Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 42 από 42

Θέμα: CBR 650F vs Ninja 650

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Ευχαριστώ παίδες!
    Ωραία η λογική κτλ. αλλά όταν σε χτυπήσει ο έρωτας στο κεφάλι, πάει περίπατο.

  2. #32
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DeusEx Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ παίδες!
    Ωραία η λογική κτλ. αλλά όταν σε χτυπήσει ο έρωτας στο κεφάλι, πάει περίπατο.
    Καλορίζικο και αγρατζούνιστο

    (και στα δικά μας οι λευτερές)

  3. #33
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Καλοριζικο καλοταξιδο παντα ορθιος!!

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Καλορίζικος!!! Περιμένουμε εντυπώσεις και περισσότερες φωτογραφίες!!! Κατά τη γνώμη μου από τα πιο όμορφα μηχανάκια αυτή τη στιγμή!!!


    Υγ: Το πουλάνε οι επίσημοι έμποροι στην Ελλάδα ή τοαγορασες αλλιώς;

  5. #35
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    δεν ήξερα οτι θα εισήγαγαν το φερινκατο, πολύ όμορφο του μπδελο ρε!!καλορίζικο καλοτάξιδο!
    τα τελευταία 3 χρόνια η χονδα έχει κάνει άλματα στο αισθητικό κομμάτι!
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #36
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Καλά χιλιόμετρα!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    δεν ήξερα οτι θα εισήγαγαν το φερινκατο, πολύ όμορφο του μπδελο ρε!!καλορίζικο καλοτάξιδο!
    τα τελευταία 3 χρόνια η χονδα έχει κάνει άλματα στο αισθητικό κομμάτι!
    Δε νομίζω πως έγινε Ελλάδα η αγορά. Νομίζω Γερμανία είναι ο φίλος. Έπρεπε να τη ψιλιαστείς από το ότι πήρε καινούρια μηχανή.

    Καλοτάξιδο κι από μένα!

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω πως έγινε Ελλάδα η αγορά. Νομίζω Γερμανία είναι ο φίλος. Έπρεπε να τη ψιλιαστείς από το ότι πήρε καινούρια μηχανή.

    Καλοτάξιδο κι από μένα!


    Ισχύει, Γερμανία είμαι, απ το 2012 ... Δεν ήξερα οτι στην Ελλαδα δεν το φέρνουν το φερινγκατο .. Πως κ δεν το εισάγουν? Το γυμνο το εχουν νομιζω.
    Η μηχανή κατα την γνώμη μου ειναι οτι πιο ομορφο στην κατηγορία της. Ισως αυτος ηταν κ ο κυριότερος παράγοντας που την πηρα.
    Κατα τα αλλα, εχω κανει μονο περιπου 50 χλμ μια μικρη βολτα γιατι εχει ψοφόκρυο. Με 1 βαθμο κελσιου πηγα βολτα.

    Μπορω να συγκρίνω με το fz6 naked που είχα παλια , και με το xt 660x που είχα προσφατα.

    Ο κινητήρας είναι απίστευτα ομαλός, δεν αισθάνθηκα κάπου τρύπες (οπως το φειζερ), κομπιάσματα, surging (οπως το χτ) κτλ.
    Παρότι έχει 7 άλογα λιγότερα απο το φειζερ, μου φαίνεται πιο δυνατό στα χαμηλα κ μεσαία .. Ψηλά δεν το ζόρισα γιατι ειναι στο στρώσιμο ακομα αλλα λογικά θα είναι πιο αδύναμο.
    Ειναι παρα πολύ σταθερό, ισως λόγο χαμηλού κεντρου βάρους? Ο αέρας στην εθνική δεν φάνηκε να το κουνάει κ πολύ, ούτε στις στροφές έδειχνε αστάθεια.
    Τα led φωτα πορείας δεν τα δοκίμασα νυχτα, αλλα είναι πολύ όμορφα. ενα ισχυρό λευκό , ελαφρως μπλεδίζον χρώμα.
    Δεν έχει κραδασμούς! Το χτ ως μονοκύλινδρο δεν παλευοταν, αλλα κ το φειζερ ειχε αρκετους κραδασμους που μουδιαζαν τα χερια.
    Ειναι πιο σκυφτό, εχει clip-on αντι για κλασσικό τιμόνι ..

    Η μαμά αεροτομή ειναι πολύ χαμηλή, πρέπει να σκύψεις πολύ για να μην σε χτυπάει στο κρανος ο αερας (1,79 υψος ειμαι) .. νομιζω μια αφτερμαρκετ αργοτερα θα ειναι καλη επενδυση
    Η εξάτμιση ειναι πολύ φιμωμένη .. νομίζω έχει ενα στικερ καπου που λεει 80κατι db, σε 3 ταχύτητα κ καποιες συγκεκριμένες στροφές .. προς το παρον παντως δεν λεω να την αλλαξω.
    Τα φλασάκια ειναι τα κλασσικά που προεξέχουν ασχημα δεξια κ αριστερα
    Δεν εχει ενδειξη σχέσης κιβωτίου ταχύτητας (αρα εθνικη προσπάθησα μερικες φορες να βάλω απο 6η την 7η)
    Τα καφε-μπρονζε καπακια του κινητήρα δεν μ αρεσουν προσωπικα .. θα ηθελα μαυρα καλυτερα
    Η βάση πινακίδας είναι αίσχος .. τεράστια κ προεξέχει πολύ
    Τα φρένα του προς το παρόν μου φαίνονται κάπως αδύναμα, θέλει αρκετη πιεση στην μανέτα για αισθανθείς φρένο .. ισως ειναι αρχη ακομα κ πρέπει να κάτσουν λιγο με τον καιρό

  9. #39
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Το συγκεκριμένο μια περίοδο το κοίταζα και εγώ. Το είχανε κάτι Βύνιοι κλπ αλλά μόνο με παραγγελία . Γουρούνι στο σακί ένα πράγμα . Μιλάω για πριν δύο χρόνια . Τα περισσότερα youtube reviews της εποχής το ψιλοκράζανε για την απόδοση , για το μπροστινό και για την ποιότητα κατασκευής (Ινδία) . Εμένα δεν μου άρεσαν καθόλου και τα όργανα . Τελείως ατσούμπαλα . Ολα αυτά βεβαια απο βίντεο και φωτό . Απο κοντα έιναι άλλη η φάση . Και πάλι καλοτάξιδη . Άνοιξε και κάνα θέμα σχετικά αν και σε βλέπω απελπιστικά μόνο ....
    Modenas Kriss 125

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Το συγκεκριμένο μια περίοδο το κοίταζα και εγώ. Το είχανε κάτι Βύνιοι κλπ αλλά μόνο με παραγγελία . Γουρούνι στο σακί ένα πράγμα . Μιλάω για πριν δύο χρόνια . Τα περισσότερα youtube reviews της εποχής το ψιλοκράζανε για την απόδοση , για το μπροστινό και για την ποιότητα κατασκευής (Ινδία) . Εμένα δεν μου άρεσαν καθόλου και τα όργανα . Τελείως ατσούμπαλα . Ολα αυτά βεβαια απο βίντεο και φωτό . Απο κοντα έιναι άλλη η φάση . Και πάλι καλοτάξιδη . Άνοιξε και κάνα θέμα σχετικά αν και σε βλέπω απελπιστικά μόνο ....
    Το καλό με την honda ειναι οτι το κράξιμο των προηγούμενων μοντέλων το βελτιώνει στα επόμενα.
    Το μπροστινό πχ. το αλλάξανε με showa dual bend valve, μου φαίνεται αρκετά στιβαρό κ σταθερό. Τον ανεπαρκή φωτισμό τον αλλάξανε με led. Για τους κραδασμους στα clip-on, βάλανε καινούργια με χοντρό λάστιχο εσωτερικά. Τα όργανα ειναι κομπλε, αν κ δεν εχουν ένδειξη θερμοκρασίας και gear indicator. Κατασκευη ειναι ταιλανδη με οτι ισως σημαίνει αυτο. Τα άλογα δυστυχώς πάνε περίπατο λόγω Euro4 προδιαγραφών. (Αλλα καιει λιγοτερη βενζινη κ ειναι πιο γεματο στα χαμηλομεσαια)

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε!

    Αυτό που μου κάνει πολύ θετική εντύπωση είναι το ότι είναι πολύ πιο όμορφο από το προηγούμενο! Μου αρέσουν πολύ οι ζάντες του!

    Το πήρες και πολύ ωραίο χρώμα!

    Θα το ευχαριστηθείς!

  12. #42
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.802
    Καλοταξιδο!!Καλα χιλιομετρα!
    Πολυ ωραιο...& ομορφο χρωμα!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. CBR 600RR vs ανταγωνισμός
    από onireum στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 17:00
  2. cbr-125 vs CBR-600RR!!!
    από Kizoku στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 12:14
  3. cbr vs ninja
    από tassosrr στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 18:01
  4. cbr 600rr vs yamaπα r6
    από tassosrr στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 11:54
  5. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 17:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF