Σελίδα 10 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 232

Θέμα: Mπροστινό λάστιχο και λοιπές ανασφάλειες.....

  1. #136
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν προσπαθεί να ξεπεράσει τον φόβο του με ένα θρεντ στο μοτό.

    Εδώ ψάχνει τον τρόπο που θα το κάνει ή το μέσο που θα του δώσει περισσότερη αυτοπεποίθηση.




    Σαν να με ξέρεις από χρόνια βρε συ daz Δεν συμπληρώνω ούτε λέξη! (Περί "κλήση" - "κλίση".....όντως εννοούσα το δεύτερο. Σπάνια κάνω ορθογραφικά λάθη, αλλά αυτό μου ξέφυγε από απροσεξία)

    Αγαπητέ rainmike είσαι εντελώς εκτός. Μα καμμία απολύτως σχέση με αυτά που είπες σχετικά με μένα......καμμία απολύτως!

  2. #137
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    παιζει να εχει και πιο πολλη εμπειρια απο εμενα...(συμφωνα με τα λεγομενα του παντα)...
    αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο..δεν ειναι η εμπειρια δλδ ή η κουλαμαρα ή το κατα ποσο καποιος ειναι πιλοτος...

    το θεμα ειναι ο φοβος! και ο φοβος, ετσι (ξαναλεω) οπως το βλεπω εγω ειναι κακος συμβουλος...μπορει και ο χειροτερος οταν οδηγας...
    και αν καποιος προσπαθει με ενα thread στο moto.gr να ξορκισει αυτον τον φοβο αναφεροντας λαστιχα, μοιρες κλισης, βρεγμενους δρομους κλπ μου φαινεται οτι καλυτερο θα ηταν να μην μπαινει καν στην διαδικασια...

    τεσπα θα μπορουσα να γραψω απλα: "οποιος φοβαται, πεφτει και κοιμαται"... αλλα το υπεραναλυσα...

    Οταν αγαπητέ devil's animalέχεις διανύσει (βάση στατιστικής) πάνω από το μισό του χρόνου ζωής σου, κι όταν το οικονομικό γίγνεσθαι για τα μεσαία στρώματα έχει ζορίσει κατά πολύ λόγο "πατριωτικών κυβερνήσεων", κι όταν έχεις 2 παιδιά που σπουδάζουν και πρέπει να τα στηρίξεις......εεε όσο να'ναι κάποιες σχετικές φοβίες αρχίζουν να υπάρχουν στον ορίζοντα.....Μακάρι να μην χρειαστείς ποτέ να νιώσεις όπως εγώ, αν ποτέ και όταν....Και δεν είμαι τόσο κουλός όσο νομίζεις ή όσο φαίνεται πως είμαι.

  3. #138
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Έλα τώρα.....να το ξαναβάλω το ποστ που έβγαλα;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #139
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Όποιος έχει να προσφέρει κατι στη συζήτηση μπορεί να συμμετάσχει ελεύθερα.

    Σταματήστε να κάνετε όλα τα θρεντ πεδίο μάχης ή πλάκας.

    Όταν δε συμφωνούμε με κάτι δεν χρειάζεται να το υποτιμούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!
    Sent from me using a computer.

  5. #140
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Καλώς σας βρήκα σύντροχοι. Καινούργιος γαρ εν τω οίκω τούτο.
    Αυτό που με τρώει τον τελευταίο καιρό (παρ' όλο που καβαλάω πολλά χρόνια μηχανάκια) είναι η ανασφάλεια που νιώθω με το μπροστινό λάστιχο. Για να γίνω πιο σαφής: Εχω το φόβο (γιατί περί φόβου πρόκειται) ότι στο οριακό πλάγιασμα θα με προδώσει. Χωρίς να έχουν επαληθευτεί οι φοβίες μου βέβαια, αλλά συνεχίζω να κλάνω μαλλί όταν πλαγιάζω γρήγορα. Για την ιστορία, φοράω dιablo rosso II σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά......Το πίσω που μου έχει ξεκολλήσει 1-2 φορές το φοβάμαι πολύ λιγότερο. Το μπροστινό που δεν μου έφυγε ποτέ.... το τρέμω!!
    Εχω αποφασίσει να αλλάξω λάστιχα με πιο μαλακιά γόμα, αν και κρατάνε ακόμα, αλλά θα μου φύγει η ιδέα;
    Αυτό το έπαθα λόγο ηλικίας;; (50+) Πως μπορεί να μου φύγει αυτή η έμμονη ιδέα; Ειδικά όταν δω ξαφνικά νερά, ή με βρει βροχή στο δρόμο, τότε πάω πιο αργά κι από ποδήλατο! Υπάρχει λεβέντες μου γιατρειά ή να πουλήσω το μηχανάκι να ησυχάσω;
    Αυτό εγραψες στο πρώτο σου post,μετά απο 10 σελίδες απαντήσεις κατέληξες κάπου?

  6. #141
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αυτό εγραψες στο πρώτο σου post,μετά απο 10 σελίδες απαντήσεις κατέληξες κάπου?
    Τι είναι αυτό που σε ενοχλεί ρε συ?
    Sent from me using a computer.

  7. #142
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τι είναι αυτό που σε ενοχλεί ρε συ?
    Ρε συ δε με ενοχεί τίποτα απλά το λέω για δούμε αν βοηθήθηκε όντως, αν εβγαλε κάποιο συμπέρασμα.
    Γιατί έχει πέσει αρκετό σπαμ και απο μένα δεν αντιλέω και συγνώμη γιαυτο αλλά αν συνεχισω να διαβάζω αλλες
    10 σελίδες για λάστιχα και χαράξεις και γομώσεις θα τις κόψω ,να πουμε και κάτι άλλο ρε αδερφέ.Φίλε Διογένη το spam
    ανάμεσα στα κανονικά σχόλια (επι του θέματος) είναι το αλατοπίπερο του forum
    Τελευταία τροποποίηση από rainmike; 01/03/2018 στις 08:02.

  8. #143
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Να μην είναι τοσο παρεξηγιαρης

    Κατα τα λοιπά,όλα είναι στο μυαλό!Ας αλλάξει ένα σετ λάστιχα, ιδανικά κάποιο μαλακό σπορ να του δώσει ωραία αίσθηση ας σεταρει λιγάκι και τις αναρτήσεις κι ας βγει σε κάνα βουνό να "παίξει" λίγο.
    Το Bandit δεν είναι μηχανακι για ζορισμα , θα φανερώσει πολύ γρήγορα τις αδυναμίες του αλλά είναι ένα μηχανάκι "ρυθμου" σε στροφιλικι (το είχα και ξέρω)

    Αυτά! Ελπίζω να μη χαρακτηριστω κι εγώ ξυπνιτζης





    Α,btw,εγώ του φόραγα M5 Metzeller τα οποία ήταν πολύ καλά αλλά τώρα ίσως έχουν βγει και καλύτερα
    Επειδη το ειχα και εγω...μπορω να πω οτι τα κανει ολα και συμφαιρει...
    Πλαγιαζει πολυ καλα για την κατηγορια και ''βρισκει'' και το σταν!
    Προσωπικα ειχα καταβολευτει με τα dunlop roadsmart 2...
    Απλα ο ανθρωπος, θελει λιγο εξοικειωση λογω μεγαλης αποχης...
    Αυτο ειναι ολο!

    προσέχουμε για να έχουμε!...

  9. #144
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Δε με νοιάζει αν είναι Το βροχολάστιχο. Οταν βρέχει δεν βγαίνω να καβαλήσω ούτε με δικαστικό κλητήρα. Σχολίασα απλά το περίεργο της χάραξης, με πολύ βαθιά αυλάκια και μεγάλες αχάρακτες επιφάνειες. Για τους τουριστάδες (κι όχι μόνο) βροχοβόρειους λαούς είναι σούπερ. Εμένα με ενδιαφέρει βασικά η εμπιστοσύνη στο στεγνό, στροφές και φρένα. Κι αν εκεί τα πάνε καλά, τότε γιατί όχι; Θα τα φορέσω. Χιλιόμετρα θα βγάλουν σίγουρα γύρω στα 12-15χιλ. Μια χαρά!



    Υ.Γ: Ακόμα αδυνατώ να αντιληφθώ το χιούμορ(;κάποιων εδώ μέσα.....Ειλικρινά μου είναι πρωτοφανές
    Τότε άσε τι χαράξεις. Γόμες και κουβέρτες πριν ξεκινήσεις κι όλα καλά. Απλά μην πας αργά και τα κρυώσεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #145
    Diogen θα πρέπει να διαλέξεις έναν απο τους τρείς δρόμους:

    1) Παίρνεις ROAD-TRACK λάστιχο και σου βγάζει λιγότερα χιλιόμετρα αλλά θα ανακτήσεις την αυτοπεποίθηση σου στην οδήγηση.
    2) Παίρνεις Sport Touring λάστιχο και θα σου βγάλει πολλά χιλιόμετρα αλλά χωρίς να μπορείς να πιέσεις σε υπερβολικά επίπεδα (για δρόμο)
    3) Παίρνεις ενα HyperSport που είναι μια μέση λύση μεταξύ των 2 προηγούμενων.

    Επειδή είμαι Dunlopάκιας προσωπικά θα σου προτεινα 1) D212 GP Racer 2) Roadsmart 3 3) Sportsmart2 MAX. Εσύ μπορεις να προσαρμόσεις τις επιλογές αυτές σε οποια εταιρεία σου αρέσει.

    Η τελική απόφαση είναι καθαρά δική σου και θα πρέπει να ζυγίσεις αν ειναι πιο βαριά η ανασφάλεια ή η τσέπη σου.
    The R is for Respect.

  11. #146
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τότε άσε τι χαράξεις. Γόμες και κουβέρτες πριν ξεκινήσεις κι όλα καλά. Απλά μην πας αργά και τα κρυώσεις.
    Το βράδυ να μην ξεσκεπάζεται πες του ανθρώπου.

  12. #147
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Diogen θα πρέπει να διαλέξεις έναν απο τους τρείς δρόμους:

    1) Παίρνεις ROAD-TRACK λάστιχο και σου βγάζει λιγότερα χιλιόμετρα αλλά θα ανακτήσεις την αυτοπεποίθηση σου στην οδήγηση.
    2) Παίρνεις Sport Touring λάστιχο και θα σου βγάλει πολλά χιλιόμετρα αλλά χωρίς να μπορείς να πιέσεις σε υπερβολικά επίπεδα (για δρόμο)
    3) Παίρνεις ενα HyperSport που είναι μια μέση λύση μεταξύ των 2 προηγούμενων.

    Επειδή είμαι Dunlopάκιας προσωπικά θα σου προτεινα 1) D212 GP Racer 2) Roadsmart 3 3) Sportsmart2 MAX. Εσύ μπορεις να προσαρμόσεις τις επιλογές αυτές σε οποια εταιρεία σου αρέσει.

    Η τελική απόφαση είναι καθαρά δική σου και θα πρέπει να ζυγίσεις αν ειναι πιο βαριά η ανασφάλεια ή η τσέπη σου.
    ΟΚ, πες του και τι πιέσεις να βάζει για να μην γλυστράει ακόμα και με ζεστό λάστιχο, κι όταν συνέλθει απο το σοκ θα μας πει τη γνώμη του.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #148
    Για να γλυστρήσει με bandit και D212 ζεστά θα πρέπει να στριψει σε φουρκέτα με 160 χιλιομετρα την ωρα, με κλιση 89μοιρες και να πατήσει σκατά απο αγελάδα αναμειγμένα με λάδι 10w40. Ολα αυτά προσπερνώντας τον Ροσσι απο την εξωτερική
    The R is for Respect.

  14. #149
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Για να γλυστρήσει με bandit και D212 ζεστά θα πρέπει να στριψει σε φουρκέτα με 160 χιλιομετρα την ωρα, με κλιση 89μοιρες και να πατήσει σκατά απο αγελάδα αναμειγμένα με λάδι 10w40. Ολα αυτά προσπερνώντας τον Ροσσι απο την εξωτερική
    Για τα Roadsmart μιλάω. Σιγά μην βάλει GP Racer στο πλοίο.

    Edit : Θα βάλει τίποτα 36-42 και θα γελάμε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #150
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Για τα Roadsmart μιλάω. Σιγά μην βάλει GP Racer στο πλοίο.

    Edit : Θα βάλει τίποτα 36-42 και θα γελάμε.
    Εγω παλι πιστευω οτι (κ με ζεστο) το λαστιχο Κ ας ειναι το Roadsmart δεν θα γλιστρησει.
    Αν ηταν τετοιος οδηγος (τοσο γρηγορος) θα ειχε ηδη αλλαξει χρονια τωρα λαστιχα σε καλυτερα που θα του επετρεπαν να αποφυγει τα χαζογλιστρηματα σε συνθηκες πιεσης.

    Ενταξει δεν εχουμε παντου καλη ασφαλτο αλλα οχι οτι πρεπει να φορας κ trackday-ελαστικα για να πας κ μια γρηγορη βολτα.
    Εδω στριβαμε με κατι BT-14 πριν κατι χρονια που μπροστα τους τα roadsmart φανταζουν γομες.
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 10 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2008, 15:49
  2. Tellas Ote Forthent και λοίπες ιστορίες για αγρίους
    από Anritsu στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2008, 19:09
  3. φαιρινκγ για bros και λοιπές μοντιφιές
    από red_monster στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2008, 00:41
  4. λάστιχο και οδική βοήθεια
    από VANDA στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF