Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 52

Θέμα: Ποια ζελατίνη για δεύτερη σε κράνος;

  1. #16
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Γαμάτο! Δεν το ήξερα οτι υπάρχει τέτοιο πράγμα!
    Φανταστικο Αρη!

    Οπως λεει ο teo_g_7 xspirit II και ΙΙΙ δεν ταιριαζει η ζελατινα. Σ αυτη τη περιπτωση θα πηγαινα για light smoke
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #17
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Γαμάτο! Δεν το ήξερα οτι υπάρχει τέτοιο πράγμα!
    Υπάρχει κ στα Arai αλλά σε pinlock. Σκουραίνει με τον ηλιο κ ανοίγει το βράδυ(Έτσι λένε τουλάχιστον).

    https://www.sportsbikeshop.co.uk/mot...ent_prod/59475
    Ride(s) the wind of change...

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Προσωπικά χρησιμοποιώ στο 80% των μετακινήσεων μου την πιο σκούρα που υπάρχει για το κράνος μου.Όσο είναι μέρα δεν έχω πρόβλημα ποτέ,ακόμα και με βροχή/τρελή συννεφιά.Την νύχτα εννοείται πως δεν βλέπεις το ίδιο,αλλά αν κινείσαι σε μεγάλες λεωφόρους δεν έχεις κανένα πρόβλημα,εγώ κουβαλάω πάντα την διάφανη μαζί μου και αναλόγως του κρύου/βροχής την χρησιμοποιώ.Εγώ light smoke δεν θα έπαιρνα,τσάμπα λεφτά και αν έχει πολύ ήλιο θα χρειαστείς και γυαλιά από μέσα.

  4. #19
    dark smoke κι εγώ. με το μόνο μηχανάκι που δεν είχα πρόβλημα τη νύχτα ήταν το F800GS. αν είναι να με πιάσει το σκοτάδι κουβαλάω και τη διάφανη ,όπως ο foogr1. είχα και mirror στο arai αλλά όπως είπε ο Sapilas η επίστρωση είναι ευαίσθητη στα πετραδάκια.
    οι photochromic καλές αλλά πανάκριβες.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων P2042804 (1152 x 864).jpg‎  
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #20
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    dark smoke κι εγώ. με το μόνο μηχανάκι που δεν είχα πρόβλημα τη νύχτα ήταν το F800GS. αν είναι να με πιάσει το σκοτάδι κουβαλάω και τη διάφανη ,όπως ο foogr1. είχα και mirror στο arai αλλά όπως είπε ο Sapilas η επίστρωση είναι ευαίσθητη στα πετραδάκια.
    οι photochromic καλές αλλά πανάκριβες.
    Έλα ρε συ! εγώ το F8 έχω. Πώς το εξηγείς; Τα φώτα του δεν μου επαρκούν για να πω ότι κάνει τη νύχτα μέρα και βλέπω με τη dark smoke, αλλά και πάλι αυτό θα ίσχυε για μπροστά και όχι για δεξιά-αριστερά.
    Οι photochromic όντως τσούζουν στην τιμή. Αν ήταν πιο προσιτές σαφώς θα το προτιμούσα από το βάλε-βγάλε, αλλά εντάξει, δε χάλασε κι ο κόσμος Βοηθάει να έχει κάποιος backpack ή ζώνη μέσης με ειδικό θηκάκι για 2η ζελατίνα. Ξεχνάς ότι την κουβαλάς και πραγματικά η αλλαγή γίνεται (στο XR1100 τουλάχιστον) σε 10 δεύτερα.
    Φύγαμε...

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Έλα ρε συ! εγώ το F8 έχω. Πώς το εξηγείς; Τα φώτα του δεν μου επαρκούν για να πω ότι κάνει τη νύχτα μέρα και βλέπω με τη dark smoke, αλλά και πάλι αυτό θα ίσχυε για μπροστά και όχι για δεξιά-αριστερά.
    Οι photochromic όντως τσούζουν στην τιμή. Αν ήταν πιο προσιτές σαφώς θα το προτιμούσα από το βάλε-βγάλε, αλλά εντάξει, δε χάλασε κι ο κόσμος Βοηθάει να έχει κάποιος backpack ή ζώνη μέσης με ειδικό θηκάκι για 2η ζελατίνα. Ξεχνάς ότι την κουβαλάς και πραγματικά η αλλαγή γίνεται (στο XR1100 τουλάχιστον) σε 10 δεύτερα.
    ok,το "δεν είχα πρόβλημα" είναι με αστερίσκο απλά επειδή η διαφορά με το Κ6 ήταν μεγάλη(δεν έχω αλλάξει ούτε λάμπα ακόμα,τώρα που το σκέφτομαι... ). η περιφερειακή όραση ήταν θέμα. ίσως και η dark smoke του arai να ήταν πιο light απ'του shoei? πάντως μια-δύο φορές που έτυχε να ξεμείνω με την dark βράδυ,γύρισα με ανοιχτή ζελατίνα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Έλα ρε συ! εγώ το F8 έχω. Πώς το εξηγείς; Τα φώτα του δεν μου επαρκούν για να πω ότι κάνει τη νύχτα μέρα και βλέπω με τη dark smoke, αλλά και πάλι αυτό θα ίσχυε για μπροστά και όχι για δεξιά-αριστερά.
    Οι photochromic όντως τσούζουν στην τιμή. Αν ήταν πιο προσιτές σαφώς θα το προτιμούσα από το βάλε-βγάλε, αλλά εντάξει, δε χάλασε κι ο κόσμος Βοηθάει να έχει κάποιος backpack ή ζώνη μέσης με ειδικό θηκάκι για 2η ζελατίνα. Ξεχνάς ότι την κουβαλάς και πραγματικά η αλλαγή γίνεται (στο XR1100 τουλάχιστον) σε 10 δεύτερα.
    Αυτες οι photochromic ποιες ειναι? που μοιαζουν με ουρανιο τοξο? σκεφτομαι να παρω και εγω για το gt-air μια καθρεφτη η αυτη που ειναι ιριδιζουσα σαν ουρανιο τοξο..το θεμα ειναι τι κερδιζω στην καθε μια..κατι κανουν διαφορετικο φανταζομαι περα απο το φιμε εφε

  8. #23
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    Αυτες οι photochromic ποιες ειναι? που μοιαζουν με ουρανιο τοξο? σκεφτομαι να παρω και εγω για το gt-air μια καθρεφτη η αυτη που ειναι ιριδιζουσα σαν ουρανιο τοξο..το θεμα ειναι τι κερδιζω στην καθε μια..κατι κανουν διαφορετικο φανταζομαι περα απο το φιμε εφε
    Photochromic για το GT-Air δε βρήκα. Για το NXR είναι αυτή: http://www.helmetcity.co.uk/shoei-vi...ic-transition/
    Είναι διάφανη στο σκοτάδι και όσο τη "βλέπει" το φως σκουραίνει. Δεν την έχω δοκιμάσει και ούτε και για τα άλλα δεν μπορώ να σου πω γιατί μόνο dark smoke χρησιμοποιώ. Sorry.
    Φύγαμε...

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Photochromic για το GT-Air δε βρήκα. Για το NXR είναι αυτή: http://www.helmetcity.co.uk/shoei-vi...ic-transition/
    Είναι διάφανη στο σκοτάδι και όσο τη "βλέπει" το φως σκουραίνει. Δεν την έχω δοκιμάσει και ούτε και για τα άλλα δεν μπορώ να σου πω γιατί μόνο dark smoke χρησιμοποιώ. Sorry.
    http://www.helmetcity.co.uk/shoei-vi...pectra-silver/

    http://www.helmetcity.co.uk/shoei-vi...-fire-rainbow/

    για μια απο αυτες τις 2 ελεγα..καταλαβα τι ειναι αυτο που λες..ωραια τεχνολογια

  10. #25
    Οι photochromatic ξέρει κανείς πόσο γρήγορα αντιδρούν στην αλλαγή φωτισμού;
    Πχ Αν μπεις μέσα σε ένα τούνελ

  11. #26
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Οι photochromatic ξέρει κανείς πόσο γρήγορα αντιδρούν στην αλλαγή φωτισμού;
    Πχ Αν μπεις μέσα σε ένα τούνελ
    Μία δοκιμή θα σε πείσει...

    ΥΓ Λογικά θα έχει προβλεφθεί κ αυτό.
    Ride(s) the wind of change...

  12. #27
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Οι photochromatic ξέρει κανείς πόσο γρήγορα αντιδρούν στην αλλαγή φωτισμού;
    Πχ Αν μπεις μέσα σε ένα τούνελ
    Διαβασα οτι αργουν αρκετα να επανελθουν στην "αρχικη" κατασταση τους (μπορει και 5 λεπτο),επισεις το κρυο παιζει ρολο στο ποσο θα σκουρινει η ζελατινα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Διαβασα οτι αργουν αρκετα να επανελθουν στην "αρχικη" κατασταση τους (μπορει και 5 λεπτο),επισεις το κρυο παιζει ρολο στο ποσο θα σκουρινει η ζελατινα.
    Σε γυαλιά οράσεως με αντίστοιχους φακούς που έχω δει, αργεί αρκετά. Δλδ, μέσα σε ένα τούνελ δεν προλαβαίνει να αλλάξει.
    Το πινλοκ που έχει η arai λέει "in seconds" .

  14. #29
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Σαν μόνιμη χρησιμοποιώ τη σκούρα φιμέ και αλλάζω σε διάφανη μόνο αν ξέρω ότι θα οδηγήσω νύχτα, κάτι το οποίο, γενικά, αποφεύγω. Φυσικά, δεν κουβαλάω ποτέ δεύτερη ζελατίνα.
    Life begins at 45°.

  15. #30
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Σε γυαλιά οράσεως με αντίστοιχους φακούς που έχω δει, αργεί αρκετά. Δλδ, μέσα σε ένα τούνελ δεν προλαβαίνει να αλλάξει.
    Το πινλοκ που έχει η arai λέει "in seconds" .
    "Drawbacks of Both the Visors
    The transitioning visor has many advantages. It will save you time and also the hassle you go through when changing the face shield throughout the day. It is also very risky to put the sunglasses on and off while you are riding.

    But both of the face shields, Shoei CWR-1 Photochromic Shield and Bell Transitions Photochromatic Shield, have the same drawback.

    Both the face shields take at least around 120 seconds, i.e. 2 minutes, to adjust to the surrounding light of the atmosphere.

    Suppose you are traveling on a road and there are lots and lots of small tunnels on the road. Your transitional visor will not have the time to adjust to the exposure of both the surroundings. You will ultimately have to slide up your visor while you are travelling from such a route, as stopping to put on a different visor, or even sunglasses may look a bit stupid and it is also not safe from the safety perspective.

    This face shield may not give you the perfect tint that you desire. You may want it to get the darkest in the presence of sun, but it may not give you the desired tint
    ."
    Απο εδω
    Και αυτοι σε δευτερολεπτα μετρανε,οποτε μαλλον ειναι μαρκετινιστικο τρικ η χρηση του"in seconds".
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πατέντα σε κράνος για να μπαίνουν γυαλιά μυωπίας;
    από γιώργος κ. στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2017, 07:15
  2. Ιδεες για "βαψιματα" σε Κρανη ...
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 22:30
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 09:55
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 09:32
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 16:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF