Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: μεγαλη καταναλωση σε xt660z tenere 2008

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    παιδια νομιζω πως κομπλε με την καταναλωση...
    5.7 λιτρα στα 100 χιλιομετρα.. 9 ευρω ακριβως..
    τα χιλιομετρα γιναν σε επαρχιακους δρομους με αρκετη χρηση συμπλεκτη και με τα 10 απο αυτα το μηχανακι να δουλευει στις 6 με 7 χιλιαδες στροφες.. το εδωσα κ λιγο!

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Το 5,7 είναι φυσιολογικό.
    Μέτρα καναδυό φορές ακόμη σε διάφορες συνθήκες για να βεβαιωθείς. Αν είσαι κάπου εκεί, είσαι μια χαρά.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    πολυ εργαλειο το ατιμο...!!! καθε μερα που περνα ολο και περισσοτερο με εκπλησει!!

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Στο ειπα από την αρχη..τζαμπα ανησυχουσες....για να φαει 5,7 λιτρα σε επαρχιακο δρόμο το εσκιζες....σε τετοιους δρόμους εχω 4 λιτρα στα 100χλμ

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    μπα οχι , μονο στα 10 με 12 χιλιομετρα το εσκιζα, κ αυτο με μιση καρδια γιατι το φοβαμαι ακομα μη μου κανει κανα τρελο , θελω αλυσιδογραναζα γιαυτο, ακομα δεν εχω καταληξει ομως σε ποιο σετ...
    οταν βαζω 5η πρεπει να το εχω πανω απο 3.500 στροφες, αν ειναι λιγοτερες η αλυσιδα σα να χτυπα, σα να ρεταρει ,μουγκριζουν ζορικα τα γραναζια με την αλυσιδα, μετα τις 4000 ομως συντονιζει και βγαζει φτερα!!!
    νταξει φταιει που κ τοσο καιρο ειχα συνηθησει σε διαφορικο που ξεκινουσα με 3η που λεει ο λογος, με το τενερε το χερι στο συμπλεχτη συνεχεια!
    τελικα λαθος ειχε πει το παιδι που μου το εδωσε οτι εχει φιλτρο αερα μαμα, το φιλτρο που εχει ειναι αυτο:

    https://www.off-the-road.de/en/Other...-Z-Tenere.html

    ισως παιζει κ αυτο το ρολο του στην καταναλωση πιστευω...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    DID ZVMX
    Επαναλαμβάνω γιατί μάλλον δεν διαβάζεις..

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Επαναλαμβάνω γιατί μάλλον δεν διαβάζεις..
    φιλε μου διαβαζω, αλλα αυτο ειναι μια αλυσιδα μονο,ασε που εχει κ αλλα νουμερα διπλα, κατι 525 κ τετοια..
    αν θες γινε ακομη λιιιγο ποιο συγκεκρημενος να τα παραγγειλω να τελειωνω, αλλα οχι κανα 200αρι..
    Τελευταία τροποποίηση από mallllias; 08/02/2018 στις 20:32.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mallllias Προβολή μηνύματος
    φιλε μου διαβαζω, αλλα αυτο ειναι μια αλυσιδα μονο,ασε που εχει κ αλλα νουμερα διπλα, κατι 525 κ τετοια..
    το εχω στα υποψειν αν και πολυ ακριβη..
    Γρανάζια βάλε JT ή Sunstar,είναι πολύ καλά.
    Γνώμη μου,στο συγκεκριμένο μηχανάκι να βάλεις ακριβή αλυσίδα,γιατί τις φθηνές τις
    μασουλάει,και θα έχεις πρόβλημα.
    Δεν στο γράφω τυχαία,το είχα το μηχανάκι.
    520 φοράει.
    Τελευταία τροποποίηση από taisteal; 08/02/2018 στις 20:37.

  9. #39
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    O δεικτης είναι μια χαρά και μια χαρά δείχνει τι έχεις. Απλά πρέπει να ξέρεις τι έχεις στην κάθε ένδειξη. Με όλα τα οχήματα τα οποία δεν έχουν ομοιόμορφο σχήμα στο ρεζερβουάρ, αυτό συμβαίνει! Και στο αμάξι μου το ίδιο γίνεται.

    Στο τενερέ μέχρι να πέσει η πρώτη παύλα θέλει αρκετά χλμτρα. Αναλόγως τη οδήγησης μπορεί να είναι 70 ή και 100. Οι επόμενες πέφτουν πολύ γρήγορα γιατί το ρεζερβουάρ στενεύει. πες 40χλμ για την κάθε μία ίσως και λιγότερο αν το τσιτώνεις. Όταν μείνεις με μια παύλα έχεις σχεδόν μισό ρεζερβουάρ μέσα. Η τελευταία παύλα μετά από αρκετά χλμ όπως και η πρώτη θα αρχίσει να αναβοσβήνει και ο μερικός χλμτρητής θα περάσει αυτόματα στην ένδειξη ρεζέρβας. Τώρα έχεις 6,7 λίτρα! Επειδή κάπου εκεί είναι και η μέγιστη κατανάλωση σε περιβάλλον εθνικής με 150αρες (στο κοντέρ), μιλάμε για άλλα 100 χλμ με τέρμα γκάζι! Εγώ έχω βγάλει μέχρι 110 χλμ με ρεζέρβα πηγαίνοντας όμως χαλαρά (100χλμ/ώρα) σε εθνική με 3 βαλίτσες.

    Επειδή το τενερέ είναι αδύναμο και μονοκυλινδρο έχει αρκετά μεγάλο εύρος στην κατανάλωση. Σε χαλαρή βόλτα μπορεί να σου κάψει 4,5 και στο τέρμα γκάζι μαμά γύρω στο 6,7. Έχω φουλάρει με 22λίτρα στα 500 χλμ και έχω βάλει επίσης 22 λίτρα για 340. Την μία ήμουν με παρέα σε βουνό και πηγαίναμε με αναθυμιάσεις και την άλλη στην εθνική φορτωμένος, αέρα και το γκάζι λίγο πριν το τέρμα. Το ρεζερβουάρ χωράει 23 λίτρα αλλά το τελευταίο μισό λίτρο δύσκολα θα το βάλεις λόγο της σχεδίασης που έχει για να παίρνει αέρα.

    Αυτά σε μαμά τενερέ.


    Λαδι semi 15-50 το λιγότερο κάθε 5.000χλμ. Μη πετάς λεφτά σε μ@λακίες, δε χρειάζεται τίποτα περισσότερο αυτό το μηχανάκι. Με συμπίεση 1/10 καίει και πετρέλαιο, ενώ με τα κόκκινα στις 7.000, τα 3.6 λίτρα λαδιού δεν παθαίνουν απολύτως τίποτα ακόμα και για 10.000χλμ που προτείνει η γιαμάχα. (η yamaha ελλάδας προτείνει 5.000χλμ).
    Το σασμάν δεν έχει ιδιαίτερες προτιμήσεις σε λάδια και του αρέσουν όλα όσα έχω δοκιμάσει εκτός ίσως απ' τα καστρόλ.

    Για αλυσιδογράναζα διάλεξε ένα σετάκι της did για χτ/χτζ με o-ring ή x-ringk. Συνήθως τα σετ αυτά έχουν γρανάζια jt και τιμή κοντά στα 100 με 110 ευρώ αγορά. Με προσοχή θα σε βγάλουν 30 με 40.000 χλμ. Εγώ βγάζω 30 χωρίς να την προσέχω.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 08/02/2018 στις 23:59.
    Sent from me using a computer.

  10. #40
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mallllias Προβολή μηνύματος
    μπα οχι , μονο στα 10 με 12 χιλιομετρα το εσκιζα, κ αυτο με μιση καρδια γιατι το φοβαμαι ακομα μη μου κανει κανα τρελο , θελω αλυσιδογραναζα γιαυτο, ακομα δεν εχω καταληξει ομως σε ποιο σετ...
    οταν βαζω 5η πρεπει να το εχω πανω απο 3.500 στροφες, αν ειναι λιγοτερες η αλυσιδα σα να χτυπα, σα να ρεταρει ,μουγκριζουν ζορικα τα γραναζια με την αλυσιδα, μετα τις 4000 ομως συντονιζει και βγαζει φτερα!!!
    νταξει φταιει που κ τοσο καιρο ειχα συνηθησει σε διαφορικο που ξεκινουσα με 3η που λεει ο λογος, με το τενερε το χερι στο συμπλεχτη συνεχεια!
    τελικα λαθος ειχε πει το παιδι που μου το εδωσε οτι εχει φιλτρο αερα μαμα, το φιλτρο που εχει ειναι αυτο:

    https://www.off-the-road.de/en/Other...-Z-Tenere.html

    ισως παιζει κ αυτο το ρολο του στην καταναλωση πιστευω...
    Βαλε μαμισιο φιλτρο αν δεν εχεις καστομ χαρτη καυσιμου.

  11. #41
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Βαλε μαμισιο φιλτρο αν δεν εχεις καστομ χαρτη καυσιμου.
    Πιθανότατα να μη χρειάζεται. Ίσως μια καυσαναλυση!
    Κάπου υπάρχει το θρεντ του γάτου.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    O δεικτης είναι μια χαρά και μια χαρά δείχνει τι έχεις. Απλά πρέπει να ξέρεις τι έχεις στην κάθε ένδειξη. Με όλα τα οχήματα τα οποία δεν έχουν ομοιόμορφο σχήμα στο ρεζερβουάρ, αυτό συμβαίνει! Και στο αμάξι μου το ίδιο γίνεται.

    Στο τενερέ μέχρι να πέσει η πρώτη παύλα θέλει αρκετά χλμτρα. Αναλόγως τη οδήγησης μπορεί να είναι 70 ή και 100. Οι επόμενες πέφτουν πολύ γρήγορα γιατί το ρεζερβουάρ στενεύει. πες 40χλμ για την κάθε μία ίσως και λιγότερο αν το τσιτώνεις. Όταν μείνεις με μια παύλα έχεις σχεδόν μισό ρεζερβουάρ μέσα. Η τελευταία παύλα μετά από αρκετά χλμ όπως και η πρώτη θα αρχίσει να αναβοσβήνει και ο μερικός χλμτρητής θα περάσει αυτόματα στην ένδειξη ρεζέρβας. Τώρα έχεις 6,7 λίτρα! Επειδή κάπου εκεί είναι και η μέγιστη κατανάλωση σε περιβάλλον εθνικής με 150αρες (στο κοντέρ), μιλάμε για άλλα 100 χλμ με τέρμα γκάζι! Εγώ έχω βγάλει μέχρι 110 χλμ με ρεζέρβα πηγαίνοντας όμως χαλαρά (100χλμ/ώρα) σε εθνική με 3 βαλίτσες.

    Επειδή το τενερέ είναι αδύναμο και μονοκυλινδρο έχει αρκετά μεγάλο εύρος στην κατανάλωση. Σε χαλαρή βόλτα μπορεί να σου κάψει 4,5 και στο τέρμα γκάζι μαμά γύρω στο 6,7. Έχω φουλάρει με 22λίτρα στα 500 χλμ και έχω βάλει επίσης 22 λίτρα για 340. Την μία ήμουν με παρέα σε βουνό και πηγαίναμε με αναθυμιάσεις και την άλλη στην εθνική φορτωμένος, αέρα και το γκάζι λίγο πριν το τέρμα. Το ρεζερβουάρ χωράει 23 λίτρα αλλά το τελευταίο μισό λίτρο δύσκολα θα το βάλεις λόγο της σχεδίασης που έχει για να παίρνει αέρα.

    Αυτά σε μαμά τενερέ.


    Λαδι semi 15-50 το λιγότερο κάθε 5.000χλμ. Μη πετάς λεφτά σε μ@λακίες, δε χρειάζεται τίποτα περισσότερο αυτό το μηχανάκι. Με συμπίεση 1/10 καίει και πετρέλαιο, ενώ με τα κόκκινα στις 7.000, τα 3.6 λίτρα λαδιού δεν παθαίνουν απολύτως τίποτα ακόμα και για 10.000χλμ που προτείνει η γιαμάχα. (η yamaha ελλάδας προτείνει 5.000χλμ).
    Το σασμάν δεν έχει ιδιαίτερες προτιμήσεις σε λάδια και του αρέσουν όλα όσα έχω δοκιμάσει εκτός ίσως απ' τα καστρόλ.

    Για αλυσιδογράναζα διάλεξε ένα σετάκι της did για χτ/χτζ με o-ring ή x-ringk. Συνήθως τα σετ αυτά έχουν γρανάζια jt και τιμή κοντά στα 100 με 110 ευρώ αγορά. Με προσοχή θα σε βγάλουν 30 με 40.000 χλμ. Εγώ βγάζω 30 χωρίς να την προσέχω.
    ευχαρηστω πολυ φιλε μου για την αναλυση... σετακι για αλυσιδογραναζα δε βλεπω να προτεινεται για xtz .. στο σκρουτζ δηλαδη που κοιταω.. αν στηλεις κανενα λινκ ισως καταλαβω, ειναι πολλα τα ατοιμα!!

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Βαλε μαμισιο φιλτρο αν δεν εχεις καστομ χαρτη καυσιμου.
    ναι, το μαμα σκοπευω να βαλω σε λιγες μερες...

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mallllias Προβολή μηνύματος
    ευχαρηστω πολυ φιλε μου για την αναλυση... σετακι για αλυσιδογραναζα δε βλεπω να προτεινεται για xtz .. στο σκρουτζ δηλαδη που κοιταω.. αν στηλεις κανενα λινκ ισως καταλαβω, ειναι πολλα τα ατοιμα!!
    https://www.e-moto.gr/el/483_1_1_6_0...re-(08-09).htm

    https://www.uride.gr/bikes/Yamaha-XT...96152856/all/1

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    φιλε μου σε υπερευχαρηστω.. οι σελιδες θα γινουν σελιδοδηκτες!!!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Xt660z Tenere 08
    από ggelos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2014, 19:21
  2. 2008 Yamaha XT660Z Tenere
    από kalant στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2008, 15:09
  3. Xtz 660 Tenere 2008
    από Aikidimi στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 20:19
  4. Tenere 2008 ?
    από motaba στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2007, 23:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF