Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: Ποια ζελατίνη για δεύτερη σε κράνος;

  1. #31
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Διαβασα οτι αργουν αρκετα να επανελθουν στην "αρχικη" κατασταση τους (μπορει και 5 λεπτο),επισεις το κρυο παιζει ρολο στο ποσο θα σκουρινει η ζελατινα.
    Η αλλαγη απο διαφανη μεσα στο μαγαζι σε dark smoke τη στιγμη που βγηκαμε δεν πηρε πανω απο 20"
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Υπάρχει θεμα όταν μπαινοβγαίνει στα τούνελ.Αναγκάζεσαι να την ανοίγεις .
    Η agv έχει παρουσιάσει μια ζελατίνα ηλεκτρονική που αλλάζει διαφάνεια πατώντας ενα κουμπί

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Άσχετο και μάλλον άλλη τεχνολογία, αλλά μ έκανε εντύπωση. Έχουμε στη δουλειά μάσκα ηλεκροκόλισης που το τζάμι, είναι εντελώς διάφανο. Γίνετε μαύρο μόνο όταν δει τον σπινθήρα. Αλλάζει χρώμα τόσο ακαριαία που δεν θα δεις ποτέ την φλόγα "γυμνή" αλλά και ποτέ το τζάμι μαύρο.

  4. #34
    Μετράει η Photochromic αλλά πανάκριβη. Η Shoei Θέλει 2 λεπτά να να προσαρμοστεί στο περιβάλλον και αυτο νομιζω οφείλεται στο οτι δεν έχει να κάνει με το φως αλλά με την θερμότητα που δέχεται απο τον ήλιο. Χθες πήρα ενα NXR απο Helmetcity, ήμουν ψημένος να την πάρω αλλα τελικά πήρα την dark smoke που είναι το 1/3 της τιμής
    The R is for Respect.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Τα αντίστοιχα (φωτοχρωμικά) γυαλιά οράσεως, είχαν το πρόβλημα ότι ενώ αντιδρούσαν πολύ γρήγορα στις αλλαγές φωτισμού όσο ήταν καινούργια, με την πάροδο του χρόνου η αντίδρασή τους καθυστερούσε σημαντικά. Μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά έπειτα από ένα χρόνο χρήσης. Συνεπώς όσοι ενδιαφέρεστε, εξετάστε και αυτό το ενδεχόμενο.

    Βέβαια πάνε χρόνια από τότε και ίσως έχει αλλάξει η τεχνολογία.
    Άλλωστε τώρα υπάρχουν και οι αυτόματες μάσκες ηλεκτροκόλησης, που είπε και ο giorgosla προηγουμένως. Αλλά δεν ξέρω αν χρησιμοποιούν την ίδια αρχή λειτουργίας - υλικά.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Ο καθρέφτης της shoei έχει ένα 30€ + από την dark smoke της εταιρείας. Ξέρει κανείς το λόγο;
    Αντίστοιχη διαφορά έχουν νομίζω κι οι ζελατίνες της Arai.

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    dark smoke κι εγώ. . αν είναι να με πιάσει το σκοτάδι κουβαλάω και τη διάφανη ,όπως ο foogr1. είχα και mirror στο arai αλλά όπως είπε ο Sapilas η επίστρωση είναι ευαίσθητη στα πετραδάκια.
    οι photochromic καλές αλλά πανάκριβες.
    ότι ακριβώς και ο παραπάνω, σε ίδιο κράνος.
    Οι mirror είναι καλές αλλά πολύ ευαίσθητες. Είτε σε Arai είτε στο shoei NXR που είχα για κάποιο διάστημα. Η επίστρωση χαλάει πολύ εύκολα.

    Αφού μιλάς για Shoei, δεν έχεις και πρόβλημα μιας και η αλλαγή γίνεται σε 30 sec. Αν ήταν σε Arai...αντίο ζωή.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #38
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Ο καθρέφτης της shoei έχει ένα 30€ + από την dark smoke της εταιρείας. Ξέρει κανείς το λόγο;
    Αντίστοιχη διαφορά έχουν νομίζω κι οι ζελατίνες της Arai.
    Η πόζα πληρώνεται. Τα'χουμε ξαναπεί.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Αφού μιλάς για Shoei, δεν έχεις και πρόβλημα μιας και η αλλαγή γίνεται σε 30 sec. Αν ήταν σε Arai...αντίο ζωή.
    Κι όμως, οι φίλοι της Arai υποστηρίζουν ότι αν μάθεις πώς, το κάνεις πιο γρήγορα και με λιγότερο κόπο απ'ό,τι στα Shoei.
    Life begins at 45°.

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κι όμως, οι φίλοι της Arai υποστηρίζουν ότι αν μάθεις πώς, το κάνεις πιο γρήγορα απ'ό,τι στα Shoei.
    Οι φίλοι της Arai ας βρουν το δεξί αυτάκι που έσπασε κατά την διάρκεια αλλαγής της ζελατίνας.
    Οκ, δεν το έκανα καθημερινά, αλλά 10-15 φορές είχα άλλαξει ζελατίνα όταν το είχα. Αυτό το κρακςκσκκςκκσθατοπάρωόλοστοχέρι που κάνει, πάντα με τρόμαζε. Μέχρι που έσπασε και το άφησα στην άκρη μιας και είχε φάει τα ψωμιά του.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    .....



    Κι όμως, οι φίλοι της Arai υποστηρίζουν ότι αν μάθεις πώς, το κάνεις πιο γρήγορα και με λιγότερο κόπο απ'ό,τι στα Shoei.
    Κι ο Βύρωνας φίλος της Arai είναι, αφου τέτοιο φοράει. Edit hot of the press : Φορούσε.

    Κι εγώ φίλος της είμαι αλλά κάθε φορά που βγάζω ζελατίνα, προσεύχομαι το κρακ που ακούγεται να μην είναι σπάσιμο του μηχανισμού.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κι όμως, οι φίλοι της Arai υποστηρίζουν ότι αν μάθεις πώς, το κάνεις πιο γρήγορα απ'ό,τι στα Shoei.
    Οι φίλοι της Arai ας μου βρουν το δεξί αυτάκι (RX-7RR Nacano) που έσπασε κατά την διάρκεια αλλαγής της ζελατίνας.
    Οκ, δεν το έκανα καθημερινά, αλλά 10-15 φορές είχα άλλαξει ζελατίνα όταν το είχα. Αυτό το κρακςκσκκςκκσθατοπάρωόλοστοχέρι που κάνει, πάντα με τρόμαζε. Μέχρι που έσπασε και το άφησα στην άκρη μιας και είχε φάει τα ψωμιά του.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #42
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Ο καθρέφτης της shoei έχει ένα 30€ + από την dark smoke της εταιρείας. Ξέρει κανείς το λόγο;
    Αντίστοιχη διαφορά έχουν νομίζω κι οι ζελατίνες της Arai.
    Γιατί στην ουσία είναι μια ζελατίνα smoke με extra επίστρωση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #43
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Ε οκ, δεν έχετε κάτσει να ασχοληθείτε, προφανώς. Αν το μάθεις, έγραψα. Και τυφλά το κάνουν, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις στα Shoei.

    Κι εγώ προτιμώ τα Shoei πάντως. Μια φορά έσπασα "αυτάκι" σε Arai, απλά ανοίγοντας τη ζελατίνα, εν κινήσει...
    Life begins at 45°.

  14. #44
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε οκ, δεν έχετε κάτσει να ασχοληθείτε, προφανώς. Αν το _μάθεις_, έγραψα. Και τυφλά το κάνουν, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις στα Shoei.

    Κι εγώ προτιμώ τα Shoei. Μια φορά έσπασα "αυτάκι" σε Arai, απλά ανοίγοντας τη ζελατίνα...
    True story: Πίνω μπύρα σε παρακμιακό μπαρ στο Βύρωνα, πριν 250 χρόνια, και κάποια στιγμή λίγο πριν φύγω, παίρνω το κράνος και πάω να φύγω. Τύπος δίπλα μου στη μπάρα:

    Τύπος : Ωραίο κράνος
    Sniper : ...
    Τύπος : Σου έχουν δείξει τι πρέπει να κάνεις για να μην σπάσει ο μηχανισμός;
    Sniper : Υπάρχει κάποιο ειδικό σχολείο;
    Τύπος : Δούλευα κάποτε στον Ιταλό, δεν ξέρεις πόσα σπάνε επειδή δεν ξέρετε τι να κάνετε
    Sniper : Υπάρχει κάποιο ειδικό σχολείο;
    Τύπος : ....
    Sniper : Αντε, τι πρέπει να κάνουμε δλδ;
    Τύπος : Κάθε πότε το λαδώνεις;
    Sniper : Γίνει λιγο πιο συγκεκριμένος
    Τύπος : το μπουκαλάκι της σιλικόνης, γιατί το δίνει μαζί με το κράνος;
    Sniper : Ξέρω γω
    Τύπος : Πρέπει μια φορά τη βδομάδα να βάζεις σιλικονη στο μηχανισμό
    Sniper : Δλδ να βγάζω το πλαινό καπάκι;
    Τύπος : Τρελός είσαι; Αυτά σπάνε για πλάκα.
    Sniper : ΌΧι, αλλά δεν βοηθάς
    Τύπος : Βάζεις σιλικόνη εδώ (και δείχνει πάνω στη ζελατίνα)
    Sniper : Δλδ, θες να μου πεις ότι εκτός από τα πλαινά που σπάνε, σπάει και ο μηχανισμός από μέσα σε κράνος που έδωσα 980;
    Τύπος : Ναι
    Sniper : και θα κυκλοφορώ με σιλικόνη να στάζει απο τη ζελατίνα;
    Τύπος : Ναι, για λίγο, μετα δεν μένει τίποτα
    Sniper : ΟΚ, μερσί.

    ΟΚ. Σοβαρά θέματα λέμε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #45
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Το μόνο που κράτησα είναι ότι έδωσες 980€ για κράνος.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πατέντα σε κράνος για να μπαίνουν γυαλιά μυωπίας;
    από γιώργος κ. στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2017, 06:15
  2. Ιδεες για "βαψιματα" σε Κρανη ...
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 21:30
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 08:55
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF