Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 156

Θέμα: Πώς θα κάνω την SuperSport ταξιδιάρα;

  1. #1

    Πώς θα κάνω την SuperSport ταξιδιάρα;

    Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια Yamaha R1 του 2007.

    Από το 2018 και στο εξής σκοπεύω να πάω όσες πιο πολλές βόλτες μπορώ. Ήδη έχω προγραμματίσει ταξιδάκι Ιταλία, Ζαγοροχώρια, Χαλκιδική και λίγο λίγο προσθέτω προορισμούς ώστε να ξεκινήσω να υλοποιώ την άνοιξη.

    Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να διαμορφώσω την μηχανή κατάλληλα ώστε να διευκολύνει, στα όρια του δυνατού, την κατάσταση.

    Τι μπορώ να κάνω ώστε να έχω την λιγότερη δυνατή καταπόνηση και εγώ και η συνοδηγός;

    Ναι ξέρω δεν είναι τουρερ, εχει σχεδιαστεί για άλλο πράγμα, αλλά γενικώς η μηχανή πηγαίνει περισσότερο σε μοναχικά ξεκαυλωτικά ΣΚ και πίστα οπότε δεν έχω σκοπό να την αλλάξω, ουτε να πάρω δεύτερη.

    Ήδη έχουν μπεί πάνω οι καθρέπτες, έχουν ταπωθεί οι ξετάπωτες, έχει μπεί βάση για tankbag στο ντεπόζιτο και αγοράστηκαν Metzeller M7RR λάστιχα.

    Σκέφτομαι να αγοράσω σέλες μεταχειρισμένες και να τις στείλω σε γνωστό κατάστημα στην Αθήνα με σκοπό να γινουν πιο "αφράτες¨ και βολικές. Τι γνώμη έχετε πάνω σε αυτό;

    Επόμενο στάδιο είναι η αγορά πλαϊνών βαλιτσών οπότε θα ήθελα τις προτάσεις σας για λύσεις που να πατάνε με την συγκεκριμένη μηχαή.

    Τέλος θέλω να μου δώσετε ιδέες τι μπορώ να αλλάξω ή να διαμορφώσω περαιτέρω. Δεν χρειάζεται να ειναι μόνο σαρωτικές αλλαγές, αρκούν μικρολεπτομέρειες που θα βοηθήσουν έστω και λίγο.

    Ευχαριστώ.
    Δημήτριος
    The R is for Respect.

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Riser στα clip-on παίζουν για Ρ1?

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    LSL bars για το τιμονι.

  4. #4
    εχω την αισθηση πως αν η συνοδηγος ειναι πανω απο 45 κιλα και πανω απο 30 ετων χωρις ενοργανη ,μπαλετο ,στιβο κτλ ....ενα θεματακι θα το χεις.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ρίξε μια ματιά σ'αυτό το βίντεο. Τιμόνι και μαρσπιέ μπορούν να αλλάξουν θεαματικά τη στάση οδήγησης. Άλλη επέμβαση θα μπορούσε να είναι στη ζελατίνα. Μια double bubble καλύπτει καλύτερα ακόμα και σε πιο όρθια στάση.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 26/01/2018 στις 18:28.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Αντί για πλαϊνές βαλίτσες και σαμάρια εγώ θα σου πρότεινα ένα καλό σακίδιο πλάτης 45 λίτρων για σένα κι ένα 25 λίτρων για την συνοδηγό

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    http://pbmotorcycletrailer.com/wp-co...going-fast.jpg
    Ολα σε ενα οργανωμένα

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    http://pbmotorcycletrailer.com/wp-co...going-fast.jpg
    Ολα σε ενα οργανωμένα
    Που έχει τρύπες για να ανασαίνει ο συνεπιβάτης;




    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Που έχει τρύπες για να ανασαίνει ο συνεπιβάτης;




    Οχι αυτο ειναι για αποσκευες δεν κανει για συνεπιβάτη/σκυλιά(κυνήγι) κλπ

    Για συνεπιβάτη στον αφρο ορίστε
    https://static.wixstatic.com/media/9...205ee9c78.webp

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Ξεκίνησα να διαβάζω με διάθεση να απαντήσω αλλά εκεί που είπες συνεπιβατη σταμάτησα. Κατα την γνώμη μου ξεχνα το. Αν πάλι τρολάρεις βρες κατι με περισότερο γελιο.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    ωραιος.Κατι τετοια μαρεσουνε.Ταξιδι με αυτο που διαθετεις.Με το ιδιο που θα πας ταξιδι θα πας και σουπερμαρκετ και τη γυνεκα στης δουλιες της και το σκ πιστα.Ετσι.Να πιανουν τοπο τα λεφτα που δωσαμε.

    Σουπερσπορτ συνχρονο δεν ειχα ποτε.Μονο ενα εφζιαρ 250 εκσζουπ.Οποτε θα σου μιλησω πιο πολυ με βαση τη πηρα μου στα τουρ και οχι στα ςς.

    Τα σαμαρια καλη ιδεα.Μη το αναβαλης.Κατι που μπορει να κουβαληση η μοτο γιατι να το κουβαλας εσυ στη πλατη???
    Ενα γραναζακι της αρεσκειας σου πιστευω θα σε βοηθουσε.
    Οι σελες.Ναι.Μπολικο αφροδες υλικο μονο καλο κανη.
    Εχεις δη ρ1 με ψηλη ζελατινα??Αν ναι ψαξου και εση.
    Δε μου εχετε κατι αλλο τωρα.
    Ελπιζω να βοηθησα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνησα να διαβάζω με διάθεση να απαντήσω αλλά εκεί που είπες συνεπιβατη σταμάτησα. Κατα την γνώμη μου ξεχνα το. Αν πάλι τρολάρεις βρες κατι με περισότερο γελιο.
    και αυτό από καποιον που εχει σχάρα σε GSXR.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31mdd83JKAL.jpg 
Προβολές:	513 
Μέγεθος:	12,1 KB 
ID:	392494

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Καλησπέρα.Ειχα το ίδιο μοντέλο με το δικό σου και έκανα με αυτο 80.000km περίπου.Αγοράστηκε με 22.000 και βάρεσε στρόφαλο κ μπιελα στις 98.000km.Απο τις 40.000km φορούσα σταθερά -1 μπροστα οποτε τα km που αναφέρω είναι -10% χονδρικά.

    Δικάβαλος το μακρυτερο που έκανα ήταν 600km ημερήσια χωρίς μπαγκάζια(η κοπέλα αν και μηχανόβια και σχετικά γυμνασμένη και μικρή κουράστηκε παρα πολύ).Θεωρώ ως δεδομένο το οτι αυτο που πας να κάνεις θα το μετανιώσεις πικρά τοσο εσυ όσο και η συνεπιβατιδα σου.Και στο λέει ένας σκληροπυρηνικός αυτο που τις 1000άρες ημερήσιες με supersport τις έχει ακόμα και σήμερα για πρωινο.

    Καταρχην πόσα km έχεις?Εχεις βάλει το νέο βολάν?

    Μπροστά το μεγαλύτερο tank bag που μπορεσα να παρω (και να οδηγώ σαν άνθρωπος) ήταν ενα 25 λίτρα,ίσα δηλαδη τα βασικά για ένα 3μερο μόνος μου στα ζαγοροχώρια τότε.Αν ήμουν δικάβαλος μαλλον θα με ζόριζε το tank bag γεματο.Οποτε επιβάλλεται τσαντα πλάτης για την κοπέλα.Για ενα 3μερο κάπου κοντά οκ πες θα αντεξει(με πολλες στασεις),αλλα για Ιταλία με τους αργους ρυθμους που θα κινεισαι λογω αστυνομευσης δε βγαινουν οι αποστασεις.Αν θες να κανεις ενα σοβαρο τουρ να δεις πράγματα.Σαμαρια χωρις πατέντα το βλέπω χλωμό να μπουν,εκει που ειναι οι εξατμίσεις ειναι ζόρι.Βάσεις δε μπαινουν.Χωρίς βάσεις,καποια που είχα δοκιμάσει στατικά δε θα ξεκίναγα καν ταξίδι...

    Γενικά αυτο που θες να κάνεις δεν αξίζει για κανένα λόγο,εκτός και αν θες να αποδείξεις στον εαυτό σου οτι μπορεί να γίνει με κάθε κόστος.Δυστυχως οι ρυθμοί που θα κινεισαι λόγω δικάβαλου και στριμώγματος δε θα σου προσφερουν απολύτως τίποτα,μόνο ταλαιπωρία.Προσωπικά κατέληξα σε 2ο μηχανάκι για να κάνω αυτα που θες και ειναι η πιο σωστή λύση
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Σακίδιο ο οδηγός με συνεπιβάτη από πίσω δεν γίνεται. Ειδικά για τέτοια ταξίδια.
    Tankbag για μπροστά κ μια μικρή πίσω τσάντα στη συνεπιβάτη. Εκεί είστε κ τέλος.
    Όσα ταξίδια έχω κάνει με το Κ κ την γυναίκα μου (που είναι ταμάμ για συνεπιβάτης ) πάντα στο τέλος βλαστημαγε. Τώρα ούτε Χαλκίδα δεν πάει ...
    Πολύ φόρτωμα μόνο αν είσαι μόνος...δικαβαλο ξέχνα το.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Συγνωμη γιαυτο που θα πω.Σεβομαι τη γνωμη ολονων αλλα.ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ.Κανε το ταξιδι σου και αν ταλεπορειθης δε το ξανακανης.Πολυ απλα.Οχι που θα αγορασουμε και 2ο μηχανακη.
    Προσφατα εκανα 1500 χλμ με το φριγουιντ αγραναζωτω χωρις αφροδες υλικο χωρις τπτ.600 χλμ σε μια μερα.Με ταχυτητα 85-90 χλμ την ωρα και στη προσπεραση εως 110.Κουραστηκαμε με τη γυνεκα.ΑΛΛΑ.Γυρισα πισο και ηδη οργανωνω το επομενο με την ιδια μηχανη.Απλα θα της κανω καποιες μετατροπες.
    Φιλε προχωρα.Το πολυ πολυ να μπορης να συμβουλευεις και ση καποιον αλλο να μη το κανη γιατι το εκανες και δε σου βγηκε.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bρήκα πως θα γλυτώσω την εισφορά για το σπίτι....
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:34
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2007, 17:59
  3. Πως να κάνω διακοπή συμβολαίου με την ΤΙΜ; Help!!!
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 13:13
  4. Πως θα σηκώσετε την μοτοσικλέτα
    από morpheus στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 01:10
  5. Πως θα βρείτε την εσωτερική σας ηρεμία
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF