Σελίδα 2 από 16 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 232

Θέμα: Mπροστινό λάστιχο και λοιπές ανασφάλειες.....

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Αλλη απορία: Γιατί οι κατασκευαστές ελαστικών δεν χαράσουν το ίδιο το εμπρός με το πίσω; Γιατί να έχει πάντα το εμπρός πιο πολλές αυλακώσεις από το πίσω; Είναι μόνο θέμα πρόληψης της υδρολίσθησης;
    Η διαφορα στη χαραξη οφειλεται στο οτι το καθε ελαστικο ειναι σχεδιασμενο για να δεχεται διαφορετικες δυναμεις. Το πισω ελαστικο ειναι σχεδιασμενο κυριως για επιταχυνση, για να σπρωχνει τη μηχανη μπροστα. Αντιθετα το μπροστα επιβαρυνεται κατα κυριο λογο με το εργο της επιβραδυνσης.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Καλώς σας βρήκα σύντροχοι. Καινούργιος γαρ εν τω οίκω τούτο.
    Αυτό που με τρώει τον τελευταίο καιρό (παρ' όλο που καβαλάω πολλά χρόνια μηχανάκια) είναι η ανασφάλεια που νιώθω με το μπροστινό λάστιχο. Για να γίνω πιο σαφής: Εχω το φόβο (γιατί περί φόβου πρόκειται) ότι στο οριακό πλάγιασμα θα με προδώσει. Χωρίς να έχουν επαληθευτεί οι φοβίες μου βέβαια, αλλά συνεχίζω να κλάνω μαλλί όταν πλαγιάζω γρήγορα. Για την ιστορία, φοράω dιablo rosso II σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά......Το πίσω που μου έχει ξεκολλήσει 1-2 φορές το φοβάμαι πολύ λιγότερο. Το μπροστινό που δεν μου έφυγε ποτέ.... το τρέμω!!
    Εχω αποφασίσει να αλλάξω λάστιχα με πιο μαλακιά γόμα, αν και κρατάνε ακόμα, αλλά θα μου φύγει η ιδέα;
    Αυτό το έπαθα λόγο ηλικίας;; (50+) Πως μπορεί να μου φύγει αυτή η έμμονη ιδέα; Ειδικά όταν δω ξαφνικά νερά, ή με βρει βροχή στο δρόμο, τότε πάω πιο αργά κι από ποδήλατο! Υπάρχει λεβέντες μου γιατρειά ή να πουλήσω το μηχανάκι να ησυχάσω;
    Μια απο τα ιδια Αδερφέ 50+ μην αγχωνεσαι και να θυμασαι...... Η μάνα του φοβισμένου δεν εκλαψε ποτέ !!

  3. #18
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Εσυ μαστορα στο λαστιχο την φορας την αλυσιδα;
    Πανε οι παλιες καλες εποχες που την αλυσιδα τη φοραγαμε στο δασυτριχο στερνο...
    Αυτά τα κάνατε εσείς οι φλωροι.
    Εμείς φορούσαμε την ζάντα.












    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Τι μηχανάκι έχεις?

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Τι μηχανάκι έχεις?
    Aν εννοείς εμένα, bandit 650 με ΑΒS.

  6. #21
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Ξέρω έναν 50+ συγγενή μου που είχε να πιάσει μηχανή από το 1992 εκτός από κάτι παπάκια μια στο τόσο και ένα ξεχασμένο πανάρχαιο xt...θες να σου πω οταν πηρε το r6 μου με μενα δικαβαλο πως πήγαινε παλιά Αθηνών κορινθου??βέβαια αυτός είναι και χέρι τρελό........άμα το χεις το χεις...Τέλος...να μην πάρω έστω και το μισό ταλέντο γαμω το στανιο μου...γονίδια ρε φιλε
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ξέρω έναν 50+ συγγενή μου που είχε να πιάσει μηχανή από το 1992 εκτός από κάτι παπάκια μια στο τόσο και ένα ξεχασμένο πανάρχαιο xt...θες να σου πω οταν πηρε το r6 μου με μενα δικαβαλο πως πήγαινε παλιά Αθηνών κορινθου??βέβαια αυτός είναι και χέρι τρελό........άμα το χεις το χεις...Τέλος...να μην πάρω έστω και το μισό ταλέντο γαμω το στανιο μου...γονίδια ρε φιλε
    +650

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Ειναι προφανές οτι το μηχανάκι δε σου δίνει εμπιστοσύνη.Το bandit δεν είναι κακό μηχανάκι αλλά φοράς dιablo rosso II το οποίο είναι σχετικά μέτριο και πιθανότατα το έχεις πάνω και καποια km.Με την 1η ευκαιρία λοιπόν πας στο λαστιχάδικο και βάζεις Bridgestone S21 ή ακόμα καλύτερα Βridgestone RS10,αν θες σε dunlop βάζεις D212 GP RACER.Τα 2 τελευταία είναι ενα σκαλί πάνω απο τα ήδη πολύ καλα S21 και ειναι ιδανικά για σπόρ οδήγηση ενω το πάτημα τους είναι κορυφαίο ανεξαρτήτως ρυθμού(ικανοτήτων) και οδοστρώματος.

    Πιστεύω θα καλυφθείς απόλυτα και θα ανακτήσεις την εμπιστοσύνη σου.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #24
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Φιλε Diogen ακου το bandit 650 F 2007 abs το ειχα κι εγω κι εχω να σου πω ΕΝΑ : το μοτο αυτο ναι μεν δεν ειναι για τετοια οδηγηση π.χ ξυσιμο γονατου ΑΛΛΑ αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι αν "το χεις" αυτο δε μπορει να πλαγιασει..

    Σε πληροφορω οτι οταν το ειχα το πλαγιαζα κι εγω να δω τα ορια μου ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΟΤΟ και με λαστιχα Bridgestone BT 021 touring πελμα (που ηθελαν κι αλλαγη κιολας) το πλαγιαζα σχεδον στο τελος του ελαστικου ουτε μισο ποντο απο το τελος..
    Το δινω μια βολτα σε ενα φιλαρακι που καβαλουσε TDM 900 εκεινο τον καιρο κ παμε μια βολτα..εκτος οτι ηταν "σε φορμα" γιατι οδηγουσε μοτο συνεχομενα καθε μερα επι 3 χρονια ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ ΤΟ ΕΛΕΓΕ Η ΨΥΧΟΥΛΑ ΤΟΥ και μ αφησε πολλες μηχανες πισω γυρνωντας απο Πορτο Γερμενο!
    Κοιτωντας το λαστιχο μετα το χε φθασει στα τερματα...

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Ολες πλαγιαζουν,θελει εξασκηση με προσοχη κυριως σε πιστα για ευνοητους λογους με εξοπλισμο και να θυμασαι ολα ειναι θεμα εξασκησης κι οχι ΤΟΣΟ θεμα ηλικιας η θαρρους!

    Αυτα ελπιζω να βοηθησα :-)

  10. #25
    Εδώ μαζευτήκαμε οι χέστες γέροι με το κακό χιούμορ;


    Η γιαγιά μου έλεγε "ο φόβος φυλάει τα έρ'μα"


    Επίσης, το αναφερθέν παράδειγμα με τη μαγνητοσκόπηση του εαυτού μας είναι πολύ καλό. Βλέποντας τον εαυτό μου πραγματικά γέλασα!

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Προς: billy84....Προφανώς δεν είναι κακό το μοτόρι, εγώ μάλλον είμαι πολύ κουλάδι λόγο αποχής και ηλικίας. Θυμάμαι τα νιάτα μου στα δίτροχα και απορώ πως επέζησα αρτιμελής μέχρι σήμερα χωρίς καν σπασίματα και λάμες.... Μόνο που δεν ψάχνομαι για racing λάστιχα, αλλά κάτι πιο καθημερινά και ημισπόρ. Κάτι σαν dunlop spotmax 2 π.χ. (λέω τώρα....ίσως κάτι ανάλογο)

    Προς: Akalestos: Σωστός ο φίλος, είναι απλά θέμα εξοικείωσης και εξάσκησης. Η πολύχρονη απουσία είναι εμφανής στις κινήσεις μου.

    Προς: nicos_abel: Μη δουν κάποιοι πιτσιρικάδες τίποτα "γεροντάρες" εδώ μέσα, αμέσως να μας βγάλουν B.L.R. H αλήθεια είναι πως "ο φόβος φυλάει τα έρμα". Αλλά επίσης όπως λέγαμε (τω καιρώ εκείνω) στη 12η μεραρχία....."ΙΣΧΥΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΩΣ" Και τα 85 αλογάκια του "ληστή" στους ελληνικούς γλιτσόδρομους σε στέλνουν αδιάβαστο αν το παίξεις χεράς!

    Πολύ χαίρομαι που η κουβέντα πήγε σε πολιτισμένο επίπεδο.

    Εδώ το τι μπορεί να κάνουν τα παρεξηγημένα (εν Ελλάδι) 650 bandit σε track day ανάμεσα σε ss και buses (εκπληκτικός κι ο τυπάς με το RD350). https://www.youtube.com/watch?v=rziDEtwTTwA

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Αυτο με τα παρεξηγημενα (εν Ελλαδι ) μηχανακια, που στα χερια ενος αλλου κανουν παπαδες, και να τι μπορει να κανει το μηχανακι μου κτλ κτλ να τα ελεγε κανενας 15χρονος να ελεγα παει στο γερο διαολο.. Αλλα 50+ ειναι καπως.. θα μου πεις οι αλλοι μαχαιρωθηκαν για το ποιο παπι ειναι πιο γρηγορο..

    Υπαρχει εκει εξω κοσμος που μπορεις να του δωσεις οτι παρταλι κυκλοφορει, χωρις αναρτησεις, χωρις λαστιχα, χωρις φρενα και παλι να σπαει πλακα με οποιον και οτι βρεθει μπροστα του.. Ε ΚΑΙ??? ειναι αυτο επιχειρημα για το τι κανει το μηχανακι μου, στα χερια αυτου του τυπου?

    Το θεμα ειναι τι κανεις εσυ με το μηχανακι σου... Μια χαρα ειναι το bandit.. φτιαχτηκε για να πηγαινει απο το σημειο Α στο Β, φορτωμενο μεχρι τελικης πτωσης ανετα και ξεκουραστα..

    Επισης απο την μικρη μου εμπειρια στα μοτοσακα, "τελειωνει" γρηγορα σε δρομο με καλη ασφαλτο.. Εννοω, θα ακουμπησει μαρσπιε/πατηθρες/πατηρακια/μπιλιες/ hero blobs (διαλεξε οτι λεξη σου αρεσει) "κατω" για πλακα και με σχετικη ασφαλεια, χωρις δραματα (συνηθως )...

    Αφου λοιπον σαν νεολερα, ησουν μαχημος, λογικα θα παραμενεις πανω απο τον μεσο ορο και τωρα.. Οσο και αν οι αναστολες λογω εμπειριας/ηλικιας/υποχρεωσεων/αποχης κτλ κτλ ειναι περισσοτερες απο τοτε.. Καποια πραγματα η τα χεις η δεν τα χεις...

    Οποτε βαλε ενα ζευγαρι φρεσκα λαστιχα, και αντε οξω να το ευχαριστηθεις οσο σου βγαινει και μην την ψαχνεις την φαση και πολυ (ρε μπαρμπα )....
    Quod me nutrit... me destruit.....

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Εδώ το τι μπορεί να κάνουν τα παρεξηγημένα (εν Ελλάδι) 650 bandit σε track day ανάμεσα σε ss και buses (εκπληκτικός κι ο τυπάς με το RD350). https://www.youtube.com/watch?v=rziDEtwTTwA
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει εκει εξω κοσμος που μπορεις να του δωσεις οτι παρταλι κυκλοφορει, χωρις αναρτησεις, χωρις λαστιχα, χωρις φρενα και παλι να σπαει πλακα με οποιον και οτι βρεθει μπροστα του..
    Το τσάι...

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Μήπως να έφτιαχνες την μπροστά ανάρτηση του bandit; (Και την πίσω, ακόμη καλύτερα.)
    Αν έχει γίνει ¨σούπα¨, σε συνδιασμό με το αρκετό βάρος, είναι λογικό να σου εμπνέει ασάφεια και ανασφάλεια.

  15. #30
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Μήπως να έφτιαχνες την μπροστά ανάρτηση του bandit; (Και την πίσω, ακόμη καλύτερα.)
    Αν έχει γίνει ¨σούπα¨, σε συνδιασμό με το αρκετό βάρος, είναι λογικό να σου εμπνέει ασάφεια και ανασφάλεια.
    Aυτο.

    Κ αν θελεις να κανεις ακομα καλυτερη δουλιτσα...βαζεις ενα αλλο αμορτισερ (full ρυθμιζομενο) πισω με ενα dog bone κ γινεται αλλο μοτο.
    Εχω να σας δειξω ληστη να στριβει με τα οσα σε κομματια Αγιαννη κλπ κλπ κ να λετε μωρε μπραβο το Banditακι.
    K δεν ειναι μονο λογω χεριων...
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 2 από 16 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2008, 15:49
  2. Tellas Ote Forthent και λοίπες ιστορίες για αγρίους
    από Anritsu στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2008, 19:09
  3. φαιρινκγ για bros και λοιπές μοντιφιές
    από red_monster στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2008, 00:41
  4. λάστιχο και οδική βοήθεια
    από VANDA στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF