Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Κοντά γάντια γύρω στο 50άρικο

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    [QUOTE=Τάκης
    ΥΓ:δεν με νοιάζουν οι μάρκες,αλλά θα προτιμούσα να αποφύγω nordcap,agvpro κλπ[/QUOTE]

    Να ρωτησω,γιατί όχι nordcap;
    Κοιτάζω για ρούχα τον τελευταίο καιρό και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο θέμα σχετικα.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Να ρωτησω,γιατί όχι nordcap;
    Κοιτάζω για ρούχα τον τελευταίο καιρό και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο θέμα σχετικα.
    έχω κακή εμπειρία από γάντια nordcap και θα ήθελα να τα αποφύγω

    βέβαια έχω nordcap μπουφάν εδώ και 1+ χρόνο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,οπότε μην κολλάς στο κόλλημα το δικό μου

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Από τα χέρια μου έχουν περάσει 3 ζευγάρια γάντια ελαφριού τύπου της Alpine Star. Εξαιρετικά σε αίσθηση και εφαρμογή αλλά δυστυχώς δεν αντέχουν. Τα παρακάτω γάντια είναι τα τελευταία που έχω χρησιμοποιήσει. Η αντοχή τους οριακά φτάνει ή ξεπερνά τον χρόνο με καθημερινή χρήση, χωρίς άλλες προστριβές. Ψάχνω και εγώ για αυτή την κατηγορία γαντιών αλλά ξανά 60ευρα για γάντια διάρκειας ενός έτους δεν ξαναδίνω. Αν εύρισκα το ίδιο σε 20αρικο περίπου θα το έπαιρνα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180220_081836.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	53,6 KB 
ID:	393275

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180220_081857.jpg 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	61,6 KB 
ID:	393276
    Mil. Spec.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Από τα χέρια μου έχουν περάσει 3 ζευγάρια γάντια ελαφριού τύπου της Alpine Star. Εξαιρετικά σε αίσθηση και εφαρμογή αλλά δυστυχώς δεν αντέχουν. Τα παρακάτω γάντια είναι τα τελευταία που έχω χρησιμοποιήσει. Η αντοχή τους οριακά φτάνει ή ξεπερνά τον χρόνο με καθημερινή χρήση, χωρίς άλλες προστριβές. Ψάχνω και εγώ για αυτή την κατηγορία γαντιών αλλά ξανά 60ευρα για γάντια διάρκειας ενός έτους δεν ξαναδίνω. Αν εύρισκα το ίδιο σε 20αρικο περίπου θα το έπαιρνα.
    Με ξενέρωσες άσχημα

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Εγώ είχα τα ίδια γάντια πάνω από 5 χρόνια, και με 2 ατυχήματα, χωρίς την παραμικρή φθορά.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Από τα χέρια μου έχουν περάσει 3 ζευγάρια γάντια ελαφριού τύπου της Alpine Star. Εξαιρετικά σε αίσθηση και εφαρμογή αλλά δυστυχώς δεν αντέχουν. Τα παρακάτω γάντια είναι τα τελευταία που έχω χρησιμοποιήσει. Η αντοχή τους οριακά φτάνει ή ξεπερνά τον χρόνο με καθημερινή χρήση, χωρίς άλλες προστριβές. Ψάχνω και εγώ για αυτή την κατηγορία γαντιών αλλά ξανά 60ευρα για γάντια διάρκειας ενός έτους δεν ξαναδίνω. Αν εύρισκα το ίδιο σε 20αρικο περίπου θα το έπαιρνα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180220_081836.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	53,6 KB 
ID:	393275

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180220_081857.jpg 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	61,6 KB 
ID:	393276


    τι λες τωρα??

    μεσα σε ενα χρονο εγιναν τα γαντια ετσι μονο απο χρηση?

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος


    τι λες τωρα??

    μεσα σε ενα χρονο εγιναν τα γαντια ετσι μονο απο χρηση?
    Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι παραλληλη (βαρια) χρηση και σε ποδηλασια. Οχι οτι δικαιλογειται βεβαια παλι... Ή απλα μας πουλανε κινεζικες αντιγραφες.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Φίλοι μου μπορεί να σας φαίνεται απίστευτο αλλά δυστυχώς έτσι είναι, στο χρόνο πάνω κάτω όλα έγιναν έτσι. Δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ σε άλλη χρήση εκτός από μηχανάκι. Ούτε για ποδήλατο, ούτε για σκάψιμο πουθενά αλλού εκτός μότο! Τα έβαζα στη μπαγκαζιέρα τα έβγαζα από εκεί με χρήση σε όλες τις καιρικές συνθήκες. Και δεν ήταν φυσικά 1 ζευγάρι μόνο που πέρασε και μπορεί να ατύχησε αλλά 3 στη σειρά και αυτό γιατί μου άρεσε πάρα πολύ η αίσθηση και η εφαρμογή που είχαν. Σε αυτό ήταν πραγματικά αξεπέραστα. Να φταίω εγώ? αλλά πως γίνεται πάντα να καταλήγουν έτσι όλα στην ίδια κατάσταση? Μακάρι να είχα κρατήσει και τα άλλα ζευγάρια για να βλέπατε ότι οι φθορές είναι ίδιες σχεδόν. Πάνω σε έρευνα αγοράς για τέτοιου είδους γάντια και φορώντας αυτά έπεσα σε κάνα 2 πωλητές που μου "ψιθύρισαν γνωστό το πρόβλημα, δεν αντέχουν". Έχω προσανατολιστεί σε άλλη φίρμα με αντίστοιχου τύπου γάντια με κόστος τα μισά περίπου και θέλω να τα δοκιμάσω στο χέρι σαν εφαρμογή πριν τα πάρω γιατί έχω και κομματάκι μεγάλο χέρι φοράω 3-4XL μέγεθος.
    Mil. Spec.

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ώπα κάτσε, τι σημαίνει "σε όλες τις καιρικές συνθήκες"; Καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για 100% καλοκαιρινό γάντι, ε; Αν τα'χεις υγρά 100 μέρες τον χρόνο, μέσα σε μπαγκαζιέρα, εξηγείται γιατί.

    Και πέρα από όλα αυτά, τη μια μέρα ήταν σε καλή κατάσταση και την επόμενη ήταν έτσι όπως στη φωτογραφία; Ή απλά ήταν ξεσκισμένα και συνέχισες να τα φοράς;

    Δε με πληρώνει η AS, αλλά κάτι δεν κολλάει εδώ, γιατί το ξέρω το γάντι, το είχα κι εγώ.
    Life begins at 45°.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Φίλοι μου μπορεί να σας φαίνεται απίστευτο αλλά δυστυχώς έτσι είναι, στο χρόνο πάνω κάτω όλα έγιναν έτσι. Δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ σε άλλη χρήση εκτός από μηχανάκι. Ούτε για ποδήλατο, ούτε για σκάψιμο πουθενά αλλού εκτός μότο! Τα έβαζα στη μπαγκαζιέρα τα έβγαζα από εκεί με χρήση σε όλες τις καιρικές συνθήκες. Και δεν ήταν φυσικά 1 ζευγάρι μόνο που πέρασε και μπορεί να ατύχησε αλλά 3 στη σειρά και αυτό γιατί μου άρεσε πάρα πολύ η αίσθηση και η εφαρμογή που είχαν. Σε αυτό ήταν πραγματικά αξεπέραστα. Να φταίω εγώ? αλλά πως γίνεται πάντα να καταλήγουν έτσι όλα στην ίδια κατάσταση? Μακάρι να είχα κρατήσει και τα άλλα ζευγάρια για να βλέπατε ότι οι φθορές είναι ίδιες σχεδόν. Πάνω σε έρευνα αγοράς για τέτοιου είδους γάντια και φορώντας αυτά έπεσα σε κάνα 2 πωλητές που μου "ψιθύρισαν γνωστό το πρόβλημα, δεν αντέχουν". Έχω προσανατολιστεί σε άλλη φίρμα με αντίστοιχου τύπου γάντια με κόστος τα μισά περίπου και θέλω να τα δοκιμάσω στο χέρι σαν εφαρμογή πριν τα πάρω γιατί έχω και κομματάκι μεγάλο χέρι φοράω 3-4XL μέγεθος.
    Καλά, η εφαρμογή τους είναι απίστευτη γιατί είναι σαν να μην φοράς..

    Πέρα της πλάκας, είναι απαράδεκτο να ξεφτιλιζονται έτσι γάντια των 60 ευρώ της alpinestars.
    Δλδ, ούτε κινέζικα του 20ρικου δεν πρέπει να γίνονται έτσι.

    Αυτά στον μήνα θα πρέπει να σου είχαν κάνει τρύπα..

    Στην θέση σου, θα έστελνα ένα mail με τις φώτο στην alpinestars. Όχι ζητώντας χρήματα, αλλά για να τους δείξω τι χαλι πουλάνε.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ώπα κάτσε, τι σημαίνει "σε όλες τις καιρικές συνθήκες"; Καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για 100% καλοκαιρινό γάντι, ε; Αν τα'χεις υγρά 100 μέρες τον χρόνο, μέσα σε μπαγκαζιέρα, εξηγείται γιατί.

    Και πέρα από όλα αυτά, τη μια μέρα ήταν σε καλή κατάσταση και την επόμενη ήταν έτσι όπως στη φωτογραφία; Ή απλά ήταν ξεσκισμένα και συνέχισες να τα φοράς;

    Δε με πληρώνει η AS, αλλά κάτι δεν κολλάει εδώ, γιατί το ξέρω το γάντι, το είχα κι εγώ.

    Εδώ έχεις δίκιο, ναι το φόραγα με ότι καιρό υπήρχε και στην βροχή.
    Όταν ήταν βρεγμένα μετά από χρήση τα έπαιρνα μαζί στο σπίτι τα στέγνωνα και ξανά πάλι. Δεν το άφηνα να μουχλιάσει πουθενά. Όταν άρχισαν να ανοίγουν οι τρύπες ναι συνέχιζα να τα φοράω. Τι να τα έκανα να τα κοιτούσα για να τα ξεματιάσω. Σε αυτό που ίσως έχεις δίκιο μπορεί να είναι ότι δεν κάνουν για βροχή, το υλικό τους δεν είναι ανθεκτικό αν μουλιάσει.
    Όπως και να έχει 60ευρα για αυτά τέλος..... δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω με τίποτα. 3 ζευγάρια, ίδια χρήση, ίδια κατάληξη. Θα ήμουν μεγάλο κορόιδο να συνεχίζω να τα αγοράζω.
    Mil. Spec.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Καλά, η εφαρμογή τους είναι απίστευτη γιατί είναι σαν να μην φοράς..

    Πέρα της πλάκας, είναι απαράδεκτο να ξεφτιλιζονται έτσι γάντια των 60 ευρώ της alpinestars.
    Δλδ, ούτε κινέζικα του 20ρικου δεν πρέπει να γίνονται έτσι.

    Αυτά στον μήνα θα πρέπει να σου είχαν κάνει τρύπα..

    Στην θέση σου, θα έστελνα ένα mail με τις φώτο στην alpinestars. Όχι ζητώντας χρήματα, αλλά για να τους δείξω τι χαλι πουλάνε.
    Θα ήταν εξαιρετικό email αν είχα και τα 3 ζευγάρια για να τα βάλω το ένα δίπλα στο άλλο. Τώρα είναι για να τα λέμε μεταξύ μας και να μαθαίνουμε από τα παθήματα και τις εμπειρίες άλλων.
    Mil. Spec.

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Έτσι βγάζει νόημα, ναι. Όλα τα γάντια αυτού του τύπου έχουν εξαιρετικά λεπτό ύφασμα. Δεν ξέρω αν δικαιολογείται ή όχι, δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω, αλλά τα καλοκαιρινά γάντια μου τα φοράω μόνο με καλοκαιρία (δηλαδή 200 μέρες/χρόνο στην Αθήνα ). Και, όπως είπα, άντεξαν πάνω από 5 χρόνια και θα ξαναέπαιρνα τα ίδια, αλλά τελικά βρήκα τα Five που είναι παρόμοια και λίγο πιο φθηνά και είπα να τα δοκιμάσω.

    Είναι κοινώς γνωστό ότι οι κορυφαίες εταιρείες εξοπλισμού έχουν πέσει σε ποιότητα τα τελευταία χρόνια, πάντως.
    Life begins at 45°.

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έτσι βγάζει νόημα, ναι. Όλα τα γάντια αυτού του τύπου έχουν εξαιρετικά λεπτό ύφασμα. Δεν ξέρω αν δικαιολογείται ή όχι, δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω, αλλά τα καλοκαιρινά γάντια μου τα φοράω μόνο με καλοκαιρία (δηλαδή 200 μέρες/χρόνο στην Αθήνα ). Και, όπως είπα, άντεξαν πάνω από 5 χρόνια και θα ξαναέπαιρνα τα ίδια, αλλά τελικά βρήκα τα Five που είναι παρόμοια και λίγο πιο φθηνά και είπα να τα δοκιμάσω.

    Είναι κοινώς γνωστό ότι οι κορυφαίες εταιρείες εξοπλισμού έχουν πέσει σε ποιότητα τα τελευταία χρόνια, πάντως.
    Βρε Blitz, καλοκαιρινά γάντια δεν σημαίνει ότι είναι από ζάχαρη και μόλις φανε βροχή λιώνουν.
    Ο λόγος που είναι φτηνότερα είναι γιατί δεν είναι μακριά, δεν έχουν θερμικές επενδύσεις, δεν έχουν εξωτικά υλικά να τα κάνουν αδιάβροχα κλπ

    Με την χρήση που έκανε ο kons, δεν θα έπρεπε να είχαν γίνει έτσι σε ένα χρόνο. Και δεν είναι και φτηνά για καλοκαιρινά.

    Κρίμα.. εξακολουθώ να λέω πάντως ότι το καλύτερο γάντι που είχα ποτέ ήταν της alpinestars.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    .... αλλά τελικά βρήκα τα Five που είναι παρόμοια και λίγο πιο φθηνά και είπα να τα δοκιμάσω.

    Είναι κοινώς γνωστό ότι οι κορυφαίες εταιρείες εξοπλισμού έχουν πέσει σε ποιότητα τα τελευταία χρόνια, πάντως.
    Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτά τα γάντια που αναφέρεις?


    Επίσης έχει δοκιμάσει σε πραγματική χρήση κάποιος αυτά?

    http://www.nordcap.com.gr/el/product...star-gloves-2/

    http://www.nordcap.com.gr/el/product/tech-pro-gloves/
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 20/02/2018 στις 19:39.
    Mil. Spec.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ένα βήμα πιο κοντά στο μέλλον...
    από latris mixanis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2007, 18:09
  2. Στην Λεωφ.Αλεξανδρας κοντα στο ΙΚΑ χθες ενας νεκρος
    από OrEsTiS82 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2007, 01:01
  3. Bολτα στο Valkenburg κοντα στο Μaastricht - Ολλανδια
    από tifoefs στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 21:29
  4. Κοντά δερμάτινα γάντια
    από ruyjin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 16:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF