Σελίδα 13 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 232

Θέμα: Mπροστινό λάστιχο και λοιπές ανασφάλειες.....

  1. #181
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Λάστιχα έβαλες τελικά?
    Kάτσε να φτιάξει πρώτα ο καιρός γιατί εδώ δε λέει να σταματήσει να βρέχει..... Υπολογίζω στα τέλη Μάρτη με αρχές Απρίλη. Να τα βάλω και να την ξανακλείσω στο γκαράζ δε λέει.....

  2. #182
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Kάτσε να φτιάξει πρώτα ο καιρός γιατί εδώ δε λέει να σταματήσει να βρέχει..... Υπολογίζω στα τέλη Μάρτη με αρχές Απρίλη. Να τα βάλω και να την ξανακλείσω στο γκαράζ δε λέει.....
    Έτσι κι γω...Περιμένω τον καιρό.Ετοιμαζω ένα Zeppelin και ψάχνω πιέσεις κλπ

  3. #183
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.260
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Έτσι κι γω...Περιμένω τον καιρό.Ετοιμαζω ένα Zeppelin και ψάχνω πιέσεις κλπ
    που το βρήκες? https://www.cartoq.com/tvs-zeppelin-...uto-expo-2018/

  4. #184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Aγαπητοί μου σύντροχοι nikos_abel και petros1479.
    Πριν μπω στη διαδικασία να ανοίξω θέμα στο φόρουμ, έχω καθίσει και διαβάσει πάρα πολλές σελίδες για διάφορα θέματα που υπάρχουν εδώ. Πράγματι, είναι πολλά που αξίζουν τον κόπο και είναι εξόχως χρήσιμα.
    Οπως διαβάσατε πιο πάνω σε μια μικρή περιγραφή του εαυτού μου, δεν έχω καμμία απολύτως άγνοια του καλοπροαίρετου χιούμορ. Ομως επειδή και γω κυκλοφορώ χρόνια στα διαδικτυακά φόρουμ, έχω μάθει πως ο γραπτός λόγος, αν δεν αποτυπωθεί σωστά, είναι εύκολο να δημιουργήσει παρεξηγήσεις.
    Συνομιλώ πάνω από 10 χρόνια στο Ford club, στο jimny club, στο Banditfans και άλλα ανάλογα φόρουμ. ΠΟΤΕ όσα χρόνια κι αν είμαι εκεί δεν βρέθηκα σε τόσο δυσάρεστη θέση να υποβαθμίζομαι ή να διαπληκτίζομαι με συνφορουμίτες. Αν διαβάσετε από την αρχή τα ποσταρίσματά μου εδώ, πουθενά δεν έβρισα ή δεν προκάλεσα κάποιον, εκτός κι αν αναγκάστηκα μετά να το κάνω από φυσική αυτοάμυνα, αλλά και πάλι δεν χρησιμοποίησα τόσο απαξιωτική γλώσσα (ή υπονοούμενα) όσο αυτή που δέχθηκα. Περί "πολιτικής ορθότητας" λοιπόν, καλό είναι να τη λέμε "πολιτισμική ορθότητα". Διότι αυτή ποτέ δεν χάνει την αξία της όσο κι αν έχει εκφυλιστεί από μια κοινωνία σε παρακμή. Αν είναι δυνατόν (!!) η χώρα που δίδαξα σε όλο τον πλανήτη τον πολιτισμό και τον διάλογο, να καταντήσει να τον απαξιώσει και να τον υποβαθμίσει. Ελεος πια!
    Αν λοιπόν στον μέλλον δω ότι με αντιμετωπίζουν εδώ όπως προβλέπει ο πολιτισμικός πολιτισμός, τότε θα δείτε αν έχω ή όχι χιούμορ, και μάλιστα περίσσιο
    Δεν ξέρω τι εννοείς"πολιτισμική ορθότητα".
    Από την πρώτη σελίδα σου έχουν απαντήσει μόνο αλήθειες και χρήσιμες συμβουλές.
    Δεν θες να τις ακούσεις.
    Σε αυτό το φόρουμ γίνεται χαβαλες αλλά ποτέ δεν γίνεται χαβαλες με την ασφάλεια του άλλου.

    Επαναλαμβάνω, όσα σου έχουν πει είναι πολύ σωστά αλλά ποτέ δεν τα άκουσες ούτε ενδιαφέρθηκες να ρωτήσεις τι εννοούν αν κάτι δεν κατάλαβες.

    Ξεκίνησες λέγοντας εσύ ότι έχεις πλέον ένα φόβο με την μηχανή (λογικοτατο) .
    Σου απαντάνε πολύ σοβαρά σε αυτό .
    Πετάς την μπάλα στην εξέδρα και αρχίζεις να ψάχνεις το σούπερ πέλμα ελαστικού.
    Σου απαντάνε επίσης πολύ σοβαρά σε αυτό , επισημαινωντας σου ότι δεν έχει να κάνει η αλλαγή ελαστικού με την αλλαγή του φόβου.

    Δεν σε ενδιαφέρει παραπάνω να νικήσεις τον φόβο σου.
    Δεν σε νοιάζει να μάθεις .

    Αφού λοιπόν χαρακτηρίζεις το φόρουμ και τους χρήστες του με τα χειρότερα λόγια , κάτσε να σου πω τι εικόνα δείχνεις κι εσύ στο φόρουμ.

    Είσαι ένας ΕΠΟΧΙΑΚΌΣ χρήστης δικύκλου , με μεγάλες ανασφάλειες λόγω ηλικίας και μικρής εμπειρίας .
    Και ,το κυριότερο, δεν ακούς κανένα πάνω σε αυτό έτσι ώστε να γίνεις καλύτερος πρώτα για την δική σου ασφάλεια και ύστερα για όλους μας.
    Εδώ υπάρχουν πάντως πολλοί άνθρωποι έμπειροι, πρόθυμοι και σοβαροί να σε βοηθήσουν σε αυτό αλλά αυτακια δεν χαϊδεύουν ειδικά στα θέματα ασφάλειας.

    Δε έχουν "πολιτισμική ορθότητα" αλλά έχουν "μοτοσυκλετιστικη ορθότητα", κάτι που το έχεις ανάγκη.

    Χρησιμοποίησε τους και δεν θα χάσεις.

  5. #185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Ετοιμαζω ένα Zeppelin...
    ok!!?? Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1f1b6e4cae04c9ca5c8545c07ecb5c39.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	66,7 KB 
ID:	393620

  6. #186
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    ok!!?? Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1f1b6e4cae04c9ca5c8545c07ecb5c39.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	66,7 KB 
ID:	393620
    Όχι ρε δεν είναι τόσο παλιό το δικό του
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #187
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε δεν είναι τόσο παλιό το δικό του
    Εκεί το κυριότερο θέμα δεν είναι η παλαιότητα αλλά οι πιέσεις...

  8. #188
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι εννοείς"πολιτισμική ορθότητα". Tην ευγένεια της οποιαδήποτε μορφής επικοινωνίας
    Από την πρώτη σελίδα σου έχουν απαντήσει μόνο αλήθειες και χρήσιμες συμβουλές.
    Δεν θες να τις ακούσεις. Πως σου προέκυψε ότι δεν θέλω να τις ακούσω;
    Σε αυτό το φόρουμ γίνεται χαβαλες αλλά ποτέ δεν γίνεται χαβαλες με την ασφάλεια του άλλου. Που σε ορισμένες περιπτώσεις ο χαβαλές άγγιξε τα όρια της αγένειας.

    Ξεκίνησες λέγοντας εσύ ότι έχεις πλέον ένα φόβο με την μηχανή (λογικοτατο) .
    Σου απαντάνε πολύ σοβαρά σε αυτό .
    Πετάς την μπάλα στην εξέδρα και αρχίζεις να ψάχνεις το σούπερ πέλμα ελαστικού. Αυτός ήταν ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα, δεν καταλαβαίνω περί μπάλες κι εξέδρες τι εννοείς.

    Σου απαντάνε επίσης πολύ σοβαρά σε αυτό , επισημαινωντας σου ότι δεν έχει να κάνει η αλλαγή ελαστικού με την αλλαγή του φόβου. Εχει να κάνει όμως με τη βελτίωση της αυτοπεποίθησης

    Δεν σε ενδιαφέρει παραπάνω να νικήσεις τον φόβο σου.
    Δεν σε νοιάζει να μάθεις . Με κρίνεις βιαστικά κι επιπόλαια

    Αφού λοιπόν χαρακτηρίζεις το φόρουμ και τους χρήστες του με τα χειρότερα λόγια ,Εδώ είσαι εντελώς of side! Δεν έκρινα το φόρουμ αλλά ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ εκ του φόρουμ. κάτσε να σου πω τι εικόνα δείχνεις κι εσύ στο φόρουμ.

    Είσαι ένας ΕΠΟΧΙΑΚΌΣ χρήστης δικύκλου , με μεγάλες ανασφάλειες λόγω ηλικίας και μικρής εμπειρίας . Ναι ισχύει το εποχιακός και η ηλικία,
    για την εμπειρία... μην παίρνεις κι όρκο


    Και ,το κυριότερο, δεν ακούς κανένα πάνω σε αυτό έτσι ώστε να γίνεις καλύτερος πρώτα για την δική σου ασφάλεια και ύστερα για όλους μας.
    Εδώ υπάρχουν πάντως πολλοί άνθρωποι έμπειροι, πρόθυμοι και σοβαροί να σε βοηθήσουν σε αυτό αλλά αυτακια δεν χαϊδεύουν ειδικά στα θέματα ασφάλειας. Η αλήθεια είναι πως φάνηκε ποιοι πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν και ποιοι ήθελαν απλά να κάνουν χαβαλέ

    Δε έχουν "πολιτισμική ορθότητα" αλλά έχουν "μοτοσυκλετιστικη ορθότητα", κάτι που το έχεις ανάγκη. Και τα δύο τα έχουμε ανάγκη όλοι μας,
    διότι άπαντες "γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι"


    Χρησιμοποίησε τους και δεν θα χάσεις.
    Σ' ευχαριστώ για την καλή πρόθεση

  9. #189
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Έτσι κι γω...Περιμένω τον καιρό.Ετοιμαζω ένα Zeppelin και ψάχνω πιέσεις κλπ
    Ωραίο το Zeppelin!!! Εχει και τα Ledάκια του.....μια χαρά! https://www.youtube.com/watch?v=D9ioyEvdggk

  10. #190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Σ' ευχαριστώ για την καλή πρόθεση
    Η πρόθεση μου είναι πάντα καλή.
    Ειδικά σε όσους το ψάχνουν για να γίνουν λίγο καλύτεροι.
    Για να μην νομίζεις ότι σου τα λέω "αφ' υψηλού" , είμαστε κοντά στην ηλικία και "κουλός".

    Θέλω να σου πω ,πολύ ειλικρινά, τι θεωρώ ότι έχεις κάνει λάθος ή δεν πρόσεξες σε αυτή την κουβέντα.

    1. Συμφωνείς ότι τα μαθήματα θα σε βοηθούσαν να ξεπεράσεις αρκετά τον φόβο.
    Όμως, λόγω της απόστασης των 500χλμ που λες ότι είσαι μακριά από την Αθήνα, δεν μπορείς να κάνεις.

    Δεν μας είπες όμως που είναι αυτά τα 500 χλμ και δεν ρωτήσες αν κοντά σου υπάρχει δυνατότητα μαθημάτων.
    Γίνονται μαθήματα κατά καιρούς σε διάφορα μέρη στην Ελλάδα.

    2. Ψάχνεις να βρεις ένα λάστιχο που να είναι και μαλακό και να σου βγάζει 20000χλμ.
    Δεν υπάρχει. Και δεν το θες γιατί με την χρήση που λες ότι κάνεις στην μηχανή, δεν θες ενα λάστιχο που να ζεσταίνεται μετά από 100χλμ αλλά θα βγάζει 20000 γιατί δεν κάνεις τουρισμό.
    Θες ένα μαλακό που να ζεσταίνει γρήγορα. Με τα χλμ που κανείς, θα σου κρατήσει 2 χρόνια άνετα.

    3. Σου είπαν ότι καλύτερη και πιο ουσιαστική αναβάθμιση από τα λάστιχα, είναι οι αναρτήσεις.
    Μεγάλη αλήθεια και το πρώτο πράγμα που πρέπει να αναβαθμίσει κανείς στην μηχανή.
    Δεν ρώτησες ούτε καν το κόστος.
    Πληροφοριακά, αλλαγή ελατηρίων, λαδιών, σέρβις είναι περίπου ένα ζευγάρι καλά λάστιχα.

    Αυτό λοιπόν εννοώ ότι δεν θες να ακούσεις ή να μάθεις .

    Γιατί ,όπως σωστά λες , γηρασκουμε αει διδασκομενοι , αρκεί να το θέλουμε

  11. #191
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Χαίρομαι ειλικρινά που η κουβέντα γίνεται σε σωστή διαλεκτική και βάση.
    Οσο αφορά το 1: Οι περισσότερες σχολές συνήθως διδάσκουν εκεί που είναι πίστες. Μέγαρα, Σέρρες, Τατόι, Τρίπολη....Κάνε τώρα λογαριασμό την απόσταση και το κόστος της όλης μετακίνησης από την Κέρκυρα και πες μου αν είναι δύσκολο (ειδικά αν δεν περισσεύουν και τα ρημάδια τα φράγκα)
    Οσο αφορά το 2: Η μηχανή κυκλοφορεί από Απρίλη ως Οκτώβρη και κάνει περίπου 10.000χλμ αυτούς τους μήνες. Αν μπορούσα να βρω το λάστιχο που θα μου ενέπνεε ασφάλεια και να έβγαζε τουλάχιστον 15.000 (με 20.000 θα άνοιγα σαμπάνιες!) θα ήμουν πλήρως ικανοποιημένος. (Αυτός άλλωστε ήταν κι ο σκοπός της αρχικής μου ερώτησης, λόγο πολλών χρηστών, πολλών κατηγοριών=περισσότερες εμπειρίες και γνώμες). Αν δεν έχει εφευρεθεί ακόμα κάτι τέτοιο, θα υποκύψω στα "τραύματά" (της τσέπης) μου και θα συμβιβαστώ με κάποιο που θα βγάζει λιγότερα χλμ.....τι να κάνουμε;;
    Οσο τέλος για το 3: Αυτό το έχω ρωτήσει ήδη και συνεχίζω να το ψάχνω και στις εδώ μοτοπαρέες και στα διάφορα μαστόρια. Εκεί να δεις αντιφάσεις!!! Ούτε στην ψήφιση του προϋπολογισμού της βουλής τόσες....Ετσι για την ιστορία θα σου πω τι άκουσα: "Βάλε το σετάκι της ohlins".... "Οχι ρε συ τα HyperPro πιο προοδευτικά"...."Bάλε πιο χοντρά λάδια 15αρια"...."Αν είναι να βάλεις πιο χοντρά βάλε 20αρια".... "Σφίξε τέρμα την προφόρτηση".... "Αστο μια χαρά είναι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις".....και άλλα πολλά.....

    Αυτάαα......σε δουλειά να βρισκόμαστε.

  12. #192
    Κοίτα.. χωρίς να ξέρω τι και πώς, από την στιγμή που κάνεις 10.000 χλμ σε 6 μήνες , πρεπει να έχεις πολύ χρόνο ελεύθερο το καλοκαίρι .
    Και πρέπει να κάνεις και πολλά ταξίδια .
    Γιατί σίγουρα 10.000 χλμ σε έξι μήνες δεν τα κάνεις μέσα στην Κέρκυρα .

    Όποτε, ίσως φέτος το καλοκαίρι να είναι μια καλή ευκαιρία ένα από τα ταξίδια σου να είναι Σέρρες ή Μέγαρα. Μην σου πω και Ιταλία..

    Από την στιγμή που γράφεις τόσα χλμ σε τόσο λίγο χρόνο, άρα ταξίδια, φτιάξε πρώτα τις αναρτήσεις σου.
    Σε περίπτωση πελαγοματος, βάζεις ohlins ελατήρια και ότι λάδι προτείνει η ohlins και τέλος.

    Και αφού κάνεις τόσα χλμ , ισως ένα ζευγάρι διγομα τουριστικά λάστιχα .

  13. #193
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Φίλε σοβαρά τώρα αν είσαι τρολ πες μου αν κάνεις μαθήματα να γραφτώ...
    Επίσης αν είσαι τρολ μόλις ξεπέρασες τον afro.
    Γνώμη μου πάντα έτσι.Γκατζετα δε βριζω,να περάσει

  14. #194
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.636
    Διογεν αν όντως μπαίνει στο ζύγι (λογω οικονομικών) το λαστιχα ή αναρτήσεις, με τα μάτια κλειστά αναρτήσεις!!!
    Και προφανώς όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα, μην ακούσεις τον κάθε κυρμήτσο που αλλάζει λάδια ή που συντηρεί τα νοικιάρικα καθε καλοκαίρι καιξερειαπαφτα.

    Η καλή ανάρτηση δείχνει, ακόμα κι αν το λάστιχο δεν είναι 100%.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #195
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Κοίτα.. χωρίς να ξέρω τι και πώς, από την στιγμή που κάνεις 10.000 χλμ σε 6 μήνες , πρεπει να έχεις πολύ χρόνο ελεύθερο το καλοκαίρι .
    Και πρέπει να κάνεις και πολλά ταξίδια .
    Γιατί σίγουρα 10.000 χλμ σε έξι μήνες δεν τα κάνεις μέσα στην Κέρκυρα .

    Όποτε, ίσως φέτος το καλοκαίρι να είναι μια καλή ευκαιρία ένα από τα ταξίδια σου να είναι Σέρρες ή Μέγαρα. Μην σου πω και Ιταλία..

    Από την στιγμή που γράφεις τόσα χλμ σε τόσο λίγο χρόνο, άρα ταξίδια, φτιάξε πρώτα τις αναρτήσεις σου.
    Σε περίπτωση πελαγοματος, βάζεις ohlins ελατήρια και ότι λάδι προτείνει η ohlins και τέλος.

    Και αφού κάνεις τόσα χλμ , ισως ένα ζευγάρι διγομα τουριστικά λάστιχα .
    Kι όμως φίλε μου ggs. Αν κάνω ένα ταξίδι το χρόνο άνω των 500χλμ είναι ζήτημα. Ολα τα χιλιόμετρα αυτά τα κάνω λόγο της ιδιαιτερότητας της δουλειάς μου και εντός του νησιού. Για όσους έχετε επισκεφτεί την Κέρκυρα, θα έχετε διαπιστώσει την ελεεινή άσφαλτο (πλην ελάχιστων χιλιομέτρων από την πόλη προς το βορά) ολόκληρου του οδικού της δικτύου. Γι αυτό και η εμμονή μου σε λάστιχο που να μη γλιστράει και να κρατάει όσο το δυνατόν περισσότερα χιλιόμετρα. Για το θέμα των αναρτήσεων, όντως οφείλω (κι αυτό κάνω) να ψαχτώ περισσότερο.


    Εσύ φίλε teo_g7 Γιατί επιμένεις ότι τρολλάρω; Τι τρολλάρω, και ποιούς; Δεν καταλαβαίνω τον υπαινιγμό σου, αν θες γίνε λίγο πιο σαφής. Οτι γράφω είναι εντελώς ειλικρινή κι αυθόρμητα. Εκτός κι αν με θεωρείς ως μειωμένης αντίληψης, οπότε (αν θες) να το συζητήσουμε.


    o_gavros Ευχαριστώ φίλε, θα το κρατήσω αυτό που είπες.

Σελίδα 13 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2008, 15:49
  2. Tellas Ote Forthent και λοίπες ιστορίες για αγρίους
    από Anritsu στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2008, 19:09
  3. φαιρινκγ για bros και λοιπές μοντιφιές
    από red_monster στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2008, 00:41
  4. λάστιχο και οδική βοήθεια
    από VANDA στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF