Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Επιλογη καταλληλου λαδιου μιξης για 2χρονο

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2016
    Μηνύματα
    31

    Lightbulb Επιλογη καταλληλου λαδιου μιξης για 2χρονο

    Καλησπερα παιδες !!

    Εχω μια ερωτηση ως το λαδι αναμειξης για διχρονο κινιτηρα θελω γνωμες , μαρκες κτλπ
    Η μηχανη μου ειναι μια kreidler florett μετα απο ανακατασκευη και τωρα ψαχνωντας στα μανουαλ βρηκα οτι ανα 1 λιτρο μου γραφει 50 γραμαρια λαδιου εντος πολης ενω 25 γραμαρια λαδιου ανα 1 λιτρο βενζινης εκτος πολης !! δεν ειναι λιγο υπερβολικο το 5 % ?? αν ειναι τοσο εντος πολης θα εχω θεμα με την καπνα και την τσικνια που θα βγαζει το φουγαρο !! Εκτος αν χρησιμοποιησω ακαπνο .. Ακουω προτασεις ... Δεν υπαρχει θεμα κοστους στο λαδι μιξης γιατι σε αυτο οφειλεται η καταστααση του κινητηρα !!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    δεν το μετρανε σε γραμμαρια αλλα σε ml.

    κατι μπερδεψες με τις αναλογίες.. το 1:50 και 1:25 θυμιζει αναλογια λαδιου. (μαλλον ενοει 1μλ λαδι ανα 25 μλ βενζινης που ειναι το πολύ και 1μλ λαδι ανα 50μλ βενζινης που ειναι το λιγο)
    το λογικο ειναι να βαλουν το λιγο λαδι για μεσα στην πολη που δεν το ζορίζεις και για να μην λαδωνει μπουζι στα φαναρια-χαμηλες rpm και να δουλευει καλα ενω μολις βγεις ποιο εξω και τερματισεις το γκαζι χρειαζεται το παραπανω λαδι..

    τα λαδια τις αγορας συνήθως εχουν σχεδιαστει για 2-4% αναλογια (υπαρχουν και μερικα για 1-2% αλλα δεν θα κανεις αγωνιστική χρηση)
    μη σωστη αναλογια λαδιου επηρεάζει το μιγμα καθος το λαδι παιρνει την θεση του αερα και τις βενζίνης( θυμιζω οτι φτωχο μιγμα σε 2τ=κόλλημα)
    και ισως επηρεάζει τα φορτια σε πιστονι-μπιελα-ρουλεμαν-στροφαλο και φθορα ελατηριων,

    προσοχη υπαρχουν λαδια για τρομπα λαδιου και αλλα για μιζη στο ντεποζιτο.. αν βαλεις λαθος κατηγορια λαδιου μπορει να γινει ζημια (συνιθος απο πολυ παχυρευστο λαδι σε τρομπα)

    κατα τα αλλα σε ενδιαφερει η καλητερη προστασια με τα λιγοτερα καταλοιπα..
    οταν ανοιξεις μετα απο πολλα χιλιομετρα ενα μοτερ ή διαφορα ενως καλου λαδιου απο ενα απλο εκτος απο τις φθορες που δεν φαινονται με το ματι ειναι οτι στο καλο λαδι θα δεις το μοτερ μεσα να ειναι οπως την μερα που το εδεσες, θα φαινετε μονο καθαρο μεταλο και μια στρώση λαδιου πανω του, ενω το αλλο θα εχει μαυριλα και καρβουνιλες παντου.(κεφαλη,πιστονι,εξαγωγη,εξατμιση) το καρβουνο αυτο μπορει να προκαλεσει πολλα προβληματα οπως (μειωση αποδωσης,αυξηση καταναλωσης, προαναφλεξη(θερμοκρασιες-καταστροφη μοτερ) αυξηση συμπιεσης, μερικου βουλωμα εξαγωγης ή εξατμισης και ισως αλλες φθορες.

    διαφοροι μικροπαραγοντες οπως το ποσο γρηγορα=αργα καιγεται,τι οικονομια ή επιδωσεις προσφερει φανταζομαι δεν σε ενδιαφερουν στο kreidler.
    ακομα ενα καλο λαδι μπορει να σωσει ενα μοτερ αν κατι δεν παει καλα ή να περιορισει την ζημια που θα παθει σε σχεση με το αν ειχε ενα μαπα λαδι.

    μιας και ειναι ενα απλο μηχανάκι και οχι επιδόσεων εγω θα του εβαζα ενα απλο λαδι απο 8-15 ευρω (εκτος και αν το kreidler σου στροφαρει 10-14.000 rpm)
    αν βγαζει παρομοια δυναμη με ενα σκουτερ 50cc και στροφαρει περιπου το ιδιο τοτε θα ειναι οκ με απλο λαδι για 2τ σκουτερ.

    μην ξεχνας οτι η τεχνολογια λαδιων εχει προχορισει απο τοτε που εβγαινε το kreidler και τα τοτε μανουαλ εδιναν αναλογιες για τα τοτε λαδια.
    το ποιο καλο που ειχα δοκιμασει ηταν μαρκας minerva.(δεν πρεπει να υπαρχει ελλαδα τωρα) τα ευρέως γνωστα εχουν καλη ποιοτητα και οσο ποιο πολυ πληρωσεις=καλητερη ποιοτητα.
    μακρια απο τα μικρα μπουκαλακια των βενζιναδικων με 2-3 ευρω. αν θες την τοπ ποιοτητα βρες τι λαδια βαζουν οι αγωνιζομενοι

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    το λογικο ειναι να βαλουν το λιγο λαδι για μεσα στην πολη που δεν το ζορίζεις και για να μην λαδωνει μπουζι στα φαναρια-χαμηλες rpm και να δουλευει καλα ενω μολις βγεις ποιο εξω και τερματισεις το γκαζι χρειαζεται το παραπανω λαδι..
    Εαν δεν απατωμαι, κανεις λαθος σε αυτο.

    Ο διχρονος κινητηρας ναι μεν λιπαινεται απο το λαδακι αλλα το παραπανισιο, ειδικα με φορτιο στον κινητηρα, ανεβαζει τη θερμοκρασια. Κινδυνευει δηλαδη η κορωνα του πιστονιου.
    Εντος πολης, που το "engine braking" μπορει και να συμβει αναποφευκτα καθως το γκαζι ανοιγοκλεινει, περισσειο λαδι, βοηθαει τα ελατηρια πιστονιου.
    Λαδωμα μπουζι δεν υφισταται εκτος και αν η συμπιεση ειναι χαμηλη ή γινει λαθος χρηση (δουλεμα σε χαμηλες στροφες, μεγαλο ανοιγμα γκαζιου σε χαμηλες στροφες, φρενο με τον κινητηρα κλπ κλπ...)
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Βαριέμαι να σου κάνω ανάλυση τι κ γιατί. Χρησιμοποίησε αναλογία 1:50, ξεχνά το 1:25. Καλύτερα να καπνίζει παραπάνω παρά να κολλήσει.

    Η αναλογία υπολογίζεται πανευκολα ως εξής. Πρώτα απ'όλα μιλάμε για ml.
    Χρειάζομαι 1ml λαδι για 50ml καυσίμου. Οπότε αρχίζω κ προσθέτω μηδενικά
    10ml λαδι για 500ml
    100ml λαδι για 5000ml (5 λίτρα καυσίμου)
    Επομένως 200ml λάδι στα 10 λίτρα που μάλλον είναι το ρεζερβουάρ σου κ αυτή είναι η περίφημη αναλογία 2%

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Κι εγώ το δικο μου το Δούλευα με 20 ml στο λίτρο.
    Castrol tts έβαζα και ηταν όλα κομπλε,το άνοιξα για επισκευή και δεν χρειαζόταν.(μύριζε και λίγο φραουλιτσα...)
    Δεν ξέρω αν υπάρχει,νομιζω το αλλάξανε ονομασια.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2016
    Μηνύματα
    31
    Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για της απαντησεις αν και ο κοστας με μπερδεψε λιγο .
    το μανουαλ του ειναι στα ολλανδικα λοιπων το μεταφρασα και απο εκει ειδα της αναλογιες εντος και εκτος πολης Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_3.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	46,5 KB 
ID:	392567
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	15,1 KB 
ID:	392568 αν κρινω απο παλιοτερη χρηση μαλλον θα προσθεταν παραπανισιο λαδι διοτι οταν εβγαλα την εξατμηση απο φ32 που ειναι ο λεμος ειχε ισα ισα μια τρυπα φ 10 απο το βουλωμα των καυσαεριων αυτο που με ενδιαφερει ειναι πανω απο ολα η μεγιστη ζωη του κινητηρα καθως κοντευει τα 40 χρονια !! και επομενο να μην καπνιζει τοσο πολυ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    50:1 δηλαδη 2% δηλαδη 20 ml λαδι για καθε lt βενζινης

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Προσωπικά εάν μου έλεγαν να διαλέξω από 2% μέχρι 4% θα ξεκίναγα από το 4% με ένα premix λάδι και θα το σκεπτόμουν για λιγότερο.
    Τσιγκουνιές στο λάδι θα κάνουμε?

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2016
    Μηνύματα
    31
    Aυτο ειναι και το δουλεμα της Και φυσικα στεφανε δεν κανουμαι τσιγκουνια !! αλλα κριμα ειναι να το μπουκωσο κιολας με πολλη λαδιλαhttps://www.youtube.com/watch?v=00GbiURKpQI

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vardas Προβολή μηνύματος
    αλλα κριμα ειναι να το μπουκωσο κιολας με πολλη λαδιλα
    Είπα τι θα έκανα εγώ εάν μου έλεγαν ότι το μηχανάκι μου θέλει 4% στον αυτοκινητόδρομο.
    Προσωπικά από αυτά που είπες παραπάνω κατάλαβα ότι το μηχανάκι είναι πλούσια ρυθμισμένο ρελαντί και βελόνα
    (οπότε μπορεί να δουλεύει με μικρότερη αναλογία λαδιού εφόσον έχουμε περίσσεια βενζίνης)_ αλλά "στεγνώνει" ψηλά για να βγάλει ότι μπορεί από άλογα
    (οπότε χρειάζεται αναλογικά περισσότερο λάδι).
    Εντάξει μπορεί και τα λάδια να έχουν γίνει καλύτερα απο το 60.
    Αλλά προσωπικά θα ξεκίναγα από το 4% και εάν έβλεπα ντουμάνια θα σκεπτόμουν να μειώσω την αναλογία.
    Από μια ηλικία και μετά γίνεσαι και λίγο κότα .

    Ωραιότατο πάντως ,να το χαίρεσαι

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Γειά σας παιδιά. Θα ήθελα και εγώ περί θέματος λαδιού να ρωτήσω κατι.Στο kmx βάζω 3% λάδι belray full synthetic για enduro.ειναι καλη ποσότητα ?

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2016
    Μηνύματα
    31
    χαχα να σε καλα στεφανε !! ναι το 60-70 τα λαδια τοτε που νομιζαν οτι ηταν τοπ εε ηταν σαν των κατσιγαρο...
    ναι λεω να ξεκινησω με 3 % να δω συμπεριφορα και βλεπουμαι εκανα ενα ψαξιμο και θελω γνωμες για αυτα τα 2 λιπαντικα motul 510 2T και BEL RAY SI-7 2T ENGINE OIL SYNTHETIC ESTER αιναι και σχετικα ακαπνα και θα βοηθησει λιγο στην σημεριφορα της και την λαδιλα του συνεπιβατη !! για αρχη μετα την ανακατασκευη της εβαλα ενα λαδι της πλακας περιπου 3 % αλλα οσο εκαψε στο ρελαντι και αν και βλακεια μου πιστευω οτι το χειροτερα πραγμα στα 2 χρονα ειναι το ρελαντι ..

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    typhoon
    Χρησιμοποίησε αναλογία 1:50, ξεχνά το 1:25. Καλύτερα να καπνίζει παραπάνω παρά να κολλήσει.

    OOop??

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ομολογώ το λάθος μου!
    Όντως το 1:25 είναι πολυ πιο "καπνιστερο" από το 1:50

    Οπότε εάν μου επιτρέπετε ανασκευαζοντας την δηλωση μου χρησιμοποίησε την αναλογία 4%, γιατί καλύτερα να καπνίζει παρά να κολλάει

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    2%,τα λάδια τα σημερινά δεν έχουν καμμιά σχέση με εκείνα των πριν 50 χρόνων
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2015, 20:51
  2. Torco GP7 Λαμπριανιδης, ενα απο τα καλητερα λαδια για 2χρονο..!!!
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2014, 20:07
  3. Αναλογία λαδιού μίξης
    από notakos600 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2007, 19:50
  4. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 10:56
  5. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 23:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF