Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Καινούργιος οδηγός ,πρώτη μηχανή.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2018
    Μηνύματα
    7

    Καινούργιος οδηγός ,πρώτη μηχανή.

    Γεια σε όλους.

    Είμαι καινούργιος κάτοχος διπλώματος μηχανής τύπου Α ηλικίας 33 χρονών. (Δεν ειχα καμια εμπειρια απο μηχανες πριν παρω το δίπλωμα . Οδηγησα ελαχιστα μια CBR600f του 2001 πριν πάρω το δίπλωμα γύρω από το τετράγωνο που εμενα στο κέντρο.) Ειμαι 1,85 και 92 κιλά θα ηθελα μια μηχανη κυρίως για να πηγαινω στην δουλεια μου στο κεντρο αλλα και για να παω ταξιδι. (Θα ηθελα παρα πολυ να κανω το γύρω της Ελλαδας). Μπορώ να διαθέσω μέχρι και 3.500 ευρώ και αυτά όχι cash.

    Κοιταζω αγγελίες όπως αυτή

    https://www.car.gr/12475592-suzuki-dl-650-v-strom-abs

    Τι πρεπει να προσεξω σε μια μεταχειρισμένη μηχανή?(Δεν εχω ιδεα απο τα μηχανολογικα )

    Θα εχω προβλημα να οδηγήσω μια μεγαλη μηχανή?

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    1. να την ξερεις
    2. οχι
    3. εξοπλισμο παντα
    4.καλωσηρθες.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    1. να την ξερεις
    2. οχι
    3. εξοπλισμο παντα
    4.καλωσηρθες.
    Έλα πες την αλήθεια.....σε έπιασε" πριόνι" και δεν προλαβαινες να γράψεις.....





    Καλώς ήρθες.
    Μια χαρά θα βολεψει το strom.
    Καλό θα ήταν το μηχανάκι να το πας σε κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο για έλεγχο, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να στην "φέρουν"....
    Βασικό. Εξοπλισμός αναβάτη. Ελπίζω να έχεις υπολογίσει το κόστος αγοράς του.
    Καλές βόλτες.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Καλωσορισες. Νομιζω πως το v-strom θα σου κανει τη δουλεια σου μια χαρα. Γενικα δικυλινδρο μεσαιου κυβισμου θα ειναι η καλυτερη επιλογη για αυτο που ζητας. Δε θα εχεις κανενα προβλημα με τετοιες μηχανες, εισαι και ψηλος οποτε δε θα σε ζορισει και στατικα μια πιο μεγαλη μηχανη. Για μενα καλα κανεις και κοιτας για ABS, ειναι μεγαλη βοηθεια ειδικα για νεο αναβατη.

    Προσωπικα παντως ειμαι καθετα αντιθετος στην αγορα απο εμπορους. Εχω δει να γινονται "θαυματα" και μηχανες που πουλησαν γνωστοι σε εμπορους ξαφνικα να ξανανιωνουν και να χανουν 30000χλμ σε μια μερα. Καταλαβαινω πως μαλλον υπαρχει αναγκη για χρηματοδοτηση. Ισως ομως να ηταν πιο συμφερουσα αγορα αν επαιρνες κατι πιο φτηνο που να μπορεις να το καλυψεις οικονομικα χωρις να μπλεξεις με δοσεις.

    Σχετικα με τον ελεγχο, καλο ειναι να υπαρχει βιβλιο σερβις οπου να φαινεται πως εχουν γινει οι προβλεπομενες εργασιες (μπορεις να τις βρεις στο manual της καθε μηχανης με ενα απλο γκουγκλαρισμα). Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ζητησεις βοηθεια απο καποιον γνωστο σου που ξερει πεντε πραγματα παραπανω οταν ερθει η ωρα να δεις μηχανακια, αφου εσυ δυσκολο να ξερεις τι να κοιταξεις. Φυσικα και ενας εμπιστος μηχανικος που θα μπορεσει να ριξει μια ματια σε υποψηφιο μηχανακι θα ειναι μεγαλη βοηθεια.

    Ριξε μια ματια και στο Riding School του Χουντρα, ειναι πολυ καλη επενδυση για καθε νεο αναβατη. Και φυσικα παντα να φορας εξοπλισμο.


  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Έλα πες την αλήθεια.....σε έπιασε" πριόνι" και δεν προλαβαινες να γράψεις.....
    Λιγα λογια και σταρατα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2018
    Μηνύματα
    7
    Από εξοπλισμό μόνο κράνος δεν έχω. Βλέπω όμως διαφορές στις τιμές εξοπλισμού αρκετά μεγάλες. Αξίζει να πάρεις κάτι σχετικά φτηνό όσο αφορά το κράνος ή όσο μεγαλύτερη η τιμή τόσο καλύτερο ?

  7. #7
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RasFrenzY Προβολή μηνύματος
    Αξίζει να πάρεις κάτι σχετικά φτηνό όσο αφορά το κράνος ή όσο μεγαλύτερη η τιμή τόσο καλύτερο ?
    Τις 9 στις 10 φορές ισχύει το δεύτερο. (η 1 φορά που δεν ισχύει είναι όταν μιλάμε για καμιά προσφορά σε κουλά νούμερα ή σχέδια που μπορεί να σου κάνει)

    Σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις φτηνό κράνος που είναι όντως φτηνό κι όχι λόγω κάποιας έκπτωσης κλπ.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2018
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καλωσορισες. Νομιζω πως το v-strom θα σου κανει τη δουλεια σου μια χαρα. Γενικα δικυλινδρο μεσαιου κυβισμου θα ειναι η καλυτερη επιλογη για αυτο που ζητας. Δε θα εχεις κανενα προβλημα με τετοιες μηχανες, εισαι και ψηλος οποτε δε θα σε ζορισει και στατικα μια πιο μεγαλη μηχανη. Για μενα καλα κανεις και κοιτας για ABS, ειναι μεγαλη βοηθεια ειδικα για νεο αναβατη.

    Προσωπικα παντως ειμαι καθετα αντιθετος στην αγορα απο εμπορους. Εχω δει να γινονται "θαυματα" και μηχανες που πουλησαν γνωστοι σε εμπορους ξαφνικα να ξανανιωνουν και να χανουν 30000χλμ σε μια μερα. Καταλαβαινω πως μαλλον υπαρχει αναγκη για χρηματοδοτηση. Ισως ομως να ηταν πιο συμφερουσα αγορα αν επαιρνες κατι πιο φτηνο που να μπορεις να το καλυψεις οικονομικα χωρις να μπλεξεις με δοσεις.

    Σχετικα με τον ελεγχο, καλο ειναι να υπαρχει βιβλιο σερβις οπου να φαινεται πως εχουν γινει οι προβλεπομενες εργασιες (μπορεις να τις βρεις στο manual της καθε μηχανης με ενα απλο γκουγκλαρισμα). Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ζητησεις βοηθεια απο καποιον γνωστο σου που ξερει πεντε πραγματα παραπανω οταν ερθει η ωρα να δεις μηχανακια, αφου εσυ δυσκολο να ξερεις τι να κοιταξεις. Φυσικα και ενας εμπιστος μηχανικος που θα μπορεσει να ριξει μια ματια σε υποψηφιο μηχανακι θα ειναι μεγαλη βοηθεια.

    Ριξε μια ματια και στο Riding School του Χουντρα, ειναι πολυ καλη επενδυση για καθε νεο αναβατη. Και φυσικα παντα να φορας εξοπλισμο.

    Δυστυχώς δεν έχω κανέναν μηχανικό εμπιστοσύνης αλλά έχω φίλο που θα μπορούσε να έρθει μαζί μου.

  9. #9
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RasFrenzY Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν έχω κανέναν μηχανικό εμπιστοσύνης αλλά έχω φίλο που θα μπορούσε να έρθει μαζί μου.
    Καλοί οι φίλοι αλλά θα χρειαστείς και μηχανικό.
    Μπορεί να ξέρει κάποιον ο φίλος σου.

  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RasFrenzY Προβολή μηνύματος
    Από εξοπλισμό μόνο κράνος δεν έχω. Βλέπω όμως διαφορές στις τιμές εξοπλισμού αρκετά μεγάλες. Αξίζει να πάρεις κάτι σχετικά φτηνό όσο αφορά το κράνος ή όσο μεγαλύτερη η τιμή τόσο καλύτερο ?
    Παρε καλο και ακριβο. Δεν κανεις εκπτωσεις στην ασφαλεια σου.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2018
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Τις 9 στις 10 φορές ισχύει το δοεύτερο. (η 1 φορά που δεν ισχύει είναι όταν μιλάμε για καμιά προσφορά σε κουλά νούμερα ή σχέδια που μπορεί να σου κάνει)

    Σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις φτηνό κράνος που είναι όντως φτηνό κι όχι λόγω κάποιας έκπτωσης κλπ.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μια καλή τιμή για κράνος ποια είναι ?
    συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2018
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καλωσορισες. Νομιζω πως το v-strom θα σου κανει τη δουλεια σου μια χαρα. Γενικα δικυλινδρο μεσαιου κυβισμου θα ειναι η καλυτερη επιλογη για αυτο που ζητας. Δε θα εχεις κανενα προβλημα με τετοιες μηχανες, εισαι και ψηλος οποτε δε θα σε ζορισει και στατικα μια πιο μεγαλη μηχανη. Για μενα καλα κανεις και κοιτας για ABS, ειναι μεγαλη βοηθεια ειδικα για νεο αναβατη.

    Προσωπικα παντως ειμαι καθετα αντιθετος στην αγορα απο εμπορους. Εχω δει να γινονται "θαυματα" και μηχανες που πουλησαν γνωστοι σε εμπορους ξαφνικα να ξανανιωνουν και να χανουν 30000χλμ σε μια μερα. Καταλαβαινω πως μαλλον υπαρχει αναγκη για χρηματοδοτηση. Ισως ομως να ηταν πιο συμφερουσα αγορα αν επαιρνες κατι πιο φτηνο που να μπορεις να το καλυψεις οικονομικα χωρις να μπλεξεις με δοσεις.

    Σχετικα με τον ελεγχο, καλο ειναι να υπαρχει βιβλιο σερβις οπου να φαινεται πως εχουν γινει οι προβλεπομενες εργασιες (μπορεις να τις βρεις στο manual της καθε μηχανης με ενα απλο γκουγκλαρισμα). Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ζητησεις βοηθεια απο καποιον γνωστο σου που ξερει πεντε πραγματα παραπανω οταν ερθει η ωρα να δεις μηχανακια, αφου εσυ δυσκολο να ξερεις τι να κοιταξεις. Φυσικα και ενας εμπιστος μηχανικος που θα μπορεσει να ριξει μια ματια σε υποψηφιο μηχανακι θα ειναι μεγαλη βοηθεια.

    Ριξε μια ματια και στο Riding School του Χουντρα, ειναι πολυ καλη επενδυση για καθε νεο αναβατη. Και φυσικα παντα να φορας εξοπλισμο.

    Δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή προς την αγορά μηχανής. ποιος είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος εάν αγοράσω από εμπορο

  13. #13
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RasFrenzY Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μια καλή τιμή για κράνος ποια είναι ?
    συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις
    Ρωτα ελεύθερα γι’αυτο ειμαστε εδώ.

    Με τα κράνη (όπως και με πολλά αλλά πράγματα) το καλό είναι ακριβό. Δε σημαίνει ότι και το ακριβό είναι απαραίτητα καλό.
    Υπάρχουν ακριβά κράνη που είναι ακριβά μόνο λόγω μοστρας. Δεν είναι απαραίτητα καλά.

    Κορυφαίες εταιρίες είναι arai και shoei κατά τη γνώμη μου.
    Μετά έρχονται hjc, agv και διάφορες άλλες.

    Μπορούμε να σου προτείνουμε και μοντέλα αλλά πρέπει να πας σε μαγαζί να δοκιμάσεις.

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RasFrenzY Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή προς την αγορά μηχανής. ποιος είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος εάν αγοράσω από εμπορο
    Να πληρώσεις 3,5 χιλιάρικα για ένα μηχανάκι που αξίζει 1,5.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 02/02/2018 στις 12:59.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Δες hjc rpha11!!!
    300-500 ευρω αναλογα τα γραφικα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή ή παπί?Καινούργιος οδηγός
    από dimitriskapoios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2016, 16:42
  2. Νέος οδηγός κ πρώτη μηχανή
    από err στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 04:45
  3. Νέος οδηγός, πρώτη μηχανή
    από fparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 17:21
  4. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF