Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Πρέσα και ακροδέκτες ηλεκτρικών καλωδίων

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398

    Πρέσα και ακροδέκτες ηλεκτρικών καλωδίων

    Έχει κανείς να προτείνει καμιά καλή πρέσα καθώς και κανά καλό σετάκι ακροδεκτών για ηλεκτρικά καλώδια?

    Τα σετάκια πρέσας & ακροδεκτών του 10-20ρικου δεν ξέρω κατά πόσο να τα εμπιστευτώ...

    Χθες σύνδεσα μια ηλεκτρική κουζίνα και σκέφτηκα μήπως ήταν καλύτερα να τερματίσω τα καλώδια με δίχαλα.

    Μιας και δεν έχω πρέσα, σκέφτηκα ότι είναι μια καλή αφορμή να κάνω τη σύνδεση της κουζίνας σωστά, αλλά και να μου μείνουν τα εργαλεία για επόμενες δουλειές.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Τα καλώδια της κουζίνας είναι πολύκλωνα ή μονόκλωνα; Αν είναι μονόκλωνα, μικρή διαφορά θα κάνει ο τερματισμός και δεν ξέρω αν προτίνεται.
    Τα πολύκλωνα όμως κανονικά πρέπει να τερματίζονται. Εμπειρία δεν έχω ιδιαίτερη, οπότε τα λεγόμενά μου θέλουν φιλτράρισμα.
    Μοντέλα δεν ξέρω να σου προτίνω. Εναλλακτική πιθανόν πρόταση να αποτελεί το κολλητήρι.

    Θα με ενδιέφεραν κι εμένα οι απόψεις των υπολοίπων επί του θέματος!

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Τα καλώδια της κουζίνας είναι πολύκλωνα ή μονόκλωνα; Αν είναι μονόκλωνα, μικρή διαφορά θα κάνει ο τερματισμός και δεν ξέρω αν προτίνεται.
    Τα πολύκλωνα όμως κανονικά πρέπει να τερματίζονται. Εμπειρία δεν έχω ιδιαίτερη, οπότε τα λεγόμενά μου θέλουν φιλτράρισμα.
    Μοντέλα δεν ξέρω να σου προτίνω. Εναλλακτική πιθανόν πρόταση να αποτελεί το κολλητήρι.

    Θα με ενδιέφεραν κι εμένα οι απόψεις των υπολοίπων επί του θέματος!
    Το κολλητηρι δεν συνισταται γιατι δημιουργει περισσοτερα προβληματα. Κατι σε κακη τελικη διαμορφωση και επιφανειακη ροη ρευματος κλπ. Δεν θυμαμαι ακριβως τι ειχα διαβασει.
    Για πενσες κως θα δεις φυσικα σε κνιπεξ και επισης βγαζει και η gedore μια πασπαρτου με κεφαλες εναλλαξιμες, εγω εχω μια facom που ειχα βρει σε προσφορα, πρωην pastorino.

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Οι κουζίνες (πρεπει να) συνδεονται με 4αρια καλωδια..
    (τα οποια συνηθως ειναι μονόκλωνα γιατι δεν υπαρχει αναγκη για ευκαμψία στο μικρό μηκος τους απο το μπουατ μεχρι την κουζίνα τραβηγμένη εξω..)

    Τουτου δοθεντος, η απευθειας εφαρμογη τους πανω στους υποδοχείς της κουζινας ειναι μια χαρα..
    (αν οι υποδοχεις εχουν βιδα με καπελακι, ακομη καλυτερα - αν όχι, βαζουμε, προαιρετικά μια χαλκινη ροδελα στην βίδα και κανουμε την ακρη του καλωδιου "θηλιά".)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οι κουζίνες (πρεπει να) συνδεονται με 4αρια καλωδια..
    (τα οποια συνηθως ειναι μονόκλωνα γιατι δεν υπαρχει αναγκη για ευκαμψία στο μικρό μηκος τους απο το μπουατ μεχρι την κουζίνα τραβηγμένη εξω..)

    Τουτου δοθεντος, η απευθειας εφαρμογη τους πανω στους υποδοχείς της κουζινας ειναι μια χαρα..
    (αν οι υποδοχεις εχουν βιδα με καπελακι, ακομη καλυτερα - αν όχι, βαζουμε, προαιρετικά μια χαλκινη ροδελα στην βίδα και κανουμε την ακρη του καλωδιου "θηλιά".)
    Οι κουζινες συνδεονται με «οτι θελουμε»!
    Πχ με 1,5 αν ειναι συγχρονη επαγωγικη η εστια, με 5χ2,5αρια αν ειναι τριφασικη η γραμμη και 16ασφαλεια, με 4αρια (3χ4) οπως συνηθως παλιοτερα που ειναι μονοκλωνα και δεν θελουν κος, με 20αρα ασφαλεια ή 6αρη πολυκλωνο (3χ6) με 25αρα ασφαλεια σε πιο συγχρονες εγκαταστασεις!

  6. #6
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nektarios2016 Προβολή μηνύματος
    Οι κουζινες συνδεονται με «οτι ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ»!
    Πχ με 1,5 αν ειναι συγχρονη επαγωγικη η εστια, με 5χ2,5αρια αν ειναι τριφασικη η γραμμη και 16ασφαλεια, με 4αρια (3χ4) οπως συνηθως παλιοτερα που ειναι μονοκλωνα και δεν θελουν κος, με 20αρα ασφαλεια ή 6αρη πολυκλωνο (3χ6) με 25αρα ασφαλεια σε πιο συγχρονες εγκαταστασεις!
    Σωστός...

    Τώρα επί του θέματος.
    Για ερασιτεχνική χρήση, όπου θεωρούμε οτι δεν θα πρεσάρεις ποτέ πάνω από 10αρι καλώδιο, οι πρέσσες 20-30 ευρώ είναι υπέρ αρκετές και θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.
    Για μεγαλύτερες διατομές ή επαγγελματική χρήση μπορείς να ανέβεις όσο θες και σπανίως δεν θα αξίζουν τα έξτρα λεφτά που δίνεις.
    Δεν νομίζω ότι χρειάζεται καν να αναφέρουμε υδραυλικές κτλ.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Μαλιστα..

    Δηλ. για να καταλαβω, το 10αρι (AWG7) καλωδιο, προορισμένο για συνεχή παροχή 46Α, θεωρείται "ερασιτεχνικό"..

    (Ενδιαφερουσα αποψη..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Καλό σετάκι ακροδεκτών δεν υπάρχει για ιαπωνικά.Βλέπε sumitomo , ΜΤW κλπ. Κινέζικα που πήρα κάποτε των 2,8χιλ να σου δώσω όσα θες με το κιλό. Νομίζω τα περισσότερα καλά σετάκια που υπάρχουν στην αγορά είναι Ιταλικά. Αυτά για μηχανές. Για κουζίνες δεν ξέρω
    Μια πρέσσα των 40-45 ευρώ μαξίμουμ πρεσσάρει όλους τους ακροδέκτες ηλεκτρονικών τύπου dupont ,molex.
    Μια πρέσσα με τα ίδια λεφτά πρεσσάρει όλους τους κλασσικούς ακροδέκτες που έχουν οι μηχανές.
    Πιο πάνω χοντράινει το παιχνίδι. Δεν ξέρω
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 12/02/2018 στις 16:56.

  9. #9
    Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις, ζεσταίνω το γυμνό καλώδιο με φλογιστρο προπανίου, χρησιμοποιώ κασσίτερο και μετά θερμοσυστελόμενο. Αθάνατο

  10. #10
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μαλιστα..

    Δηλ. για να καταλαβω, το 10αρι (AWG7) καλωδιο, προορισμένο για συνεχή παροχή 46Α, θεωρείται "ερασιτεχνικό"..

    (Ενδιαφερουσα αποψη..)
    Είσαι πάντως μια ανάφτρα.....με το συμπάθειο.....( για να ανάβεις την κουβέντα λέμε ε ? )

    Και το 1,5 σε τριφασική παροχή με τα 380, καθόλου ερασιτεχνικό δεν είναι, αλλά αφού τα θέλει ο απαυτός του να πρεσσάρει τι να πω κι εγώ ?
    Πάντως 10αρι με DC στο σπίτι, μόνο αν σκαρφαλώσει στα Φ/Β στη σκεπή και σκαλίζει strings. (όχι αυτά της μπουγάδας ρε ...)
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    αλλά αφού τα θέλει ο απαυτός του να πρεσσάρει τι να πω κι εγώ ?
    Να τΟΝ πεις οτι δεν χρειαζεται να πρεσσαρει τπτ και πουθενα..!!

    Πρεσσαριστοί ακροδεκτες χρησιμοποιούνται σε συχνα λυόμενες συναρμογες και σε μικρης διαμετρου πολύκλωνα καλώδια.,..

    Την κουζίνα θα την αποσυνδέσει μια φορά οταν είναι να την πεταξει..

    Υ.Γ.
    Και μην τΟΝ βαζεις ιδεες για σκαλισμα strings γιατί θα τον στρωσουν στο κυνηγι μολις ανακαλυψουν οτι οτι μαμαει την χελωνα της γειτονιας..!!

    Και μη μΕ σπαζετε τα νευρα με τις σωστές απολήξεις οταν συνδέετε τα καλωδια στο μπουατ με καπελακια ή πλαστικές κλέμες..
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 13/02/2018 στις 13:22.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Να τΟΝ πεις οτι δεν χρειαζεται να πρεσσαρει τπτ και πουθενα..!!

    Πρεσσαριστοί ακροδεκτες χρησιμοποιούνται σε συχνα λυόμενες συναρμογες και σε μικρης διαμετρου πολύκλωνα καλώδια.,..

    Την κουζίνα θα την αποσυνδέσει μια φορά οταν είναι να την πεταξει..

    Υ.Γ.
    Και μην τΟΝ βαζεις ιδεες για σκαλισμα strings γιατί θα τον στρωσουν στο κυνηγι μολις ανακαλυψουν οτι οτι μαμαει την χελωνα της γειτονιας..!!

    Και μη μΕ σπαζετε τα νευρα με τις σωστές απολήξεις οταν συνδέετε τα καλωδια στο μπουατ με καπελακια ή πλαστικές κλέμες..
    Καλά ντε μη φωνάζεις

    Δεν έχεις και άδικο όσο αφορά την κουζίνα, αλλά ας μην το γενικεύουμε, γιατί θα ΣΕ φέρω να συνδέσεις 300αρι πάνω σε μπάρα χαλκού και να δω τι θα σκαρφιστείς χωρίς πρέσσα και κος.

    Υ.Γ . Πάντως ο σωστός ο Μάστορας, απόφοιτος της Ανωτάτης σχολής Τσάκωνα, βάζει μόνο ταινία στα μπουάτ και το ρεύμα ρέει ωσάν γάργαρο νερό.....
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    θα ΣΕ φέρω να συνδέσεις 300αρι πάνω σε μπάρα χαλκού και να δω τι θα σκαρφιστείς χωρίς πρέσσα και κος.
    Τσιμεντόλιθο...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Στη δουλειά(βιομηχανία) εμείς κοσάραμε με πρέσα Klauke.Πολύ καλή...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Θα πρότεινα ασυζητητή Knipex.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 16:41
  2. Kαλημέρα και ευλογημένα MotoGp...
    από BICILINDRICO στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 16:17
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 23:42
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF