Σελίδα 11 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 232

Θέμα: Mπροστινό λάστιχο και λοιπές ανασφάλειες.....

  1. #151
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    ....
    Εδω στριβαμε με κατι BT-14 πριν κατι χρονια που μπροστα τους τα roadsmart φανταζουν γομες.
    Mη συνεχίζεις, θα πάω και στο διπλανό χωριό.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #152
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Mη συνεχίζεις, θα πάω και στο διπλανό χωριό.


    Τροπος του λεγειν...ρε ανθρωπε!!
    Αφου καταλαβαινεις τι λεμε!!
    Ride(s) the wind of change...

  3. #153
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος


    Τροπος του λεγειν...ρε ανθρωπε!!
    Αφου καταλαβαινεις τι λεμε!!
    Eγώ ναι, ο Διογένης δεν ξέρω. Αν κι εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει φόβος να χάσω το μπροστινό, όταν δεν το έχω χάσει ποτέ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #154
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Eγώ ναι, ο Διογένης δεν ξέρω. Αν κι εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει φόβος να χάσω το μπροστινό, όταν δεν το έχω χάσει ποτέ.
    Στο οριακο (του) πλαγιασμα μηπως και...

    Τωρα αν δεν ξερεις πως οδηγει ο αλλος κ αλλες λοιπες λεπτομερειες η κουβεντα κατανταει...κουραστικη.
    Γι αυτο λεμε βαλε ενα sport touring κ καλα χλμ!!
    Ride(s) the wind of change...

  5. #155
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Στο οριακο (του) πλαγιασμα μηπως και...

    Τωρα αν δεν ξερεις πως οδηγει ο αλλος κ αλλες λοιπες λεπτομερειες η κουβεντα κατανταει...κουραστικη.
    Γι αυτο λεμε βαλε ενα sport touring κ καλα χλμ!!
    Τώρα, και μεταξύ μας δλδ - μην μας ακούσει κανένας, έχεις δει bandit να μην έχει Chicken strip στο μπροστά (Κρατώ μια επιφύλλαξη για το bandit του Pap); (Και γιατί να μην έχει; Αν δεν κάθεται σαν γκέκας, στρίβει εντυπωσιακά χωρίς καν να τερματίσει το λάστιχο).

    Τέσπα, ναι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #156
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τώρα, και μεταξύ μας δλδ - μην μας ακούσει κανένας, έχεις δει bandit να μην έχει Chicken strip στο μπροστά (Κρατώ μια επιφύλλαξη για το bandit του Pap); (Και γιατί να μην έχει; Αν δεν κάθεται σαν γκέκας, στρίβει εντυπωσιακά χωρίς καν να τερματίσει το λάστιχο).

    Τέσπα, ναι.
    Σιγουρα ξερω καποιον...αλλα ειναι στις εξαιρεσεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-7a5fb72c1a03137d02e8feabe7260099-V.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	393526

    End of discussion (Ξεφυγαμε).
    Ride(s) the wind of change...

  7. #157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Σιγουρα ξερω καποιον...αλλα ειναι στις εξαιρεσεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-7a5fb72c1a03137d02e8feabe7260099-V.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	393526

    End of discussion (Ξεφυγαμε).
    Πως γίνεται να είναι ακόμα υπερμούναρος, 13 χρόνια μετά...


    Διογέν', αυτό που σου' χα γραψει:φρέσκα, στρόγγυλα και μαύρα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #158
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Πως γίνεται να είναι ακόμα υπερμούναρος, 13 χρόνια μετά...

    Άλλος Μπάκλης...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #159
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Πως γίνεται να είναι ακόμα υπερμούναρος, 13 χρόνια μετά...


    Διογέν', αυτό που σου' χα γραψει:φρέσκα, στρόγγυλα και μαύρα.
    Ετσι το βλεπω κ γω ακομα...κ δεν λεω να το πουλησω παρα το ασφυκτικο πρεσινγκ της γυναικος!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Άλλος Μπάκλης...
    +1 εδω...
    Ride(s) the wind of change...

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Οταν αγαπητέ devil's animalέχεις διανύσει (βάση στατιστικής) πάνω από το μισό του χρόνου ζωής σου, κι όταν το οικονομικό γίγνεσθαι για τα μεσαία στρώματα έχει ζορίσει κατά πολύ λόγο "πατριωτικών κυβερνήσεων", κι όταν έχεις 2 παιδιά που σπουδάζουν και πρέπει να τα στηρίξεις......εεε όσο να'ναι κάποιες σχετικές φοβίες αρχίζουν να υπάρχουν στον ορίζοντα.....Μακάρι να μην χρειαστείς ποτέ να νιώσεις όπως εγώ, αν ποτέ και όταν....Και δεν είμαι τόσο κουλός όσο νομίζεις ή όσο φαίνεται πως είμαι.


    αρχικα, Diogen δεν χρειαζεται να διακαιολογησεις γιατι φοβασαι αναφεροντας την οικογενειακη και οικονομικη σου κατασταση...
    το οτι φοβασαι επισης, το παραδεχτηκες με το πρωτο σου μνμ στο thread...δεν το "διεκρινα" μονο απο το γεγονος οτι ειπες οτι δεν καβαλας οταν βρεχει...και δεν χρειαζεται να μπαινεις σε αμυνα...

    ο φοβος ειναι ενα συναισθημα που μπορει να υπαρχει χωρις να υπαρχουν προϋποθεσεις και δεδομενα...αλλος φοβαται την ταχυτητα, αλλος τις αραχνες, αλλος την κλιση της μηχανης οταν στριβει και αλλος τους κλοουν...και δεν υπαρχει προβλημα για κανεναν απο αυτους...

    επισης, οπως εγραψα και πιο πανω δεν ειναι θεμα κουλαμαρας...ας εισαι και ο ελληνας Rossi...δεν με απασχολει...

    αλλα το οτι φοβασαι κανει την κατασταση περιπλοκη στον δρομο...
    μακαρι να ξορκισεις τον φοβο σου, αλλα πολυ φοβαμαι οτι, οτι και να κανεις με λαστιχα, αναρτησεις, πιεσεις, κουβερτες θα ειναι δικαιολογιες και απλα placebo...

    ολα στο μυαλο ειναι...
    αν το ξεμπλοκαρεις (το μυαλο) θα στριβεις στις 45 μοιρες, με λαστιχα 10ετιας τουρισταδικα και με σωβρακα αναρτησεις...

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Σιγουρα ξερω καποιον...αλλα ειναι στις εξαιρεσεις.


    End of discussion (Ξεφυγαμε).
    Εχμμ ναι αλλα δεν μιλαμε γι αυτο το bandit (λογικα)...

    Αυτο που 10 σελιδες τωρα, ακομη προτεινουμε μπροστα λαστιχο, να μην γλυστραει στο οριο, σε καποιον που φοβαται οτι θα του γλυστρισει το λαστιχο ΑΝ το παει ποτε στο οριο πραγματικα με ξεπερναει.

    Ειδικα οταν ο αναβατης εχει δηλωσει τα ξεκαθαρα ψυχολογικα του στο θεμα.. ΑΝ λεει ο ανθρωπος το φτασω τοτε τι... φτασ'το πρωτα μεσιε και βλεπουμε μετα..

    Δεν υπαρχει πραγματικα κακο ελαστικο για το μηχανακι που καβαλας, τα θελω και την περιπτωση σου... Η μαλλον οσο το σκεφτομαι η προταση ειναι λαθος... ΟΛΑ τα ελαστικα ειναι κακα για την περιπτωση σου το καθενα για διαφορετικους λογους..

    Το προβλημα σου δεν ειναι τα ελαστικα.. ΕΙναι η ελλειψη αυτοπεποιθησης.. Και αυτο δεν θα λυθει με ενα ελαστικο...

    Αντε σε ενα σχολειο, να σου θυμισουν (αν οντως ξερεις οπως λες) τα βασικα.. Πραγματικα ειναι η μονη σοβαρη επενδυση που μπορεις να κανεις με τα χρηματα σου... Μετα ελα να συζητησουμε τι πραγματικα και ΑΝ πραγματικα χρειαζεσαι κατι ιδιαιτερο..

    Χωρις το πραμικρο ιχνος ειρωνιας η επιθετικου υφους..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω παλι πιστευω οτι (κ με ζεστο) το λαστιχο Κ ας ειναι το Roadsmart δεν θα γλιστρησει.
    Αν ηταν τετοιος οδηγος (τοσο γρηγορος) θα ειχε ηδη αλλαξει χρονια τωρα λαστιχα σε καλυτερα που θα του επετρεπαν να αποφυγει τα χαζογλιστρηματα σε συνθηκες πιεσης.

    Ενταξει δεν εχουμε παντου καλη ασφαλτο αλλα οχι οτι πρεπει να φορας κ trackday-ελαστικα για να πας κ μια γρηγορη βολτα.
    Εδω στριβαμε με κατι BT-14 πριν κατι χρονια που μπροστα τους τα roadsmart φανταζουν γομες.
    Στην πρωτη πρόταση συμφωνω απόλυτα!Στη δευτερη διαφωνώ καθέτως.Το ΒΤ 014 ήταν το σπορ λάστιχο της Bridgestone.Σε καμία απολύτως περιπτωση δε μπορει να συγκριθεί με ενα τουριστικό σε κράτημα και ας εχουν διαφορά 15 χρόνια.Να φανταστείς οτι το τουριστικό με τη ίδια χρήση βγάζει τα διπλάσια και παραπάνω km στο ίδιο μηχανάκι.Η διαφορά σε σκληρότητα είναι μεγάλη.Εδω και πολλές χιλιάδες Km φοράω συγχρονο τουριστικό (ΒΤ 023) και σαφως δεν έχει καμία επαφή με ΒΤ014-ΒΤ016-Qualifier RR-Diablo corsa 3 κλπ που είναι λάστιχα 10τιας.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #163
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Diogen, αν σου πούμε ότι με τα Roadsmart δεν θα γλυστρήσεις ποτέ, αρκεί να βάζεις 29/32 πιέσεις, θα τα πάρεις;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #164
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Αυτο που 10 σελιδες τωρα, ακομη προτεινουμε μπροστα λαστιχο, να μην γλυστραει στο οριο, σε καποιον που φοβαται οτι θα του γλυστρισει το λαστιχο ΑΝ το παει ποτε στο οριο πραγματικα με ξεπερναει.
    Ας οψεται ο καιρος που μας εχει ολους κλεισμενους μεσα. Ας ανεβαινε το θεμα κατα Μαη μερια και θα σου ελεγα εγω αν ειχε περασει τη μια σελιδα...

  15. #165
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Diogen, αν σου πούμε ότι με τα Roadsmart δεν θα γλυστρήσεις ποτέ, αρκεί να βάζεις 29/32 πιέσεις, θα τα πάρεις;

    Παιδιά δεν έχω κολλήματα με συγκεκριμένες μάρκες ελαστικών. Αρκεί να δω ότι μπορώ να τους έχω εμπιστοσύνη. Και φυσικά πιο χαμηλές πιέσεις σημαίνουν μεγαλύτερη θερμοκρασία λόγο μεγαλύτερης επιφάνειας τριβής για κοντινές διαδρομές, εντός πόλης, μονοκάβαλος. Κανονικές πιέσεις σε ταξίδια σε Ε.Ο, λίγο πιο πάνω δικάβαλος ή φορτωμένος κτλ.

    Γι αυτό που είπε ο φίλος ptc φαίνεται πως δεν είμαι ο μόνος που το χειμώνα προτιμώ τους 4 τροχούς για ασφαλή (προπάντων όρθια και χωρίς γύψους) μετακίνηση....

    Τέλος......όπου να'ναι θα ανοίξει κι ο καιρός και θα ξεμυτίσει ο "λήσταρχος" στην άσφαλτο. Μόλις αλλάξω λάστιχα θα σας πω τι και πως. Οσο δε για το ψυχολογικό (ή όχι) κομμάτι του κρατήματος στις στροφές, θα σας υπενθυμίσω.....πόσες φορές δεν αλλάχτηκαν από σας φίλτρα αέρα, πανάκριβα φουλ συνθετικά λάδια, μπουζί ιριδίου, μεταλλικά τακάκια, εξατμίσεις, λαιμοί, ελατήρια και αναρτήσεις; για τους ανάλογους ψυχολογικούς λόγους; Για θυμηθείτε.... ΟΥΔΕΙΣ άσφαλτος σύντροχοι

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2008, 15:49
  2. Tellas Ote Forthent και λοίπες ιστορίες για αγρίους
    από Anritsu στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2008, 19:09
  3. φαιρινκγ για bros και λοιπές μοντιφιές
    από red_monster στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2008, 00:41
  4. λάστιχο και οδική βοήθεια
    από VANDA στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF