Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 232

Θέμα: Mπροστινό λάστιχο και λοιπές ανασφάλειες.....

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74

    Mπροστινό λάστιχο και λοιπές ανασφάλειες.....

    Καλώς σας βρήκα σύντροχοι. Καινούργιος γαρ εν τω οίκω τούτο.
    Αυτό που με τρώει τον τελευταίο καιρό (παρ' όλο που καβαλάω πολλά χρόνια μηχανάκια) είναι η ανασφάλεια που νιώθω με το μπροστινό λάστιχο. Για να γίνω πιο σαφής: Εχω το φόβο (γιατί περί φόβου πρόκειται) ότι στο οριακό πλάγιασμα θα με προδώσει. Χωρίς να έχουν επαληθευτεί οι φοβίες μου βέβαια, αλλά συνεχίζω να κλάνω μαλλί όταν πλαγιάζω γρήγορα. Για την ιστορία, φοράω dιablo rosso II σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά......Το πίσω που μου έχει ξεκολλήσει 1-2 φορές το φοβάμαι πολύ λιγότερο. Το μπροστινό που δεν μου έφυγε ποτέ.... το τρέμω!!
    Εχω αποφασίσει να αλλάξω λάστιχα με πιο μαλακιά γόμα, αν και κρατάνε ακόμα, αλλά θα μου φύγει η ιδέα;
    Αυτό το έπαθα λόγο ηλικίας;; (50+) Πως μπορεί να μου φύγει αυτή η έμμονη ιδέα; Ειδικά όταν δω ξαφνικά νερά, ή με βρει βροχή στο δρόμο, τότε πάω πιο αργά κι από ποδήλατο! Υπάρχει λεβέντες μου γιατρειά ή να πουλήσω το μηχανάκι να ησυχάσω;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Καλως ορισες Διογενη. Νομιζω ειναι σχετικα φυσιολογικο αυτο που περιγραφεις. Να εισαι σιγουρος πως ειναι κυριως στο μυαλο σου και πως η μηχανη μπορει να ξαπλωσει πολυ παραπανω πριν να υπαρχει καποιο προβλημα (μιλαω για καλες συνθηκες οδοστρωματος, στο βρεγμενο καλα κανεις και προσεχεις παραπανω). Αλλα μιας και με το μυαλο μας οδηγαμε πρωτιστως, αρκει και μονο η σκεψη για να επηρεασει την οδηγηση μας. Αντι να αλλαξεις λαστιχα, παρε αυτα τα λεφτα και πηγαινε να παρακολουθησεις το Riding School του Χουντρα. Θα δεις μεγαλη διαφορα. Θυμαμαι ποσο μεγαλη εντυπωση μου εκανε πως μετα απο καθε ασκηση εβλεπα πως ενω εστριβα πιο γρηγορα και η μηχανη επαιρνε ολο και μεγαλυτερες κλισεις, εγω ενιωθα ολο και πιο ασφαλης. Ο φοβος ειναι κακος συνεπιβατης. Και η αγνοια φερνει φοβο... Με λιγη εξασκηση οσων θα μαθεις εκει (ιδανικα μεσα στο περιβαλλον πιστας) θα σου φυγει μεγαλο μερος του (αδικαιολογητου) φοβου.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καλως ορισες Διογενη. Νομιζω ειναι σχετικα φυσιολογικο αυτο που περιγραφεις. Να εισαι σιγουρος πως ειναι κυριως στο μυαλο σου και πως η μηχανη μπορει να ξαπλωσει πολυ παραπανω πριν να υπαρχει καποιο προβλημα (μιλαω για καλες συνθηκες οδοστρωματος, στο βρεγμενο καλα κανεις και προσεχεις παραπανω). Αλλα μιας και με το μυαλο μας οδηγαμε πρωτιστως, αρκει και μονο η σκεψη για να επηρεασει την οδηγηση μας. Αντι να αλλαξεις λαστιχα, παρε αυτα τα λεφτα και πηγαινε να παρακολουθησεις το Riding School του Χουντρα. Θα δεις μεγαλη διαφορα. Θυμαμαι ποσο μεγαλη εντυπωση μου εκανε πως μετα απο καθε ασκηση εβλεπα πως ενω εστριβα πιο γρηγορα και η μηχανη επαιρνε ολο και μεγαλυτερες κλισεις, εγω ενιωθα ολο και πιο ασφαλης. Ο φοβος ειναι κακος συνεπιβατης. Και η αγνοια φερνει φοβο... Με λιγη εξασκηση οσων θα μαθεις εκει (ιδανικα μεσα στο περιβαλλον πιστας) θα σου φυγει μεγαλο μερος του (αδικαιολογητου) φοβου.

    Σε ευχαριστώ φίλε ptc για την άμεση απάντηση και πρόταση. Θυμάμαι όταν ήμουν 16χρονος, ακούμπαγα ως και την ποδιά κάτω σε vaspa με γελοία λάστιχα. Μετά καβάλαγα ΧΤ, GSX-400 (από τα πρώτα 16βαλβιδα) μετά τσοπεροειδή dragstar, κ.α.....Μετά γάμος παιδιά....παράτησα τα δίτροχα και έμπαινα με χειρόφρενα και ανάποδα τιμόνια στα 4τροχα. Τελευταία (στα μεσοκοπιάσματα) θυμήθηκα πως ξαναγουστάρω τα μηχανάκια. Αλλά.......η μακρόχρονη απουσία και η φυσιολογική ωρίμανση του μυαλού.....μου απαγορεύει να πλαγιάσω (όπως τότε) παρ'όλη την καλή μου διάθεση. Οντως ένας Χούντρας θα βοηθούσε πολύ να ανακάμψει η χαμένη μου αυτοπεποίθηση. Αλλά μου πέφτει 500χλμ μακρυά από δω που ζω.... Στην τελική, πρέπει να φοβόμαστε πιο πολύ το μπροστινό τροχό ή τον πίσω; Παναθεμά τα γεράματα......

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    50+ και θες να ακουμπάς γόνατο? Τι να πω? Εσύ σιγά, σιγά θα μας πεις ότι θυμάσαι και τι είναι sex.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    935
    Διογένη καλημέρα! Δυστηχώς η ευτυχώς όσο μεγαλώνουμε,το μυαλό και το σώμα μας βάζουν τα όρια και οδηγούμε με περισσότερη ασφάλεια και λιγότερο ρίσκο. Στην περίπτωση σου σίγουρα φταίει και η μακρόχρονη απουσία σου όπως είπες.
    Γνώμη μου,αφού δεν μπορείς να κάνεις σχολείο ,εξασκείσου μόνος σου η μαζί με εναν φίλο.Αν υπάρχει πιστάκι καρτ ,θα ήταν ιδανικό.
    Γενικότερα ,κάνε χιλ και η χαμένη αυτοπεποίθηση θα επιστρέψει σιγα-σιγά.
    Το γλύστρημα του πίσω μαζεύεται πιο εύκολα,αλλά και το μπροστά προειδοποιεί με μικρογλυστρήματα στα όρια,απροειδοποιειτα απο μπροστινό έχω πέσει μόνο στη γυαλισμένη αθηναικά άσφαλτο.
    Ισως θα βοηθούσε,αν έχεις την δυνατότητα,να εξασκηθής με ενα μηχανάκι ελαφρύτερο απο το Bandit που βλέπω στο προφίλ.

  6. #6
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται.. ..... και δεν πιέζει...
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Στα 50+ ανεβαίνει πιο ψηλά η μπάρα στο safe mode του μυαλού μας,δεν πας πλέον άκοπα όπως παλιά.
    Όπως είπαν τα παιδιά υπάρχει κι άλλο περιθώριο ασφαλούς κλίσης και για να το δεις κι εσύ κάνε κάτι απλό: βάλε ένα φίλο σου να σε βιντεοσκοπήσει με μια κάμερα ή έστω ένα κινητό στερεωμένο στη μηχανή του.Θα δεις ότι ενώ νομίζεις ότι θα ξύσεις αυτιά στην πραγματικότητα οι μοίρες σου θα είναι λίγες και θα έχεις ακόμα πολύ να γείρεις.
    Αυτό + κάμποση προπόνηση και οι φοβίες σου πιστεύω θα ελαχιστοποιηθούν (συνομήλικος γαρ).

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Καλώς σας βρήκα σύντροχοι. Καινούργιος γαρ εν τω οίκω τούτο.
    Αυτό που με τρώει τον τελευταίο καιρό (παρ' όλο που καβαλάω πολλά χρόνια μηχανάκια) είναι η ανασφάλεια που νιώθω με το μπροστινό λάστιχο. Για να γίνω πιο σαφής: Εχω το φόβο (γιατί περί φόβου πρόκειται) ότι στο οριακό πλάγιασμα θα με προδώσει. Χωρίς να έχουν επαληθευτεί οι φοβίες μου βέβαια, αλλά συνεχίζω να κλάνω μαλλί όταν πλαγιάζω γρήγορα. Για την ιστορία, φοράω dιablo rosso II σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά......Το πίσω που μου έχει ξεκολλήσει 1-2 φορές το φοβάμαι πολύ λιγότερο. Το μπροστινό που δεν μου έφυγε ποτέ.... το τρέμω!!
    Εχω αποφασίσει να αλλάξω λάστιχα με πιο μαλακιά γόμα, αν και κρατάνε ακόμα, αλλά θα μου φύγει η ιδέα;
    Αυτό το έπαθα λόγο ηλικίας;; (50+) Πως μπορεί να μου φύγει αυτή η έμμονη ιδέα; Ειδικά όταν δω ξαφνικά νερά, ή με βρει βροχή στο δρόμο, τότε πάω πιο αργά κι από ποδήλατο! Υπάρχει λεβέντες μου γιατρειά ή να πουλήσω το μηχανάκι να ησυχάσω;
    Οσον αφορα το δρόμο οδήγα στα όρια σου τι σημασία έχει αν θα πλαγιάσεις πολύ ή λίγο αν θα τρέχεις ή οχι το θέμα είναι να απολαύσεις τη βόλτα σου και να φτάσεις σώος στον προορισμό σου.
    Τώρα για την πίστα όσο εξασκείσαι τόσο καλύτερος θα γίνεσαι ,αυτό είναι γεγονός.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Διογένη γράφεις "...κλάνω μαλλί όταν πλαγιάζω γρήγορα.." κι ερωτώ γιατί θέλεις να πλαγιάζεις γρήγορα σε κυνηγάει κανείς θέλω να πω πλάγιαζε πιο αργά που να το ελέγχεις το πράμα. Επίσης κι εγώ θα σου πρότεινα να αλλάξεις μηχανάκι. Το bandit πολύ ψαροκασέλα μου κάνει. Υπάρχουν τόσα άλλα μηχανάκια που είναι πιο ευέλικτα, αν η καλύτερη ευελιξία είναι αυτό που ζητάς. Πχ 675, cbr600 κλπ. Ακόμα και κάποια on off είναι πολύ πιο ευέλικτα από το bandit. Το bandit σίγουρα είναι πολύ καλό στην ευθεία κι σε πολύ ανοιχτά κομμάτια

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    50+ και θες να ακουμπάς γόνατο? Τι να πω? Εσύ σιγά, σιγά θα μας πεις ότι θυμάσαι και τι είναι sex.
    Δεν περίμενα σύντροχε GiorgosLa να είσαι τόσο αλλαζονικός και υπερφίαλος! Κι όμως ξέρω κάτι φιλαράκια στην ηλικία μου που τα 25χρονα μυρίζουν τα καυσαέρια τους τακτικά Οσο για το σεξ.....δεν το σχολιάζω, όχι γιατί δεν μπορώ, αλλά γιατί σέβομαι το φόρουμ που με φιλοξενεί και τους άλλους ευγενείς σύντροχους που μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν.

    Πάντως ευχαριστώ όλους (τους καλοπροαίρετους και ευγενείς ) για τις απαντήσεις σας. Πραγματικά ισχύει και στις μοτοσυκλέτες, "ότι αφήνεις σε αφήνει". Το bandit μια χαρά μοτόρι είναι. Κλασσικό, άνετο, ταξιδιάρικο, οικονομικό, άσπαστο και σε χέρια έμπειρα, αρκούντως γρήγορο! Που θα πάει....θα επανέλθω με τον καιρό. Εχω ακόμα μπροστά μου τουλάχιστον μια καλή 20ετία μάχιμης μοτοκίνησης

    Αλλη απορία: Γιατί οι κατασκευαστές ελαστικών δεν χαράσουν το ίδιο το εμπρός με το πίσω; Γιατί να έχει πάντα το εμπρός πιο πολλές αυλακώσεις από το πίσω; Είναι μόνο θέμα πρόληψης της υδρολίσθησης;

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    γιατι δεν βαζεις το μπρος λαστιχο πισω και το πισω μπροστα?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Δεν περίμενα σύντροχε GiorgosLa να είσαι τόσο αλλαζονικός και υπερφίαλος! ;
    Ούτε εγώ σύντροχε περίμενα ότι θα το πάρεις τόσο στραβά. Πλάκα έκανα φυσικά και συγνώμη αν διαβάζετε τόσο άσχημα.







    Υγ. Τώρα με τρώει να σε πειράξω ακόμη λίγο, αλλά αφού δεις ότι
    δεν είμαι και τόσο κ@λ@παιδο τελικά. (Έτσι νομίζω δηλαδή)

  13. #13
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    γιατι δεν βαζεις το μπρος λαστιχο πισω και το πισω μπροστα?
    Γιατί ως γνωστόν το πίσω έχει φορεμένη αλυσίδα.

    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #14
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Γιατί ως γνωστόν το πίσω έχει φορεμένη αλυσίδα.

    Εσυ μαστορα στο λαστιχο την φορας την αλυσιδα;
    Πανε οι παλιες καλες εποχες που την αλυσιδα τη φοραγαμε στο δασυτριχο στερνο...
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Ούτε εγώ σύντροχε περίμενα ότι θα το πάρεις τόσο στραβά. Πλάκα έκανα φυσικά και συγνώμη αν διαβάζετε τόσο άσχημα.







    Υγ. Τώρα με τρώει να σε πειράξω ακόμη λίγο, αλλά αφού δεις ότι
    δεν είμαι και τόσο κ@λ@παιδο τελικά. (Έτσι νομίζω δηλαδή)

    Ο.Κ δέχομαι τη συγνώμη κι ότι έκανες πλάκα καλοπροαίρετη. Πριν αποφασίσω να γράψω, διάβασα πολλά και διάφορα εδώ μέσα, για πολλά και διάφορα θέματα. Αν και κάποια ήταν τουλάχιστον "περίεργα"....σε καμμία των περιπτώσεων δεν έγραψα κάτι το ξυπνιτζίδικο, γατί δεν ήθελα αθελά μου να προσβάλλω ή να φέρω σε δύσκολη θέση κανένα. Προφανώς θα πρέπει να προσαρμοστώ στο χιούμορ του φόρουμ. Καλώς ("όσο ζει η γριά μαθαίνει".... λένε στα μέρη μου)
    Οσο για την ανομοιόμορφη χάραξη των ελαστικών περίμενα κάπως ποιο ευφυείς απαντήσεις από αυτές που είδα. Τι έγινε βρε παιδιά; Μπήκε "ο γέρος" στο φόρουμ και αρχίσαμε την καζούρα; Στα αυτοκίνητα π.χ γιατί δεν ισχύει αυτό;

Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2008, 15:49
  2. Tellas Ote Forthent και λοίπες ιστορίες για αγρίους
    από Anritsu στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2008, 19:09
  3. φαιρινκγ για bros και λοιπές μοντιφιές
    από red_monster στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2008, 00:41
  4. λάστιχο και οδική βοήθεια
    από VANDA στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF