Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Ποια ζελατίνη για δεύτερη σε κράνος;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325

    Ποια ζελατίνη για δεύτερη σε κράνος;

    Ποια ζελατίνη θα αγοράζατε για δεύτερη, μετά τη λευκή, σε ένα καινούριο κράνος Κάποια 50/50, κάποια αρκετά σκούρα, ή κάποια σε καθρέπτη;

  2. #2
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Εσένα τι σου αρέσει/προτιμάς; It's up to you βασικά.
    Προσωπικά χρησιμοποιώ μία dark smoke για τον ήλιο της χώρας μας, αν και σε βόλτες κουβαλάω πάντα και τη διάφανη μαζί όταν υπάρχει πιθανότητα να με πιάσει το βράδυ. Επίσης δεν έχω καταλάβει ακόμα τι παίζει νομικά εδώ με τις σκούρες ζελατίνες. Σε πολλές χώρες επιτρέπονται μόνο στην πίστα και σου τονίζουν ότι δεν είναι road legal!
    Ο καθρέπτης δε μου άρεσε ποτέ και το 50/50 δεν κάνει, κατά τη γνώμη μου πάντα, δουλειά.
    Φύγαμε...

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Πάντα παίρνω την Light Smoke στα Arai. Η Dark μου πέφτει πολύ Dark.
    Αυτες που είναι καθρέφτης, τουλάχιστον μια Arai που έχω είναι ανάμεσα στις άλλες δύο σε διαπερατότητα. Οταν τρώει πετραδάκια αρχίζει και κάνει νερά, αφού αποκτά φωτεινά στιγματα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    foogr01@ εγώ θα προτιμούσα τον καθρέπτη, αλλά αυτό που έγραψα ο sapila racing για τα πετραδάκια δεν μου άρεσε. Είναι και ακριβότερη 30€ από ότι βλέπω από τις άλλες της shoei.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πάντα παίρνω την Light Smoke στα Arai. Η Dark μου πέφτει πολύ Dark.
    Αυτες που είναι καθρέφτης, τουλάχιστον μια Arai που έχω είναι ανάμεσα στις άλλες δύο σε διαπερατότητα. Οταν τρώει πετραδάκια αρχίζει και κάνει νερά, αφού αποκτά φωτεινά στιγματα.
    μια απο τα ιδια,η μεσαια της Αραι αποτελει αξιπιστη κ 24ωρη λυση καθως βλεπεις κ το βραδυ ενω την μερα κοβει τα χοντρα,μια βοηθεια με ενα γυαλι στα κοντρα μεσσημερι την χρειαζεται αλλα γλιτωνεις το βραδυνο βαλε -βγαλε.
    οποιος λεει οτι κινειται νυχτα με 80% σκουρα τοτε σιγουρα μιλαει για συνθηκες πολης με φωτισμο,
    στα περιξ της Αττικης με μια σκουρα καποτε την ειχα μονιμα ανοιχτη τα βραδια.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    ποτε δεν καταλαβα πως καποιος οδηγει με σκουρα φιμε το βραδυ. οχι την light(που και αυτο ειναι καπως σε σκοτεινα κομματια, ακομα και σε στενα εντος πολης) χαρακτηριστικα 2 τυποι που γνωριζω επεμεναν πως βλεπουν το ιδιο και πως εχουν συνηθησει! για να μαθει το ματι πρεπει να φορανε κρανος και στον υπνο τους καθως η ''νυχτερινη οραση'' χανεται οταν πεσει παλι φως στο ματι. τραγικοι και επικινδυνοι απλα!

  7. #7
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    ποτε δεν καταλαβα πως καποιος οδηγει με σκουρα φιμε το βραδυ. οχι την light(που και αυτο ειναι καπως σε σκοτεινα κομματια, ακομα και σε στενα εντος πολης) χαρακτηριστικα 2 τυποι που γνωριζω επεμεναν πως βλεπουν το ιδιο και πως εχουν συνηθησει! για να μαθει το ματι πρεπει να φορανε κρανος και στον υπνο τους καθως η ''νυχτερινη οραση'' χανεται οταν πεσει παλι φως στο ματι. τραγικοι και επικινδυνοι απλα!
    Δεν βλέπεις με dark smoke το βράδυ. Πολύ επικίνδυνο να οδηγάει κάποιος έτσι! Δύο φορές έτυχε να με πιάσει το βράδυ ενώ είχα μόνο τη dark smoke από το πρωί. Μιλάω πάντα για πόλη και 3χλμ. από το σπίτι μου. Και τις δύο γύρισα πολύ προσεκτικά με ανοιχτή τη ζελατίνα. Σε βόλτες πάντα έχω μαζί και τη διάφανη αλλά ακόμα και στην πόλη όταν το βράδυ είναι στο πρόγραμμα. Ούτε βάρος είναι ούτε χρόνο τρώει να αλλαχτεί.
    Φύγαμε...

  8. #8
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Για τι κρανος μιλαμε;
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Το κράνος είναι το x spirit 2. Το πήρα από Fc Moto που το είχε σε στοκ. Βέβαια η τιμή του δεν ήταν και πολύ δελεαστική, με τα ίδια λεφτά θα μπορούσα να πάρω το x spirit 3 από helmet city που είχε δύο από τα μοντέλα σε προσφορά. Όμως δεν με τρελαίνανε τα γραφικά και μέχρι να το αποφασίσω είχαν πάρει ένα 50άρι πάνω. Επίσης όσο το έβλεπα το x spirit 3 τόσο μου φαίνονται η αεροτομή to much σε αίσθηση. Έγραψε κι ένα παλικάρι εδώ ότι δεν τον έχει βολέψει...οπότε κατέληξα να πάρω το προηγούμενο μοντέλο

  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Ωραια. Νομιζω η ζελατινα του 2 και του 3 ειναι ιδια. Εφ οσων συμβαινει αυτο πας και δινεις λιγα παραπανω και παιρνεις την νεα ζελατινα της shoei η οποια απο μονη της σκουραινει στον ηλιο μεχρι να γινει dark και ανοιγει στο σκοταδι μεχρι να γινει διαφανη. Οταν το ειδα δεν το πιστευα!!!
    Καλη αγορα!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Νομίζω ότι τα κράνη XR1100/Quest/Xspirit II μοιράζονται την ίδια ζελατίνη.
    Αυτή τη ζελατίνη που αλλάζει φωτεινότερα δεν την έχω υπόψιν, θα ρωτήσω σε ευχαριστώ

  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι τα κράνη XR1100/Quest/Xspirit II μοιράζονται την ίδια ζελατίνη.
    Αυτή τη ζελατίνη που αλλάζει φωτεινότερα δεν την έχω υπόψιν, θα ρωτήσω σε ευχαριστώ
    Ρωτα στον Παπασταυρου. Εγω εκει την εχω δει. Απλα δεν ξερω αν κανει για το Xspirit II
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Ωραια. Νομιζω η ζελατινα του 2 και του 3 ειναι ιδια. Εφ οσων συμβαινει αυτο πας και δινεις λιγα παραπανω και παιρνεις την νεα ζελατινα της shoei η οποια απο μονη της σκουραινει στον ηλιο μεχρι να γινει dark και ανοιγει στο σκοταδι μεχρι να γινει διαφανη. Οταν το ειδα δεν το πιστευα!!!
    Καλη αγορα!
    Γαμάτο! Δεν το ήξερα οτι υπάρχει τέτοιο πράγμα!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    η Lazer την εχει απο χρονια κ την λεει Lumino Photochromic
    https://www.youtube.com/watch?v=v7sRSm2k_zU
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Δεν κάνει η ίδια δε xspirit 2 και 3.
    Η ίδια κάνει σε xspirit 2- xr1100- qwest.
    Η φωτοχρομικη (και γενικά οι καινούργιες) κάνουν στα Nxr και Xspirit 3

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πατέντα σε κράνος για να μπαίνουν γυαλιά μυωπίας;
    από γιώργος κ. στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2017, 06:15
  2. Ιδεες για "βαψιματα" σε Κρανη ...
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 21:30
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 08:55
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF