Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 97

Θέμα: Αναμενοντας την "επιστροφη" μετα απο χρονια...Καλως σας βρηκα!

  1. #1
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450

    Αναμενοντας την "επιστροφη" μετα απο χρονια...Καλως σας βρηκα!

    Καλησπερα στη μοτοπαρεα καλως σας βρηκα!!

    Ειμαι 33χρ απεχω καιρο απο τις μοτο,χρονια...
    Προσπαθησα να ασχοληθω με το εντουρο αλλα ΔΕΝ...αλλοτε ειπα να ασχοληθω με τις μοτο πλεον μονο μεσα σε πιστα παλι δεν με γεμιζε ηθελα και για καθε μερα!
    Η εως τωρα "πειρα" μου με εχει κανει να καταλαβω και παντα βαση των ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΑΝΑΓΚΩΝ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΩΝ πως Αθηνα και μηχανη - μηχανη = δυσκολος συμβιβασμος!
    4κ κινητηρες μεσα στην Αθηνα ειναι υπερβολη με τα + -
    3κ καλοι σχεδον αγγιζουν την υπερβολη εξισου σε δυμαμη με τους 4κ αλλα 3κ σχετικα φθηνοι σε μεταχειρισμενο του γουστου μου και γενικα δεν υπαρχει
    Σκουτερ απλα ΔΕΝ!
    Μονοκυλινδρα τυπου μοταρντ ναι μια χαρα για Αθηνα και γυρω με αρκετα + λιγα - αλλα ρε παιδια...1.70εκ με τα χερια στην αναταση ειμαι δε τα φθανω.
    Κατεληξα μετα απο πολυ σκεψη και εφοσον τα χρονια περασαν και μου ηρεμησαν (καπως) τις ορμες οτι οι πλεον ο καταλληλος κινητηρας και βαση της μηχανολογιας ηταν και ειναι ο 2κ ειδικα για αστικα κεντρα αλλα και παραεξω.
    2κ μοτο με αρκετα + και πολυ λιγα - βρισκω και σε προσιτη τιμη και σε στυλ που μου αρεσει και σε υψος και σε καταναλωση και απο ζεστη κινητηρα και απο ροπες χαμηλα fun to drive κτλ...!
    Μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα οτι θελω :

    1) Μια μοτο για καθε μερα (δε μπορω να χω 2 + μοτο)
    2) Με φθηνη συντηρηση,οχι συχνη και οχι επιρρεπη στις ζημιες
    3) Να μου αρεσει πανω απο ολα και να την φθανω
    4) Να ειναι 2κυλινδρη και να χει καλο γκαζακι και καταναλωση
    5) Να ειναι σε προσιτη τιμη δλδ στα 2.000 € - 2.500 € που μπορω να διαθεσω
    6) Να βρισκω ανταλλακτικα και σιγουρα EFI
    7) Να μπορω να κανω την βολτα μου Αθηνα αλλα να βγαινει και παραεξω (δε με πολυνοιαζει το δικαβαλο)
    Μετα απο ολα αυτη τη συγχυση στο μυαλο μου και λογω οικονομικων δυσκολιων που περιοριζουν τις επιλογες μου κατεληξα στις εξης μοτο :

    SUZUKI SV 650 N First or Second generation
    KAWASAKI VERSYS 650 first or second generation
    YAMAHA TDM 900
    SUZUKI DR-Z 400 SM
    KTM DUKE 2 η LC4

    Και σα τελευταια σκεψη : Μηπως να παρω παλι κανα 600αρι SS να μπω και πιστα αντε και καμια χαλαρη βολτα τα βραδια και φθηνα τα βρισκω και συντηρηση πολυ δεν εχουν αλλα με αρκετα -
    Ειμαι 1.70 70 κιλα και προηγουμενες μοτο ηταν :

    HONDA GLX
    HONDA SUPRA
    HONDA INNOVA
    YAMAHA WR 200
    SUZUKI GSXR 600 K6
    KTM 300 EXC
    SUZUKI BANDIT 650 F

    Συγνωμη για το σεντονακι και παλι καλως σας βρηκα και ελπιζω οταν με το καλο παρω την επομενη μοτο να κανονισουμε βολτουλες-ταξιδακια κτλ!
    Τελευταία τροποποίηση από Akalestos; 26/01/2018 στις 19:03.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Νομιζω πως στα λεφτα σου θα δυσκολευτεις να βρεις κατι πραγματικα προσεγμενο αναμεσα στα μοντελα που αναφερεις, με εξαιρεση το SV650. Κοιτας για τη δευτερη γενια (αυτο με τον τετραγωνισμενο σκελετο) αφου θες efi.

    Εχω την εντυπωση παντως πως η μηχανη που πληρει ολες τις προϋποθεσεις σου και ειναι πιο κοντα στα λεφτα σου ειναι το Kawasaki er-6. Ειναι λιγο "ιδιαιτερο" απο εμφανιση, αλλα αυτος ειναι και ο λογος που δεν προχωρησε τοσο πολυ σαν μοντελο και ετσι ειναι τοσο φθηνο πλεον ως μεταχειρισμενο.

    Τυχαιο παραδειγμα.

  3. #3
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Νομιζω πως στα λεφτα σου θα δυσκολευτεις να βρεις κατι πραγματικα προσεγμενο αναμεσα στα μοντελα που αναφερεις, με εξαιρεση το SV650. Κοιτας για τη δευτερη γενια (αυτο με τον τετραγωνισμενο σκελετο) αφου θες efi.

    Εχω την εντυπωση παντως πως η μηχανη που πληρει ολες τις προϋποθεσεις σου και ειναι πιο κοντα στα λεφτα σου ειναι το Kawasaki er-6. Ειναι λιγο "ιδιαιτερο" απο εμφανιση, αλλα αυτος ειναι και ο λογος που δεν προχωρησε τοσο πολυ σαν μοντελο και ετσι ειναι τοσο φθηνο πλεον ως μεταχειρισμενο.

    Τυχαιο παραδειγμα.
    Ευχαριστω καταρχας για την απαντηση!

    Ναι οντως το χω σκεφτει και το er-6 πιο πολυ για F οχι N αλλα δε ξερω κατι με χαλαει.Απ την αλλη παλι το Versys 650 first and second genr μου καθεται καλυτερα σαν μοτο.
    Πραγματικα ωρες ωρες απελπιζομαι λογω του οτι δεν εχω φραγκα κιολας και δυσκολα μαζευονται πια και ακομα πιο δυσκολα δινονται για αγορα μοτο στους καιρους που βιωνουμε που φθανω σε σημειο να λεω ΓΑΜΩΤΟ γιατι ετυχε να αγαπησω τις μοτο!!!??? 5-6 χρονων πανω σε μια γουρουνα 3τροχη ιταλικη 2χρονη 50cc με θυμαμαι εμμ δε φταιω εγω μετα! :-)

    Αν ειχα φραγκα τωρα ΔΑΓΚΩΤΟ YAMAHA MT - 07 !!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω καταρχας για την απαντηση!

    Ναι οντως το χω σκεφτει και το er-6 πιο πολυ για F οχι N αλλα δε ξερω κατι με χαλαει.Απ την αλλη παλι το Versys 650 first and second genr μου καθεται καλυτερα σαν μοτο.
    Πραγματικα ωρες ωρες απελπιζομαι λογω του οτι δεν εχω φραγκα κιολας και δυσκολα μαζευονται πια και ακομα πιο δυσκολα δινονται για αγορα μοτο στους καιρους που βιωνουμε που φθανω σε σημειο να λεω ΓΑΜΩΤΟ γιατι ετυχε να αγαπησω τις μοτο!!!??? 5-6 χρονων πανω σε μια γουρουνα 3τροχη ιταλικη 2χρονη 50cc με θυμαμαι εμμ δε φταιω εγω μετα! :-)

    Αν ειχα φραγκα τωρα ΔΑΓΚΩΤΟ YAMAHA MT - 07 !!!
    Σε καταλαβαινω... Δυστυχως ομως το μπατζετ σου περιοριζει κατα πολυ τις επιλογες. Απ'ο,τι βλεπω στο car μεχρι 2500€ υπαρχουν σε ολη την Ελλαδα 2 versys ολα κι ολα... Αντιθετα στο er βλεπω πιο πολλα μηχανακια και καποια απο αυτα αξιολογα (οπως αυτο που σου εδειξα). Ισως πρεπει να κανεις λιγο υπομονη ακομα να μαζευτει κανενα ευρω παραπανω στον κουμπαρα;

    Για το ΜΤ07 εχεις απολυτο δικιο. Θα το χαιροσουν πολυ, τα κανει ολα οσα θες και μαλιστα για το σωματοτυπο σου ειναι ιδανικο.

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Αν ειχα φραγκα τωρα ΔΑΓΚΩΤΟ YAMAHA MT - 07 !!!
    Αυτό θα πρότεινα, αλλά με τα χρήματα που διαθέτεις, πιθανότατα θα πήγαινα σε SV.

    Το ύψος σου δε σε περιορίζει από το να οδηγήσεις οποιοδήποτε motard. Τρόπο θέλουν, όχι κόπο. Είμαι στα κυβικά σου και έχουν περάσει 5-6 motard από τα χέρια μου. Δεν είχα καμία πτώση ποτέ λόγω ύψους.

    Όχι, να μην πάρεις SS.

    Καλώς μας ήρθες.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Καλώς ήρθες!

    Έχεις σκεφτεί το Kawasaki kle ;
    Επίσης, όσο τετριμμένο κι αν είναι, υπάρχει και το βεστρομ

  7. #7
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό θα πρότεινα, αλλά με τα χρήματα που διαθέτεις, πιθανότατα θα πήγαινα σε SV.

    Το ύψος σου δε σε περιορίζει από το να οδηγήσεις οποιοδήποτε motard. Τρόπο θέλουν, όχι κόπο. Είμαι στα κυβικά σου και έχουν περάσει 5-6 motard από τα χέρια μου. Δεν είχα καμία πτώση ποτέ λόγω ύψους.

    Όχι, να μην πάρεις SS.

    Καλώς μας ήρθες.
    Ειναι ψηλα σε υψος μωρε...ναι δε λεω για Αθηνα και κανα παραεξω,καταναλωση,θερμοκρασια στα ποδια fun to drive,κοστος συντηρησης και πολλα αλλα τα μονοκυλινδρα και συγκεκριμενα τα μοταρντ ειναι ο,τι πρεπει! Αλλα θα γελουν κι οι πετρες...νταξει πιτσιρικας ειχα την ταυλα παρεα ολοι μαζι αστα να πανε..αλλα τωρα πια εχω (καπως) ηρεμησει και ειδα οτι λογω υψους μου και σωματοτυπου δεν ειμαι για τουρινγκ μηχανες ουτε για μοταρντ εξου και το να ξανακυλησβ στα SS και να παν να μαμηθει να μπαινω και καμια πιστα...και μολις σκεφτομαι την βενζινη τις θερμοκρασιες του οχι και τοσο fun to drive αναθεωρω...ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ αλλα βαση ηλικιας,χρηματων ειμαι πολυυυ μπερδεμενος!
    Βασικα αυτο που με μπερδευει πιο πολυ δεν ειναι το υψος η ηλικια οσο τα φραγκα!!! :-)

  8. #8
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες!

    Έχεις σκεφτεί το Kawasaki kle ;
    Επίσης, όσο τετριμμένο κι αν είναι, υπάρχει και το βεστρομ
    Φιλε v strom ωραια αλλα οχι ακομα εχω χρονια μπροστα μου για να ηρεμησω ΤΟΣΟ πολυ!! Το ιδιο ισχυει και γις το KLE.Καλα μοτο και τα δυο αλλα πλεον χανουμε την ευχαριστηση της οδηγησης μοτο και περναμε μονο στην πρακτικοτητα..δε ξερω αν με καταλαβαινεις!
    Η μοτο πρεπει πρωτα να σου ταξιδευει την ψυχη και μετα ολα τα αλλα...ετσι το βλεπω!

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Μη νομίζεις ότι τα SS θα σου φανούν χαμηλά, στο ύψος σου. Δεν είναι.

    Πάρε ένα καλοδιατηρημένο SV. Αν δε σου αρέσει, μετά από 6-12 μήνες, το πουλάς στα ίδια λεφτά και δοκιμάζεις κάτι άλλο.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μη νομίζεις ότι τα SS θα σου φανούν χαμηλά, στο ύψος σου. Δεν είναι.

    Πάρε ένα καλοδιατηρημένο SV. Αν δε σου αρέσει, μετά από 6-12 μήνες, το πουλάς στα ίδια λεφτά και δοκιμάζεις κάτι άλλο.
    Για sv 650 με βλεπω κι εγω..ειναι σα να λεμε η "εναλλακτικη" του MT 07 μιας και δεν εχω φραγκα.
    Νομιζω για sv 650 N ειμαι και οχι S αν και το S μ αρεσει εμφανησιακα περισσοτερο αλλα λογω κλιπ ονς θα ναι κουραστικο υποθετω!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Λαμβάνοντας υποψιν το ύψος σου,την αποχή που ειχες απο τις μοτο,και το μπατζετ σου θα σου πρότεινα να δεις το παλιό CB500

    https://www.google.gr/imgres?imgurl=...8QBL0Q_B0IdzAK

    Ενα καλό το βρίσκεις με 1500 ευρω το πολύ.Αξιόπιστο,μικρές διαστάσεις,οικονομικό,δικύλινδρο με κοντα στα 50 άλογα.Οτι πρέπει νομίζω,αν σου αρέσουν βεβαια τα στρογγυλοφάναρα αυτου του είδους.Υπάρχουν στην κατηγορία επίσης το GS500 της σουζούκι και το kawasaki ER5.To Versys και το TDM είναι ψηλά μηχανακια,δε νομιζω να σε βολεψουν.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Ε οχι και cb 500.............. Νομιζω θα μαζεψω κανα φραγκακι παραπανω για τον ερωτα μου : MT 07 ♡

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2013
    Μηνύματα
    72
    akalestos καλησπέρα και απο μένα και καλώς μας ήρθες!παρόμοιο ζήτημα έχω και εγώ..στις επιλογές που ανέφερες το versys είναι αρκετά καλή επιλογή για οτι έχεις αναφέρει.Δέν ακυρώνω τα υπόλοιπα απλά τυχαίνει να το είχε γνωστός μου και δέ το ''πρόδωσε'' πουθενά.Βολτες ταξίδια όλα και καταναλάσωση αρκετά καλή.Εάν θές κάτι πιο κοντά σε μτ07
    κοιτα το suzuki gsr . Επίσης το είχε γνωστός μου και έμεινε αρκετά ευχαριστημένος!Με το καλό να πάρεις αυτό που θέλεις
    Όσο για τα υπόλοιπα..μη μασάς όλοι τέτοιες εποχές το παλεύουμε..ψηλά το κεφάλι.

  14. #14
    Παρομοίως εδώ.μετα από 9 χρόνια αμήχανος κατέληξα versys.ψαχνω για μπότες με τακούνια.
    done.

  15. #15
    Εγω προτείνω Yamaha Fz6 S2

    1) Είναι για κάθε μέρα
    2) Δεν ψοφάει με τίποτα
    3) Η ομορφιά είναι υποκειμενική αλλά εμενα προσωπικά μου άρεζε όταν την είχα
    4) Είναι 4κύλινδρη αλλά: α) είναι ψόφια στις χαμηλές οπότε δεν θα σε ζορίσει ιδιαίτερα στην πόλη και β) είναι αρκετά νευρική στις υψηλές οπότε θα ξεδώσεις όποτε το χρειάζεσαι
    5) Είναι μέσα στο μπάτζετ σου
    6) Ανταλλακτικά βρίσκεις σχεδόν παντού
    7) βλέπε 4

    Αν δηλαδή σου αρέσει σαν μηχανή δεν βλέπω λόγο να μην την πάρεις
    The R is for Respect.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τέλη κυκλοφορίας μετα απο... Χρονια
    από wwtomww στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2012, 12:08
  2. ατυχημα μετα απο χρονια...
    από symvoulos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2008, 16:51
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 23:51
  4. Η λειτουργία στην Αγιά Σοφιά μετά από 466 χρόνια !!!!
    από efialtis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2006, 14:58
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF