Σελίδα 3 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 232

Θέμα: Mπροστινό λάστιχο και λοιπές ανασφάλειες.....

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Diogen το πρόβλημα τελικά δεν είναι το μηχανάκι αλλά εσύ που στο μυαλό σου έχεις φτιάξει μια πλασματική εικόνα για το τότε που ήσουν νεότερος κι "οδηγάρα"
    Φυσικά και μπορείς να βελτιωθείς οδηγηκά αλλά χρειάζεται να διαθέσεις χρόνο, χρήμα και πολύ όρεξη. Κάτι που εγώ τουλάχιστον δεν το βλέπω. Φιλικά

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Ρε κορίτσια...προφανώς και αν αρχίσει τις βελτιώσεις / μεταμοσχευσεις θα γίνει "άλλο μηχανάκι".. Εδώ όμως δεν μιλάμε πως να βελτιωσω το bandit γιατί μου λείπουν κάτι δευτερα στις κ5/κ6 και στις φυστικιες...

    Αν ο μεσιες δεν τρολαρει, να έχουμε θεματακι για το σ/κ, μιλάμε για αδυναμία διαχείρισης του υπάρχοντος.. Δεν φταίει το μΕχανακ'...

  3. #33
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    ....
    Εδώ το τι μπορεί να κάνουν τα παρεξηγημένα (εν Ελλάδι) 650 bandit σε track day ανάμεσα σε ss και buses (εκπληκτικός κι ο τυπάς με το RD350). https://www.youtube.com/watch?v=rziDEtwTTwA
    Nαι... στην ευθεία του Interlagos πιάνει 200 και στρίβει με 70-80... τι κάνει δλδ; Χαλαρά πάει, απλά έχει εξάτμιση κι ακούγεται... Σαν τα Ζ1000 των 80s, τα ακούγαμε 2 μέρες πριν να έρχονται...

    Τα λάστιχά σου είναι οκ. Ακόμα και τα τουριστάδικα λάστιχα είναι ΟΚ όταν ζεσταθούν. Ασε τις γόμες και απορίες για τις χαράξεις. Μάθε ξανά να οδηγείς. Δεν είναι κακό, ότι παρατάς σε παρατάει κι αυτό. Εδώ το παθαίνουμε εμείς που για χψ λογο δεν καβαλάμε ή δεν βγαίνουμε για καμιά γρήγορη ή δεν μπαινουμε πίστα για κάποιο καιρό και μετά πάμε σαν να καβαλήσαμε πρώτη φορά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Nαι δεν διαφωνώ. Οτι το παρατάς σε παρατάει. Το παραδέχτηκα από τα πρώτα ποστ. Ομως πολλές φορές (για σας τους νεότερους το λέω) είναι φορές που δεν μπορείς να αντιληφθείς τα χρόνια που πέρασαν και πως η ικανότητα; μαγικά; ρίσκο; έδωσαν προτεραιότητα στην ασφάλεια, τη σιγουράντζα, το φόβο του άγνωστου.....και άλλες ανάλογες φιλοσοφικές (πλην μηχανόβιες) αναζητήσεις. Εκεί που είστε ήμουνα και δω που είμαι θα έρθετε, από πλευράς ηλικίας, αναγκών, υποχρεώσεων, σεβασμού στη ζωή τη δική σας και των άλλων. Από τα 15 ως τα 25 (που παράτησα τα δίτροχα λόγο οικογένειας και επαγγέλματος) δεν κοίταζα καν ούτε την πίεση των ελαστικών. Ξαφνικά άρχισα να ανησυχώ με τη χάραξη, τις ημερομηνίες παραγωγής, τις γόμες......Κάποιος πιο πάνω με είπε "μπάρμπα". Ναι είμαι και δεν το κρύβω Αλλά ένας μπάρμπας που ακόμα αισθάνεται έφηβος. Και βεβαίως θα ψαχτώ για λάστιχα, γόμες, αναρτήσεις, dog bone, πιρούνια, λάδια μπροστινού, κι ότι άλλο τεχνολογικό "ματζούνι" θα με κάνει να αισθανθώ ασφαλής και γρήγορος πάνω στο λήσταρχο. Οσο για το βίντεο που ανέβασα, το ανέβασα για κάποιους που θεωρούν πως τα πιο παλαιάς κοπής μοτόρια είναι μπουρούχες. Μπουρούχες για τα σημερινά GP ναι και μόνο για εκεί. Για οπουδήποτε αλλού και με αναβάτες που δεν μου μοιάζουν, είναι σερβιτόροι τσαγιών Μακάρι να μην ήμουν 500χλμ μακρυά από τη σχολή του Χούντρα ή κάποια ανάλογη. Οπότε θα αυτοεξασκηθώ διότι..."ο 50αρης είναι ένας νέος της εποχής" (μέγας Ζαμπέτας)

  5. #35
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    .... μως πολλές φορές (για σας τους νεότερους το λέω) είναι φορές που ....
    Τ' ακούς Buckley?????
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Diogen@ κάτι μου λέει ότι δεν μπήκες στο Moto.gr για οδηγηκές συμβουλές αλλά για να βγάλεις τα εσώψυχα σου...δεν ειν κακό

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Diogen@ κάτι μου λέει ότι δεν μπήκες στο Moto.gr για οδηγηκές συμβουλές αλλά για να βγάλεις τα εσώψυχα σου...δεν ειν κακό
    Υπάρχει καταστατικό του τι και πως πρέπει να γράφουμε στο Moto.gr/forums, το οποίο καταπατώ με αυτά που γράφω; Αν ΝΑΙ....συγνώμη για την απροσεξία μου και να αποσυρθώ πάραυτα Επίσης για όλα τα προαναφερθέντα......ας υπήρχε μια ρήτρα ηλικίας (ας πούμε) που να επέτρεπε (αυστηρά) εγγραφές μελών κάτω των 50

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μα τι του λέτε του ανθρώπου ρε σεις? Σε λίγο θα του πείτε οτι μπήκε και για ψυχανάλυση. Χαλαρώστε λίγο, μια χαρά τα λέει και θέτει τους προβληματισμούς του.
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει καταστατικό του τι και πως πρέπει να γράφουμε στο Moto.gr/forums, το οποίο καταπατώ με αυτά που γράφω; Αν ΝΑΙ....συγνώμη για την απροσεξία μου και να αποσυρθώ πάραυτα Επίσης για όλα τα προαναφερθέντα......ας υπήρχε μια ρήτρα ηλικίας (ας πούμε) που να επέτρεπε (αυστηρά) εγγραφές μελών κάτω των 50
    Φίλε Διογένη δεν τα έχει κανένας με την ηλικία σου. Μόνος σου νομίζεις ότι είσαι ο μεγαλύτερος εδώ και κάνεις σαν αυτόν με τον γρύλο.
    Είναι κι άλλοι ίσα με σένα αλλά δεν τους νοιάζει (Πχ ο buckley ) που ότι και να του λέω, ποτέ δεν με είπε "υπερφίαλο!!!" Αλήθεια. Τι σημαίνει υπερφίαλος? Αν σημαίνει "χοντρομπούκαλος" να ξέρεις ότι αυτό είναι άδικο μπουλιγκ. (λίγη κοιλιά έχω μόνο.)

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Φίλε Διογένη δεν τα έχει κανένας με την ηλικία σου. Μόνος σου νομίζεις ότι είσαι ο μεγαλύτερος εδώ και κάνεις σαν αυτόν με τον γρύλο.
    Είναι κι άλλοι ίσα με σένα αλλά δεν τους νοιάζει (Πχ ο buckley ) που ότι και να του λέω, ποτέ δεν με είπε "υπερφίαλο!!!" Αλήθεια. Τι σημαίνει υπερφίαλος? Αν σημαίνει "χοντρομπούκαλος" να ξέρεις ότι αυτό είναι άδικο μπουλιγκ. (λίγη κοιλιά έχω μόνο.)
    Yπερφίαλος: https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%8...BB%CE%BF%CF%82
    και εδώ: http://www.greek-language.gr/greekLa...-%CE%BF%22&dq=

    Υ.Γ: Σας ενοχλεί που είμαι "μπάρμπας" με streeταδικες γρήγορες ανησυχίες; Που είμαι μεγάλος και δεν δικαιούμαι να έχω τέτοιες απορίες; Που φοβάμαι ξαφνικά το γ@μημένο το μπροστινό πως θα συμπεριφερθεί υπό πίεση; Τι ακριβώς δε σας κάνει από αυτά που λέω; Ποιος σας είπε πως είμαι το alterego του buckley; (καλά να'ναι ο άνθρωπος)


    Υ.Γ2: Εχετε κάτι άξιο συζήτησης να πείτε για τη συμπεριφορά του μπροστινού ελαστικού (στα σύγχρονα ελαστικά) υπό πίεση και πως προειδοποιεί; Γιατί τα ελαστικά του '80 όταν τα ζόριζες έφευγες με τη μία (τότε δεν τα αλλάζαμε όποτε έπρεπε, αλλά όποτε είχαμε τα φράγκα)

    Υ.Γ3: Ευχαριστώ τον σύντροχο DAZ για την κατανόηση.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Τί να σου πουνε ρε φίλε στα πανε,αλλωστε οσα ειπώθηκαν εχουνε να κανουν με βάση τη γνώμη σου στο πως στρίβεις.
    Υπάρχει αντικειμενικότητα σε αυτό απολύτως καμμία.Ασε τι νομίζεις ,σου παν τα παιδια πανε κάνε σχολειάκι και άσε τα
    λάστιχα στην ησυχία τους.Πάνε στο california super bike school ,εκεί υπάρχουν ειδικοί που θα δουν πως οδηγείς και τι πρέπει
    να κάνεις για να βελτιωθείς.

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Yπερφίαλος: https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%8...BB%CE%BF%CF%82
    και εδώ: http://www.greek-language.gr/greekLa...-%CE%BF%22&dq=

    Υ.Γ: Σας ενοχλεί που είμαι "μπάρμπας" με streeταδικες γρήγορες ανησυχίες; Που είμαι μεγάλος και δεν δικαιούμαι να έχω τέτοιες απορίες; Που φοβάμαι ξαφνικά το γ@μημένο το μπροστινό πως θα συμπεριφερθεί υπό πίεση; Τι ακριβώς δε σας κάνει από αυτά που λέω; Ποιος σας είπε πως είμαι το alterego του buckley; (καλά να'ναι ο άνθρωπος)


    Υ.Γ2: Εχετε κάτι άξιο συζήτησης να πείτε για τη συμπεριφορά του μπροστινού ελαστικού (στα σύγχρονα ελαστικά) υπό πίεση και πως προειδοποιεί; Γιατί τα ελαστικά του '80 όταν τα ζόριζες έφευγες με τη μία (τότε δεν τα αλλάζαμε όποτε έπρεπε, αλλά όποτε είχαμε τα φράγκα)

    Υ.Γ3: Ευχαριστώ τον σύντροχο DAZ για την κατανόηση.


    Αν νομίζεις ότι επειδή είσαι 50 ,είσαι μπάρμπας εδώ μέσα..
    Εδώ οι περισσότεροι έχουν πάρει μηχανή με το εφάπαξ..

    Για την συμπεριφορά των ελαστικών, σου τα είπε ο sniper παραπάνω, αλλά επειδή είναι νεαρός δεν του έδωσες σημασία...
    Τα όρια των σύγχρονων ελαστικών είναι πάρα πολύ μεγαλύτερα από τα όρια των ερασιτεχνών οδηγών.

    Για να νοιώσεις ψυχολογικά καλύτερα, μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι φρέσκα σχετικά μαλακά λάστιχα που θα σου δίνουν πιο γρήγορα καλύτερη αίσθηση γκριπ.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Yπερφίαλος: https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%8...BB%CE%BF%CF%82
    και εδώ: http://www.greek-language.gr/greekLa...-%CE%BF%22&dq=

    Υ.Γ: Σας ενοχλεί που είμαι "μπάρμπας" με streeταδικες γρήγορες ανησυχίες; Που είμαι μεγάλος και δεν δικαιούμαι να έχω τέτοιες απορίες; Που φοβάμαι ξαφνικά το γ@μημένο το μπροστινό πως θα συμπεριφερθεί υπό πίεση; Τι ακριβώς δε σας κάνει από αυτά που λέω; Ποιος σας είπε πως είμαι το alterego του buckley; (καλά να'ναι ο άνθρωπος)


    Υ.Γ2: Εχετε κάτι άξιο συζήτησης να πείτε για τη συμπεριφορά του μπροστινού ελαστικού (στα σύγχρονα ελαστικά) υπό πίεση και πως προειδοποιεί; Γιατί τα ελαστικά του '80 όταν τα ζόριζες έφευγες με τη μία (τότε δεν τα αλλάζαμε όποτε έπρεπε, αλλά όποτε είχαμε τα φράγκα)

    Υ.Γ3: Ευχαριστώ τον σύντροχο DAZ για την κατανόηση.
    καλος ηρθες στην παρεα Διογενη.οπως θα δεις υπαρχουν πολυ μπαρμπαδες στο φορουμ,οποτε δεν παιζει να τους πειραζει η οχι το αν εισαι 50+ εγω κοντευω 60.απλα ανοιξε την ομπρελα του μεγαλυτερου με την περισσοτερη γνωση απο την ζωη.σε καποια βολτα τα παιδια θα σου δωσουν τις γνωσεις τους για τις μοτο,και εσει τις γνωσεις σου απο την ζωη.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    καλος ηρθες στην παρεα Διογενη.οπως θα δεις υπαρχουν πολυ μπαρμπαδες στο φορουμ,οποτε δεν παιζει να τους πειραζει η οχι το αν εισαι 50+ εγω κοντευω 60.απλα ανοιξε την ομπρελα του μεγαλυτερου με την περισσοτερη γνωση απο την ζωη.σε καποια βολτα τα παιδια θα σου δωσουν τις γνωσεις τους για τις μοτο,και εσει τις γνωσεις σου απο την ζωη.
    Να σαι καλά και συ βρε "μπάρμπα" (ευτυχώς είναι κι άλλοι εδώ μέσα ).......Σ' αυτό ακριβώς που λες βασίστηκα μπαίνοντας εδώ μέσα. Να'σαι πάντα καλά και αγρατζούνιστος Το μόνο μου ελάττωμα είναι η (παιδιόθεν) αλλεργία μου στους ξυπνιτζήδες

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μα τι του λέτε του ανθρώπου ρε σεις? Σε λίγο θα του πείτε οτι μπήκε και για ψυχανάλυση. Χαλαρώστε λίγο, μια χαρά τα λέει και θέτει τους προβληματισμούς του.
    Προσωπικά χρειάζομαι ψυχανάλυση ΑΦΟΥ βγω από το Μοτό τζι αρ

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2008, 16:49
  2. Tellas Ote Forthent και λοίπες ιστορίες για αγρίους
    από Anritsu στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2008, 20:09
  3. φαιρινκγ για bros και λοιπές μοντιφιές
    από red_monster στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2008, 01:41
  4. λάστιχο και οδική βοήθεια
    από VANDA στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 10:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF