλπ). Είχαμε πάει και Σλοβενία με το Yamaha... Οδικώς!

    Όλα εξαρτώνται αν τον συνεπιβάτη: αν είναι της γκρίνιας και κολλάει σε λεπτομέριες, ασ'το.

    Γούσταρε ταξίδι με μηχανή, τα τοπία και την "περιπέτεια" του ταξιδιού (π.χ. απρόσμενες καταιγίδες στα βουνά την ενθουσίαζαν και χάζευε το τοπίο με τα αδιάβροχα αντί να αρχίσουν υστερίες). Χιόνια, ακόμη καλύτερα γι αυτή. Μικροαπρόοπτα σε χώμα, βοηθούσε και γελούσαμε (π.χ. σκασμένα λάστιχο σε χώμα βουνό που δεν έπιανε το κιν).
    Σχετικά με την ανεσή της είχε εξοπλισμό και προετοιμαζόταν για όλα μόνη της (αν πίστευε ότι θα φάμε χιονι, έπαιρνε τα κατάλληλα ρούχα).

    Με τον καιρό είχε "εκπαιδευτεί" να συμμετέχει ενεργά στο μοτο-ταξιδιού μόνη της και το γούσταρε, δεν περίμενε από εμένα να της πω τί πρέπει να κάνει για να το βγάλει άνετα. Επέλεγε διαδρομές στο χάρτη (βουνά κυρίως) κι ένιωθε ότι ήταν ενεργός παιχτης όχι ακόλουθος στο ταξίδι. Εκεί πιστεύω είναι το μυστικό της επιτυχίας του ταξιδιού με γυναίκα.

    Μετά από χρόνια αποκτήσαμε και on-off. Δεν άλλαξε κάτι, κάναμε ακόμα ταξίδια με το WR γιατί το γούσταρε. Απλά με το on-off βγάζαμε σφαίρα την εθνική (~180km/h) μέχρι να μπούμε σε χώμα-επαρχιακό.

    Πιστεύω και SS να αγόραζα πάλι δεν θα ειχαμε θέμα. Απλά γουστάραμε χώμα και βουνό οπότε δεν ήταν για εμάς.

    Με λίγα λόγια δεν θές πολλά για εξοπλισμό πιστεύω, απλά θες τον κατάλληλο συνεπιβάτη. Αν δεν τον έχεις μην τα σκάς... Κοίτα να εκπαιδευτεί σιγά-σιγά...

    Καλή τύχη

    Σημ.: η γυναίκα μου δεν ήταν ελληνίδα (καλομαθημένη)
    Από τον τρόπο που γράφεις, βλέπω πως την αγαπάς ακόμα. Λογικό μου μοιάζει από αυτά που περιγράφεις

    500klm σε μια μέρα πάντως είναι λίγα αν σκέφτεται κάποιος σοβαρά ταξίδια. Με WR 250 και 100χλμ στον δικό μου κώλο είναι άπειρα!

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Από τον τρόπο που γράφεις, βλέπω πως την αγαπάς ακόμα. Λογικό μου μοιάζει από αυτά που περιγράφεις

    500klm σε μια μέρα πάντως είναι λίγα αν σκέφτεται κάποιος σοβαρά ταξίδια. Με WR 250 και 100χλμ στον δικό μου κώλο είναι άπειρα!
    Κι αυτή με αγαπάει Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, τόσα ζήσαμε Ο καθένας κάνει τη ζωή του αλλά ακόμη τα λέμε και τα θυμόμαστε!

    Η ουσία για τον φίλο που άνοιξε το θέμα είναι ότι δεν έχει σημασία η μηχανή και τα αξεσουάρ αλλά η διάθεση για βόλτα/ταξίδι και περιπέτεια! Αν η βόλτα απαιτεί υπερ-ανάλυση και προετοιμασία εκστρατείας, χάνει την ουσία της! Η μηχανή δεν είναι αυτοκίνητο ούτε πούλμαν.

    Στην τελική, θα εχει σημασία αν δεν φτάσουν στον αρχικά σχεδιασμένο προορισμό, αν περάσουν καλά; Αυτό εννοώ ότι είναι η ουσία...

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Όλα τα άλλα νομίζω περισσεύουν.Το είπαν και κάποια παιδιά παραπάνω,απλά κάνε 1-2 δοκιμαστικά ταξίδια να δεις αν θα την παλέψετε ή όχι,μην ξεκινήσετε για Ιταλία με το καλημέρα

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    25 λίτρα το ένα είναι.
    30 είναι οι βαλίτσες του τενερέ.

    Ταξίδι με μηχανή σημαίνει παίρνω λίγα. Με οποιαδήποτε μηχανή. Δυο σαμάρια και ένα τανκ μπαγκ για δυο μέρες πρέπει να ειναι αρκετά.
    Ξέρω τι σημαίνει ταξίδι με μηχανή
    36 λίτρα είναι οι δικές μου,και σε δικάβαλο για διήμερο είναι υπεραρκετές,αλλά για πολυήμερο
    πρέπει να κάνεις θυσίες..

  9. #39
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ξέρω τι σημαίνει ταξίδι με μηχανή
    για πε ρε Στεφανάκη...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #40
    Μάγκες να διευκρινήσω αρχικά οτι δεν τρολλάρω.

    Όσοι λένε να την δώσω και να παρω άλλη μαλλον δεν διάβασαν οτι 90% πηγαίνω βόλτες μόνος και επισης μπαίνω πίστα. Το να δώσω την R1 και να παρω τουρερ δεν με εξυρετεί εκτός και αν θελετε να ανοιξω νεο θεμα και να ρωτάω πως θα κάνω το v strom track ready.

    Ζελατίνα Double Bubble έχει ήδη πάνω, ήταν από τα πρώτα που αλλαξα στην μηχανή μιας και ειμαι 1,88 και η στοκ δεν με κάλυπτε.

    Σακίδιο και συνοδηγός δύσκολα τα πράγματα, μόνο βαλίτσες (αυτές οι oxford καλή περίπτωση) ώστε να μην την φορτώνω και την γυναίκα. Σκοπός είναι να νιωθει αυτή άνετα, οχι να κουβαλάει και στην πλάτη περισσοτερα. Να πεθάνω απο την γκρίνια θελετε ωρε;

    Βολάν θα αλλάξω, ειναι στο πρόγραμμα αν και έχει μονο 19000 χλμ η μηχανη. better safe than sorry.

    Για καταναλώσεις και φθορές δεν με νοιαζει. Εχω βαλει στοχο να κανω αυτά τα ταξιδια και προτιμώ να κοψω από αλλού και να το κάνω.

    το κτελ ασχολίαστο. Εχω και αμάξι. το θέμα ειναι να το κανω με την μηχανή.

    Γενικά παίδες το ξέρω οτι ειναι δύσκολο το εγχείρημα γιαυτό και θέλω να ξέρω μηπως υπάρχει κάτι που δεν σκέφτηκα.
    The R is for Respect.

  11. #41
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    μπορείς μόνο να την προπονήσεις.
    μπέημπη στεπς το λέμε στο χωριό μου.
    το θέμα ειναι εκείνη να δει αν και πόσο αντέχει στο δείγμα σελας του R1.
    Η λύση παντως του να πάρετε ενα άλλο μηχανάκι μόνο για τα ταξίδια δεν είναι τελείως ανεδαφική.
    κάτι που θα βολέψει και τους δυο, θα μπορείτε να βάλετε κανα σαμάρι πιο έυκολα και δε θα στοιχίσει την Αρτα με τα Γιαννενα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #42
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Το ταξίδι με R1 ειναι μιά χαρά.Τώρα οσον αφορά τον/την συνεπιβάτη.Η γυναίκα μου πχ,όταν έβαζα τις βαλίτσες και ακουμπούσε τα χέρια τους επάνω τους,και μόνο που τις ένιωθε εκεί δίπλα της,αισθανόταν πιο άνετα.Και καλά είχε λίγο όγκο στα πλαινά της.Ψευδαίσθηση βέβαια αλλά δούλευε μιά χαρά.Τώρα,όσον αφορά κάποιο πρόβλημα,αυτό ήταν το υψός των μαρσπιέδων.Δεν πρόλαβα να το λύσω αυτό βέβαια αλλά η λύση είναι προέκταση 3-4 πόντους πιο κάτω για να ανοίξει λίγο η γωνία μεταξύ ισχίου και γόνατου.Τη θεωρώ εύκολη μετατροπή.Επίσης,έχει μάθει να στηρίζεται με τους προσαγωγούς της στη πορεία και μόνο σε κανά απότομο φρενάρισμα να έβαζε χέρια στη πλάτη μου ή στο τεπόζιτο.Στις αρχές είχα φτιάξει ενα χερούλι πάνω στη τάπα της βενζίνης,δες ΕΔΩ .Πάντως,αυτό με τους πίσω μαρσπιέδες θα βολέψει πάρα πολύ τον συνεπιβάτη και ειναι το κυριότερο σημείο.

    Ουτε η σέλα ειναι πρόβλημα.Ο κώλος θα ατσαλώσει και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
    Φίου φίου φι φι φίου

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Το ταξίδι με R1 ειναι μιά χαρά.Τώρα οσον αφορά τον/την συνεπιβάτη.Η γυναίκα μου πχ,όταν έβαζα τις βαλίτσες και ακουμπούσε τα χέρια τους επάνω τους,και μόνο που τις ένιωθε εκεί δίπλα της,αισθανόταν πιο άνετα.Και καλά είχε λίγο όγκο στα πλαινά της.Ψευδαίσθηση βέβαια αλλά δούλευε μιά χαρά.Τώρα,όσον αφορά κάποιο πρόβλημα,αυτό ήταν το υψός των μαρσπιέδων.Δεν πρόλαβα να το λύσω αυτό βέβαια αλλά η λύση είναι προέκταση 3-4 πόντους πιο κάτω για να ανοίξει λίγο η γωνία μεταξύ ισχίου και γόνατου.Τη θεωρώ εύκολη μετατροπή.Επίσης,έχει μάθει να στηρίζεται με τους προσαγωγούς της στη πορεία και μόνο σε κανά απότομο φρενάρισμα να έβαζε χέρια στη πλάτη μου ή στο τεπόζιτο.Στις αρχές είχα φτιάξει ενα χερούλι πάνω στη τάπα της βενζίνης,δες ΕΔΩ .Πάντως,αυτό με τους πίσω μαρσπιέδες θα βολέψει πάρα πολύ τον συνεπιβάτη και ειναι το κυριότερο σημείο.

    Ουτε η σέλα ειναι πρόβλημα.Ο κώλος θα ατσαλώσει και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
    Συμφωνώ με τον φίλο! Απλά όσο λιγότερο πλαδαρή είναι, τόσο πιο γρήγορα θα επιτευχθεί η απαιτούμενη αντοχή...

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0009 - Copy.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	392516

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Φιλε βαις δες.Δες τι δορο σου εκανε ο 7τολις.Μη το αμελησης.Βαλτο και ση.Αντε και καλα ταξιδια
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bρήκα πως θα γλυτώσω την εισφορά για το σπίτι....
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 09:34
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2007, 16:59
  3. Πως να κάνω διακοπή συμβολαίου με την ΤΙΜ; Help!!!
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 12:13
  4. Πως θα σηκώσετε την μοτοσικλέτα
    από morpheus στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 00:10
  5. Πως θα βρείτε την εσωτερική σας ηρεμία
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 16:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF