Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: CBR 650F vs Ninja 650

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702

    CBR 650F vs Ninja 650

    Μιας κ έδωσα το xt660x ψάχνομαι να πάρω καινούργια μηχανή.
    Με λίγο ψάξιμο έπεσε το μάτι μου στο CBR 650F και το Ninja 650.

    Χρήση:
    Με καλό καιρό γύρω στα 50 χλμ πήγαινε έλα στην δουλειά, λίγο πόλη λίγο εθνική.
    Τα ΣΚ βόλτες κ ίσως κανένα κοντινό ταξιδάκι.

    Ποιο απ τα 2 θα προτείνατε? Ή εχετε να προτείνετε κανένα αλλο μοντέλο?

    Εμπιστεύομαι χοντα στην ποιότητα. Το νεο μοντέλο έχει led φώς οδήγησης, σχεδιαστικά πιο όμορφο απ το ninja. 4κύλινδρο, 180αρι λάστιχο πίσω. 90 hp. Η τιμή γύρω στα 8600ε
    Το ninja 650 2κύλινδρο, 2πλό φανάρι μπροστά (υποκειμενικά πιο όμορφο φανάρι), 160αρι λαστιχο πισω. 68 hp, τιμή γύρω στα 7300ε
    ABS απαραίτητα κ στα 2.

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Όμορφο το Honda, αλλά 8.600€ δε θα τα έδινα. Θα έλεγα να σκεφτείς πρώτα αν προτιμάς 2κύλινδρο ή 4κύλινδρο, μετά είναι εύκολο.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Δικύλινδρο δεν έχω οδηγήσει .. Μόνο 4κύλινδρα κ 1κύλινδρα.
    Στο xt 660 ας πουμε μου άρεσε η ροπή, αλλα δεν την πάλευα με κραδασμούς κ νευρικότητα. Δεν μπορουσες να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα πχ στα 50 km/h στην πόλη. Ρετάριζε, μια πήγαινε 49, μια 52, μετα 48 κτλ κτλ με σταθερό το χέρι στο γκάζι (surging νομίζω το λένε στα αγγλικά).
    Θα ήθελα κάτι που να είναι smooth. Δεν ξέρω απ αυτη την άποψη πώς είναι τα 2κύλινδρα, ίσως κάποιος π να εχει εμπειρία να πει μια γνώμη?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DeusEx Προβολή μηνύματος
    Δικύλινδρο δεν έχω οδηγήσει .. Μόνο 4κύλινδρα κ 1κύλινδρα.
    Στο xt 660 ας πουμε μου άρεσε η ροπή, αλλα δεν την πάλευα με κραδασμούς κ νευρικότητα. Δεν μπορουσες να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα πχ στα 50 km/h στην πόλη. Ρετάριζε, μια πήγαινε 49, μια 52, μετα 48 κτλ κτλ με σταθερό το χέρι στο γκάζι (surging νομίζω το λένε στα αγγλικά).
    Θα ήθελα κάτι που να είναι smooth. Δεν ξέρω απ αυτη την άποψη πώς είναι τα 2κύλινδρα, ίσως κάποιος π να εχει εμπειρία να πει μια γνώμη?


    αμα ειναι μεσα στην πολη να κοιτας το κοντερ με 50χλμ, χεστο, παρε ποδηλατο....

    αμα θες ομαλοτητα σαφεστατα το 4κ, αλλα το ερωτημα ειναι ΓΙΑΤΙ να θες ομαλοτητα μεσα στην πολη?

    οπως και να εχει δες και το ΜΤ07 που ειναι (λογικα) ο ανταγωνιστης του ninja καθ'οτι δικυλινδρο, με ιδια αλογα και παρομοια τιμη...

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Τα σύγχρονα δικύλινδρα είναι εξαιρετικά. Τουλάχιστον το δικό μου είναι. Στα 60 km/h, με 6η, δεν υπάρχει ίχνος σκορτσαρίσματος ή κομπιάσματος. Αλλά το ΜΤ έχει 270° στρόφαλο και νομίζω ότι το μοτέρ του Ninja είναι παλαιότερης τεχνολογίας.

    Δεν έχω οδηγήσει το CBR 650F, βέβαια, το οποίο, αν και 4κύλινδρο, λένε ότι είναι σεταρισμένο για χαμηλομεσαίες, οπότε δεν μπορώ να κάνω άμεση σύγκριση. Αλλά θεωρώ, βάσει αριθμών, ότι δεν υπάρχει σύγκριση, το ΜΤ θα είναι μπροστά μέχρι την τελική του.

    Θα γίνω κοινότυπος, αλλά μήπως να έβλεπες κάτι με το μοτέρ του ΜΤ;
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αμα ειναι μεσα στην πολη να κοιτας το κοντερ με 50χλμ, χεστο, παρε ποδηλατο....

    αμα θες ομαλοτητα σαφεστατα το 4κ, αλλα το ερωτημα ειναι ΓΙΑΤΙ να θες ομαλοτητα μεσα στην πολη?

    οπως και να εχει δες και το ΜΤ07 που ειναι (λογικα) ο ανταγωνιστης του ninja καθ'οτι δικυλινδρο, με ιδια αλογα και παρομοια τιμη...
    Είναι γυμνό οπότε το απέκλεισα ... θέλω κάτι με προστασία απο αέρα (γεράματα βλέπεις) .. Όσον αφορά τα 50χλμ στην πόλη, πίστεψε με, μετά απο τόσες κλήσεις που έφαγα για υπερβολική ταχύτητα αγόραζα ηλεκτρικό ποδήλατο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DeusEx Προβολή μηνύματος
    Είναι γυμνό οπότε το απέκλεισα ... θέλω κάτι με προστασία απο αέρα (γεράματα βλέπεις) .. Όσον αφορά τα 50χλμ στην πόλη, πίστεψε με, μετά απο τόσες κλήσεις που έφαγα για υπερβολική ταχύτητα αγόραζα ηλεκτρικό ποδήλατο.


    δλδ θες να μου πεις οτι πας με 50χλμ/ωρα μεσα στην πολη??

    αν η απαντηση στην ανωτερω ερωτηση ειναι ναι, ψαχνε για οτι πιο ψοφιο δικυλινδρο βρεις...π.χ. cb500Χ....

  8. #8
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Φιλε μου οπως αντιλαμβανομαι απο αυτα που λες ενα 2κ θα σου ταν γαντι!
    Ασε τα 4κ δεν ειναι κατα βαση μοτο για πολεις κτλ (οχι οτι δε χρησιμοποιουνται)
    Οπως προειπαν και τα παιδια τα καινουρια 2κ ειναι τεχνολογικα πολυ βελτιωμενα χωρις κραδασμους
    και θα συμφωνησω με τον Blitzer το MT 07 που εχει και 270 μοιρες στροφαλο ειναι
    καταπληκτικο και σε επιδοσεις και σε καταναλωση και σε ηχο κτλ...

    Υ.γ υπαρχει και το MT 07 Tracer ΑΝ δε θες γυμνο! Και επειδη βλεπω θες κατι σε
    street μη βιαστεις να πεις οχι στο Tracer 700 γτ ειναι ενα "σπορ" τουρινγκ μοτο κατι σε
    ψηλο street σα να λεμε!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δλδ θες να μου πεις οτι πας με 50χλμ/ωρα μεσα στην πολη??

    αν η απαντηση στην ανωτερω ερωτηση ειναι ναι, ψαχνε για οτι πιο ψοφιο δικυλινδρο βρεις...π.χ. cb500Χ....
    Στην πόλη που μένω η απάντηση είναι ναι. 50 με 55 χλμ/ω το πολύ. Μετά πέφτει πρόστιμο κλιμακωτά, σου ρχεται σπίτι με φωτογραφειούλα απ την μουτσούνα σου κ την πινακίδα σου.
    Το υπόλοιπο κομμάτι εθνική συνήθως 120 - 140 χλμ/ω και εκεί θέλω δύναμη, ροπή, προστασία απο αέρα κ abs.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου οπως αντιλαμβανομαι απο αυτα που λες ενα 2κ θα σου ταν γαντι!
    Ασε τα 4κ δεν ειναι κατα βαση μοτο για πολεις κτλ (οχι οτι δε χρησιμοποιουνται)
    Οπως προειπαν και τα παιδια τα καινουρια 2κ ειναι τεχνολογικα πολυ βελτιωμενα χωρις κραδασμους
    και θα συμφωνησω με τον Blitzer το MT 07 που εχει και 270 μοιρες στροφαλο ειναι
    καταπληκτικο και σε επιδοσεις και σε καταναλωση και σε ηχο κτλ...

    Υ.γ υπαρχει και το MT 07 Tracer ΑΝ δε θες γυμνο! Και επειδη βλεπω θες κατι σε
    street μη βιαστεις να πεις οχι στο Tracer 700 γτ ειναι ενα "σπορ" τουρινγκ μοτο κατι σε
    ψηλο street σα να λεμε!
    Θα το κοιτάξω το tracer μιας κ το προτείνατε ήδη δυο άτομα, αν και στο μάτι μου φαίνεται άλλη κατηγορία απ τα άλλα δυο.
    Και αν εξαιρέσεις το όμορφο μούτρο, μακράν κ το πιο άσχημο υποκειμενικά.

    Να διευκρινίσω οτι ειναι μιξ ο σκοπός που το θέλω, 50% πόλη 50% εθνική και ΣΚ βόλτες, κανα ταξιδακι κτλ.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Για 50/50 πόλη/έξω και εφόσον δεν ακούγεσαι τύπος που θυσιάζει την άνεση για την οδηγική απόλαυση, θα σου έλεγα να προτιμήσεις κάτι πιο τουριστικό, καθώς ούτε το Ninja 650 είναι τέτοιο. Αν βάλεις στην εξίσωση και φόρτωμα, δικάβαλο (?), ταξίδι, αλλάζουν πολύ τα δεδομένα. Με λίγα λόγια, όπως τα λες, δε θα έπαιρνα τίποτα από τα 2 και θα προτιμούσα ένα μεγάλο 4κύλινδρο.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DeusEx Προβολή μηνύματος
    Θα το κοιτάξω το tracer μιας κ το προτείνατε ήδη δυο άτομα, αν και στο μάτι μου φαίνεται άλλη κατηγορία απ τα άλλα δυο.
    Και αν εξαιρέσεις το όμορφο μούτρο, μακράν κ το πιο άσχημο υποκειμενικά.

    Να διευκρινίσω οτι ειναι μιξ ο σκοπός που το θέλω, 50% πόλη 50% εθνική και ΣΚ βόλτες, κανα ταξιδακι κτλ.
    Αν λοξοκοιτάζεις και σε πιο ψηλές μοτοσυκλέτες όπως το tracer 700, μπορείς να δεις και το versys το οποίο φοράει τον ίδιο κινητήρα με το ninjάκι που σου αρέσει...προσωπικά το προτιμώ από το tracer.Για τη μικτή χρήση που περιγράφεις, θα μπορούσες να εξετάσεις και τα Ηοnda nc750x ή Benelli trk 502 .
    Το ninja 650 στο αφήνουν 7300€ καινούριο από 7890€ που έχει επίσημη τιμή;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DeusEx Προβολή μηνύματος
    Δικύλινδρο δεν έχω οδηγήσει .. Μόνο 4κύλινδρα κ 1κύλινδρα.
    Στο xt 660 ας πουμε μου άρεσε η ροπή, αλλα δεν την πάλευα με κραδασμούς κ νευρικότητα. Δεν μπορουσες να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα πχ στα 50 km/h στην πόλη. Ρετάριζε, μια πήγαινε 49, μια 52, μετα 48 κτλ κτλ με σταθερό το χέρι στο γκάζι (surging νομίζω το λένε στα αγγλικά).
    Θα ήθελα κάτι που να είναι smooth. Δεν ξέρω απ αυτη την άποψη πώς είναι τα 2κύλινδρα, ίσως κάποιος π να εχει εμπειρία να πει μια γνώμη?
    Πάρε ντουκάτι monster ,τουλάχιστον τα mt θα τα τρως για πρωινό https://www.youtube.com/watch?v=3ygjkhb-d7k

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Κάπου εκεί το βρίσκω το ninja 650, με τα λεφτά ντούκου στο χέρι κ την ανάλογη έκπτωση. (το απλό, όχι το KRT edition.)
    Χαζεύω το tracer σε reviews και φαίνεται περισσότερο touring με όρθια θέση. Ο ανεμοθώρακας φαίνεται λίγο μικρός για να παρέχει ουσιαστική προστασία σε μια όρθιας οδήγησης μοτοσυκλέτα.
    Επίσης η τιμή του είναι πάνω κάτω στα επίπεδα του cbr 650 F, που φαινομενικά είναι πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα.
    Τα nc750x και trk502 είναι πλέον καθαρά touring προτάσεις που δεν τις προτιμώ για την χρήση που θα κάνω.

    Στο cbr 650 F στα θετικά βάζω το LED φώς πορείας, χωρίς όμως να τοχω δει ποτέ στην πράξη, μου φαίνεται νεα κ μοντέρνα τεχνολογία που υπόσχεται καλύτερο κ δυνατότερο φώς. (παθητική ασφάλεια)
    Στα αρνητικά βάζω το οτι εν έτη 2018 η honda ακόμα επιμένει να μην βάζει ένδειξη ταχυτήτων. (έλεος, όλα τα υπόλοιπα μοντέλα έχουν του ανταγωνισμού έχουν.)

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Πάρε ντουκάτι monster ,τουλάχιστον τα mt θα τα τρως για πρωινό https://www.youtube.com/watch?v=3ygjkhb-d7k
    Θα τον πιάσει στο επόμενο συνεργείο.

    Spoiler: Εμφάνιση
    +100cc και ανοίγουν από ρολαριστές 3ες για να του ξεκολλήσει.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CBR 600RR vs ανταγωνισμός
    από onireum στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 17:00
  2. cbr-125 vs CBR-600RR!!!
    από Kizoku στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 12:14
  3. cbr vs ninja
    από tassosrr στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 18:01
  4. cbr 600rr vs yamaπα r6
    από tassosrr στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 11:54
  5. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 17:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF